Веригін, Олександр Іванович

Олександр Іванович Веригін ( 1807 ( 1807 ) - 21 грудня 1891) - російський генерал, член Державної ради.


1. Біографія

Народився в 1807 р., в родовому маєтку в Валдайському повіті Новгородської губернії, походив з російського дворянського роду, що веде свій початок з XVII століття. Батько, Іван Аполлонович Веригін (? -1831) Був предводителем дворянства Валдайського повіту; мати - Євдокія Олександрівна уроджена Хвостова; брати і сестри: Аполлон, Микола, Єлизавета (1805-1875, одружена з членом Державної ради П. А. Тучкова, була нагороджена орденом св.Катерини 2-го ступеня), Євдокія.

Освіту здобув у училище колонновожатих, з якого був випущений 19 лютого 1824 і 29 березня 1825 прапорщиком в свиту Його Імператорської Величності з квартирмейстерської частини.

24 березня 1826, за височайшим повелінням, Веригін був посланий в Європейську Туреччину для огляду її у військовому відношенні, а наступного року до Чорноморським козакам для докладної зйомки займаних ними земель та складання статистичного опису краю. За ці праці 30 липня 1827 проведений в підпоручика.

З початком турецької кампанії був призначений полягати в Імператорської Головною квартирі, з якої переправився через Дунай, потім брав участь у битві під Шумлу, після чого відряджений до облягав Варну корпус князя А. С. Меншикова і брав участь у боях при відображенні ворожих вилазок. У жовтні 1828 отримав призначення в 6-й піхотний корпус, з яким зробив кампанію 1829 Брав участь у боях з турками при Ескі-Арнаутларе, Козлуджи, Кулевчі, штурмі і взятті редутів під Шумлу, форсуванні Камчик і переході через Балкани, нарешті був у справах при Месемврії і Зливно. 2 вересня 1829 проведений в поручика.

За відзнаку в російсько-турецьку війну 1828-1829 рр.. він був нагороджений золотою шпагою з написом "За хоробрість" (27 жовтня 1828) і орденом св.Володимира 4-го ступеня з бантом (11 липня 1829, за відзнаку при Месемврії).

У Польську кампанію 1831 Веригін брав участь у численних боях з повстанцями, за відзнаку при Грохове проведений 16 лютого 1831 в штабс-капітани, за Битва під Остроленкою 2 травня нагороджений орденом св.Анни 2-го ступеня і за відміну при штурмі Варшавських укріплень отримав 12 березня 1832 імператорську корону до цього ордену; також за Варшавське справу Веригін в тому ж році був відзначений орденом "Virtuti militari" 3-го ступеня.

Вироблений 10 квітня 1832 в капітани, Веригін був призначений у розпорядження військового міністра, і в тому ж році супроводжував у Берлін генерала А. І. Нейдгардта для участі в секретній військовій конференції з уповноваженими Австрії, Пруссії і Німецького союзу. Після повернення Веригін був проведений 6 грудня 1832 підполковники. 12 жовтня 1833 призначений до Гренадерському корпусі; 29 липня 1837 отримав у командування Люблінський єгерський полк, яким, однак, командував недовго і вже 12 червня наступного року був переведений в Генеральний штаб, звідки 4 серпня був призначений обер-квартирмейстером 6-го піхотного корпусу.

Вироблений 26 березня 1839 в полковники, Веригін з 3 вересня 1840 по 24 липня 1842 перебував у закордонному відпустці. Після повернення з відпустки полягав у розпорядженні військового міністра. 2 квітня 1846 призначений членом департаменту військових поселень і 11 квітня 1847 р., за особистим обранню государя, редактором військового відділу газети "Російський інвалід" (із залишенням в попередній посаді). За скоєння в 1848 р. відрядження до Сибір для огляду тамтешніх городових козацьких полків і складання для них нового положення 6 грудня 1848 проведений в генерал-майори.

