Знаймо

Додати знання

приховати рекламу

Цей текст може містити помилки.

Албанська мова



План:


Введення

Поширеність албанської мови

Албанська мова (алб. Gjuha shqipe ) - Мова албанців, корінного населення власне Албанії і частини населення Греції ( Епір, Аттика, Беотія, о. Евбея, Пелопоннес, о-ва Гідра, Спеція, Порос), Македонії, Косова, Чорногорії, в Італії ( Сицилія, Калабрія, Апулія). Число говорять-близько 6 млн осіб. Невелика кількість албанців з давньої пори проживає в Болгарії (с. Мандрінце). В межах Україна з початку XIX століття існувало кілька албаноязичних сіл (в Запорізькій та Одеській областях), найстаріше з яких с. Жовтневе (колишнє Каракурт в Одеської області).

Албанія - Shqipеria [kipəria] ← shqiponjе [qiponjə] - орел. Самоназва албанців, так як країна гірська, тому й "орел".


1. Діалекти

Має кілька діалектів, з яких північні, так звані гегскіе, загалом, більш архаїчні, що проявляється у збереженні звуку "н", тоді як в інших говірками він перейшов в "р", хоча в той же самий час уподібнення "nd" і "mb" звуків "nn" і "mm", a також часто зустрічається назалізація голосних "y" і "а" носять на собі відбиток пізнішої епохи. Прислівники, що вживаються на південь від р.. Шкумб, носять загальна назва тоскских; тим же характером в істотних рисах відрізняються албанські прислівники Греції та Італії. До початку XX в. літературний албанська мова грунтувався на тоскских діалектах, з XX ст. переважання отримують гегскіе діалекти, поширені на півночі Албанії і в Косово.

Відмінності між цими діалектами не настільки великі, щоб ускладнювати взаєморозуміння, проте вони відчутні в цілому ряді явищ. Наприклад, в ротацизм: тоскских назва Албанії Shqipri, гегское - Shqipni; тоскских е в наголосах складі у гегском відповідає назалізованное а: zri (опред. ім. П.) - za, zani (z, zni) 'голос'; тоскских дифтонги uа в гегской письмовій нормі відповідає дифтонг Uе: (grua - grue 'жінка') та ін Істотні розбіжності двох діалектних форм літературної мови виявляються також у морфології дієслова.

Південний (тоскских) і північний (гегскій) варіанти розвинулися як дві регіональні різновиди літературної мови. Протягом ряду років ці дві мовні норми розвивалися паралельно. Ряд відомих письменників-сіверян, наприклад, Марк Гуракучі, Коль Якова продовжують створювати свої твори на гегском, гаряче відстоюючи його права на подальше існування та розвиток. Інші, що походять з гегской діалектної середовища, наприклад ельбасанец Дім. Шутерічі, свідомо перейшли на тоскских форму літературної мови.

Іллірійський населення гірських районів, в меншій мірі піддаються безпосередньому впливу римської культури, більш стійко зберігало свою давню мову, хоча численні латинські елементи в албанському свідчать про силу латинського мовного впливу. Основна (гірська) територія північної Албанії включала три основні частини - Гегнію (Gegn), Лекнію (Lekn) і Мальсію (Mals). Ці три частини мали етнографічним своєрідністю. Словом malsi в сучасному літературному албанською мовою позначається гірська область взагалі (горяни - мальсори).


2. Історія розвитку албанської мови

Протоалбанської належав до палеобалканскому лінгвістичного ареалу, що примикає до давньогрецької мовної області [1]. На думку ряду лінгвістів, на родинному албанському мовою говорили древні іллірійці (однак не дозволено протиріччя, висунуте ще Г. Хірт про розбіжність між сатемним характером протоалбанської і передбачуваної приналежністю іллірійської до лінгвістичної області centum) [1]. Майже до XIX століття їм ніхто науково не займався і було точно не відомо, до якої мовної групи він належить. Нарешті було визначено, що він є окремим членом індоєвропейської сім'ї мов, хоча історичне вивчення його дуже важко через те, що дуже складно відокремити корінні албанські слова і форми від величезної кількості запозичених слів з грецького, латинського, романських, турецького та слов'янських мов.

