Командувачі радянськими арміями під час Великої Вітчизняної війни

У списку в алфавітному порядку представлені воєначальники Червоної Армії, які в роки Великої Вітчизняної війни командували арміями. У цей період армія представляла собою велике військове об'єднання, призначене для вирішення оперативних завдань. Для того щоб ефективно управляти підлеглими військами командувач армією повинен був володіти яскравим розумом, видатними організаторськими здібностями, твердим характером. У поєднанні з глибокою військово-теоретичною підготовкою, творчим мисленням, здатністю передбачати хід подій ці якості дозволяли домагатися перемоги над ворогом. Багато командувачі армій показали високий професіоналізм і здатність у будь-яких умовах вирішувати найскладніші завдання, поставлені вищим командуванням. За успіхи у плануванні та здійсненні операцій під час війни і відразу після її закінчення 72 воєначальника були удостоєні звання Героя Радянського Союзу, 9 з них - Двічі. Після розпаду СРСР два генерали були посмертно удостоєні звання Героя Російської Федерації.

У ході бойових дій на посаді командувачів військами армій призначалися різні воєначальники, але тільки найбільш підготовлені і талановиті з них залишалися на ньому до завершення війни. Більшість з тих, хто командував арміями наприкінці Великої Вітчизняної війни, перед її початком займали нижчі посади. Із сухопутних воєначальників, які закінчили війну на посаді командувача армміей, 14 людей перед війною командували корпусами, 14 - дивізіями, 2 - бригадами, один - полком, 6 знаходилися на викладацькій і командній роботі в навчальних закладах, 16 офіцерів були штабними командирами різних рівнів, 3 були заступниками командирів дивізій і 1 заступником командира корпусу. Тільки 5 генералів, командувачів арміями на момент початку війни, закінчили її в тій же посаді: троє ( Н. Е. Берзарін, Ф. Д. Гореленко і В. І. Кузнєцов) - на радянсько-німецькому фронті і ще двоє ( М. Ф. Терьохін і Л. Г. Черемисов) - на Далекосхідному фронті.

Всього під час війни загинули 30 воєначальників з числа представлених у списку. У таблиці вони виділені сірим кольором. 21 людини загинули або померли від поранень, отриманих в бою, 2 ( К. М. Качанов і А. А. Коробков) були репресовані, 2 ( М. Г. Єфремов і А. К. Смирнов) покінчили з собою щоб уникнути полону, 2 людини загинули в авіа-( С. Д. Акімов) і автокатастрофах ( І. Г. Захаркін), 1 ( П. Ф. Алфер'єв) пропав без вісті і 1 ( Ф. А. Ершаков) загинув в концтаборі.

У список включені всі генерали, які виконували або тимчасово займали посаду командувача армією.


1. Командувачі арміями (окремими, ударними, загальновійськовими)

Повне ім'я Роки життя Посада напередодні війни Армії Битви та операції, проведені на посаді командарма Посада в кінці війни (для загиблих обставини смерті)

Акімов, Степан Дмитрович

1896-1941

Інспектор піхоти Прибалтійського Особливого військового округу [1]

48-я
43-тя [2]

Битва за Ленінград

29 жовтня 1941 загинув в авіакатастрофі

Алфер'єв, Петро Федорович

1893-1942

Заступник начальника Управління бойової підготовки РСЧА

34-я

Контрудар під Старою Русою

Пропав безвісти на Волховському фронті в червні 1942 року

Антонюк, Максим Антонович

1895-1961

Заступник генерал-інспектора піхоти РККА

48-я
60-я
2-я резервна

Битва за Ленінград, Воронезько-Ворошиловградська оборонна операція

Помічник командувача військами 2-го Прибалтійського фронту

Герой Радянського СоюзуГерой Радянського Союзу

Баграмян, Іван Христофорович

1897-1982

Начальник оперативного відділу штабу Київського Особливого військового округу

16-я
11-а гвардійська

Жиздринского, Орловська, Брянська наступальні операції

Командувач військами 3-го Білоруського фронту

Баронів, Костянтин Федорович

1890-1943

Командир 23-го стрілецького корпусу

45-я
47-я

Помер від хвороби в липні 1943 року

Герой Радянського СоюзуГерой Радянського Союзу

Батов, Павло Іванович

1897-1985

Командир 9-го особливого стрілецького корпусу

51-я
3-тя
4-а танкова
65-я

Сталінградська битва, Чернігівсько-Полтавська, Гомельської-Речицький, Калинковицького-Мозирська, Білоруська, Східно-Прусська, Східно-померанська, Берлінська наступальні операції

Командувач 65-ю армією

Батюня, Олександр Григорович

1898-1976

Начальник штабу 48-го стрілецького корпусу

57-я [3]

Оборонну бій на далеких підступах до Сталінграда

Начальник штабу 1-ї гвардійської армії

Герой Радянського СоюзуГерой Радянського Союзу

Бєлобородов, Афанасій Павлантьевіча

1903-1990

Начальник відділу бойової підготовки штабу Далекосхідного фронту

43-тя

Білоруська, Прибалтійська, Східно-Прусська наступальні операції, штурм Кенігсберга

Командувач 43-й армією

Герой Радянського Союзу

Бєлов, Павло Олексійович

1897-1962

Командир 2-го кавалерійського корпусу

61-я

Орловська, Чернігівсько-Полтавська наступальні операції, Битва за Дніпро, Гомельської-Речицький, Калинковицького-Мозирська, Поліська, Білоруська, Прибалтійська, Вісло-Одерська, Східно-померанська, Берлінська наступальні операції

Командувач 61-ю армією

Герой Радянського Союзу

Берзарін, Микола Ерастовіч

1904-1945

Командувач 27-ю армією

27-я
34-я
39-я
5-а ударна

Прибалтійська оборонна операція, Демянская операція (1942), Смоленська, Вітебська, Яссько-Кишинівська, Вісло-Одерська, Берлінська наступальні операції

Командувач 5-ї ударної армією

Герой Радянського Союзу

Бірюзов, Сергій Семенович

1904-1964

Командир 132-ї стрілецької дивізії

37-я

Командувач 37-ю армією

Богданов, Іван Олександрович

1897-1942

Начальник відділу бойової підготовки ГУ прикордонних і внутрішніх військ НКВС Білоруської РСР

39-я

Калінінська наступальна операція

Помер від тяжкого поранення 22 липня 1942

Болдін, Іван Васильович

1892-1965

1-й заступник командувача військами Західного Особливого військового округу

19-я
50-я

Битва за Москву, Ржевско-Вяземская наступальна операція 1942, Орловська, Смоленська, Брянська, Гомельської-Речицький, Рогачевський-Жлобінська, Білоруська, Східно-Прусська наступальні операції

Заступник командувача військами 3-го Українського фронту

Герой Радянського Союзу

Бондарєв, Андрій Леонтійович

1901-1961

Командир 168-ї стрілецької дивізії

8-а

Битва за Ленінград

Командир 101-го стрілецького корпусу

Броуд, Яків Ісаакович

1900-1942

Начальник 2-го Ленінградського артилерійського училища

24-я [4]

Загинув у бою 27 липня 1942

Герой Радянського СоюзуГерой Радянського СоюзуГерой Радянського Союзу

Будьонний, Семен Михайлович

1883-1973

1-й заступник Наркома оборони

21-я [5]

Командувач кавалерією РСЧА

Васильєв, Василь Петрович

1896-1942

Командувач 1-ї Червонопрапорної армією

1-а Червонопрапорна армія

Помер від хвороби 19 жовтня 1942

Вишневський, Сергій Володимирович

1893-1967

Помічник генерал-інспектора кавалерії РСЧА

32-я

Битва за Москву

Перебував у полоні

Власов, Андрій Андрійович

1901-1946

Командир 4-го механізованого корпусу

37-я
20-я
2-а ударна

Київська операція (1941), Контрнаступ під Москвою, Ржевско-Вяземская наступальна операція 1942, Любанського наступальні операції

Командувач РОА, діючої на боці Німеччини

Вострухов, Володимир Іванович

1895-1971

Начальник 4-го відділу Управління бойової підготовки РСЧА

22-я [6]
31-я

Битва за Москву, Ржевско-Вяземская наступальна операція 1942

Заступник командувача військами 2-го Українського фронту по тилу

Гаген, Микола Олександрович

1895-1969

Командир 153-й стрілецької дивізії

57-я
26-я

Бєлгородсько-Харківська, Чернігівсько-Полтавська, Нижньодніпровська, Березнеговато-Снігурівська, Одеська, Яссько-Кишинівська, Белградська, Будапештська наступальні операції, Балатонская оборонна, Віденська наступальна операції

