Бронза Франція 1984
Бронза Бельгія / Нідерланди 2000
Срібло Португалія 2004
Бронза Польща / Україна 2012

Збірна Португалії з футболу ( порт. A Seleco Nacional de Futebol de Portugal / Clube de Portugal ) - Являє Португалію на міжнародних футбольних турнірах і товариських матчах.

Вперше збірна Португалії брала участь у чемпіонаті світу з футболу в 1966 році. Програвши в півфіналі майбутнім чемпіонам світу збірної Англії, португальці зайняли 3-е місце. Наступного разу Португалія кваліфікувалася на чемпіонат світу тільки в 1986 році, а потім в 2002, вилетівши обидва рази після групової стадії турніру.

У 2008 році новим головним тренером збірної Португалії був призначений Карлуш Кейрош, в 2010 його змінив Пауло Бенту.

1. Склад збірної

Заявка на Євро-2012

Номер Ім'я Дата народження Клуб Матчі (голи)
Воротарі
1 Едуарду 19 вересня 1982 (30 років) Прапор Португалії Бенфіка 27 (0)
12 Руй Патрісіу 15 лютого 1988 (24 роки) Прапор Португалії Спортінг 11 (0)
22 Бету 1 травня 1982 (30 років) Прапор Португалії Спортінг (Брага) 1 (0)
Захисники
2 Бруну Алвеш 27 листопада 1981 (30 років) Прапор Росії Зеніт 49 (5)
3 Пепе 26 лютого 1983 (29 років) Прапор Іспанії Реал Мадрид 38 (2)
5 Фабіо Куентрао 11 березня 1988 (24 роки) Прапор Іспанії Реал Мадрид 21 (1)
13 Рікарду Кошта 16 травня 1981 (31 рік) Прапор Іспанії Валенсія 10 (0)
14 Роланду 31 серпня 1985 (27 років) Прапор Португалії Порту 13 (0)
19 Мігел Лопеш 19 січня 1986 (26 років) Прапор Португалії Спортінг (Брага) 0 (0)
21 Жоау Перейра 25 лютого 1984 (28 років) Прапор Іспанії Валенсія 14 (0)
Півзахисники
4 Мігел Велозу 11 травня 1986 (26 років) Прапор України Динамо Київ 23 (2)
6 Куштодіу 25 травня 1983 (29 років) Прапор Португалії Спортінг (Брага) 1 (0)
8 Жуан Мотіна 8 вересня 1986 (26 років) Прапор Португалії Порту 41 (2)
10 Рікарду Куарежма 26 вересня 1983 (29 років) Прапор Туреччини Бешикташ 33 (3)
15 Рубен Мікаел 19 серпня 1986 (26 років) Прапор Іспанії Реал Сарагоса 7 (2)
16 Раул Мейреліш 17 березня 1983 (29 років) Прапор Туреччини Фенербахче 56 (8)
17 Нані 17 листопада 1986 (25 років) Прапор Англії Манчестер Юнайтед 53 (12)
20 Уго Віана 15 січня 1983 (29 років) Прапор Португалії Спортінг (Брага) 27 (1)
Нападники
7 Кріштіану Роналду Капітан команди 5 лютого 1985 (27 років) Прапор Іспанії Реал Мадрид 97 (37)
9 Угу Алмейда 23 травня 1984 (28 років) Прапор Туреччини Бешикташ 42 (15)
11 Нельсон Олівейра 8 серпня 1991 (21 рік) Прапор Португалії Бенфіка 3 (1)
18 Сілвестр Варела 2 лютого 1985 (27 років) Прапор Португалії Порту 9 (2)
23 Елдер Поштіга 2 вересня 1982 (30 років) Прапор Іспанії Реал Сарагоса 54 (21)

