Бронза Росія 2007
Золото Канада 2008
Золото Швейцарія 2009
Срібло Німеччина 2010

Збірна Росії з хокею з шайбою являє Росію на міжнародних турнірах з хокею з шайбою. Управляється Федерацією хокею Росії (ФХР). Вперше була зібрана в 1992, отримавши право виступати в групі найсильніших на чемпіонаті світу як правонаступниця збірної СРСР.

В даний час збірна Росії є однією з провідних збірних з хокею з шайбою в світі і займає першу строчку в рейтингу хокейних збірних ( 2011).

2. Історія

Дебют збірної на чемпіонатах світу відбувся в далекому 1992 році. На ньому команда посіла лише п'яте місце. В 1993 на чемпіонаті світу в Німеччині збірна Росії під керівництвом Бориса Михайлова стала володарем золотих медалей, двадцять третіх в історії вітчизняного хокею і перших під трибарвним російським прапором.

Збірна Росії у фінальному матчі проти збірної Чехії на зимових олімпійських іграх 1998

У лютому 1998 на Зимових Олімпійських іграх в Нагано (Японія) вперше взяли участь професійні хокеїсти з НХЛ. Збірна Росії під керівництвом Володимира Юрзінова завоювала срібні медалі. Навесні 2000 в Санкт-Петербурзі пройшов перший "домашній" чемпіонат світу в історії збірної Росії. Укомплектована провідними гравцями, збірна встановила на цьому чемпіонаті абсолютний антирекорд у своїй історії - 11-е місце, поступившись не тільки традиційно сильним американцям і швейцарцям, але збірним Латвії та Білорусі. Єдиною нагородою став лише приз "Чесна гра". У лютому 2002 на Олімпіаді в Солт-Лейк-Сіті (США) збірна Росії зайняла 3-є місце. На лід у складі команди виходили тільки представники НХЛ. У травні 2002 року після дев'ятирічної перерви російські хокеїсти здобули срібні медалі чемпіонату світу, поступившись у фіналі словакам. У квітні - травні 2004 на чемпіонаті світу в Чехії ( Острава, Прага) збірна Росії зайняла 10-е місце, не потрапивши в плей-офф. З 30 серпня по 14 вересня 2004 пройшов Кубок Світу. Російська збірна, ведена Зінетулой Білялетдіновим, зупинилася за крок від півфіналу, поступившись в 1/4 фіналу команді США. У головному хокейному турнірі чотириріччя, на Олімпійських іграх в Турині (Італія) в лютому 2006, збірна Росії під керівництвом Володимира Крикунова зайняла четверте місце, поступившись в матчі за 3-е місце хокеїстам Чехії. Однак ще до цього збірна обіграла головних фаворитів турніру з Канади з рахунком 2:0. З 5 по 21 травня 2006 в Ризі проходив чемпіонат світу, і на ньому після бронзових медалей першості планети в Австрії (2005), національна команда Росії залишилася лише на п'ятому місці. Але нападник збірної Росії Олександр Овечкін став першим гравцем в історії світового хокею, який був включений в символічні збірні на олімпійському турнірі (Італія) та чемпіонаті світу (Латвія). 2007 приніс бронзову медаль в скарбничку збірної Росії. У дев'яти матчах збірна Росії поступилася тільки один раз - у півфіналі збірної Фінляндії в додатковий час. Збірній керував В'ячеслав Биков. Після 15-річної перерви, перервавши одну з двох найбільш затяжних серій в сучасному хокеї [1], збірна Росії здобула вольову перемогу над принциповими суперниками - збірної Канади та стала чемпіоном світу. Програючи по ходу зустрічі 1:3 і 2:4, за п'ять хвилин і 14 секунд до кінця основного часу свою першу шайбу на чемпіонаті світу закинув Ілля Ковальчук і зрівняв рахунок. А в додатковий час, використавши чисельну перевагу, Ковальчук забив переможну шайбу у "фіналі мрії". Лише в четвертий раз в історії чемпіонатів світу доля золотих медалей вирішилася в овертаймі фінального матчу. Причому, щоб закинути переможну шайбу, Іллі Ковальчуку знадобилося всього 162 секунди.

Збірна Росії на зимових олімпійських іграх 2010 у Ванкувері

До 2009 безпрограшна серія російської збірної під керівництвом В'ячеслава Бикова досягла 22 матчів. Вона перервалася 5 лютого 2009 після поразки від збірної Швеції (4:3) в рамках Еврохоккейтура. Однак за підсумками Шведського етапу збірна Росії достроково стала переможцем Еврохоккейтура 2008-2009. На чемпіонаті світу 2009 в Швейцарії, збірна Росії підтвердила свій статус чемпіонів світу, обігравши всіх своїх суперників, у тому числі канадців у фіналі з рахунком 2:1. Однак на Олімпіаді у Ванкувері в 2010 році, збірна була обіграна з рахунком 7:3 збірної Канади в 1/4 фіналу, пропустивши вже в першому періоді 4 шайби. За підсумками турніру, Росія зайняла лише шосте місце, що є найгіршим виступом на олімпіадах в історії вітчизняного хокею. На чемпіонаті світу 2010 року, що проходив в Німеччині, збірна Росії дійшла до фіналу, не програвши жодного матчу. У фіналі збірна Росії поступилася збірній Чехії з рахунком 1:2 і посіла друге місце. На чемпіонаті світу 2011 року, що проходив у Словаччині, збірна Росії дійшла до півфіналу, де програла збірній Фінляндії з рахунком 0:3. У матчі за третє місце збірна Росії поступилася збірній Чехії з рахунком 4:7. Після цієї поразки В'ячеслав Биков був відправлений у відставку.

2.4. Матчі Збірній Росії з хокею

Матчі Збірній Росії з хокею: 1992-1995, 1996-1999, 2000-2004, 2005-2009, 2010-2014 рр..

2.5. Виступ збірної Росії на чемпіонатах світу

1992 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011
5 1 5 5 4 4 5-8 5 11 5-8 2 7 10 3 5 3 1 1 2 4

3. Тренерський штаб

Головний тренер: Зінетулой Білялетдінов

Асистенти: Валерій Бєлов, Дмитро Юшкевич, Ігор Нікітін, Ігор Кравчук
Тренер воротарів: Володимир Мишкін

До 26 травня 2011 головним тренером був В'ячеслав Биков, заслужений майстер спорту, в минулому нападник, чемпіон світу 1993 року. Помічником головного тренера був Ігор Захаркін. Після Олімпіади у Ванкувері, тренерський штаб був розширений, до нього увійшли: колишній головний тренер ХК "Трактор" Челябінськ Андрій Назаров в якості спеціаліста по роботі з гравцями НХЛ, головний тренер молодіжної збірної Росії Валерій Брагін, який відповідає за підготовку гравців грають в Росії, а також Борис Майоров в якості радника [2]. Перед чемпіонатом світу 2011 Назаров вийшов з тренерського штабу збірної [3].

26 травня 2011 В'ячеслав Биков відправлений у відставку з поста головного тренера збірної Росії, разом з ним покинув команду і його помічник Ігор Захаркін, таке рішення ухвалив виконком Федерації хокею Росії (ФХР). Причиною цієї рішення стало "незадовільний виступ збірної Росії на чемпіонаті світу 2011 " [4].