План:

Введення

Баскетбольний м'яч
Баскетбольний майданчик

Баскетбол ( англ. basket - Корзина, ball - м'яч) - спортивна командна гра з м'ячем. В баскетбол грають дві команди, кожна з яких складається з п'яти гравців. Мета кожної команди - закинути руками м'яч в кільце із сіткою (кошик) суперника і перешкодити іншій команді опанувати м'ячем і закинути його в свою корзину. [1] Kорзіна знаходиться на висоті 3,05 метра від підлоги (10 футів). Від кожної команди на майданчику знаходиться по 5 чоловік, всього в команді 12 чоловік, заміни не обмежені. За м'яч, занедбаний з ближньої та середньої дистанції, зараховується 2 очки, з дальньої (із-за триочкової лінії) - 3 очки. Штрафний кидок оцінюється в одне очко. Стандартний розмір баскетбольного майданчика 28 метрів в довжину і 15 метрів завширшки. Баскетбол один із найпопулярніших видів спорту у світі [2].

Баскетбол входить в програму Олімпійських ігор з 1936. Винахідник ігри Джеймс Нейсміт був там як гість. Регулярні чемпіонати світу з баскетболу серед чоловіків проводяться з 1950, серед жінок - з 1953, а чемпіонати Європи - з 1935.

В Європі проводяться міжнародні клубні змагання Євроліга ULEB, Кубок Європи УЛЕБ, Кубок Виклику.

Найбільшого розвитку гра досягла в США: чемпіонат Національної баскетбольної асоціації (НБА) більше 50 років є найсильнішим національним клубним турніром у світі. Баскетбол вважається національним видом спорту в Литві (див. ЛБЛ).

1. Історія

Взимку 1891 студентам коледжу Молодіжної Християнської Асоціації із Спрінгфілда, штат Массачусетс, вимушеним виконувати нескінченні гімнастичні вправи, що вважалися в той час чи не єдиним засобом залучення молоді до спорту, було дуже нудно на заняттях фізичного виховання. Одноманітності таких занять необхідно було терміново покласти край, внести в них свіжий струмінь, яка здатна була б задовольнити потреби змагань сильних і здорових молодих людей.

Вихід з здавався тупиковим положення знайшов скромний викладач коледжу на ім'я Джеймс Нейсміт. 1 грудня 1891 він прив'язав дві корзини з-під персиків до поручнів балкона спортивного залу і, розділивши вісімнадцять студентів на дві команди, запропонував їм гру, сенс якої зводився до того, щоб закинути більшу кількість м'ячів у кошик суперників. Початок був покладений. Чи міг тоді доктор Нейсміт припускати, яке велике майбутнє чекає його дітище?

Ідея цієї гри у нього зародилася ще в шкільні роки, коли діти грали в старовинну гру "duck-on-a-rock". Сенс цієї популярної, у той час, гри полягав у наступному: підкидаючи невеликий камінь, необхідно було уразити їм вершину іншого каменю, більшого за розміром.

Цілком прагматично названа "баскетбол" ( англ. basket - Корзина, ball - м'яч) гра, звичайно, лише віддалено нагадувала те феєричне видовище, яке відоме нам під цим ім'ям сьогодні. Ведення м'яча не існувало, гравці тільки перекидали його один одному, стоячи на місці, і прагнули потім закинути в корзину, причому виключно обома руками знизу або від грудей, а після вдалого кидка один з гравців забирався на приставлені до стіни сходи і витягував м'яч з кошика . З сучасної точки зору дії команд здалися б нам млявими і загальмованими, однак метою доктора Нейсміта було створити гру саме колективну, в яку можна було б залучити одночасно велику кількість учасників, і цьому завданню його винахід відповідав повною мірою.

В 1892 викладачем фізкультури Сміт-коледжу (Англ.) рос. в Нортгемптоне (Массачусетс) Сенд Беренсон були розроблені перші правила жіночого баскетболу (Англ.) рос. .

2. Правила

Розміри щита та корзини за правилами ФІБА
Розміри щита та корзини (варіант)
Розміри поля за правилами ФІБА 2010

Спочатку правила гри в баскетбол були сформульовані американцем Джеймсом Нейсміта і складалися лише з 13 пунктів. З часом баскетбол змінювався, змін зажадали і правила. Перші міжнародні правила гри були прийняті в 1932 на першому конгресі ФІБА, після цього вони багаторазово коректувалися і змінювалися, останні значні зміни були внесені в 1998 і 2004 роках. З 2004 року правила гри залишаються незмінними. Правила гри дещо відрізняються в НБА і чемпіонатах, що проводяться під егідою ФІБА (Чемпіонати світу, Олімпійські ігри, Чемпіонати континентів, міжнародні та національні першості європейських клубів).

В баскетбол грають дві команди, зазвичай по дванадцять чоловік, від кожної з яких на майданчику одночасно присутній п'ять гравців. Мета кожної команди в баскетболі - закинути м'яч у кошик суперника і перешкодити іншій команді опанувати м'ячем і закинути його в корзину своєї команди.

М'ячем грають тільки руками. Бігти з м'ячем, не ударяючи ним в підлогу, навмисно бити по ньому ногою, блокувати будь-якою частиною ноги або бити по ньому кулаком є ​​порушенням. Випадкове ж зіткнення або торкання м'яча стопою або ногою не є порушенням.

Переможцем в баскетболі стає команда, яка після закінчення ігрового часу набрала більшу кількість очок. При рівному рахунку після закінчення основного часу матчу призначається овертайм (зазвичай п'ять хвилин додаткового часу), у випадку, якщо і після його закінчення рахунок буде дорівнює, призначається другий, третій овертайм і т. д., до тих пір, поки не буде виявлено переможця матчу.

