Гандбол

План:

Введення

Гра на Кубок Шлекера (2007). Зустрічаються клуби Хандбольд і Гуммерсбах

Гандбол ( дат. hndbold , ньому. Handball ) - Командна гра з м'ячем 7 на 7 гравців (по 6 польових і воротар в кожній команді). Грають м'ячем в основному руками. Мета гри - закинути якомога більше м'ячів у ворота (3 2 м) противника.

1. Історія гри

Згадки про старовинні ігри з м'ячем руками є в " Одіссеї " Гомера й у працях давньоримського лікаря Галена. У середні століття аналогічним іграм присвятив свої вірші Вальтер фон дер Фогельвейде. Гандбол в його нинішньому вигляді придумали данські футболісти на рубежі XIX - XX століть в якості заміни футболу для гри в зимовий час. Відмінність гандболу від футболу полягало в тому, що в нього грали руками, а кожна команда складалася з 6 гравців і воротаря.

Датою зародження спортивної гри з м'ячем, зареєстрованої в міжнародній спортивній класифікації під назвою "гандбол" (ручний м'яч), прийнято вважати 1898, коли викладач фізичного виховання реального училища датського міста Ордруп Хольгер Нільсен ввів в уроки фізичної культури жіночих груп гру з м'ячем, названу "хаандболд" ("хаанд" - рука і "болд" - м'яч), у якій на невеликому полі змагалися команди з 7 людина, передаючи м'яч один одному і прагнучи закинути його в ворота.

Дослідження, проведені в останні роки, дають підстави віднести дату зародження гандболу до більш раннього періоду. У 1890 році в Чехії набув поширення народний варіант гри з м'ячем, названий "хазена" (кидати, кидати). Гра зводилася до нерегламентованого перекидання і лову м'яча в змішаних групах без єдиноборства. У 1917 році берлінець Макс Хейзер з двох ігор склав нову гру для жінок під назвою "ручний м'яч". Ніхто не уявляв собі, що ця гра знайде таке поширення в усьому світі.

У 1918 році на міжнародній спортивній карті чітко позначилися два протиборчі течії гри: чеська хазена (на сході) і німецький гандбол (на півночі і заході). Вже в 1920 році в Берліні відбулися перші ігри на Кубок і першість Німеччині по ручному м'ячу. А в 1923 році ввели нові правила змагань. Зменшення розмірів м'яча, введення правила трьох секунд" і "трьох кроків" значно сприяло підвищенню техніки гри. У 1925 році відбулася перша міжнародна зустріч команди Німеччини з командою Австрії. Німеччина програла з рахунком 5:6.

Визнання гандболу в 1926 році міжнародним видом спорту дало поштовх до розвитку гри в ряді країн. З'явилися клуби, що культивують гандбол у Люксембурзі і Швейцарії, Іспанії та інших країнах. У 1928 році в Амстердамі була створена Міжнародна аматорська федерація гандболу (ІАГФ), що діяла до 1944 року. У неї входило 11 країн, що активно розвивали гандбол. У 1936 році гандбол був вперше включений в олімпійську програму. Дебютував він на XI Олімпіаді в Берліні, де переможцем стала команда Німеччини. Під час проведення тих ігор відбувся IV конгрес ІАГФ, який прийняв рішення про проведення чемпіонатів світу з гандболу у форматах 7 7 і 11 11 (за кількістю гравців). Чемпіонати спочатку повинні були відбутися за участю одних лише чоловічих команд. У 1938 році в Німеччині першість світу виграли німецькі спортсмени.

Новий підйом у розвитку гандболу почався зі створення в 1946 році нової міжнародної федерації гандболу - ІГФ (IHF). Вона затвердила програму дій, спрямовану на відродження світового гандболу, намітила проведення чемпіонатів світу з гандболу у форматі 11х11 за участю чоловічих і жіночих команд. У 1949 році в Будапешті на жіночому чемпіонаті світу найсильнішою стала команда Угорщини.

Надалі першості світу проводилися раз на чотири роки. Всього було проведено 7 чоловічих і 3 жіночих чемпіонатів по гандболу у форматі 11х11. У 1966 році відбувся сьомий і останній чемпіонат світу з гандболу 11 11, що припинив своє існування в ранзі міжнародної гри, давши, тим самим, можливість розвиватися гандболу 7 7. У 1954 році в Швеції відбувся чемпіонат світу з гандболу в цьому форматі серед чоловічих команд. Перемогу здобули шведи, а жінки провели перший чемпіонат з гандболу 7 7 в 1957 році в Югославії. Перше місце завоювала команда Чехословаччини.