Албанська мова за своїм лексичним і граматичним елементам має індоєвропейський характер. Вже Тунманн вважав його сучасною стадією стародавнього іллірійської мови; в XIX столітті було доведено, що це самостійна гілка індоєвропейської сім'ї, а не старий, звироднілий діалект грецької мови, як багато хто раніше припускали. Середні, що мали придих звуки праіндоєвропейської мови втратили його в албанською мовою ("g", "d", "b" замість "gh", "dh", "bh") і зближують його, таким чином, з німецькими, кельтськими, слов'янськими мовами, а посилення одним з лав гортанних звук придиху - з балтославянская.

Віднесення протоалбанської мови до іллірійського лінгвістичного комплексу всередині протобалканского мовного ареалу знаходиться в повній відповідності з давно встановленим фактом особливих зв'язків албанського з мовами північній частині індоєвропейської спільності, а саме з балтійськими, слов'янськими та німецькими. Цей зв'язок була вперше виявлена ​​Г. Мейером наприкінці позаминулого століття [1]. Наприклад: алб. ligе, літів. lig, лтш. liga "хвороба", алб. mal "гора", лтш. mala "берег".

Багато слів, які не мають індоєвропейської етимології, належать, можливо, мови, якою говорили древні іллірійці до переселення на Балкани. Вони почасти властиві й румунської мови, що має з албанським споріднений субстрат. У всякому разі первісний характер мови сильно видозмінився. Хоча римському пануванню в Іллірії не вдалося викликати утворення нового романської мови, як це було в Галлії, Іспанії та ін місцях, проте словотвір, флексія і навіть лексикон слів так просочилися елементами латинської мови, що албанська мова стала наполовину змішаним романським мовою.

Шар латинської лексики, що закріпився в древнеалбанском мовою в епоху римського панування на Балканах, пережив корінні перетворення, подібні до креолізації. Крім морфологічної усіченому, зумовленої відпаданням закінчень, їх відрізняє також часто спостерігається повна зміна фонетичного вигляду, що робить їх майже невпізнанними. Наприклад, гег. ranе, туга. rеrе "пісок" <лат. arēna; гег. vner, туга. vrer "жовч" <лат. venēnum; kal "кінь" <лат. caballus, gjel "півень" <лат gallus; ar "золото" <лат. aurum; kofshе "стегно" <лат. соха; pus "колодязь" <лат puteus; kushеr "кузен" <лат. consobrīnus; mik "друг" <лат. amīcus; fqi "сусід" <лат. vicēnus; ferr "ад" <лат. infernum; gaz "радість" <лат. gaudium; fe "віра" <лат. fidēs; lter "вівтар" <лат. altare та ін

Хоча вся система успадкованих від загальноіндоєвропейський стану іменних і дієслівних флексій в албанській мові зазнала суттєвої перебудови і виступає у ледь пізнаваному вигляді, структура в цілому продовжує зберігати синтетичний флективною характер.

Індоєвропейці

Індоєвропейські мови
Анатолійські Албанська
Вірменський Балтські Венетський
Німецькі Іллірійські
Арійські : Нурістанскіе, Іранські, Индоарийские, Дардскіе
Італійські ( Романські)
Кельтські Палеобалканскіе
Слов'янські Тохарських

курсивом виділено мертві мовні групи

Індоєвропейці
Албанці Вірмени Балти
Венети Германці Греки
Іллірійці Іранці Індоарійцев
Італіки ( Романця) Кельти
Кіммерійці Слов'яни Тохари
Фракійці Хети

курсивом виділено нині не існуючі спільності
Праіндоевропейци
Мова Прабатьківщина Релігія
Індоєвропеїстика

Багато суфікси - латинського походження, похідні дієслова утворені за латинським зразкам, оповідний Претер почасти, а оптатів цілком латинського походження, так само як і деякі форми множини в склонениях; звідти ж запозичене, цілком ймовірно, і вживання артикля після іменника, як у румунською та болгарською мовами.

Згодом у албанська мова проникли також слов'янські та грецькі елементи, але тільки в лексикон, одні з них спільні всім албанським прислівники, отже, сприйняті до переселення в Грецію та Італію, інші ж зустрічаються тільки в північній Албанії.


3. Балканізми

Албанська мова входить в так званий Балканський мовний союз. Особливо багато стародавніх сходжень в фонології і граматики у албанської мови з південнослов'янськими з сербським, македонським і болгарським.