Командувач 26-ю армією

Галанін, Іван Васильович

1899-1958

Командир 17-го стрілецького корпусу

12-я
59-я
24-я
70-я
4-а гвардійська
53-тя

Донбасько-Ростовська оборонна операція, Тихвинська, Любанського наступальні операції, Сталінградська битва, Курська битва, Орловська, Чернігівсько-Полтавська, Нижньодніпровська, Кіровоградська, Корсунь-Шевченківська, Умансько-Ботошанська, Яссько-Кишинівська наступальні операції

Командувач 4-ї гвардійської армією

Герой Радянського Союзу

Галицький, Кузьма Микитович

1897-1973

Командир 24-ї стрілецької дивізії

3-тя ударна
11-а гвардійська

Великолукская, Невельська, Городоцька, Вітебська, Білоруська, Східно-Прусська наступальні операції, штурм Кенігсберга

Командувач 11-ї гвардійської армією

Гастіловіч, Антон Йосипович

1902-1975

Начальник штабу 17-ї армії

17-я
18-я

Західно-Карпатська, Моравсько-Остравсько і Празька наступальні операції

Командувач 18-ю армією

Герасименко, Василь Пилипович

1900-1961

Командувач військами Приволзького військового округу

21-я
13-а
28-я

Смоленська битва, Сталінградська битва, Битва за Кавказ, Ростовська операція (1943), Донбаська, Мелітопольська наступальні операції

Нарком оборони УРСР

Герасимов, Михайло Никанорович

1894-1962

Командир 19-го стрілецького корпусу

23-тя
3-тя ударна

Битва за Ленінград, Мадонський, Прибалтійська наступальні операції

Головний інспектор піхоти РККА

Герой Радянського Союзу

Глаголєв, Василь Васильович

1898-1947

Командир 42-ї окремої кавалерійської дивізії

9-я [7]
46-я
31-я
9-а гвардійська

Краснодарська, Донбаська, Нижньодніпровська, Нікопольсько-Криворізька, Березнеговато-Снігурівська, Одеська, Білоруська, Віденська, Празька наступальні операції

Командувач 9-ї гвардійської армією

Глуздовскій, Володимир Олексійович

1903-1967

Заступник командира 1-ї мотострілецької дивізії

31-я
7-я
6-я

Ржевско-Вяземская наступальна операція 1943, Смоленська (Спас-Деменська, Ельнінского-Дорогобузька), Вітебська, Вісло-Одерська, Нижньо-Сілезька наступальні операції

Командувач 6-ю армією

Герой Радянського Союзу

Говоров, Леонід Олександрович

1897-1955

Начальник Військової академії імені Ф. Е. Дзержинського

5-я

Битва за Москву, Ржевско-Вяземская наступальна операція 1942

Командувач Ленінградським фронтом

Голіков, Пилип Іванович

1900-1980

Начальник ГРУ

10-я
4-а ударна
1-а гвардійська

Контрнаступ під Москвою, Ржевско-Вяземская наступальна операція 1942, Сталінградська битва

Начальник Головного управління кадрів

Голубєв, Костянтин Дмитрович

1896-1956

Командувач 10-ю армією

10-я
13-а
43-тя

Прикордонне бій на Західному фронті ( Білостоцько-Мінське бій), Смоленська битва, Битва за Москву, Ржевско-Вяземские наступальні операції 1942 і 1943, Смоленська наступальна операція, Вітебська

1-й заступник уповноваженого РНК СРСР у справах репатріації

Герой Радянського Союзу

Горбатов, Олександр Васильович

1891-1973

Заступник командира 25-го стрілецького корпусу

3-тя

Орловська, Брянська, Гомельської-Речицький, Рогачевський-Жлобінська, Білоруська, Східно-Прусська, Берлінська наступальні операції

Командувач 3-й армією

Герой Радянського Союзу

Гордов, Василь Миколайович

1896-1950

Начальник штабу Приволзького військового округу

21-я
33-тя
3-тя гвардійська

Смоленська битва, Харківське бій 1942, Ржевско-Вяземская наступальна операція 1943, Смоленська, Оршанська, Вітебська, Львівсько-Сандомирська, Вісло-Одерська, Нижньо-Сілезька, Берлінська, Празька наступальні операції

Командувач 3-ї гвардійської армією

Герой Радянського Союзу

Гореленко, Філіп Данилович

1888-1956

Командувач 7-й армією

7-я
32-я

Оборона Карелії, Свірсько-Петрозаводська операція

Командувач 32-ю армією

Городнянський, Оксентій Михайлович

1896-1942

Командир 129-ї стрілецької дивізії

13-а
6-я

Смоленська битва, Битва за Москву, Елецкая, Барвінкове-Лозівська наступальні операції, Харківське бій 1942

Загинув у бою 27 травня 1942

Герой Радянського Союзу

Городовіков, Ока Іванович

1879-1960

Генерал-інспектор кавалерії РСЧА

8-а [8] [9]

Прибалтійська стратегічна оборонна операція

Заступник командувача кавалерією РСЧА

Гречкин, Олексій Олександрович

1893-1964

Помічник командувача військами Північно-Кавказького військового округу по ВВНЗ

9-я
28-я

Новоросійсько-Таманська, Нікопольсько-Криворізька, Березнеговато-Снігурівська наступальні операції

У розпорядженні Військової ради 1-го Українського фронту

Герой Радянського СоюзуГерой Радянського Союзу

Гречка, Андрій Антонович

1903-1976

На посади в Генеральному штабі РСЧА

12-я
47-я
18-я
56-я
1-а гвардійська

Воронезько-Ворошиловградська оборонна операція, Битва за Кавказ, Краснодарська, Новоросійсько-Таманська, Житомирсько-Бердичівська, Проскурівсько-Чернівецька, Львівсько-Сандомирська, Східно-Карпатська, Західно-Карпатська, Моравсько-Остравсько і Празька наступальні операції

Командувач 1-ї гвардійської армією

Герой Радянського Союзу

Гришин, Іван Тихонович

1901-1951

Командир 137-ї стрілецької дивізії

49-я

Смоленська, Оршанська, Вітебська, Білоруська, Східно-Прусська, Східно-померанська, Берлінська наступальні операції

Командувач 49-ю армією

Герой Радянського Союзу

Гусєв, Дмитро Миколайович

1894-1957

Заступник начальника штабу Прибалтійського Особливого військового округу

21-я

Виборзька, Вісло-Одерська, Нижньо-Сілезька, Верхньо-Сілезька, Празька наступальні операції

Командувач 21-ю армією

Гусєв, Микола Іванович

1897-1962

На навчанні в Академії Генштабу

4-я
20-я
47-я
48-я

Білоруська, Східно-Прусська наступальні операції

Командувач 48-ю армією

Далматов, Василь Микитович

1899-1977

Начальник прикордонних військ НКВС Карельського прикордонного ВО

31-я

Битва за Москву

Командир 307-ї стрілецької дивізії

Данилов, Олексій Ілліч

1897-1981

Помічник командувача військами Київського Особливого військового округу з ППО

21-я
12-я
17-я

Воронезько-Ворошиловградська оборонна операція, Сталінградська битва, Донбаська, Нижньодніпровська наступальні операції

Командувач 17-ю армією

Дашічев, Іван Федорович

1899-1963

Командир 35-го стрілецького корпусу

44-я [10]

Оборона Керченського півострова

У висновку

Дубків, Михайло Георгійович

1893-1950

Інспектор піхоти Далекосхідного фронту

16-я [11]

Помічник командувача 1-ї Червонопрапорної армії по вузах

Духанов, Михайло Павлович

1896-1969

Помічник командувача військами Ленінградського військового округу

67-я

Операція "Іскра"

Заступник командувача 8-ї гвардійської армією

Герой Радянського Союзу

Єременко, Андрій Іванович

1892-1970

21 червня 1941 здав командування 1-ї окремої Червонопрапорної армією [12]

4-а ударна
Окрема Приморська

Торопецкого-Холмська, Кримська наступальні операції

Командувач військами 4-го Українського фронту

Єрмаков, Аркадій Миколайович

1899-1957

Командир 2-го стрілецького корпусу

50-я
20-я

Битва за Москву (Тульська оборонна операція)

Командир 23-го гвардійського стрілецького корпусу

Ершаков, Філіп Опанасович

1893-1942

Командувач військами Уральського військового округу [13]