1.1. Гандбол в Росії

Виникнення російського гандболу відноситься до початку XX століття. Вперше цей вид спорту в Російській імперії з'явився в Харкові в 1909 році. Родоначальником українського гандболу з'явилася чеська гра "хазена", культивувалася в суспільстві "Сокіл" як гімнастична гра. Вирішальна заслуга в розвитку гандболу в дореволюційній Росії належить доктору Е. Ф. Малі, який до 1914 року завершив роботу зі створення високоподвіжной і ефективної гри з м'ячем і розробив перші в нашій країні офіційні правила українського гандболу. За цими правилами гра велася командою з 7 гравців на майданчику 45х25 м, розділеною на три зони: захисту, центрального поля і нападу. Площа воротаря обмежувалася лінією кидків по воротах з 4 м, складаючи прямокутник 4х8 м. Кидки м'яча виконувалися у ворота шириною 200 і заввишки 225 см. Гра тривала два тайми по 30 хвилин. Основні елементи українського гандболу увійшли найважливішою складовою частиною в міжнародні правила ігри, розроблені через 20 років після видання правил Е. Ф. Малі. Український гандбол з'явився першим в світі закінченим варіантом гри спортивної спрямованості. Перша офіційна гра російських гандбольних команд відбулася в 1910 році в Харкові, а в 1918 році там же була організована "гандбольна ліга".

Перші достовірні відомості про початок розвитку гандболу і ручного м'яча в СРСР відносяться до 1922 року (тоді грали в гандбол 11х11). Перші зустрічі проходили в Москві на дослідно-показових майданчиках Всевобуча. Ініціатором став М. С. Козлов - засновник кафедри спортивних ігор ГЦОЛІФКа. Гру з 11-ма гравцями називали ручний м'яч". В основному вона поширювалася в РРФСР, а гру з 7 гравцями називали гандболом. У 1928 році гандбол був включений в програму I Всесоюзної спартакіади, проте його дебют був визнаний невдалим і інтерес до гри знизився.

Активне відродження гри почалося в 1946 році. У 1948 році затверджуються нові правила ігри, які закріпили за гандболом назву "ручний м'яч 7х7". Федерація ручного м'яча СРСР була названа теж з дотриманням російської назви. З тих пір і виникла невідповідність термінів: гандболісти грають в ручний м'яч.

Перші всесоюзні змагання збірних чоловічих і жіночих команд міст СРСР по ручному м'ячу 11 11 відбулися в Ризі в 1955 році. Серед жінок переможницями стали київські студентки, серед чоловіків - рижани. У період з 1956 по 1961 рік було проведено шість чемпіонатів СРСР по ручному м'ячу 11х11, що зіграли певну роль у розвитку гри. Тоді стало очевидним, що гра втрачає свої позиції в країні і за кордоном, і федерація ухвалила рішення про припинення проведення першостей СРСР по ручному м'ячу 11х11. З 1962 року проводяться першості СРСР тільки по гандболу 7 7.

На міжнародну арену чоловіча збірна команда Радянського Союзу вийшла в 1960 році, жіноча в 1962 році. Перший успіх припав на Європейські кубки. Жіноча команда "Праця" з Москви під керівництвом головного тренера Лазаря Гуревіча виграла в 1964 році у фіналі Кубка Європейських чемпіонів у данської FIF Virum Kopenhagen. Перші великі успіхи прийшли до нашим збірним через півтора десятка років. Жіноча збірна команда стала переможницею на чемпіонатах світу 1982 року ( Угорщина), 1986 року ( Нідерланди), 1990 року ( Республіка Корея), 2001 року ( Італія) та 2007 року ( Нідерланди), Олімпійським чемпіоном на XXI і XXII Олімпіадах, завоювала срібні нагороди на XXIV і XXV Олімпійських іграх.

Шлях до визнання чоловічого гандболу був складніший. Наша збірна завойовувала срібні нагороди на чемпіонатах світу 1978 і 1990 років і XXII Олімпійських іграх. Ставала володаркою золотих медалей на чемпіонатах світу 1982 і 1992 років. Вигравала титул чемпіона XXI, XXIV, XXV Олімпіад. В Олімпійських іграх 1984 року наші команди не брали участь, а в 1992 році виступали об'єднаною командою СНД.