В албанском консонантизме нет противопоставления по твёрдости / мягкости, но имеется самостоятельный медиопалатальный ряд согласных. Это - характерная черта, объединяющая албанский язык с соседними южнославянскими македонским и сербскохорватским (а за пределами Балкан со словацким и чешским, а также с латышским языком и с неродственным венгерским). Подобно болгарскому и македонскому (а также некоторым южно-сербским говорам), в албанском вокализме есть особая редуцированная гласная фонема ё [ъ], [ă].

Для морфологии албанского имени характерен постпозитивный артикль подобно македонскому и болгарскому (интерес вызывает возникновение постпозитивного артикля в индоевропейских языках - балканских, скандинавских, армянском). Наибольшие специфические схождения у албанского с македонским и болгарским обнаруживает структура глагольных имён и наклонений. Так же, как в балкано-славянских языках, формы албанского сослагательного наклонения образуются путём подстановки особой безударной частицы (алб. , болг. да): tё shkruam (болг. да пиша) "чтобы я писал", 2-л. tё shkruash (болг. да пишеш), 3-л. tё shkruaje (болг. да пише), мн. ч. tё shkruajme, tё shkruani, tё shkruajne (болг. да пишем, -ете, -ат); эти конструкции по значению могут соответствовать сочетаниям с инфинитивом ( dua tё shkruam "хочу писать" (болг. искам да пиша) [2].


4. Фонетика

Консонанты:

Билаб. Лабиод. Интердентальные Альвеолярные Палатально-альвеолярные Палат. Велярн. Глоттальные
Назальные m n ɲ
Плозивные pb td c ɟ k ɡ
Аффрикаты ts dz tʃ dʒ
Фрикативные fv θ sz ʃ ʒ h
Дрожащие r
Одноударные ɾ
Аппроксиманты l ɫ j

Албанский язык имеет следующие звуки:

  • гласные : a, e, i, o, u, y, и неопределённый (как в румынском) ; все эти гласные в североалбанских диалектах встречаются также назалированными;
  • плавные : сильно протянутое r и простое r, нёбное (мягкое) l и гортанное ll, соответствующее русскому твёрдому "л";
  • носовые : гортанные гг, нёбное nj (нь), зубное n и губное m;
  • взрывные : гортанные k и g, нёбное q, gj, зубное t и d, губное р и b;
  • придыхательные : гортанное и нёбное χ, нёбное j, головное ś и ż, зубное s и z, межзубное th и dh, губное f и v и, наконец, шипящие tś и dż, ts и dz.

5. Лексика

В лексике албанского языка довольно обширен пласт слов, унаследованный со времён индоевропейской общности.

На раннем этапе албанистики, когда ещё не было открыто уникальное положение албанского языка в реконструкции праязыка, Г. Мейер, совершивший в 60-70 годах XIX века свои этимологические исследования на материале говоров албанских греков, пришёл к выводу: на 5110 албанских слов имеется 1420 слов латинско - романского происхождения (встречаются одинаково между местоимениями, числительными, союзами и предлогами), славянского - 540 (например, jugё юг, rob раб), турецкого - 1180 (особенно много турецких слов в северных наречиях), 840 - из новогреческого языка, 400 - наследие индоевропейского и 730 - неизвестного происхождения (Trautman Reinhold, 1948). Однако дальнейшие исследования Г. Педерсена, Н. Йокля и Э.Ч абея показали, что исконные слова составляют гораздо более значительную долю лексикона.


6. Писемність

На письме в албанском языке с 1908 года используется вариант латинского алфавита с диакритическими знаками. Ранее, в XIX в., предпринимались попытки использовать оригинальное письмо (так называемые "эльбасанский алфавит", "алфавит Бютакукье" и "алфавит Гьирокастро").

6.1. Современный албанский алфавит

A a B b C c D d Dh dh E e
F f G g Gj gj H h I i J j K k L l
Ll ll M m N n Nj nj O o P p Q q R r
Rr rr S s Sh sh T t Th th U u V v X x
Xh xh Y y Z z Zh zh
Логотип
В Викисловаре список слов албанского языка содержится в категории "Албанский язык"

7. Ім'я

Имени существительному в албанском языке присущи категории рода, числа, падежа, а также определённости и неопределённости. Преобладающая часть словарного состава распределяется по двум родам - мужскому и женскому. Слов среднего рода очень мало (местоимения совсем не имеют форм среднего рода). В первую очередь - это названия некоторых веществ, применяемых в питании, например (в определённой форме): mjaltt 'мед', gjalpt 'сливочное масло', vajt 'растительное масло', misht 'мясо', djatht 'сыр', ujt 'вода' и т. д. Наблюдается сильная тенденция к переводу этих существительных в категорию мужск. р.: (опред.) mjalti, gjalpi, vaji, mishi, djathi, uji.