22-я
20-я

Смоленська битва, Битва за Москву

Загинув у концтаборі в липні 1942 року

Герой Російської Федерації

Єфремов, Михайло Григорович

1897-1942

1-й заступник генерал-інспектора піхоти РККА

21-я
33-тя

Смоленська битва, Битва за Москву, Ржевско-Вяземская наступальна операція 1942

Покінчив життя самогубством щоб уникнути полону 19 квітня 1942

Герой Радянського Союзу

Жадов, Олексій Семенович [14]

1901-1977

Призначений на посаду командира 4-го повітряно-десантного корпусу [15]

66-я
5-а гвардійська

Сталінградська битва, Курська битва, Бєлгородсько-Харківська, Чернігівсько-Полтавська, Нижньодніпровська, Кіровоградська, Умансько-Ботошанська, Львівсько-Сандомирська, Вісло-Одерська, Нижньо-Сілезька, Верхньо-Сілезька, Берлінська, Празька наступальні операції

Командувач 5-ї гвардійської армією

Герой Радянського Союзу

Жмаченка, Філіп Феодосійович

1895-1966

Командир 67-го стрілецького корпусу

3-тя
47-я
40-я

Чернігівсько-Полтавська, Київська наступальні операції, Київська оборонна операція 1943 року народження, Житомирсько-Бердичівська, Корсунь-Шевченківська, Умансько-Ботошанська, Яссько-Кишинівська, Дебреценськая, Будапештська, Західно-Карпатська, Братиславській-Брновской, Празька наступальні операції

Командувач 40-ю армією

Журавльов, Євген Петрович

1896-1983

Заступник командира 5-го механізованого корпусу

29-я
53-тя
68-я
21-я
18-я

Демянская операція (1943), Смоленська, Оршанська, Проскурівсько-Чернівецька, Львівсько-Сандомирська, Східно-Карпатська наступальні операції

У розпорядженні ГУК НКО

Зайцев, Володимир Олександрович

1899-1955

Командир 18-го стрілецького корпусу

35-я

Командувач 35-ю армією

Затевахин, Іван Іванович

1901-1957

Командир 212-ї повітряно-десантної бригади

Окрема гвардійська повітряно-десантна армія ВПС РСЧА

Виконуючий посаду начальника управління ВДВ ВПС РСЧА

Захаркін, Іван Григорович

1889-1944

Заступник командувача військами Московського військового округу

43-тя [16]
49-я

Битва за Москву, Ржевско-Вяземские наступальні операції 1942 і 1943

Загинув в автокатастрофі 15 жовтня 1944

Захаров, Георгій Федорович

1897-1957

Начальник штабу Уральського військового округу [17]

51-я
2-а гвардійська
4-а гвардійська

Донбаська, Нижньодніпровська, Кримська, Будапештська наступальні операції

Заступник командувача військами 4-го Українського фронту

Герой Радянського Союзу

Захватаєв, Никанор Дмитрович

1898-1963

Старший викладач Академії Генштабу

1-а ударна
4-а гвардійська

Псковсько-Островська, Тартуськая, Ризька, Віденська наступальні операції, Балатонская оборонна операція

Командувач 4-ї гвардійської армією

Зигін, Олексій Іванович

1896-1943

Начальник Слуцьких піхотних курсів удосконалення начскладу

58-я
39-я
4-а гвардійська

Ржевско-Вяземская наступальна операція 1943, Смоленська, Чернігівсько-Полтавська, Нижньодніпровська наступальні операції

Загинув 27 вересня 1943

Іванов, Михайло Михайлович

1894-1942

Командир 16-го стрілецького корпусу

24-я

Загинув 15 вересня 1942

Іванов, Петро Олексійович

1897-1946

Викладач Академії Генштабу

4-я

Тихвинська, Любанського наступальні операції

Заступник командувача 11-ї гвардійської армією

Іванов, Федір Сергійович

1897-1973

2-й заступник командувача військами Київського Особливого військового округу

8-а
42-я

Прикордонне бій на Південно-Західному фронті, Битва за Ленінград

Під слідством

Герой Радянського Союзу

Казаков, Михайло Ілліч

1901-1979

Начальник штабу Середньоазіатського військового округу

53-тя [18]
69-я
10-а гвардійська

Харківська наступальна і Харківська оборонна операції, Ленінградської-Новгородська, Мадонський, Прибалтійська наступальні операції

Командувач 10-ї гвардійської армією

Калінін, Степан Андріанович

1890-1975

Командувач військами Сибірського військового округу

24-я
66-я

Смоленська битва

Під слідством

Камков, Федір Васильович

1898-1951

Командир 5-го кавалерійського корпусу

18-я
47-я

Ростовська наступальна операція 1941, Воронезько-Ворошиловградська оборонна операція, Битва за Кавказ

Командир 4-го гвардійського козачого корпусу

Качалов, Володимир Якович

1890-1941

Командувач військами Архангельського військового округу

28-я

Смоленська битва

Загинув 4 серпня 1941

Качанов, Кузьма Максимович

1901-1941

У розпорядженні ГРУ Генштабу РККА

34-я

Контрудар під Старою Русою

Розстріляний за вироком військового трибуналу 29 вересня 1941 [19]

Кириченко, Микола Якович

1895-1973

Командир 26-го механізованого корпусу

51-я
12-я

Битва за Кавказ

Начальник Вищої офіцерської кавалерійської школи РККА

Герой Радянського Союзу

Кирюхін, Микола Іванович

1896-1953

Начальник відділу бойової підготовки Московського військового округу

16-я [20]
20-я

Заступник командувача 38-ю армією

Іклів, Микола Кузьмич

1888-1968

Помічник командувача військами Московського військового округу по вузах

32-я
52-я
2-а ударна

Битва за Ленінград, Любанського, Синявинских наступальні операції

Командувач військами Північно-Кавказького військового округу

Козлов, Георгій Кирилович

1902-1970

Начальник відділу бойової підготовки 7-ї армії

19-я

Східно-померанська наступальна операція

У розпорядженні Військової ради 1-го Українського фронту

Козлов, Дмитро Тимофійович

1896-1967

Командувач військами Закавказького військового округу

6-я резервна
9-я резервна
24-я

Сталінградська битва

Заступник командувача військами Забайкальського фронту

Герой Радянського Союзу

Козлов, Петро Михайлович

1893-1944

Начальник курсу Академії Генштабу

9-я
37-я
47-я

Харківське бій 1942, Воронезько-Ворошиловградська оборонна операція, Битва за Кавказ, Краснодарська наступальна операція

Помер від хвороби

Колганов, Костянтин Степанович

1896-1981

Начальник 4-го і 5-го відділів РУ Генштабу РККА

47-я

Керченська оборонна операція

Командир 42-го стрілецького корпусу

Коломієць, Трохим Калинович

1894-1971

Командир 32-го стрілецького корпусу

51-я

Сталінградська битва

Виконуючий посаду командира 60-го стрілецького корпусу

Герой Радянського Союзу

Колпакчі, Володимир Якович

1899-1961

Начальник штабу Харківського військового округу

18-я [21]
7-я резервна
62-я
30-я
63-я
69-я

Сталінградська битва, Ржевско-Вяземская наступальна операція 1943, Орловська, Брянська, Гомельської-Речицький, Оршанська, Білоруська, Вісло-Одерська, Берлінська наступальні операції

Командувач 69-ю армією

Герой Радянського СоюзуГерой Радянського Союзу

Конєв, Іван Степанович

1897-1973

Командувач військами Північно-Кавказького військового округу

19-я

Смоленська битва

Командувач військами 1-го Українського фронту

Корзун, Павло Петрович

1892-1943

Старший викладач Військової академії імені М. В. Фрунзе

3-тя
47-я

Чернігівсько-Полтавська наступальна операція

Загинув 16 вересня 1943

Коробков, Олександр Андрійович

1897-1941

Командувач 4-й армією

4-я

Прикордонне бій на Західному фронті

Розстріляний 22 липня 1941 за рішенням Військової колегії Верховного Суду СРСР [22]

Корівників, Іван Терентійович

1902-1976

Заступник командира 2-ї танкової дивізії

59-я

Любанського, Новгородської-Лужская, Вісло-Одерська, Нижньо-Сілезька, Верхньо-Сілезька, Празька наступальні операції