2. Історія

2.1. 1966-1984

Вперше на міжнародному рівні збірна Португалії дебютувала в 1966 на Чемпіонаті світу в Англії. Тоді новачки сенсаційно дійшли до півфіналу. Посівши перше місце в групі з Бразилією, Угорщиною і Болгарією, здобувши три перемоги (3:1, 3:1 і 3:0 відповідно) Португалія в чвертьфіналі здолала збірну КНДР 5:3. Покер (4 забитих м'ячі) в тій зустрічі зробив Ейсебіо. Але в наступному раунді португальці програють майбутнім чемпіонам і господарям турніру - англійцям. У матчі за третє місце Португалія встрчалась зі збірною СРСР. Першими забили португальці. На 12 хвилині м'яч ударом з пенальті забив у сітку воріт Ейсебіо. В кінці першого тайму радянський нападаючий Едуард Малофєєв зрівнює рахунок. Рівна гра йшла аж до 89-ої хвилини, коли португалець Жозе Торріш забив переможний м'яч. Португальська зірка Ейсебіо став кращим бомбардиром (9 м'ячів) і кращим гравцем змагань. Однак після цього збірна Португалії не могла пробитися у фінальну частину великого міжнародного першості аж до 1984 року.

2.2. 1984-1996

У 1984 році збірна дебютувала на Чемпіонаті Європи з футболу. На груповому етапі португальці зіграли внічию зі збірними ФРН (1:1) і Іспанії (0:0). У заключному матчі Португалія взяла верх над командою Румунії (1:0) і вийшла в півфінал турніру, де їм належало зустрітися з французами. Однак гол знаменитого Мішеля Платіні, забитий на 119 хвилині матчу, поховав надії португальців на участь у фіналі чемпіонату. В 1986 збірна Португалії знову пробилися на чемпіонат світу, але не зуміла навіть вийти з групи, посівши там четверте місце. У наступні роки португальці не проходили відбіркові тури чемпіонатів аж до 1996 року.

2.3. "Золоте покоління" (1996-2004)

"Золотим поколінням" вважається час, коли в основній "обоймі" збірної почали виступати футболісти, вельми успішно грали за молодіжні збірні Португалії та виграли Чемпіонат світу з футболу серед молодіжних команд в 1989 і 1991 роках. Це, перш за все, Луїш Фігу, Руй Кошта, Фернандо Коута, Вітор Байя. На ЄВРО 1996 Португалія зайняла перше місце у відбірковій групі, випередивши збірні Австрії, Латвії, Ліхтенштейну, Північної Ірландії та Ірландії. Тоді ж збірна Португалії провела свій найрезультативніший матч, обігравши Ліхтенштейн з рахунком 8:0. У груповій стадії португальці зіграли внічию з переможцями останнього чемпіонату Європи збірній Данії, а також відсвяткували перемогу над командами Туреччини (1:0) і Хорватії (3:0). У чвертьфіналі збірна зазнала поразки від збірної Чехії (0:1). Єдиний гол зустрічі забив Карел Поборськи. Збірна Чехії стала срібним призером цього турніру, а молоді гравці команди Бергер, Недвед, Бейбл, Поборськи стали головними відкриттями Євро-96.

Чемпіонат світу 1998 року Португалія була змушена пропустити, так як не пройшла кваліфікацію. Але вже в 2000 на чемпіонаті "Старого світу" португальська збірна посідає друге місце в кваліфікації, поступившись Румунії, яка посіла першу сходинку, лише одне очко, але, будучи кращою другою командою, отримала пряму путівку у фінальну частину змагання. На груповому етапі команда здобуває три обіди над збірними Англії (3:2), Румунії (1:0) і Німеччини (3:0). У чвертьфіналі Португалія виявляється сильніше збірної Туреччини (2:0). Обидва голи забиває Нуну Гомеш. У півфінальному матчі з Францією на 19 хвилині стараннями Гомеша Португалія "відкриває" счет.Но спочатку Анрі на 51 хвилині зрівнює рахунок, а вже в доданий час на 117 хвилині матчу Зідан, Зінедін Зідан чітко реалізує пенальті і виводить свою збірну у фінал, зважаючи дії правила "Золотого гола". Португалії залишається задовольнятися третім місцем.