Зараз загальновизнаними російськими "столицями" гандболу є Краснодар, Волгоград, Астрахань, Ростов-на-Дону, Челябінськ, Підмосков'ї, Тольятті

2. Правила гри

2.1. Майданчик для гри

Майданчик для гри в гандбол

Гра відбувається в закритому приміщенні на прямокутному майданчику розміром 40x20 м. Навколо майданчика повинна перебувати зона безпеки розміром не менше 1 м вздовж бокових ліній і не менше 2 м за лінією воріт. Довгі межі майданчика називаються бічними лініями, короткі - лініями воріт (між стійками воріт) або зовнішніми лініями воріт (за межами воріт). Всі лінії є частиною площ, які вони обмежують. Ширина всіх ліній розмітки становить 5 см (виняток - ширина лінії воріт між стійками становить 8 см).

До кожної з ліній воріт примикає площа воріт, обмежена лінією площі воріт, що проводиться наступним чином: безпосередньо навпроти воріт, на відстані 6 м від лінії воріт проводиться паралельна їй лінія довжиною 3 м. Кінці цієї лінії з'єднуються з зовнішніми лініями воріт дугами радіусом 6 м, з центром у внутрішніх кутів стійок воріт.

На відстані 3 м від зовнішньої межі лінії площі воріт паралельно їй проводиться переривчаста лінія вільних кидків (або 9-метрова лінія). Довжини сегментів цієї лінії і відстань між ними складають 15 см.

Навпаки лінії воріт, паралельно їй, на відстані 7 м по центру воріт проводиться 7-метрова лінія довжиною в 1 м.

Навпаки лінії воріт, паралельно їй, на відстані 4 м по центру воріт проводиться лінія обмеження воротаря (4-метрова лінія) довжиною 15 см.

Середини бічних ліній з'єднуються центральною лінією.

Частини одній з бічних ліній від центральної лінії до відстані 4,5 м від неї називаються лініями заміни кожної з команд. Межі ліній заміни відзначаються лініями, що проходять під прямим кутом до бічної лінії і триваючими на 15 см від неї в обидві сторони.

2.2. Ворота

По центру кожної лінії воріт встановлюються ворота. Вони повинні бути надійно закріплені. Внутрішні розміри воріт: ширина 3 м, висота 2 метри Стійки воріт і поперечина повинні мати квадратний перетин зі стороною 8 см, при цьому задня кромка стійок повинна збігатися з зовнішньої кромкою лінії воріт. Стійки воріт з трьох видимих ​​з майданчика сторін повинні бути поперемінно пофарбовані в два контрастні кольори, що відрізняються від кольорів майданчика. На воротах повинна бути сітка.

2.3. М'яч

Гандбольний м'яч

Гандбольний м'яч виготовляють зі шкіри або синтетичного матеріалу. Він повинен бути круглим і не бути слизьким або блискучим. Існує 3 розміри гандбольних м'ячів:

1. Коло 50-52 см, вага 290-330 р. для команд хлопчиків 8-12 років і дівчаток 8-14 років
  2. Коло 54-56 см, вага 325-375 р. для жіночих команд старше 14 років і чоловічих команд 12-16 років
  3. Коло 58-60 см, вага 425-475 р. для чоловічих команд старше 16 років

2.4. Команда

Команда складається з 14 осіб, з яких одночасно на майданчику можуть перебувати не більше 7, інші є запасними. Один з пасажирів на майданчику гравців є воротарем. На початку гри в кожній з команд повинна бути не менше 5 гравців. Запасний гравець може в будь-який момент вийти на майданчик після того, як її покине перебував на ній гравець тієї ж команди. При цьому виходити на майданчик і залишати її гравці можуть тільки через лінію заміни своєї команди.

Крім гравців, в команду можуть входити до 4 офіційних осіб, внесених до протоколу матчу. Одне з цих офіційних осіб є офіційним представником команди, які мають право звертатися до секретаря, секундометрист і, можливо, до суддів. Офіційний представник команди також відповідає за те, щоб на лаві запасних і на майданчику були присутні лише особи, які мають на це право.

2.5. Судді

Судді, секретар та секундометрист

Матч обслуговується двома рівноправними суддями. У разі розбіжностей рішення приймається суддями спільно після наради. Якщо судді згодні в оцінці порушення, але призначають різні покарання, діє більш суворе з них.

Суддям допомагають секретар і секундометрист, що знаходяться за столом у ліній замін команд.