Командувач 59-ю армією

Герой Радянського Союзу

Коротєєв, Костянтин Аполлонович

1903-1953

Командир 55-го стрілецького корпусу

12-я
9-я
18-я
37-я
52-я

Донбаське-Ростовська оборонна операція, Битва за Кавказ, Краснодарська, Чернігівсько-Полтавська наступальні операції, Битва за Дніпро, Кіровоградська, Корсунь-Шевченківська, Умансько-Ботошанська, Яссько-Кишинівська, Вісло-Одерська, Нижньо-Сілезька, Берлінська, Празька наступальні операції

Командувач 52-ю армією

Коротков, Геннадій Петрович

1898-1982

Командир 238-ї стрілецької дивізії

53-тя
1-а ударна
22-я

Ленінградської-Новгородська, Мадонський і Ризька наступальні операції

Командувач 22-ю армією

Корчиц, Владислав Вікентійович

1893-1966

Викладач Військової академії імені М. В. Фрунзе

1-а Польська армія

Білоруська наступальна операція

Начальник штабу Війська Польського

Костенко, Федір Якович

1896-1942

Командувач 26-ю армією

26-я

Прикордонне бій на Південно-Західному фронті, Київська оборонна операція 1941

Загинув в оточенні 26 травня 1942

Котов, Григорій Петрович

1902-1944

Викладач Військової академії імені М. В. Фрунзе

51-я [23]
44-я [24]

Керченська оборонна операція, Битва за Кавказ

Загинув 7 листопада 1944 під час нальоту американської авіації

Герой Радянського Союзу

Крейзер, Яків Григорович

1905-1969

Командир 1-ї Московської моторизованої дивізії

3-тя
1-а резервна
2-а гвардійська
51-я

Смоленська битва, Битва за Москву, Елецкая, Донбаська, Мелітопольська, Кримська, Білоруська, Прибалтійська наступальні операції

Командувач 51-ю армією

Крутіков, Олексій Миколайович

1895-1949

Начальник штабу 7-ї армії

7-я

Свірсько-Петрозаводська операція

Начальник штабу Приморської групи військ на Далекому Сході

Герой Радянського СоюзуГерой Радянського Союзу

Крилов, Микола Іванович

1903-1972

Начальник штабу Дунайського УР

62-я
21-я
5-я

Сталінградська битва, Смоленська, Оршанська, Вітебська, Білоруська, Східно-Прусська наступальні операції

Командувач 5-й армією

Крючьонкіна, Василь Дмитрович

1894-1976

Командир 14-ї кавалерійської дивізії

28-я
4-а танкова
69-я
10-я
33-тя

Воронезько-Ворошиловградська оборонна операція ?, Сталінградська битва, Курська битва, Бєлгородсько-Харківська, Чернігівсько-Полтавська, Білоруська наступальні операції

Заступник командувача військами 1-го Білоруського фронту?

Герой Радянського Союзу

Ксенофонтов, Олександр Сергійович

1895-1966

Командир 22-го стрілецького корпусу

53-тя
11-а гвардійська

Командир 54-го стрілецького корпусу

Кузнєцов, Олексій Михайлович

1901-1961

51-я [25]

Сталінградська битва

Начальник кафедри Військової академії імені М. В. Фрунзе

Герой Радянського Союзу

Кузнєцов, Василь Іванович

1894-1964

Командувач 3-й армією

3-тя
21-я
1-а ударна
63-я
1-а гвардійська
3-тя ударна

Прикордонне бій на Західному фронті, Смоленська битва, Київська оборонна операція 1941, контрнаступ під Москвою, Ржевско-Вяземская наступальна операція 1942, Демянская операція (1942), Сталінградська битва, Ворошиловградська, Донбаська, Київська наступальні операції, Київська оборонна операція 1943 року народження, Берлінська наступальна операція

Командувач 3-ї ударної армією

Кузнєцов, Федір Сидорович

1898-1961

Командувач військами Прибалтійського Особливого військового округу

21-я
51-я
61-я

Смоленська битва, Оборона Криму

Командувач військами Уральського військового округу

Герой Радянського Союзу

Кулик, Григорій Іванович

1890-1950

Начальник ГАУ Червоної Армії

54-я
4-а гвардійська

Битва за Ленінград, Бєлгородсько-Харківська, Чернігівсько-Полтавська наступальні операції

Заступник начальника Головного управління формування та укомплектування військ РСЧА

Куліша, Федір Данилович

1898-1981

Викладач Військової академії імені М. В. Фрунзе

6-я [26]

Герой Радянського Союзу

Курасов, Володимир Васильович

1897-1973

Заступник начальника Оперативного управління Генштабу

4-а ударна

Начальник штабу Земландской групи військ 3-го Білоруського фронту

Курдюмов, Володимир Миколайович

1895-1970

Помічник командувача Західного Особливого військового округу з постачання

66-я

Командувач військами Сибірського військового округу

Куркін, Олексій Васильович

1901-1948

Командир 3-го механізованого корпусу

26-я

Битва за Москву

Командувач бронетанковими і механізованими військами 2-го Українського фронту

Герой Радянського Союзу

Курочкін, Павло Олексійович

1900-1989

Командувач військами Орловського військового округу [1]

20-я
43-тя
11-я
34-я
60-я

Смоленська битва, Демянская наступальна операція 1943, Львівсько-Сандомирська, Вісло-Одерська, Нижньо-Сілезька, Верхньо-Сілезька, Моравсько-Остравсько, Празька наступальні операції

Командувач 60-ю армією

Лазарєв, Іван Гаврилович

1898-1979

Командир 10-го механізованого корпусу

55-я

Битва за Ленінград

Командир 20-го танкового корпусу

Герой Радянського СоюзуГерой Радянського Союзу

Лелюшенка, Дмитро Данилович

1901-1987

Командир 21-го механізованого корпусу

5-я
30-я
1-а гвардійська
3-тя гвардійська
4-а танкова
4-а гвардійська танкова

Битва за Москву, Ржевско-Вяземская наступальна операція 1942, Ржевско-Сичовська наступальна операція, Сталінградська битва, Ворошиловградська, Донбаська, Нижньодніпровська, Нікопольсько-Криворізька, Проскурівсько-Чернівецька, Львівсько-Сандомирська, Вісло-Одерська, Нижньо-Сілезька, Верхньо-Сілезька, Берлінська, Празька наступальні операції

Командувач 4-ї гвардійської танкової армією

Герой Радянського Союзу

Леселідзе, Костянтин Миколайович

1903-1944

Начальник артилерії 2-го стрілецького корпусу

46-я
47-я
18-я

Битва за Кавказ, Краснодарська, Новоросійсько-Таманська наступальні операції, Керченсько-ельтігенськая десантна операція, Житомирсько-Бердичівська наступальна операція

Помер від хвороби 21 лютого 1944

Герой Радянського Союзу

Лопатин, Антон Іванович

1897-1965

Командир 31-го стрілецького корпусу

37-я
9-я
62-я
34-я
11-я
20-я

Ростовська наступальна операція 1941, Барвінкове-Лозівська наступальна операція, Демянская наступальна операція 1942, Воронезько-Ворошиловградська оборонна операція, Сталінградська битва, Демянская наступальна операція 1943

Командир 13-го гвардійського стрілецького корпусу

Герой Російської Федерації

Лукін, Михайло Федорович

1892-1970

Командувач 16-ю армією

16-я
20-я
19-я

Смоленська битва, Битва за Москву

Звільнений з полону в квітні 1945 року

Герой Радянського Союзу

Лучинський, Олександр Олександрович

1900-1990

Командир 83-й гірськострілецької дивізії

28-я

Білоруська, Східно-Прусська, Берлінська, Празька наступальні операції

Командувач 28-ю армією

Львів, Володимир Миколайович

1897-1942

Заступник командувача військами Закавказького військового округу

51-я

Керченсько-Феодосійська десантна операція, Керченська оборонна операція

Загинув у бою 11 травня 1942

Любовцев, Ілля Михайлович

1899-1975

Командир 16-ї стрілецької дивізії

8-а

Битва за Ленінград

Звільнений з полону в квітні 1945 року

Герой Радянського Союзу

Людников, Іван Ілліч

1902-1976

Командир 200-ї стрілецької дивізії

39-я

Білоруська, Прибалтійська, Східно-Прусська наступальні операції, штурм Кенігсберга