22 листопада 1850 призначений віце-директором департаменту військових поселень, 1 березня 1854 - генерал-квартирмейстером гренадерського, 1-го і 2-го піхотних корпусів. Вироблений 30 серпня 1856 в генерал-лейтенанти Веригін був призначений директором департаменту військових поселень. Під час його управління департаментом військових поселень останні були скасовані, так само як і батальйони військових колоністів, замінені училищами солдатських дітей.

10 листопада 1861 призначений генерал-квартирмейстером головного штабу Його Імператорської Величності, одночасно - начальником Корпуси військових топографів 6 жовтня 1862 - членом комітету з перетворення військово-навчальних закладів, 26 грудня 1863 - членом комітету залізниць. З 19 квітня 1862 Веригін складався членом ради Російського географічного товариства.

19 квітня 1864 Веригін званням генерал-ад'ютанта, а 1 січня 1866 призначений членом Державної ради; 20 травня 1868 проведений в генерали від інфантерії. У Раді Веригін був присутній в департаменті державних і духовних справ і складався членом особливої ​​комісії для розгляду звітів Міністерства шляхів сполучення і членом комітету про поранених.

Помер 21 грудня 1891, похований на кладовищі Воскресенського Новодівичого монастиря в Санкт-Петербурзі.


2. Праці

З військово-літературних праць Верігіна відомі:

  • "Військове огляд походу російських військ в Європейській Туреччині в 1829-му році". СПб., 1846.
  • "Штурм Варшави і деякі зауваження про польську війну: З приводу статті генерал-лейтенанта Ушакова" / / "Військовий збірник". 1860, № 9.
  • "Спогади про облогу Варни і про перебування там імператора Миколи I. 1828" / / "Російська старовина". 1879, березень.
  • "Епізод з облоги Варни" / / "Російська старовина". 1879, червень.
  • "Кулевчінскій бій і його стратегічне значення в турецькій кампанії 1829" / / "Військовий збірник". 1880, № 1.
  • "Князь Олександр Аркадійович Суворов. Спогад його товариша по службі" / / "Російська старовина". 1882, березень.
  • "Відкриття пам'ятника на Бородінському полі в 1839 р.: Зі спогадів офіцера Генерального штабу" / / "Російська старовина". 1885, квітень.
  • Разом з полковником П. А. Тучкова Веригін склав "Історію лейб-гвардії Ізмайловського полку ".

3. Нагороди

Серед інших нагород Веригін мав ордени св.Володимира 3-го ступеня (30 серпня 1839 р.), св.Станіслава 1-го ступеня (6 грудня 1849), св.Георгія 4-го ступеня (26 листопада 1851, за сумлінну вислугу 25 років в офіцерських чинах, № 8602 по списком Григоровича - Степанова), св.Анни 1-го ступеня (1853 р., імператорська корона і мечі до цього ордену подаровані 17 квітня 1858), св.Володимира 2-го ступеня з мечами (12 квітня 1859 р.), Білого Орла (17 квітня 1862 р.), св.Олександра Невського (1 січня 1872 р., діамантові знаки до цього ордену подаровані 29 березня 1875 з нагоди 50-річчя служби в офіцерських чинах), св.Володимира 1-го ступеня (1 січня 1887 р.).


4. Сім'я

Веригін був одружений на дочці графа Якова Миколайовича Булгарі Софії Яківні, їх діти: Олександр, Євдокія, Єлизавета (1847-1913, фрейліна), Євген (1850-1891, полковник, начальник штабу 2-ї гренадерської дивізії).

Джерела

  • Військова енциклопедія / За ред. В. Ф. Новицького та ін. - СПб. : Т-во І. В. Ситіна, 1911-1915. - Т. 6.
  • Милорадович Г. А. Список осіб свити їх величність з царювання імператора Петра I по 1886 рік. СПб., 1886
  • Список генералам за старшинством на 1886.
  • Шилов Д. М., Кузьмін Ю. А. Члени Державної ради Російської імперії. 1801-1906: Біобібліографічний довідник. СПб., 2007