2.6. Тривалість гри

Матчі дорослих команд (від 16 років) складаються з двох таймів по 30 хвилин з 10-хвилинною перервою (матчі дитячих команд 8-12 років складаються з двох таймів по 20 хвилин, а команд 12-16 років - з двох таймів по 25 хвилин) . Після перерви команди міняються сторонами майданчика. У разі необхідності виявлення переможця може бути призначено додатковий час - два тайми по 5 хвилин з 1-хвилинною перервою. Якщо перше додатковий час не виявив переможця, то через 5 хвилин призначається другий додатковий час на тих же умовах. Якщо і друге додатковий час завершився внічию, призначається серія 7-метрових кидків (аналогічно післяматчевих пенальті у футболі). Регламент змагань може передбачати серію 7-метрових і безпосередньо після закінчення основного часу.

Відлік часу не переривається при короткочасних зупинках гри (наприклад, при виході м'яча за бокову лінію). В случае необходимости более продолжительной остановки судьи могут остановить секундомер. В частности, остановка секундомера обязательна при удалении игрока, совещании судей.

Каждая команда имеет право один раз в течение тайма взять 1-минутный тайм-аут, на время которого секундомер также останавливается. Тайм-аут разрешается брать, когда команда владеет мячом.

2.7. Игра

• Игроки могут бросать, ловить, толкать и останавливать мяч, используя руки, голову, корпус, бёдра и колени;
    Игрок в красной форме пересёк границу площади ворот в прыжке и бросает по воротам. Один из игроков в чёрной форме заступил в площадь ворот, что является нарушением, но может не наказываться, если нарушитель не получил от этого преимущества
  • Игрок может удерживать мяч не более 3 секунд, а также делать с ним не более 3 шагов, после чего должен передать мяч другому игроку, бросить его по воротам или ударить его об пол;
  • Касаться площадки в пределах площади ворот может только вратарь соответствующей команды. Однако пересекать границу площади ворот в прыжке разрешено;
  • Разрешается отбирать мяч у соперника открытой ладонью, контролировать перемещение соперника согнутыми руками при контакте с ним, блокировать соперника корпусом;
    Жест судьи, предупреждающий о пассивной игре. После этого сигнала команда должна начать играть более активно, или против неё будет назначен свободный бросок
Контроль соперника согнутыми руками
  • Не разрешается разыгрывать мяч пассивно, без видимых попыток атаковать;
  • Гол засчитывается, если мяч полностью пересёк линию ворот, и при этом атакующая команда не нарушила правила, а судья не дал сигнала к остановке игры. Судьи могут засчитать гол, если мяч не попал в ворота в результате постороннего вмешательства (столкновение с брошенным на площадку предметом, действия постороннего лица и т. п.), но должен был туда попасть, не будь этого вмешательства.
  • Матч выигрывает команда, забросившая больше мячей, чем противник. Ничьи допускаются, но в случае необходимости выявить победителя игры может быть назначено дополнительное время (см. выше) и/или серия 7-метровых бросков (в зависимости от регламента соревнования).

2.7.1. Воротар

Действия вратаря регламентируются особыми правилами:

• Вратарь - единственный игрок, который может касаться площадки в пределах своей площади ворот;
  • Вратарь в пределах своей площади ворот может при защите ворот касаться мяча любой частью тела;
  • Вратарь может передвигаться с мячом по своей площади ворот без ограничений на время владения мячом или число шагов (однако затягивать время при броске вратаря не допускается);
  • Вратарь может выйти из своей площади ворот без мяча; за её пределами вратарь рассматривается как обычный игрок;
  • Вратарь не может выходить из площади ворот с мячом в руках, однако выходить с мячом, не находящимся под контролем вратаря, разрешено;
  • Вратарь не может возвращаться в свою площадь ворот с мячом;
  • Вратарь не может, находясь в площади ворот, касаться мяча, находящегося за её пределами.

2.8. Броски

Правила гандбола описывают пять стандартных бросков, используемых в начале игры и для её возобновления после различных ситуаций (гол, выход мяча за пределы площадки, нарушения правил и т. п.).

2.8.1. Начальный бросок

Начальный бросок - способ начала игры, а также её возобновления после заброшенного гола. Одна из команд получает право на начальный бросок в начале первого тайма в результате жеребьёвки, другая команда выполняет начальный бросок в начале второго тайма. Начальный бросок после заброшенного гола выполняет команда, пропустившая мяч.