Командувач 39-ю армією

Ляпін, Петро Іванович

1894-1954

Начальник штабу 10-ї армії

4-я

Любанського наступальна операція

Начальник штабу 19-ї армії

Максимов, Олександр Михайлович

1901-1952

Начальник штабу 59-го стрілецького корпусу

25-я

Командувач 25-ю армією

Герой Радянського СоюзуГерой Радянського Союзу

Малиновський, Родіон Якович

1898-1967

Командир 48-го стрілецького корпусу

6-я
66-я
2-а гвардійська

Донбасько-Ростовська оборонна операція, Сталінградська битва, Ростовська наступальна операція 1943

Командувач військами 2-го Українського фронту

Малишев, Петро Федорович

1898-1972

Заступник командира 64-ї стрілецької дивізії

4-а ударна

Вітебська, Білоруська, Мадонський, Прибалтійська наступальні операції, блокада групи армій "Курляндія"

Командувач 4-ї ударної армією

Мамонов, Степан Кирилович

1901-1974

Командир 22-ї стрілецької дивізії

15-я

Командувач 15-ю армією

Герой Радянського Союзу

Манагаров, Іван Мефодійович

1898-1981

Командир 8-ї кавалерійської дивізії

41-я
53-тя

Ржевско-Вяземская наступальна операція 1943, Бєлгородсько-Харківська, Чернігівсько-Полтавська, Нижньодніпровська, Умансько-Ботошанська, Яссько-Кишинівська, Дебреценськая, Будапештська, Західно-Карпатська, Братиславській-Брновской, Празька наступальні операції

Командувач 53-й армією

Герой Радянського Союзу

Марцинкевич, Володимир Миколайович

1896-1944

Командир 176-ї стрілецької дивізії

24-я [27]
9-я

Сталінградська битва

Загинув у бою 30 липня 1944

Герой Радянського Союзу

Масленников, Іван Іванович

1900-1954

Заступник Наркома внутрішніх справ

29-я
39-я
42-я

Смоленська битва, Битва за Москву, Ржевско-Вяземская наступальна операція 1942, Нижньодніпровська, Ленінградської-Новгородська наступальні операції

Командувач військами 3-го Прибалтійського фронту

Маслов, Олексій Гаврилович

1901-1967

Начальник штабу 9-го механізованого корпусу

38-я

Барвінкове-Лозівська наступальна операція

?

Мельник, Кіндрат Семенович

1900-1971

Старший викладач Військової академії імені М. В. Фрунзе

44-я
58-я
56-я
Окрема Приморська

Битва за Кавказ, Краснодарська наступальна операція, Керченсько-ельтігенськая десантна операція, Кримська наступальна операція

Командувач Окремої Приморської армією

Герой Радянського Союзу

Мерецков, Кирило Опанасович

1897-1968

Заступник Наркома оборони

7-а окрема армія
4-я
33-тя

Битва за Ленінград

Командувач Приморської групою військ

Морозов, Василь Іванович

1897-1964

Командувач 11-ю армією

11-я
1-а ударна, 2-я резервна, 63-я

Прикордонне бій на Північно-Західному фронті, Битва за Ленінград, Контрудар під Старою Русою, Демянская наступальна операція 1942, Демянская наступальна операція 1943

Начальник Управління вузів Червоної Армії

Морозов, Степан Ілліч

1893-1950

Командир 104-ї стрілецької дивізії

19-я
33-тя

Білоруська наступальна операція

Заступник командувача 9-ою гвардійською армією

Герой Радянського СоюзуГерой Радянського Союзу

Москаленко, Кирило Семенович

1902-1985

Командир 1-ї артилерійської протитанкової бригади РГК

6-я [28]
38-я
1-а танкова
1-а гвардійська
40-я

Харківське бій 1942, Воронезько-Ворошиловградська оборонна операція, Сталінградська битва, Острогожсько-Россошанская, Воронезько-Харківська наступальна операція, Харківська оборонна операція, Бєлгородсько-Харківська операція, Курська битва, Битва за Дніпро ( Чернігівсько-Полтавська, Київська наступальні операції, Київська оборонна операція 1943 року), Житомирсько-Бердичівська, Проскурівсько-Чернівецька, Львівсько-Сандомирська, Східно-Карпатська, Західно-Карпатська, Моравсько-Остравсько і Празька наступальні операції

Командувач 38-ю армією

Москвін, Микола Опанасович

1901-1997

Заступник начальника штабу Харківського військового округу

58-я [29]

Виконуючий посаду заступника начальника штабу Одеського військового округу

Музиченко, Іван Миколайович

1901-1970

Командувач 6-ю армією

6-я

Прикордонне бій на Південно-Західному фронті, Уманська оборонна операція

Звільнений з полону в квітні 1945 року

Нікішин, Микола Миколайович

1896-1974

Командир 52-ї стрілецької дивізії

26-я

Оборона Карелії

Командир 119-го стрілецького корпусу

Нікішов, Дмитро Микитович

1898-1973

Начальник штабу Ленінградського військового округу

9-я [30]
57-я [31]

Начальник кафедри Військової академії імені М. В. Фрунзе

Миколаїв, Іван Федорович

1890-1944

Командир 10-го стрілецького корпусу

42-я
70-я

Битва за Ленінград, Поліська наступальна операція

Помер від хвороби 18 серпня 1944

Герой Радянського Союзу

Новіков, Василь Васильович

1898-1965

Командир 28-го механізованого корпусу

47-я
45-я

Введення військ в Іран

Командир 7-го гвардійського танкового корпусу

Озеров, Федір Петрович

1899-1971

Командир 5-ї стрілецької дивізії

27-я
50-я

Східно-Прусська наступальна операція, штурм Кенігсберга

Начальник гарнізону та міста-фортеці Кенігсберг

Герой Радянського Союзу

Онуприенко, Дмитро Платонович

1906-1977

Заступник начальника Управління оперативних військ НКВС

33-тя

Вяземська оборонна операція 1941

Командир 24-го стрілецького корпусу

Панін, Роман Іванович

1897-1949

Командир 42-го стрілецького корпусу

14-я
2-я резервна

Оборона Карелії

У розпорядженні ГУК НКО

Герой Радянського Союзу

Парсегов, Михайло Артемович

1899-1964

Начальник артилерії Київського Особливого військового округу

40-я

Воронезько-Ворошиловградська оборонна операція

Командувач артилерією Далекосхідного фронту

Парусинов, Філіп Олексійович

1893-1973

Командувач 25-ю армією

25-я

Командувач Приморської групою військ

Пархоменко, Феофан Агаповіч

1893-1962

Командир 210-ї моторизованої дивізії

9-я

Заступник командувача 70-ю армією

Первушин, Олексій Миколайович

1905-1975

Заступник командира 156-ї стрілецької дивізії

44-я

Керченсько-Феодосійська десантна операція

Заступник командувача військами Одеського військового округу

Герой Радянського Союзу

Перхоровича, Франц Йосипович

1894-1961

Викладач кафедри бойової підготовки в Інституті фізичної культури

47-я

Вісло-Одерська операція ( Варшавсько-Познанська), Східно-померанська, Берлінська наступальні операції

Командувач 47-ю армією

Герой Радянського Союзу

Петров, Іван Юхимович

1896-1958

Командир механізованого корпусу

Приморська армія
44-я
33-тя

Оборона Криму, Оборона Севастополя, Битва за Кавказ

Начальник штабу 1-го Українського фронту

Герой Радянського Союзу

Петров, Михайло Петрович

1898-1941

Командир 17-го механізованого корпусу

50-я

Смоленська битва, Орловсько-Брянська оборонна операція

Загинув у бою 10 жовтня 1941

Герой Радянського Союзу

Петрушевський, Олександр Васильович

1898-1976

Начальник штабу 13-й армії

13-а [32]
46-я

Смоленська битва, Віденська, Празька наступальні операції

Командувач 46-ю армією

Подлас, Кузьма Петрович

1893-1942

Інспектор піхоти Київського Особливого військового округу

40-я
57-я

Харківське бій 1942

Загинув у бою 25 травня 1942

Полєнов, Віталій Сергійович

1901-1968

Начальник прикордонного загону військ НКВС

31-я
5-я
47-я

Ржевско-Сичовська, Ржевско-Вяземская 1943, Смоленська, Оршанська, Поліська наступальні операції

Командир 108-го стрілецького корпусу

Понеделина, Павло Григорович

1893-1950

Командувач 12-ю армією

12-я

Прикордонне бій на Південно-Західному фронті, Уманська оборонна операція

Звільнений з полону в травні 1945 року

Герой Радянського Союзу

Поплавський, Станіслав Гілярович

1902-1973

Начальник оперативного відділення штабу 162-ї стрілецької дивізії

2-а армія Війська Польського
1-а армія Війська Польського

Вісло-Одерська, Східно-померанська, Берлінська наступальні операції

Командувач 1-й армією Війська Польського

Герой Радянського Союзу

Попов, Василь Степанович

1894-1967

Командир 28-го стрілецького корпусу

10-я
70-я

Московська битва, Смоленська, Білоруська ( Люблін-Брестська), Східно-Прусська, Східно-померанська, Берлінська наступальні операції

Командувач 70-ю армією

Герой Радянського Союзу

Попов, Маркіян Михайлович

1902-1969

Командувач військами Ленінградського військового округу

61-я
40-я
5-а ударна
5-а танкова

Контрнаступ під Москвою, Воронезько-Ворошиловградська оборонна операція, Сталінградська битва, Ростовська наступальна операція 1943

Начальник штабу Ленінградського фронту

Потапов, Михайло Іванович

1902-1965

Командувач 5-й армією

5-я

Прикордонне бій на Південно-Західному фронті, Київська оборонна операція 1941

У Наприкінці квітня 1945 року звільнений з полону

Пронін, Микола Нилович

1895-1967

Начальник факультету Військової академії імені М. В. Фрунзе

34-я

Контрудар під Старою Русою ?