Неустойчиво употребление в среднем роде абстрактных существительных, образуемых путем субстантивации прилагательных и причастий, например: t mirt 'добро', t thnt 'судьба' (букв, 'сказанное'). Существительные этого типа в настоящее время чаще употребляются в женск. p.: е mira, е thna.

В построении аналитических глагольных форм категория рода не участвует.

Категория определённости и неопределённости выражается системой артиклей, из которых определённые всегда восходят к указательным местоимениям, они изменяются по родам):

  • Суффигированный артикль (постпозитивный) служит для выражения грамматической категории определённости: в женск. p.: vajz и определённая форма - vajza 'данная конкретная девушка'. Или в мужск. p.: fshatar 'крестьянин вообще', определённая форма fshatari 'данный определённый крестьянин'.
  • Изолированный артикль также местоименного происхождения, но употребляется он отдельно как служебное слово. Основная функция - связывать определение с определяемым: djali i urt 'умный мальчик', biri i partizanit 'сын партизана', vajza е urt 'умная девочка', bija е partizanit 'дочь партизана'. Также ставится перед субстантивированными прилагательными, перед терминами родства, если они не имеют при себе притяжательного местоимения или другого определения, например: i ati 'отец' (какого-то определённого лица), е motra 'сестра' (но im ati 'мой отец', ime motra 'моя сестра'). Изолированный артикль не может заменять собой суффигированного артикля.

Определение обычно согласуется со своим определяемым в роде при помощи стоящего перед определением связующего артикля, например: nxns (неопред.) i zgjuar 'развитой ученик'. Причастия получают вместе с изолированным артиклем категорию рода, например: armiku i lidhur 'связанный враг', в субстантивированном виде: i lidhuri 'связанный', е lidhura 'связанная'.

Типы образования основы множественного числа, особенно у существительных мужского рода, очень разнообразны.


7.1. Падежи

В современном литературном албанском пять падежей: именительный, родительный, дательный, винительный и отложительный (аблатив). Несмотря на частичную омонимию форм (окончания родительного и дательного падежей полностью совпадают), албанские падежи сохраняют свою грамматическую значимость, и употребление предлога лишь дополняет и лексически разнообразит систему значений, выражаемую при помощи падежных форм.

Существуют два типа склонения - неопределённое и определённое. Последнее образовано путем суффиксации падежных форм постпозитивного артикля.

Склонение существительного мужского рода male (гора):

Неопред. един. Неопред. множ. Опред. един. Опред. множ.
Именительный падеж mal (гора) male (горы) mali malet
Винительный падеж mal male mali n malet
Родовий відмінок i / e / t / s mali i / e / t / s maleve i / e / t / s mali t i / e / t / s maleve
Давальний відмінок mali maleve mali t maleve
Отложітельний відмінок mali malesh mali t maleve

Схиляння іменника чоловічого роду zog (птах):

Неопред. один. Неопред. множ. Опред. один. Опред. множ.
Називний відмінок zog (птах) zogj (птиці) zogu zogjt
Знахідний відмінок zog zogj zogu n zogjt
Родовий відмінок i / e / t / s zogu i / e / t / s zogjve i / e / t / s zogu t i / e / t / s zogjve
Давальний відмінок zogu zogjve zogu t zogjve
Отложітельний відмінок zogu zogjsh zogu t zogjve

Схиляння іменника жіночого роду vajz (дівчинка):

Неопред. один. Неопред. множ. Опред. один. Опред. множ.
Називний відмінок vajz (дівчинка) vajza vajza vajzat
Знахідний відмінок vajz vajza vajzn vajzat
Родовий відмінок i / e / t / s vajze i / e / t / s vajzave i / e / t / s vajzs i / e / t / s vajzave
Давальний відмінок vajze vajzave vajzs vajzave
Отложітельний відмінок vajze vajzash vajzs vajzave

8. Прикметник

Прикметники поділяються на дві категорії:

  • вживаються з артиклем, наприклад: pusi i thell 'глибокий колодязь', puna е madhe 'велика праця';
  • вживаються без артикля, наприклад: pusi vajguror 'нафтова свердловина (колодязь)', puna paqsore 'мирну працю'.