За одне попадання м'яча в кільце може бути зараховане різна кількість очок:

• 1 очко - кидок з штрафної лінії
  • 2 очки - кидок з середньої або близької дистанції (ближче триочкової лінії)
  • 3 очки - кидок з-за триочкової лінії на відстані 6м 75см (7м 24 см в Національної баскетбольної асоціації)

Гра офіційно починається спірним кидком в центральному колі, коли м'яч правильно відбитий одним із спірних. Матч складається з чотирьох періодів по десять хвилин (дванадцять хвилин в Національної баскетбольної асоціації) з перервами по дві хвилини. Тривалість перерви між другою і третьою чвертями гри - п'ятнадцять хвилин. Після великої перерви команди повинні помінятися кошиками.

Гра може йти на відкритому майданчику і в залі висотою не менше 7 м. Розмір поля - 28 15 м. Щит розміром 180х105 см. Від нижнього краю щита до підлоги чи грунту повинно бути 290 см. Корзина представляє собою металеве кільце, обтягнуте сіткою без дна. Вона кріпиться на відстані 0,15 м від нижнього обріза щита. Встановлена ​​стандартами FIBA для чоловічих змагань окружність м'яча - 74,9-78 см, маса - 567-650 г (для жіночих відповідно 72,4-73,7 см і 510-567 г).

• вісім секунд - команда, що володіє м'ячем із зони захисту не вивела його в зону нападу за вісім секунд;
  • 24 секунди - команда володіла м'ячем більше 24 секунд і не виробила точного кидка по кільцю. Команда отримує право на нове 24 секундне володіння, якщо м'яч, кинутий по кільцю торкнувся дужки кільця. У разі отримання фолу або порушення (за винятком виходу м'яча за межі площадки) захищається командою або іншої зупинки гри, нападаюча команда одержує право на:
    • нове 24-секундне володіння, якщо вкидання відбудеться в зоні захисту володіє м'ячем команди;
    • продовження відліку часу з того ж моменту, якщо залишилося 14 і більше секунд володіння;
    • нове 14-секундне володіння, якщо залишилося 13 і менше секунд володіння. [5]
  • порушення повернення м'яча в зону захисту (зона) - команда, що володіє м'ячем у зоні нападу перевела його в зону захисту.

2.2. Фоли

Суддя фіксує фол

Фол - це недотримання правил, викликане персональним контактом або неспортивною поведінкою. Види фолів:

• персональний;
  • технічний;
  • неспортивний;
  • дискваліфікуючий.

Гравець, отримав 5 фолів (6 фолів в НБА) в матчі, повинен покинути ігровий майданчик і не може приймати участь у матчі (але при цьому йому дозволяється залишитися на лаві запасних). Гравець, що отримав дискваліфікуючий фол повинен покинути місце проведення матчу (гравцеві не дозволяється залишитися на лаві запасних).

Тренер дискваліфікується, якщо:

• він здійснить 2 технічних фолу;
  • офіційна особа команди або запасний гравець здійснять 3 технічних фолу;
  • тренер скоєно 1 технічний фол і офіційна особа команди або запасний гравець здійснять 2 технічних фолу.
  • заборонена нецензурна лайка і образи

Кожен фол йде в рахунок командних фолів, за винятком технічного фолу, отриманого тренером, офіційним обличчям команди чи гравцем на лавці запасних.

Персональний фол - фол, внаслідок персонального контакту.

Покарання:

Якщо фол зроблений на гравці, що не знаходиться в стадії кидка, то:

• якщо команда не набрала 5 командних фолів в чверті або фол зроблений гравцем, команда якого володіла м'ячем, то постраждала команда проводить вкидання;
  • в іншому випадку потерпілий гравець виконує 2 штрафних;

Якщо фол зроблений на гравці, що знаходиться в стадії кидка, то:

• якщо кидок був вдалим, він зараховується, і постраждалий гравець виконує 1 штрафний;
  • якщо кидок був невдалим, то постраждалий гравець виконує таку кількість штрафних кидків, скільки очок заробила б команда будь кидок вдалим.

Неспортивний фол - фол, здійснений внаслідок контакту, при якому гравець не намагався зіграти м'ячем в рамках правил.

Покарання:

Якщо фол зроблений на гравці, що знаходиться в стадії кидка, то роблять так само, як і у випадку персонального фолу. Якщо фол зроблений на гравці, що не знаходиться в стадії кидка, то постраждалий гравець виконує 2 кидки. Після виконання штрафних кидків м'яча вкидає постраждала команда з-за меж майданчика на продовженні центральної лінії. Виняток становлять фоли, зроблені до початку першого періоду. У цьому випадку після штрафних кидків проводиться розіграш спірного кидка (як і у випадку нормального початку гри). Якщо гравець протягом одного матчу здійснює 2 неспортивних фолу, він повинен бути дискваліфікований.

Дискваліфікуючий фол - це фол, внаслідок волаючого неспортивної поведінки. Дискваліфікуючий фол може отримати гравець, запасний, тренер або офіційна особа команди.

Покарання:

Кількість штрафних та вкидання після них призначаються аналогічно неспортивній фолу.

Технічний фол - фол, не викликаний контактом із суперником. Це може бути неповага до суддів, суперникові, затримка гри, порушення процедурного характеру.

Покарання:

Будь-який гравець команди, не порушила правила, пробиває 2 штрафних кидка. Після виконання кидків скидання проводиться аналогічно неспортивній фолу.

3. Основні елементи гри

Особливе значення в сучасному баскетболі має боротьба під щитом. Відома баскетбольна заповідь говорить: "Хто виграє щит - виграє матч", а одним з основних статистичних показників гри баскетболіста - будь то окремий матч або весь сезон - є число так званих підборів і блок-шотів.