Начальник ГУ загального військового навчання НКО

Пуркаєв, Максим Олексійович

1894-1953

Начальник штабу Київського Особливого військового округу

60-я
3-тя ударна

Торопецкого-Холмська наступальна операція, Демянская наступальна операція 1942

Командувач військами Далекосхідного фронту

Герой Радянського Союзу

Пухов, Микола Павлович

1895-1958

Начальник навчального відділу інтендантського академії РСЧА

13-а

Воронезько-Ворошиловградська оборонна операція, Воронезько-касторненськая наступальна операція, Курська битва, Орловська, Чернігівсько-Полтавська, Київська наступальні операції, Київська оборонна операція 1943 року народження, Житомирсько-Бердичівська, Проскурівсько-Чернівецька, Львівсько-Сандомирська, Вісло-Одерська, Нижньо-Сілезька, Берлінська, Празька наступальні операції

Командуючий 13-ю армією

Пшенніков, Петро Степанович

1895-1941

Командувач 23-й армією

23-тя
8-а [33]
3-тя

Битва за Ленінград, Елецкая наступальна операція

Загинув у бою 28 грудня 1941

Разуваєв, Володимир Миколайович

1900-1980

Заступник начальника штабу Закавказького військового округу

1-а ударна

Блокада і розгром курляндской угруповання

Командувач 1-ї ударної армією

Герой Радянського Союзу

Ракутіна, Костянтин Іванович

1902-1941

Начальник штабу Прибалтійського прикордонного округу

31-я
24-я

Смоленська битва, Єльнинсько наступальна операція, Битва за Москву ( Вяземська операція)

Загинув у бою 7 жовтня 1941

Рейтер, Макс Андрійович

1886-1950

Заступник командувача військами Північно-Кавказького військового округу

20-я

Ржевско-Сичовська наступальна операція

Командувач військами Південно-Уральського військового округу

Ремезов, Федір Микитович

1896-1990

19 червня 1941 здав командування військами Орловського військового округу [1]

20-я
13-а
56-я
45-я

Смоленська битва, Донбасько-Ростовська оборонна операція і Ростовська наступальна операція 1941

Командувач 45-ю армією

Рогінський, Сергій Васильович

1901-1960

Начальник відділення 9-го відділу Генштабу РККА

54-я
67-я

Ленінградської-Новгородська, Псковсько-Островська, Тартуськая, Ризька наступальні операції

Командувач 67-ю армією

Різдвяний, Серафим Євгенович

1904-1963

Начальник штабу 40-го стрілецького корпусу

44-я

Начальник штабу 9-ї гвардійської армії

Герой Радянського СоюзуГерой Радянського Союзу

Рокоссовський, Костянтин Костянтинович

1896-1968

Командир 9-го механізованого корпусу

16-я

Смоленська битва, Битва за Москву, Ржевско-Вяземская наступальна операція 1942

Командувач військами 2-го Білоруського фронту

Романенко, Прокіп Логвинович

1897-1949

Командувач 17-ю армією

17-я
3 я танкова
5-а танкова
2-а танкова
48-я

Операція "Уран", Орловська, Чернігівсько-Полтавська, Гомельської-Речицький, Рогачевський-Жлобінська, Бобруйська наступальні операції

Романовський, Володимир Захарович

1896-1967

Помічник командувача військами Приволзького військового округу

1-а ударна
2-а ударна
42-я
67-я
19-я

Демянская наступальна операція 1942 ?, Операція "Іскра", Псковсько-Островська, Тартуськая, Ризька, Східно-померанська наступальні операції

Командувач 19-ю армією

Герой Радянського Союзу

Рослий, Іван Павлович

1902-1980

Командир 4-ї стрілецької дивізії

46-я

Битва за Кавказ

Командир 9-го стрілецького корпусу

Рибалко, Павло Семенович

Див список командувачів танковими арміями
Герой Радянського Союзу

Рижов, Олександр Іванович

1895-1950

Виконував посаду коменданта 80-го укріпленого району Одеського військового округу

56-я
18-я
46-я
47-я
37-я
4-а гвардійська
70-я

Битва за Кавказ, Краснодарська, Кіровоградська, Корсунь-Шевченківська, Поліська наступальні операції

Командир 28-го гвардійського стрілецького корпусу

Рябишев, Дмитро Іванович

1894-1985

Командир 8-го механізованого корпусу

38-я
57-я
28-я
3-тя резервна
3-тя
3-тя гвардійська [34]

Барвінкове-Лозівська наступальна операція, Харківське бій 1942, Воронезько-Ворошиловградська оборонна операція, Нікопольсько-Криворізька наступальна операція

Командир 114-го стрілецького корпусу

Саввушкін, Михайло Сергійович

1897-1955

Командир 31-го стрілецького корпусу

15-я
1-а Червонопрапорна армія

Командувач 1-ї Червонопрапорної армією

Сандалів, Леонід Михайлович

1900-1987

Начальник штабу 4-ї армії

4-я [35]

Смоленська битва

Начальник штабу 4-го Українського фронту

Сверчевський, Кароль

1897-1947

Начальник курсів Військової академії імені М. В. Фрунзе

2-а армія Війська Польського
3-тя армія Війська Польського

Берлінська, Празька наступальні операції

Командувач 2-й армією Війська Польського

Свиридов, Володимир Петрович

1897-1963

Начальник артилерії штабу Ленінградського військового округу

55-я
67-я
42-я

Синявинских, Ленінградської-Новгородська, Псковсько-Островська, Ризька наступальні операції

Командувач 42-ю армією

Селезньов, Дмитро Михайлович

1897-1960

Командир 53-ї стрілецького корпусу

43-тя
22-я [36]
4-а ударна [37]

Смоленська битва, Ржевско-Вяземская наступальна операція 1943

Заступник командувача військами Приволзького військового округу

Сергацков, Василь Тадейович

1898-1975

Старший викладач Академії Генштабу РККА

46-я

Начальник кафедри Військової академії імені М. В. Фрунзе

Герой Радянського Союзу

Симоняк, Микола Павлович

1901-1956

Командир 8-ї окремої стрілецької бригади

3-тя ударна
67-я

Прибалтійська, Вісло-Одерська ( Варшавсько-Познанська), Східно-померанська наступальні операції

Командувач 67-ю армією

Сквирський, Лев Соломонович

1903-1990

Начальник штабу 14-ї армії

26-я

Будапештська наступальна операція

Начальник штабу Білоруського військового округу

Смирнов, Андрій Кирилович

1895-1941

Командувач військами Харківського військового округу

18-я

Прикордонне бій в Молдавії, Уманська, Донбасько-Ростовська оборонні операції

Застрелився 8 жовтня 1941 при виході з оточення [38]

Смирнов, Ілля Корнилович

1887-1964

Начальник управління вузів Червоної Армії

18-я [39]
24-я
4-а гвардійська [40]

Корсунь-Шевченковская наступательная операция

Командующий войсками Львовского военного округа

Собенников, Пётр Петрович

1894-1960

Командующий 8-й армией

8-я
43-я

Приграничное сражение на Северо-Западном фронте, Битва за Москву

Заместитель командующего 3-й армией

Советников, Иван Герасимович

1897-1957

Помічник командувача військами Киевского Особого военного округа по вузам

34-я

?