Игрок, выполняющий начальный бросок, должен находиться в центре площадки (допускается отклонение от центра вдоль центральной линии на расстояние около 1,5 м). Одна стопа игрока должна находиться на центральной линии, вторая - на центральной линии или за ней. Бросок выполняется по свистку судьи в течение 3 секунд в любом направлении. Бросок считается выполненным, когда мяч покидает руку игрока.

Другие игроки команды, выполняющей бросок, должны находиться на своей половине площадки до свистка судьи. Соперники выполняющей бросок команды должны находиться на своей половине площадки при броске в начале тайма, а при броске после заброшенного мяча могут находиться на любой половине площадки. Однако расстояние между выполняющим бросок игроком и соперниками в любом случае не должно быть меньше 3 м.

2.8.2. Бросок из-за боковой линии

Бросок из-за боковой линии выполняется в следующих ситуациях:

1. Мяч полностью пересёк боковую линию - бросок выполняется с места, где мяч пересёк линию;
  2. Мяч полностью пересёк внешнюю линию ворот, а последним его коснулся полевой игрок защищающейся команды - бросок выполняется с места соединения боковой линии с внешней линией ворот;
  3. Мяч коснулся потолка или конструкций над площадкой - бросок выполняется с ближайшей к месту касания точки боковой линии.

Бросок выполняют соперники команды, игрок которой последним коснулся мяча. Выполняющий бросок игрок должен поставить одну стопу на боковую линию, положение второй стопы не регламентируется. Соперники выполняющего бросок игрока должны находиться не менее чем в 3 м от него, а если линия площади ворот проходит менее чем в 3 м от места выполнения броска - они могут находиться непосредственно у этой линии.

2.8.3. Бросок вратаря

Бросок вратаря выполняется, когда:

1. Мяч полностью пересёк внешнюю линию ворот, а последним его коснулся вратарь защищающейся команды или любой игрок атакующей команды;
  2. Игрок атакующей команды заступил в площадь ворот или коснулся мяча, который катится или лежит в площади ворот;
  3. Вратарь взял под контроль мяч в площади ворот или мяч лежит в площади ворот;

Бросок выполняется вратарём защищавшейся команды. Вратарь, выполняющий бросок, должен находиться в площади ворот и направить мяч так, чтобы он пересёк линию площади ворот. Бросок считается выполненным, когда мяч полностью пересечёт линию площади ворот. Соперники могут находиться непосредственно у площади ворот, но им не разрешается касаться мяча, пока бросок не будет выполнен. Гол, заброшенный в собственные ворота непосредственно после броска вратаря, не засчитывается.

2.8.4. Свободный бросок

Свободный бросок назначается при нарушениях правил, а также как способ возобновления игры после её остановки, даже если нарушения не было (например, после тайм-аута). Свободный бросок исполняет команда, против которой были нарушены правила или которая владела мячом перед остановкой игры. При назначении свободного броска против команды, владеющей мячом, её игрок обязан немедленно отпустить мяч или положить его на пол. Свободный бросок исполняется с места, где произошло нарушение правил или где находился мяч в момент остановки игры. Если бросок должен быть исполнен из пределов площади ворот команды, исполняющей бросок, или из зоны, ограниченной линией свободных бросков соперников, то он исполняется с ближайшей точки за пределами этих зон.

Свободный бросок выполняется без свистка судьи (исключение - бросок при возобновлении игры без нарушения правил). Соперники должны находиться на расстоянии не менее 3 м от игрока, исполняющего бросок (исключение - линия площади ворот находится менее чем в 3 м от него; в этом случае допускается находиться непосредственно у этой линии).

При назначении свободного броска судья жестом показывает, в какую сторону он назначен (рука вытянута в соответствующем направлении, ладонь выпрямлена и повёрнута перпендикулярно полу).

2.8.5. 7-метровый бросок

Выполнение 7-метрового броска

7-метровый бросок назначается, когда в результате запрещённых действий игроков или официальных лиц соперника, а также действий посторонних лиц или форс-мажорных ситуаций (например, поломки освещения) команда лишается верной возможности забросить гол. Нарушение, наказываемое 7-метровым броском, может произойти в любом месте площадки.

К верным возможностям забросить гол относятся, в частности:

• Нахождение игрока с мячом у линии площади ворот соперника, причём соперник уже не может разрешёнными способами помешать ему совершить бросок по воротам;
  • Выход игрока с мячом один на один с вратарём соперника;
  • Выход вратаря из площади ворот, когда игрок, владеющий мячом, может беспрепятственно забросить его в пустые ворота.

