Катру, Жорж

Жорж Альбер Жульєн Катру ( фр. Georges Albert Julien Catroux ; 29 січня 1877, Лімож - 21 грудня 1969 року народження, Париж) - французький військовий і державний діяч, дипломат, генерал армії, Великий канцлер ордена Почесного легіону.


1. Біографія

Жорж Катру народився 29 січня 1877 в Ліможі в сім'ї кадрового офіцера. 28 жовтня 1896 вступив до Сен-Сирського військове училище, після закінчення якого в 1898 році вийшов у ряди піших єгерів. З 1900 року служив лейтенантом Іноземного легіону в Північній Африці. З 1903 по 1906 рік служив в Індокитаї під початком генерал-губернатора Поля Бо. З 1906 року знову в Північній Африці, де до 1911 року брав участь у всіх бойових операціях французьких військ по заняттю Марокко. З 1911 року при Алжирському генерал-губернаторові Люто.

Під час Першої світової війни командир батальйону 2-го полку алжирських стрільців. 5 жовтня 1915 був поранений під Аррасом і потрапив у німецький полон, де познайомився з капітаном Шарлем де Голлем. Здійснив три невдалі спроби втечі з полону. Звільнений після закінчення війни.

У 1919-1920 роках служив у французькій військовій місії в Аравії. Після конференції в Сан-Ремо в квітні 1920 року призначений губернатором Держави Дамаск (частина французького мандата в Сирії) і формує адміністрацію і уряд Сирії. У 1923-1925 роках був військовим аташе в Константинополі. З червня по жовтень 1925 взяв участь у Рифской війні в Марокко (на штабних посадах). У 1926 році викликаний в Левант під початок Верховного комісара Генріха де Жувенель, де виступив на підтримку надання незалежності Сирії та Лівану. У 1927-1930 роках командир 6-го полку алжирських стрільців у чині полковника. Проведений в генерали. У 1930-1931 роках командувач військами в Айн-Сефру (Алжир), з 27 травня 1931 року - командувач військами в Марракеші. З 1 грудня 1935 начальник 14-ї піхотної дивізії, з 16 вересня 1936 року - командир XIX армійського корпусу в Алжирі. 29 січня 1939 залишив військову службу.

20 серпня 1939 призначений генерал-губернатором Французького Індокитаю. 25 червня 1940 відсторонений від посади генерал-губернатора через розбіжності з урядом Петена.

У серпні 1940 року, відгукуючись на " заклик 18 липня ", набув рух Опору " Вільна Франція "генерала де Голля. 17 вересня 1940 в Лондоні зустрічається з Уїнстоном Черчіллем. У жовтні 1940 року прибув на Близький Схід, де зробив спробу залучити на бік де Голля французьке командування в Сирії, але зазнав невдачі. У 1940-1941 роках командувач військами "борються Франції" на Середньому Сході. 1 листопада 1940 проведений в ранг генерала армії. У червні 1941 року проголосив незалежність Сирії та Лівану від імені генерала де Голля і був заочно засуджений до страти судом уряду Віші. Після вторгнення британських військ до Сирії встановив контроль над територією Сирії та Лівану. З 24 червня 1941 Верховний комісар і головнокомандувач в Леванте. З березня по червень 1943 виконує посаду генерал-губернатора Алжиру. З 7 червня по 10 вересня 1944 комісар-координатор у справах мусульман і Державний комісар у справах мусульман Комітету національного визволення і Тимчасового уряду Франції. З 10 вересня 1944 року по 13 січня 1945 міністр у справах Північної Африки.

13 січня 1945 призначений на посаду посла Франції в СРСР. 10 травня 1945 удостоєний Великого хреста ордена Почесного легіону. 11 квітня 1948 відкликаний з СРСР до Парижа з призначенням на посаду дипломатичного радника при уряді Франції.

1 жовтня 1954 призначений Великим канцлером ордена Почесного легіону, а з 10 липня 1964 року - і Національного ордена Заслуг. Одночасно з 1 по 7 лютого 1956 обіймав посаду міністра-резидента в Алжирі в уряді Гі Молле (не зміг вступити на посаду через заворушення в Алжирі).

15 лютого 1969 вийшов у відставку. Помер 21 грудня 1969 в госпіталі Валь-де-Грас в Парижі. Похований у церкві Святого Людовіка Будинку Інвалідів.

Був тричі одружений, мав двох синів і двох дочок.

На честь генерала Катру названо площу в 17-му окрузі Парижа.


2. Нагороди

Французькі:

  • Великий офіцерський хрест ордена Почесного легіону (30 грудня 1933 року)

Іноземні:


3. Публікації

Жорж Катру був автором публікацій:

  • Dans la bataille de la Mditerrane (1950)
  • J'ai vu tomber le rideau de fer (1951)
  • Lyautey le Marocain (1952)
  • Deux missions au Moyen-Orient, 1919-1922 (1958)
  • Deux actes du drame indochinois (1959)

Література

  • Залеський К. А. Хто був хто у Другій світовій війні: Союзники СРСР. - М.: АСТ, 2004. - 702 с. - ISBN 5-17-025106-8