На чемпіонаті світу 2002 року Португалія займає перше місце в кваліфікації і виходить у фінальну частину чемпіонату світу. Але перед самим чемпіонатом склад національної збірної Португалії помітно послабшав. Вітор Байя завершив кар'єру в збірній і поступився місцем тоді ще зовсім "зеленим" Рікарду. Угу Віана був викликаний до збірної, щоб замінити провалив тест на допінг Даніеля Кенеді. Бету був змушений грати на незвичній для себе позиції правого захисника. А лідер збірної Луїш Фігу і зовсім підійшов до чемпіонату в жахливому фізичному стані. Все це сприяло поразок від збірних США і Південної Кореї, і навіть перемога з рахунком 4:0 над збірною Польщі, в якій Паулета оформив хет-трик, не допомогла команді пробитися в наступний раунд. Невдача на міжконтинентальному першості послужила причиною розірвання контракту з португальським фахівцем Олівейра.

Домашній для себе чемпіонат Європи 2004 року збірна Португалії провела куди успішніше. Перед початком ЄВРО Португальська футбольна федерація укладає контракт з бразильським тренером Луїсом Феліпе Сколарі. Кваліфікувати як країна-організатор турніру, Португалія програє свій перший матч групового етапу проти Греції (1:2). Однак потім обіграє збірну Росії (2:0) і збірну Іспанії (1:0) і виходить з групи з першого місця. Далі слід гра зі збірною Англії. Основний час закінчився з рахунком 1:1. По м'ячу забили Елдер Поштіга і Майкл Оуен. На 115 хвилині Руй Кошта виводить Португалію вперед, але за п'ять хвилин до закінчення зустрічі Френк Лемпард знову зрівнює рахунок, переводячи гру в серію післяматчевих пенальті, що закінчилися з рахунком 6:5 на користь португальців. Півфінальний матч зі збірною Голландії завершився перемогою Португалії з рахунком 2:1. Рахунок на 26 хвилині ударом головою після подачі кутового відкриває Кріштіану Роналду. Другий гол стався також за участю Роналду. Після його прориву по флангу голландський захисник вибив м'яч на кутовий. Молодий португалець сам побіг до кута поля і відкотив м'яч на Маніше, який підійшов до кордону штрафного майданчика і прекрасним обвідним ударом направив м'яч у дальню "дев'ятку" воріт Едвіна ван дер Сара. Це сталося на 58 хвилині зустрічі, а ще через п'ять хвилин португальці забили третій м'яч, але вже у свої ворота. Ван Бронкхорст навісив м'яч у штрафний, де Жорже Анраде, підставивши ногу, "парашутом" перекинув м'яч через власного голкіпера. Але другий гол збірна Нідерландів так і не змогла, пропустивши португальців в фінал.В фіналі Португалії знову протистояла збірна Греції. Це був перший і на сьогоднішній день єдиний раз, коли у фіналі європейської першості зустрілися команди, які брали участь у матчі-відкритті чемпіонату. Але і цього разу сіьнее виявилася збірна Греції, перегравши Португалію з рахунком 0:1 (єдиний м'яч на 57 хвилині після подачі кутового забив Ангелос Харістеас). Португалія володіла значним ігровою перевагою (11 ударів по воротах проти 3 грецьких, 10 кутових проти одного), але це не завадило грецької команді залишити свої ворота в недоторканності і підняти над головою кубок Європи. Після цього матчу більшість футболістів-представників "Золотого покоління" завершили кар'єру в національній збірній. А разом з тим завершився і сам "золотий" період португальської збірної.

