Баратов, Микола Миколайович

Nikolai Nikolaevich Baratov. Die Kaukasusfront. Grosser Bilderatlas des Weltkrieges, Bruckmann.jpg

Микола Миколайович Баратов ( 20 січня ( 1 лютого) 1865 ( 18650201 ) , Владикавказ, Терська область, Російська імперія - 22 березня 1932, Париж, Третя французька республіка) - російський генерал від кавалерії.


1. Біографія

З дворян Терського козачого війська грузинського походження (справжнє прізвище Бараташвілі).

Освіту здобув у Владикавказском реальному училищі. На дійсну службу поступив 1 вересня 1882. Закінчив 2-е Костянтинівське військове училище і Миколаївське інженерне училище (1885). Випущений хорунжим в 1-й Сунжа-Владикавказький полк Терського козачого війська. 31 грудня 1885 вироблений в сотники, 8 жовтня 1887 - в подосавул.

У 1891 році закінчив Миколаївську академію Генерального штабу за першим розрядом. За відміну проведений в осавули. Табірний збір відбував при військах Кавказького військового округу. Складався при Одеському військовому окрузі.

C 26 листопада 1891 старший ад'ютант штабу Тринадцятий піхотної дивізії. З 28 квітня 1892 обер-офіцер для доручень при командуючому військами Кавказького військового округу. Цензове командування ескадроном відбував у 45-м драгунському Сіверському полку (04.10.1893 - 04.10.1894). Був прикомандирований до Ставропольському козачому юнкерське училище для викладання військових наук (18.07.1895-11.09.1897). Підполковник (ст. 24.03.1896). З 11 вересня 1897 - штаб-офіцер при управлінні 65-ї піхотної (колишньої 1-ї Кавказької піхотної) резервної бригади. Для ознайомлення із загальними вимогами управління та господарювання в кавалерійському полку був прикомандирований до 27-му драгунському Київському полку (23.04-01.11.1900). Полковник (пр. 1900; ст. 07.08.1900; за відміну).

З 29 березня 1901 командир 1-го Сунженському-Владикавказької полку. Учасник російсько-японської війни. За бойові відмінності нагороджений золотою зброєю (1905). Начальник штабу Зведеного кавалерійського корпусу (14.08.1905-17.03.1906). У 1906 році проведений в генерал-майори за відміну.

З 1 липня 1907 - начальник штабу 2-го Кавказького армійського корпусу. Генерал-лейтенант (пр. 1912; ст. 26.11.1912; за відміну).


1.1. Перша світова війна

З 26 листопада 1912 - начальник 1-й Кавказької козачої дивізії, з якою вступив у війну. З жовтня 1915 командувач окремим експедиційним корпусом в Персії (1-я Кавказька козача і Кавказька кавалерійська дивізії; близько 14 тисяч чоловік при 38 гарматах), що мали завданням протидію прогерманские силам в Персії (на чолі з Георгом фон Кауніц) і з'єднання з англійськими військами. Занурившись на транспортні судна в Баку, 17 жовтня 1915 генерал Баратов висадився в Ензелі. 3 грудня 1915 року російські зайняли древню столицю Персії - Хамадан, - утворивши базу для подальшого просування в глиб Ірану. Німецький емісар граф Кауніц загинув в одній із сутичок. З заняттям Кума і Керманшахе російські відрізали Іран від турецької Месопотамії. Таким чином, російський експедиційний корпус вибивши супротивника з Ірану, перевів країну під контроль держав країн Антанти. 28 квітня 1916 корпус перейменований в Кавказький кавалерійський корпус (з лютого 1917 року 1-й Кавказький кавалерійський корпус).

З 24 березня 1917 головний начальник постачань Кавказького фронту і головний начальник Кавказького військового округу. 25 травня 1917 призначений командиром 5-го Кавказького армійського корпусу, що знаходився у складі Кавказької армії, але вже 7 липня 1917 був повернений на пост командувача Кавказьким кавалерійським корпусом в Персії. 8 вересня 1917 проведений в генерали від кавалерії.


1.2. Громадянська війна

Після Жовтневої революції кілька місяців жив у Індії, а потім приєднався до білому руху. З 1918 - представник Добровольчої армії і Збройних сил Півдня Росії генерала Денікіна в Закавказзі (Тифліс). Важко поранений (ампутована нога) під час замаху 13 вересня 1919. У березні-квітні 1920 року - керуючий Міністерством закордонних справ в Південно-Російському уряді Мельникова при Врангеля.


1.3. В еміграції

Жив в еміграції у Франції. Один з організаторів Союзу інвалідів. З 1927 голова Головного правління комітету "Для російського інваліда" в Парижі, потім до самої смерті обіймав посаду голови Закордонного союзу російських інвалідів та головного редактора газети " Російський інвалід ". Одночасно з 1931 голова Спілки офіцерів Кавказької армії. Похований російською кладовищі в Сент-Женев'єв де Буа.


2. Нагороди


Література

  • Залеський К. А. Хто був хто у Першій світовій війні. - М .: АСТ, 2003. - 896 с. - 5000 екз. - ISBN 5-271-06895-1
  • Н. Рутич. Біографічний довідник вищих чинів Добровольчої армії та Збройних Сил Півдня Росії. Матеріали до історії Білого руху М., 2002
  • А. М. Агєєв, Д. В. Вержховскій, В. І. Виноградов, В. П. Глухов, Ф. С. Криницин, І. І. Ростунов, Ю. Ф. Соколов, А А. Строков. Історія першої світової війни 1914-1918 рр.. - М.: Наука, 1975. / За редакцією доктора історичних наук І. І. Ростунова.