Игрок, выполняющий бросок, находится за 7-метровой линией на расстоянии не более 1 м от неё, не касаясь линии. Вратарь соперников находится между линией ворот и линией ограничения вратаря. Остальные игроки располагаются за линией свободных бросков, причём соперники выполняющего бросок игрока должны находиться не менее чем в 3 м от него. Игроки команды, выполняющей бросок, не могут касаться мяча после броска, пока мяч не коснётся игрока соперника или ворот.

2.9. Наказания

Правила предусматривают 3 вида персональных наказаний:

• Предупреждение;
  • Удаление на 2 минуты;
  • Дискваліфікація (видалення до кінця гри).

Ці покарання можуть призначатися як гравцям, так і офіційним особам команд.

2.9.1. Попередження

Попередження супроводжується пред'явленням жовтої картки

Попередження виноситься за порушення, спрямовані проти гравця суперника або неспортивна поведінка (демонстрація невдоволення рішенням судді, порушення правила 3 ​​метрів при виконанні суперником стандартного кидка, активна блокування кидка або пасу ногою нижче коліна, "театральна вистава" з метою ввести в оману суддів і т. п.). Винесення попередження супроводжується пред'явленням жовтої картки. Максимальна кількість попереджень протягом однієї гри:

• Гравець - 1 попередження;
  • Всі гравці однієї команди - 3 попередження;
  • Всі офіційні особи однієї команди - 1 попередження.

Після досягнення максимальної кількості попереджень за подальші порушення призначаються більш суворі покарання. Попередження також не виноситься гравцю, вже віддаляється в даній грі на 2 хвилини.

2.9.2. Видалення на 2 хвилини

Жест судді, який сигналізує про видалення на 2 хвилини

Видалення на 2 хвилини призначається за порушення, небезпечні для здоров'я суперника (великої інтенсивності, проти швидко рухається суперника, пов'язані з фізичними діями в область голови чи шиї, сильні удари і т. п.), більш серйозне неспортивну поведінку (протести, що виражаються гучними вигуками , жестами або провокаційними діями, незалишене м'яча при вирішенні проти команди, яка володіє м'ячем, блокування доступу до м'яча в зоні запасних), вихід на майданчик зайвого гравця, втручання в гру запасного гравця, неспортивну поведінку видаленого гравця. Крім того, видалення призначається за менш серйозні порушення, коли гравець, команда або офіційні особи отримали максимальну кількість попереджень.

Видалення супроводжується жестом судді - підняттям руки з двома випрямленими пальцями. При цьому покарання вилучений гравець залишає майданчик на 2 хвилини ігрового часу, команда грає цей час в неповному складі. Віддалений гравець знаходиться на лавці запасних своєї команди. При застосуванні цього покарання до офіційної особи команди, воно залишається на лавці запасних, а термін видалення відбуває один з гравців.

Третє 2-хвилинне видалення одного гравця протягом матчу тягне його автоматичну дискваліфікацію (видалення до кінця гри). Всі офіційні особи однієї команди можуть отримати лише одне 2-хвилинне видалення, подальші порушення караються дискваліфікацією.

2.9.3. Дискваліфікація

Дискваліфікація - видалення до кінця гри

Дискваліфікація (видалення до кінця гри) призначається за грубі порушення правил, грубе неспортивну поведінку (демонстративна відкидку м'яча після свистка, відмова воротаря відображати 7-метровий кидок, кидок м'яча в голову суперника при вільному або 7-метровому кидку, умисний кидок м'яча в суперника під час зупинки гри і т. п.). У випадку особливо грубих порушень дискваліфікація супроводжується написанням рапорту у відповідні спортивні структури (образа або напад на іншого гравця, суддю, глядача, офіційна особа; втручання офіційної особи в гру і т. п.). Дискваліфікація також призначається, якщо гравець отримує третину 2-хвилинне видалення протягом однієї гри або якщо офіційні особи команди здобувають другу 2-хвилинне видалення протягом гри.

Дискваліфікація супроводжується пред'явленням червоної картки. Дискваліфікований гравець чи офіційна особа зобов'язані покинути майданчик і зону запасних і не мають права підтримувати будь-які контакти з командою до кінця гри. Дискваліфікація завжди супроводжується 2-хвилинним видаленням. Через 2 хвилини після дискваліфікації команда може випустити гравця на заміну дискваліфікованих.