Основний для мови категорією є прикметники, що вживаються з артиклем. Структура определительного сполучення, яке включає таке прикметник, збігається зі структурою словосполучення, в якому як визначення виступає форма родового відмінка (zoti i urt 'розумний господар' і zoti i shtpis 'господар будинку', rnaja e lart 'висока вершина' і maja e malit 'вершина гори'). Коли визначення перебуває у своїй нормальної позиції, тобто після обумовленого, прикметник по відмінках не змінюється і зберігає свою невизначену форму. Узгоджуватися з визначеним ім'ям воно може лише в роді і числі, що, однак, відбувається не у всіх випадках. В основному функція узгодження в роді, числі і відмінку виконується артиклем. Якщо в порядку інверсії прикметник в визначально поєднанні потрапляє на перше місце, тоді обумовлений іменник виявляється у формі і не схиляється, прикметник ж отримує відмінкові закінчення, наприклад: ім. п. од. ч. i dashuri mik 'милий друг', вин. п. од. ч. e dashurin mik 'милого друга' (порівняйте при нормальному, неінверсірованном порядку слів: miku i dashur, mikun e dashur).


9. Дієслово

Дієслово в албанській мові характеризується категоріями особи, числа, часу, способу і застави. Всі ці категорії виражаються морфологічно, в основному за допомогою засобів словозміни.

Система форм албанського дієслова дуже диференційована і включає як прості форми, так і описові (аналітичні). Особа і число (однина і множина) виражаються звичайно (але не завжди) за допомогою спеціальних закінчень, іноді також за участю флексії основи. Для однини теперішнього часу індикатива єдині закінчення у всіх типах відмінювання встановити неможливо, оскільки старі індоєвропейські закінчення повністю редукували (за винятком кількох реліктових форм, що представляють дієслова на -* mi: jam 'я єсмь', kam 'маю', thom 'говорю '), a нові відмінності в оформленні пов'язані виключно зі змінами (або іноді з відсутністю змін) кінцевого звуку основи. Для продуктивного розряду дієслів, 1-е л. яких в од. ч. закінчується на-j (-nj), a основа з точки зору сучасного стану мови має кінцевим звуком голосний або дифтонг (наприклад: punoj 'працюю', thaj 'сушу', kthej 'повертаю', krij 'розплавляють,-юсь', shkruaj 'пишу', thyej 'ламаю' та ін), функцію закінчень придбали елементи-j і-n , які були колись складовою частиною основи. Величезна кількість дієслів цього типу, і зокрема виняткова продуктивність дієслів на-oj, зумовило можливість морфологізаціі спочатку чисто фонетичного чергування.

Для дуже багатьох дієслів характерна омонімія форм для двох, а часто і для трьох осіб од. ч. наст. вр. Наприклад: hap 'відкриваю,-їж,-ет'; 1е 'залишаю,-їж,-ет' та ін Зіставлення з чітко диференційованими формами мн. ч. hapim, hapni, hapin 'відкриваємо,-ете,-ют' дає можливість говорити в подібних випадках про нульову флексії.

Албанська мова не має граматичної категорії дієслівного виду (наприклад, форми теперішнього часу і імперфекта завжди висловлюють тривала дія, аорист означає нетривале, завершене дію в минулому або ж передає вчинилося дію, взяте поза відношенням до часу його протікання).

Деякі дієслова з числа найбільш уживаних мають супплетівние формоутворення. Наприклад: наст. вр. - 1-е л. од. ч. kam 'маю' - аорист 1-е л. од. ч. pata, причастя pasur; jam 'я єсмь' - аорист qesh, причастя qn; ар 'даю' - аорист dhash, причастя dhn; bie 'несу' - аорист prura, причастя prur; bie 'падаю' - аорист rash, причастя rn; rri 'сиджу', 'перебуваю' - аорист ndjta, причастя ndnjur; shoh 'бачу' - аорист pash, причастя pare; vij 'приходжу' - аорист erdha, причастя ardhur.

Особливої ​​форми інфінітива албанська мова не знає. У тоскских діалекті він передаються за допомогою умовного способу (кон'юнктива), наприклад dua t hap 'хочу відкрити', або за рахунок причетного обороту - pr t hapur 'щоб відкрити'. У гегском діалекті існує конструкція з прийменником me 'з' і коротким причастям: me hap 'відкрити'.


