Гурій (Охотин)

Архієпископ Гурій (в миру Микола Васильович Охотин; 26 жовтня ( 8 листопада) 1828, село Урусова, Алатирський повіт, Симбірська губернія - 1 (14) березня 1912, Новгород) - єпископ Російської православної церкви, архієпископ Новгородський і староруський.


1. Біографія

Народився в сім'ї псаломщика. Закінчив Алатирський духовне училище, Симбирскую духовну семінарію. В 1853 Санкт-Петербурзьку духовну академію зі ступенем кандидата богослов'я за твір "Історія Церкви Олександрійської до часу Афанасія Великого".

31 жовтня 1853 призначений викладачем Нижегородської духовної семінарії з цивільної історії.

18 квітня 1855 затверджений у ступені магістра богослов'я.

11 жовтня 1855 переведений викладачем словесності в Симбирскую духовну семінарію. З 10 жовтня 1856 року - інспектор Симбірської духовної семінарії з викладанням психології, логіки та патристики, з 26 березня 1874 року - ректор.

17 квітня 1874 архієпископом Симбірську Євгеном (Сахаровим-Платоновим) висвячений у ієрея (целібат), 21 квітня - в ​​сан протоирея. Його ректорство було періодом розквіту Симбірської духовної семінарії.

З 1884 року був головою Єпархіального ради училищ в Симбірську, очоливши організацію мережі церковнопарафіяльних шкіл у єпархії.

2 грудня 1889 єпископом Симбірську Варсонофієм (Охотіна) пострижений у чернецтво, а 3 грудня возведений у сан архімандрита.

29 січня 1890 в Троїцькому соборі Олександро-Невської лаври в Санкт-Петербурзі хіротонісаний в єпископа Смоленського і Дорогобузького. Хіротонію очолив митрополит Новгородський, Санкт-Петербурзький і Фінляндський Ісидор (Нікольський).

27 січня 1896 звільнений від управління Смоленської єпархією по власним проханням і призначений присутнім в Святійшому Синоді.

З 29 січня 1896 року - голова ради училищ при Св. Синоді та почесний член Казанської духовної академії.

При ньому значно зросли казенні асигнування на церковнопарафіяльні школи, помітно підвищився і рівень навчання в них.

З 13 жовтня 1900 єпископ Новгородський і староруський з возведенням у сан архієпископа.

З 6 травня 1904 року було постійним членом Синоду, приділяв багато уваги духовному і народної освіти.

У відгуку з питання про церковну реформу в 1905 році він вказав на необхідність зняти новим соборним актом клятви Собору 1667, який заборонив старі обряди, зміцнити права одновірців.

Під заступництвом архієпископа Гурія в 1907 році виникло Товариство допомоги нужденним вихованкам Новгородських єпархіальних жіночих училищ.

За його поданням в 1907 році в Новгородській єпархії було відкрито Тихвінської вікаріатство, при цьому єпископи Кирилівські отримували місцеперебування в Кирилова Білозерському монастирі.

17 жовтня 1910 звільнений на спокій через похилий років і слабкості здоров'я, згідно проханню із залишенням у званні члена Синоду. 23 жовтня 1910 йому призначено місцеперебування в Катерининському корпусі Новгородського архієрейського будинку.

Помер 1 березні 1912 року. Похований в Іоанно-Богословському приділі Софійського собору в Новгороді.


2. Нагороди

3. Твори

  • "Історія Церкви Олександрійської до часу Афанасія Великого". Курсове твір. Рукопис Акад. бібліотеки
  • Мова при нареченні в єпископа Смоленського і Дорогобузького. "Збільшення до" ЦВ "1890, № 4, с. 123.
  • Мова, сказана преосв. Гурієм, єп. Смоленським, при вступі на паству / / Смоленські ЕВ. 1890. № 3;
  • Слово високопреосв. Гурія до вибірників членів Держ. Думи, сказане під Входоіерусалімском соборі перед молебня / / Волховський листок. 1906. № 735. С. 2;
  • Пастирям Новгородської єпархії / / Новгородські ЕВ. 1908. № 13. С. 369-374; [витягти. з духівниці] / / ПрібЦВед. 1912. № 10. С. 444-445; Відгуки. Ч. 1. С. 806.