2.4. Чемпіонат світу 2006

У кваліфікаційному раунді на чемпіонат світу збірна Португалії зустрілася зі збірними Словаччини, Росії, Естонії, Латвії, Ліхтенштейну і Люксембургу. Португальці здобули сім перемог і три нічиї (поразок-ні) і посіли перше місце в групі, випередивши другого Словаччину на сім очок. До цього раунду відноситься і несподівана нічия з Ліхтенштейном 2:2 і найбільша поразка сучасної збірної Росії від Португалії з рахунком 7:1. На груповому етапі турніру збірна Португалії також зайняла перше місце, перегравши збірні Анголи, Ірану і Мексики. В 1/8 фіналу супротивниками Португалії знову стали голландці. І знову збірна Португалії виявилася сильнішою. На цей раз єдиний гол у зустрічі на 23 хвилині забив Маніше. Деку "прострілив" в штрафну, де Паулета м'яко віддав м'яч Маніше, який прибрав двох захисників і потужно пробив у лівий від воротаря кут. Ван дер Сар не зміг відбити цей удар. Однак цей далеко не найрезультативніший матч таки зумів увійти в історію. Російський суддя Валентин Іванов встановив абсолютний рекорд чемпіонатів світу, видавши гравцям 16 жовтих і чотири червоних картки. Наступний раунд підніс у супротивники португальцем англійців. В основний час м'ячів забито не було, незважаючи на видалення форварда англійців Уейна Руні на 62 хвилині. У боротьбі молодий англієць наступив на пах упалому португальському захисникові Рікарду Карвалью. Аргентинський суддя Орасіо Елісондо не знав, як оцінити цей епізод, але підбіг Кріштіану Роналду переконав суддю в необхідності пред'явлення червоної картки. Два додаткові тайми також залишилися безгольову і визначити переможця належало в серії пенальті, вийшла дуже нервовою. Першим підійшов до м'яча Френк Лемпард. Він спрямував м'яч у лівий кут воріт, але Рікарду зумів запобігти гол. Наступним пробивав Сімау Саброза. Англійська голкіпер Пол Робінсон вгадав напрям м'яча, але не зміг дотягнутися. Угу Віана не зміг реалізувати свій момент, потрапивши в штангу воріт. Харгрівз ж не побажав підводити свою команду і трохи невпевнено, але все-таки послав м'яч у сітку воріт Рікарду. Петі вдарив повз ворота і повернув англійцям шанси на прохід у наступний раунд. Але португальський воротар знову встановив рівновагу, відбивши потужний удар Джеррарда. Поштіга не упустив свого шансу, пославши м'яч у лівий кут воріт повз воротаря. Удар з точки Джеймі Каррагер дещо затягнувся. Спершу той впевнено послав м'яч у сітку воріт, але зробив це до свистка, за що був удостоєний жовтої картки. Його друга спроба закінчилася черговим подвигом Рікарду. Вирішальний для збірної Португалії одинадцятиметровий вийшов бити Роналду. Він впевнено поклав Робінсона в правий кут воріт, а сам пробив у ліву дев'ятку. І цим ударом вперше з 1966 року вивів збірну Португалії в півфінал чемпіонату світу. Там збірної Португалії належало зустрітися зі збірною Франції. Цей матч закінчився для португальців поразкою. Єдиний м'яч на 33 хвилині забив з пенальті Зінедін Зідан. Матч зі збірною Німеччини за третє місце обернувся для португальців справжнім провалом. Бастіан Швайнштайгер забив свій перший гол на 56 хвилині, вже на шестидесятих його подачу зрізав у власні ворота Петі, а на сімдесят восьмому Швайнштайгер зробив дубль, довівши рахунок до розгромного - 3:0. На 88 хвилині португальці зуміли забити гол престижу, але це ніяк не вплинуло на результат матчу - Німеччина завоювала бронзу, Португалії не дісталося нічого.