Соколов, Григорий Григорьевич

1904-1973

Начальник Главного управления Пограничных войск НКВД

26-я
2-а ударна

Начальник вузов войск НКВД

Герой Радянського Союзу

Сокольский, Александр Кузьмич

1903-1979

Начальник артиллерии 79-й стрелковой дивизии

12-я [41]

Командующий артиллерией 2-го Білоруського фронту

Софронов, Георгий Павлович

1893-1973

1-й Заместитель командующего войсками Прибалтийского Особого военного округа

Приморская армия [42]

Оборона Одессы

Помічник командувача військами 3-го Белорусского фронта по формированиям

Стариков, Филипп Никанорович

1896-1980

Старший инспектор Инспекции пехоты РККА

8-я

Синявинская наступательная операция, Битва за Ленинград, Операція "Іскра", Ленінградської-Новгородська, Нарвская, Таллинская, Моонзундская наступательные операции

Командующий 8-й армией

Субботин, Алексей Иванович

1899-1953

Заместитель начальника штаба 7-й армией по тылу

Ленинградская армия народного ополчения

Начальник штаба Белорусского военного округа

Сухомлин, Александр Васильевич

1900-1970

Начальник кафедры Академии Генштаба Красной Армии

8-я
54-я
10-я гвардейская

Смоленская наступательная операция, Оршанская

1-й заместитель начальника Военной академии имени М. В. Фрунзе

Тарасов, Герман Фёдорович

1906-1944

Начальник штаба Забайкальского пограничного отряда

41-я
Отдельная армия войск НКВД
70-я
24-я
53-я [43]

Кировоградская наступательная операция

Погиб в бою 19 октября 1944 года

Герой Радянського Союзу

Терёхин, Макар Фомич

1896-1967

Командующий 2-й Краснознамённой армией

2-я Краснознамённая армия

Командующий 2-й Краснознамённой армией

Герой Радянського Союзу

Толбухин, Фёдор Иванович

1894-1949

Начальник штабу Закавказского военного округа

57-я
68-я

Сталінградська битва
Старорусская наступательная операция

Командувач військами 3-го Украинского фронта

Герой Радянського Союзу

Трофименко, Сергей Георгиевич

1899-1953

Командувач військами Среднеазиатского военного округа

53-я
32-я
7-я
27-я

Демянская наступательная операция 1943 года, Белгородско-Харьковская, Чернігівсько-Полтавська, Киевская наступательные операции, Киевская оборонительная операция 1943 года, Житомирско-Бердичевская, Корсунь-Шевченківська, Уманско-Ботошанская, Ясско-Кишинёвская, Дебреценская, Будапештская, Западно-Карпатская, Венская наступательные операции. Балатонская оборонительная операция

Командующий 27-й армией

Трубников, Кузьма Петрович

1888-1974

Начальник курса Высших курсов "Выстрел"

10-я гвардейская

Смоленская наступательная операция

Заместитель командующего 2-м Белорусским фронтом

Труфанов, Николай Иванович

1900-1982

Начальник штаба 28-го механизированного корпуса

51-я

Сталинградская битва, Битва за Кавказ, Ростовская наступательная операция 1943 года

Командир 25-го стрелкового корпуса

Герой Радянського Союзу

Тюленев, Иван Владимирович

1892-1978

Командувач військами Московского военного округа

28-я

Командующий Закавказским фронтом

Тюрин, Александр Алексеевич

1896-1976

Заместитель командующего войсками Орловского военного округа

20-я

Командир 81-го стрелкового корпуса

Герой Радянського Союзу

Федюнинский, Иван Иванович

1900-1977

Командир 15-го стрелкового корпуса

32-я
42-я
54-я
5-я
11-я
2-а ударна

Битва за Ленинград, Любанская, Орловська, Брянская, Гомельско-Речицкая, Ленінградської-Новгородська, Нарвская, Таллинская, Восточно-Прусская, Восточно-Померанская, Берлинская наступательные операции.

Командующий 2-й ударной армией

Фекленко, Николай Владимирович

1901-1951

Командир 19-го механизированного корпуса

38-я

Киевская оборонительная операция 1941 года

Начальник Главного управления формирования и подготовки бронетанковых и механизированных войск Красной Армии.

Филатов, Александр Алексеевич

1895-1956

Командир 46-й стрелковой дивизии

37-я

Исполняющий должность командира 12-го гвардейского стрелкового корпуса

Филатов, Пётр Михайлович

1893-1941

Командующий 13-й армией

13-я

Приграничное сражение на Западном фронте

Смертельно ранен 8 июля 1941 года

Филиповский, Михаил Сергеевич

1896-1956

Преподаватель Академии Генштаба

46-я [44]

Будапештская наступательная операция

Командир 104-го стрелкового корпуса

Фоменко, Сергей Степанович

1902-1991

Заместитель командующего войсками Забайкальского военного округа

36-я

Командующий 36-й армией

Фролов, Валериан Александрович

1895-1961

Командующий 14-й армией

14-я

Оборона Заполярья

Командующий войсками Беломорского военного округа

Хадеев, Александр Александрович

1894-1957

Командир 40-го стрелкового корпуса

44-я
46-я

Ввод войск в Иран

Заместитель командующего войсками Закавказского фронта

Халюзин, Григорий Алексеевич

1897-1975

Командир 33-го стрелкового корпуса

48-я

Оборонительные бои в составе Брянского фронта на елецком направлении, Малоархангельская операция

Командир 9-го гвардейского стрелкового корпуса [45]

Харитонов, Андрей Александрович

1895-1967

Начальник штаба 23-го стрелкового корпуса

45-я [46]

Начальник штабу Московского военного округа

Харитонов, Фёдор Михайлович

1899-1943

Начальник отдела Управления боевой подготовки штаба Московского военного округа

9-я
6-я

Донбасско-Ростовская оборонительная операция, Ростовская наступательная операция 1941 года, Барвінкове-Лозівська наступальна операція, Воронезько-Ворошиловградська оборонна операція, Ворошиловградская наступательная операция, Сталинградская битва, Острогожско-Россошанская наступательная операция, Харьковская оборонительная операция

Умер от болезни 28 мая 1943 года

Герой Радянського Союзу

Хетагуров, Георгий Иванович

1903-1975

Начальник артиллерии 21-го механизированного корпуса

3-я гвардейская

Оборонительныи бои на Северском Донце

Командир 29-го гвардейского стрелкового корпуса

Хозин, Михаил Семёнович

1896-1979

Начальник Военной академии имени М. В. Фрунзе

54-я
33-я

Битва за Ленінград

Командувач військами Приволзького військового округу

Хоменко, Василий Афанасьевич

1899-1943

Заместитель командующего войсками Киевского Особого военного округа по охране тыла

30-я
24-я
44-я

Смоленська битва, Битва за Москву, Сталинградская битва, Битва за Кавказ, Ростовская наступательная операция 1943 года, Донбасская, Мелитопольская наступательные операции

Погиб в бою 9 ноября 1943 года

Хрящев, Андрей Алексеевич

1900-1982

Заместитель начальника штаба Закавказского военного округа

44-я [47]

Начальник штаба 45-й армии

Герой Радянського Союзу

Цветаев, Вячеслав Дмитриевич

1893-1950

Начальник кафедры Военной академии имени М. В. Фрунзе

10-я резервная
5-я ударная
33-я

Сталинградская битва, Ростовская наступательная операция 1943 года, Донбасская, Мелитопольская, Никопольско-Криворожская, Березнеговато-Снигирёвская, Одесская, Варшавско-Познанская, Берлинская наступательные операции

Командующий 33-й армией

Цыганов, Виктор Викторович

1896-1944

Начальник факультета Интендантской академии Красной Армии

38-я
56-я

Воронежско-Ворошиловградская оборонительная операция

Герой Радянського Союзу

Чанчибадзе, Порфирий Георгиевич

1901-1950

Командир 120-го стрелкового полка

2-я гвардейская

Шауляйская, Прибалтийская, Восточно-Прусская наступательные операции

Командующий 2-й гвардейской армией

Черевиченко, Яков Тимофеевич

1894-1976

Командувач 9-й армией

9-я
21-я
51-я

Приграничное сражение в Молдавии

Командир 7-го стрелкового корпуса

Черемисов, Леонтий Георгиевич

1893-1967

Командующий 15-й армией

15-я
16-я

Командующий 16-й армией

Черепанов, Александр Иванович

1895-1984

Старший преподаватель Академии Генштаба

23-я

Битва за Ленинград, Выборгская наступательная операция

Помощник председателя Союзной контрольной комиссии в Болгарии

Герой Радянського Союзу

Черняк, Степан Иванович

1899-1976

Командир 3-го стрелкового корпуса

46-я
Отдельная Приморская [48]
44-я

Ввод войск в Иран, Оборона Севастополя, Керченская оборонительная операция

Командир 41-й стрелковой дивизии

Герой Радянського СоюзуГерой Радянського Союзу

Черняховский, Иван Данилович

1906-1945

Командир 28-й танковой дивизии

60-я

Воронежско-Касторненская, Чернігівсько-Полтавська, Киевская наступательные операции, Киевская оборонительная операция 1943 года, Житомирско-Бердичевская, Ровно-Луцкая, Проскуровско-Черновицкая наступательные операции