9.1. Категорія часу

Перехідний дієслово, будучи відмінювати у двох заставах і в шести наклонениях (включаючи наказовий), може утворити до 42 різних часових форм. Для албанського дієслова характерна дуже розгалужена система часових форм. Тільки в індикативі дійсного застави налічується вісім часів (перші три з них є простими, а решта - аналітичними).

  • Нині;
  • минув недосконале, або імперфект;
  • аорист, або (згідно з термінологією, прийнятою в албанській шкільній граматиці) "просте вчинене";
  • перфект (утворюється аналітично за допомогою форм теп. вр. дієслова kam 'маю' і причастя відмінюється дієслова, наприклад: туга. kam hapur, гег. kam hаре я відкрив ');
  • преждепрошедшее I, або плюсквамперфект I, його значення - тривала дія, що передувала іншої дії в минулому (утворюється аналітично шляхом поєднання форм імперфекта дієслова "мати" і причастя відмінюється дієслова, наприклад: туга. kisha hapur, гег. kishe hap 'я відкривав');
  • преждепрошедшее II, або плюсквамперфект II, його значення - нетривале завершене дію, що передувала іншої дії в минулому (утворюється шляхом поєднання форм аориста дієслова "мати" з причастям відмінюється дієслова, наприклад туги. pata hapur, гег. pata hap;
  • майбутнє I (в тоскских діалекті утворюється за допомогою перетворилася на незмінну частку do форми дієслова dua 'хотіти', союзу t і особистих форм кон'юнктива наст, вр. відмінюється дієслова, наприклад: do t hap 'відкрию', do t hapsh 'відкриєш'; в гегском діалекті утворюється з особистих форм індикатива наст. вр. дієслова kam 'мати' і аналітичної форми інфінітива відмінюється дієслова, наприклад: kam me hap 'відкрию');
  • майбутнє II - порівняно рідко вживається форма, передає дію, що передує в майбутньому іншої дії (в тоскских діалекті являє собою поєднання часток do і t, особистих форм кон'юнктива наст. вр. дієслова "мати" і причастя відмінюється дієслова, наприклад: do t kern hapur; в гегском діалекті - поєднання особистих форм теп. вр. індикатива дієслова "мати" і складної аналітичної форми інфінітива бавовняні. вр., що складається з прийменника mе, причастя допоміжного дієслова "мати" і причастя відмінюється дієслова, наприклад: kam me pas hap.

10. Числівники

nj - один dy - два
tre - три katr - чотири
pes - п'ять gjasht - шість
shtat - сім tet - вісім
nnt - дев'ять dhjet - десять
njmbdhjet-одинадцять dymbdhjet - дванадцять
trembdhjet - тринадцять katrmbdhjet - чотирнадцять
pesmbdhjet - п'ятнадцять gjashtmbdhjet - шістнадцять
shtatmbdhjet - сімнадцять tetmbdhjet - вісімнадцять
nntmbdhjet - дев'ятнадцять njzet - двадцять
njzetenj-двадцять один njzetedy - двадцять два
tridhjet - тридцять dyzet - сорок
pesdhjet - п'ятдесят gjashtdhjet - шістдесят
shatdhjet - сімдесят tetdhjet - вісімдесят
nntdhjet - дев'яносто njqind - сто
pesqind - п'ятсот njmij - тисяча
nj milion - мільйон nj miliard - мільярд

11. Цікаві факти

Поширився в Рунеті на початку XXI століття стиль вживання російської мови з нарочито неправильним написанням слів і частим вживанням ненормативної лексики отримав назву " албанська мова "(олбанцкей йезиг).

А от як ці вирази звучали б на справжньому албанською мовою:

Учи албанський Studjo shqip
Ніасіліл Nuk arrita ta bej
Пеші ішшо Shkruaj mе shumе
Афтар жжот Autor djeg
Превед, я медвед Tungjatjeta, jam ari
Многа букаф Shumе shkronje
Дайте дві Jepni dy
Випий йаду Pi helm
Животное Kafshе
Каменти рулять Komentet mirе
Ужоснах Mrekullueshme

Примітки


Цей текст може містити помилки.

Схожі роботи | скачати

Схожі роботи:
Албанська лек
Албанська алфавіт
Албанська криза
Албанська партія праці
Албанська католицька церква
Албанська православна церква
Італо-албанська католицька церква
Мова
Га (мова)
© Усі права захищені
написати до нас
Рейтинг@Mail.ru