2.5. Чемпіонат Європи 2008

Право поїхати до Австрії і Швейцарії команді дісталося нелегко. У кваліфікаційному раунді португальцям протистояли збірні Польщі, Сербії, Фінляндії, Бельгії, Казахстану, Вірменії та Азербайджану. У цій компанії португальці виглядали беззаперечними фаворитами, тим не менше вони набрали лише 27 очок (з 42 можливих), поступившись першим місцем полякам. Але через зміни кваліфікаційного формат у порівнянні з попередніми турнірами (кількість груп зменшилася, а кількість учасників в групі збільшилося) переможці та другі команди з кожної групи безпосередньо потрапили у фінальну частину чемпіонату - стикових матчів не було. На груповій стадії Португалія провела матчі зі збірними Туреччини (2:0), Чехії (3:1) і Швейцарії (0:2) і вийшла з групи з першого місця. Це і підвело португальців, адже їм в супротивники дісталася грізна збірна Німеччини. Вже на 22 хвилині німці відкрили рахунок. Лукас Подольскі прорвався по лівому флангу і прострелід в штрафну, а Бастіан Швайнштайгер безпомилково перевів м'яч у ворота. Другий гол послідував услід за першим. На 25 хвилині німці заробили штрафний. Швайнштайгер навісив до кордону воротарської, де головою здорово зіграв Мирослав Клозе. Рікарду дотягнувся до м'яча, але не зміг запобігти голу. Відповідь Португалії пішов на 40 хвилині. Португальці організували контратаку і перевели м'яч на правий фланг, де Роналду прийняв м'яч і пробив по воротах. Йенс Леманн відбив удар, але м'яч відлетів прямо до капітана португальців Нуну Гомеш, який добив м'яч у порожні ворота. Розв'язка настала на 61 хвилині. Пепе сфолив, за що був удостоєний жовтої картки. Після подачі штрафного Баллак випередив Феррейру і Рікарду і забив третій гол своєї збірної. Після цього німці пішли в оборону, надавши Португалії право діяти першим номером. На 87 хвилині португальці все-таки забили другий гол (з подачі Нані забив Елдер Поштіга), але на більше виявилися не здатні і завершили свій виступ на турнірі.

2.6. Чемпіонат світу 2010

У кваліфікаційному раунді конкурентами Португалії за вихід з групи стали збірні Данії, Швеції, Угорщини, Албанії та Мальти. Португальцям вдалося набрати лише 19 очок в 10 матчах. Вони на 2 очки відстали від збірної команди Данії, зайняли 2 місце і вийшли в стикові матчі зі збірною Боснії і Герцеговини. Обидві зустрічі виграли португальці з мінімальним рахунком (за сумою двох зустрічей - 2:2), і заробили путівку у фінальну частину чемпіонату світу в ПАР. Групова стадії також не обіцяла збірної Португалії нічого доброго: їм в супротивники дісталися збірні Бразилії, Кот-д'Івуара і КНДР. Перший матч з Кот-д'Івуаром завершився внічию, що не дивно, адже команди створили дуже мало гольових моментів. Виділяється лише дальній удар Кріштіану Роналду в стійку воріт. Зате другий матч приніс збірній чимало радості. Португалія розгромила Північну Корею з рахунком 7:0. Безгольова нічия з Бразилією забезпечила Португалії вихід у плей-офф з другого місця. У наступному раунді португальці зустрілися зі своїми сусідами по Піренейським півострову - збірної Іспанії. Діючі чемпіони Європи виглядали явно краще і заслужено перемогли з рахунком 1:0. На 63 хвилині іспанці провели блискучу комбінацію. Іньєста зробив пас на Хаві, який п'ятою перевів м'яч на кут воротарського майданчика, де опинився Давид Вілья. Вілья пробив по воротах - Едуарду врятував, але повторний удар форварда Іспанії прийшовся в сітку. Але і після забитого гола іспанці продовжили атакувати, а на 89 хвилині, коли Рікарду Кошта ударив ліктем у вухо Капдевілья і отримав за це червону картку, шанси на вихід у наступний етап остаточно розтанули. Честь португальцем робить лише те, що програли вони переможцям цього турніру.

