Аджарська Автономна Радянська Соціалістична Республіка

Adjara map.png
Soviet caucasus1922.png

Аджарська Автономна Радянська Соціалістична Республіка - адміністративно-територіальна одиниця в складі Грузинській РСР, що існувала в 1921 - 1990 роках. Столиця - місто Батумі.

Була утворена як автономія грузин-мусульман 16 липня 1921 і спочатку називалася Автономна Соціалістична Радянська Республіка Аджарістан. 5 грудня 1936 була перейменована в Аджарської Автономну Радянську Соціалістичну Республіку. У грудні 1990 року перетворена в Автономну республіку Аджарія.

В адміністративному відношенні в кінці свого існування Аджарська АССР ділилася на 5 районів: Кедскій, Кобулетскій, Хелвачаурскій, Хулойскій і Шуахевскій.


1. Керівництво республіки

1.1. Аджарський обласний комітет КП (б) - КП Грузії

  • 1924-1925 відповідальний секретар Гогоберідзе, Леван Давидович
  • відповідальний секретар Мамулія, Самсон Андрійович
  • 1929 відповідальний секретар Панцхава, Микола Овсійович
  • по 13.01.1932 відповідальний секретар Гобечія, Михайло Олексійович
  • 23.02.1938-29.11.1938 перший секретар саджа, Олексій Миколайович
  • 12.07.1952 - 05.1953 перший секретар Цинцабадзе, Григорій Наевіч
  • 05.1953 - 01.1954 перший секретар Джаші, Макарій Іванович
  • 01.1954 - 1961 перший секретар Мамуладзе, Давид Михайлович
  • 1961-1975 перший секретар Тхілайшвілі, Олександр Дурсуновіч
  • 1975-1986 перший секретар Папунідзе, Вахтанг Рафаелович
  • 1986 - 08.03.1990 перший секретар Емірідзе, Гурам Хусейновіч
  • 08.03.1990 - 1991 перший секретар Хахва, Тенгіз Сулейманович

1.2. ЦВК-Верховна Рада

  • до 1929 голова ЦВК Моцкобілі
  • 1929 голова ЦВК Сурманідзе
  • 1929-1937 голова ЦВК Лордкіпанідзе, З. Д.
  • 1937 - 07.1938 голова ЦВК Футкарадзе, Ісмаїл Хасанович і. о.
  • 07.1938 - 01.1954 голова Верховної Ради Давітадзе, Дауд Алієвич
  • 01.1954-1955 голова Верховної Ради Берідзе, Арчіл Михайлович в.о.
  • 1955-1965 голова Верховної Ради Комахідзе, Реваз Мурадович
  • 1969-1990 голова Верховної Ради Діасамідзе, Давид Дурсуновіч



1.3. ВРК-РНК-СМ

  • 16.07 - 15.11.1921 голова Революційного комітету Гамбаров, Олександр Григорович
  • 01.1922 - 11.1922 голова РНК Гамбаров, Олександр Григорович
  • 1925 Хімшіашвілі, Тахсім
  • 1929 Гогоберідзе, Мамед
  • з 1930 обов'язку РНК виконував Президія ЦВК ААССР
  • 07.1938 - 10.1947 голова РНК-Голова Ради Міністрів Футкарадзе, Ісмаїл Хасанович
  • 10.1947 - 1953 голова Ради Міністрів Гоголішвілі, Мамия Олексійович
  • 1953 - 01.1954 голова Ради Міністрів Мамуладзе, Давид Михайлович
  • 01.1954 - 1961 голова Ради Міністрів Тхілайшвілі, Олександр Дурсуновіч
  • 1961-1970 голова Ради Міністрів Давітадзе, Леван Михайлович
  • 1976 голова Ради Міністрів Джаші, Іраклій Азізовіч
  • 1977-1980 голова Ради Міністрів Унгіадзе, Юрій Гедевановіч


Грузинська Радянська Соціалістична Республіка
COA Georgian SSR.png