2.7. Чемпіонат Європи 2012

У своїй відбірковій групі Португалія поступилася збірній команді Данії перше місце і вийшла в стикові матчі, щоб битися зі збірною Боснії і Герцеговини. Перший матч не виявив переможця. Але у другій зустрічі цих команд в Лісабоні, на стадіоні Ештадіу да Луж, команди влаштували справжній "свято футболу", забивши один одному вісім голів. Сильнішими виявилися португальці (6:2), і саме вони взяли участь у фінальній стадії турніру. Збірна Португалії опинилася в одній групі зі збірними Голландії, Данії і Німеччини, яку тут же охрестили групою смерті. Перший матч португальці програли. Єдиний гол на 72 хвилині забив Маріо Гомес. Після навісу Хедіра, м'яч срекошетіл від спини португальського захисника і прилетів прямо на голову німецькому нападаючому, який вдарив у протихід Патрісіу. Після забитого голу німці трохи притиснулися до своїх воріт, надавши португальцям право діяти "першим номером", але ті нічого ділового не показали. Другий матч проти данців португальці почали більш бадьоро. Вже до 36 хвилині Португалія вела 2:0. Але Бентнер на 41 хвилині спочатку скоротив відставання своєї команди, а на 80-ій і зовсім зрівняв рахунок. На 85 хвилині Паулу Бенту пішов ва-банк і поміняв Рауля Мейреліша на форварда Сільвестре Варела. І саме він забив вирішальний гол у самій кінцівці зустрічі, залишивши португальцям шанси на вихід з групи. Третій матч вийшов не менш нервовим. Першими забили голландці. Рафаел ван дер Варт прекрасний ударом з 25 метрів вразив дальній кут воріт Патрісіу. Після забитого м'яча португальці пішли вперед. На 14 хвилині після удару Роналду м'яч потрапив у штангу. Другу спробу Кріштіану отримав на 27 хвилині після чудового пасу вразез від Перейри і на цей раз виявився точний - 1:1. Португальці продовжили атакувати і на 73 хвилині їх старання увінчалися голом. Нані прострілив на Роналду, який прибрав захисника і вразив ближній кут воріт. На 90 хвилині Кріштіану міг оформити свій перший Хет-трик за збірну, але удар зрадницьки прийняла на себе штанга. У чвертьфіналі супротивниками португальців виступили чехи. Чеська збірна з перших хвилин пішла в оборону, сподіваючись на контратаки. І лише на 79 хвилині ворота Петра Чеха не витримали натиску португальців. Моутінью пройшов по флангу і навісив у штрафну на Роналду, який чудовим ударом головою з відскоком від газону "вколотив" м'яч у сітку. У півфіналі збірної Португалії протистояли діючі чемпіони Європи та світу іспанці. Але португальців нітрохи не збентежив авторитет супротивника і команди видали рівну в'язку гру. Рівної гри відповідав і рівний рахунок - 0:0 після основного часу матчу. Португальці мали відмінний шанс вирішити результат зустрічі і в основний час: на 90 хвилині матчу вони втекли в контратаку, Велозу віддав пас на Роналду, а той з лінії штрафного під Піке пробив вище поперечини. Додатковий час також не виявив переможця, і гра перейшла в серію післяматчевих пенальті. Перші удари Руй Патрісіу і Ікер Касільяс зуміли відбити, після чого Іньєста, Пепе, Піке і Нані беззастережно реалізували свої моменти - 2:2. Наступним до м'яча підійшов Серхіо Рамос і знущально пробив пенальті Панянки. Може це й збентежило португальців, але, в будь-якому випадку, свій шанс захисник пітерського Зеніта Бруну Алвеш "запоров". Ударив потужно, але точно в поперечину. Фабрегасу потрібно забивати, що він і зробив і, тим самим, вивів Іспанію у фінал. П'ятого удару португальців, який був готовий завдати Роналду, не потурбувалися. У підсумку - бронзові медалі.

2.8. Чемпіонат світу 2014

В результаті жеребкування, що пройшла 30 липня 2011 в Ріо-де-Жанейро збірна Португалії потрапила в відбіркову групу зі збірними Росії, Ізраїлю, Північної Ірландії, Азербайджану і Люксембургу. Команди грають за коловою системою у два кола. Матчі пройдуть з 7 вересня 2012 по 15 жовтня 2013 року.

6 Люксембург Люксембург 4 0 1 3 2   -   12 -10 1

І - ігри, В - виграші, Н - нічиї, П - програші, Голи - забиті і пропущені голи, - різниця голів, О - очки