Смертельно ранен 18 февраля 1945 года

Герой Радянського Союзу

Чибисов, Никандр Евлампиевич

1892-1959

Командувач військами Одеського військового округу

38-я
3-я ударная
1-а ударна

Воронежско-Харьковская наступательная операция, Курская битва, Белгородско-Харьковская, Чернігівсько-Полтавська, Ленинградско-Новгородская наступательные операции

Начальник Военной академии имени М. В. Фрунзе

Чистов, Владимир Афанасьевич

1899-1958

Начальник Рижского пехотного училища

10-я гвардейская [49]

Заместитель командира 7-го стрелкового корпуса

Герой Радянського Союзу

Чистяков, Иван Михайлович

1900-1979

Командир 39-го стрелкового корпуса

1-я гвардейская
21-я
6-я гвардейская

Сталинградская битва, Курская битва, Белгородско-Харьковская, Чернігівсько-Полтавська, Ленінградської-Новгородська, Белорусская, Прибалтийская наступательные операции

Командующий 6-й гвардейской армией

Герой Радянського СоюзуГерой Радянського Союзу

Чуйков, Василий Иванович

1900-1982

Военный атташе в Китае

1-я резервная
64-я
62-я
8-я гвардейская

Сталинградская битва, Изюм-Барвенковская, Донбасская, Нижнеднепровская, Никопольско-Криворожская, Березнеговато-Снигирёвская, Одесская, Люблин-Брестская, Висло-Одерская, Берлинская наступательные операции

Командующий 8-й гвардейской армией

Шарапов, Владимир Максимович

1895-1972

Начальник ГУ конвойных войск НКВД СССР

70-я [50]

Начальник штаба 40-й армии

Герой Радянського Союзу

Шарохин, Михаил Николаевич

1898-1974

Начальник отдела Оперативного управления Генштаба

37-я
57-я

Нижнеднепровская, Никопольско-Криворожская, Березнеговато-Снигирёвская, Одесская, Ясско-Кишинёвская, Будапештская наступательные операции, Балатонская оборонительная, Венская наступательная операции

Командующий 57-й армией

Герой Радянського Союзу

Шафранов, Пётр Григорьевич

1901-1972

Начальник отдела Комитета обороны при СНК СССР

5-я
31-я

Восточно-Прусская, Пражская наступательные операции

Командующий 31-й армией

Швецов, Василий Иванович

1898-1958

Командир 133-й стрелковой дивизии

29-я
4-я ударная
21-я
23-я

Контрнаступление под Москвой, Ржевско-Вяземская наступательная операция 1942 года, Ржевско-Сычёвская, Выборгская наступательные операции

Командующий 23-й армией

Шевалдин, Трифон Иванович

1888-1954

Заместитель генерал-инспектора пехоты КраснойАрмии

8-я

Битва за Ленінград

Командувач військами Архангельского военного округа

Шерстюк, Гавриил Игнатьевич

1891-1953

Командир 45-й стрелковой дивизии

38-я [51]

Оборонительные бои в районе Волчанская и Балаклеи

Заместитель командующего 40-й армией

Шлёмин, Иван Тимофеевич

Див список командувачів танковими арміями
Герой Радянського Союзу

Шумилов, Михаил Степанович

1895-1975

Командир 11-го стрелкового корпуса

64-я
7-я гвардейская

Сталинградская битва, Курская битва, Белгородско-Харьковская, Чернігівсько-Полтавська, Нижнеднепровская, Битва за Днепр, Кіровоградська, Уманско-Ботошанская, Ясско-Кишинёвская, Дебреценская, Будапештская, Братиславско-Брновская, Пражская наступательные операции

Командующий 7-й гвардейской армией

Щербаков, Владимир Иванович

1901-1981

Командир 50-го стрелкового корпуса

42-я [52]
8-я
14-я

Битва за Ленинград, Петсамо-Киркенесская наступательная операция

Командующий 14-й армией

Юшкевич, Василий Александрович

1897-1951

Командир 44-го стрелкового корпуса

22-я
31-я
3-я ударная

Смоленська битва, Битва за Москву, Ржевско-Вяземская наступательная операция 1942 года, Ржевско-Вяземская наступательная операция 1943 года, Ленінградської-Новгородська, Режицко-Двинская, Мадонская наступательные операции

Командувач військами Одеського військового округу

Яковлев, Всеволод Фёдорович

1895-1974

1-й заместитель командующего войсками Киевского Особого военного округа

4-я
52-я

Битва за Ленинград, Любанская наступательная операция

В распоряжении ГУК НКО


2. Командующие танковыми армиями

Повне ім'я Роки життя Должность в начале войны Армии Сражения и операции, проведённые в должности командарма Посада в кінці війни (для загиблих обставини смерті)

Баданов, Василий Михайлович

1895-1971

Командир 55-й танковой дивизии

4-я танковая

Орловская наступательная операция

Начальник управления вузов ГУ формирования и боевой подготовки бронетанковых и механизированных войск Красной Армии

Батов, Павел Иванович

Див список командующих общевойсковыми армиями
Герой Радянського СоюзуГерой Радянського Союзу

Богданов, Семён Ильич

1894-1960

Командир 30-й танковой дивизии

2-а танкова
2-я гвардейская танковая

Чернігівсько-Полтавська, Корсунь-Шевченківська, Уманско-Ботошанская, Висло-Одерская, Восточно-Померанская, Берлинская наступательные операции

Командующий 2-й гвардейской танковой армией

Вольский, Василий Тимофеевич

1897-1946

Помощник начальника Военной академии механизации и моторизации РККА

5-я гвардейская танковая

Белорусская, Прибалтийская, Восточно-Прусская наступательные операции

На лечении

Герой Радянського СоюзуГерой Радянського Союзу

Катуков, Михаил Ефимович

1900-1976

Командир 20-й танковой дивизии

1-я танковая
1-я гвардейская танковая

Курская битва, Белгородско-Харьковская, Чернігівсько-Полтавська, Житомирско-Бердичевская, Проскуровско-Черновицкая, Львовско-Сандомирская, Висло-Одерская, Восточно-Померанская, Берлинская наступательные операции

Командующий 1-й гвардейской танковой армией

Герой Радянського СоюзуГерой Радянського Союзу

Кравченко, Андрей Григорьевич

1899-1963

Начальник штаба 18-го механизированного корпуса

6-я гвардейская танковая

Корсунь-Шевченківська, Уманско-Ботошанская, Ясско-Кишинёвская, Дебреценская, Будапештская, Венская, Братиславско-Брновская, Пражская наступательные операции

Командующий 6-й гвардейской танковой армией

Крючёнкин, Василий Дмитриевич

Див список командующих общевойсковыми армиями

Лелюшенко, Дмитрий Данилович

Див список командующих общевойсковыми армиями
Герой Радянського Союзу

Лизюков, Александр Ильич

1900-1942

Исполняющий должность заместителя командира 36-й танковой дивизии

5-а танкова

Воронежско-Ворошиловградская оборонительная операция

Погиб в бою 23 июля 1942 года [53]

Москаленко, Кирилл Семёнович

Див список командующих общевойсковыми армиями

Попов, Маркиан Михайлович

Див список командующих общевойсковыми армиями
Герой Радянського Союзу

Радзиевский, Алексей Иванович

1911-1978

Начальник штаба 53-й кавалерийской дивизии

2-а танкова
2-я гвардейская танковая [54]

Люблин-Брестская наступательная операция

Начальник штаба 2-й гвардейской танковой армии

Герой Радянського Союзу

Родин, Алексей Григорьевич

1902-1955

Заместитель командира 24-й танковой дивизии

2-а танкова

Курская битва, Орловська, Черниговско-Полтавская наступательные операции

Командующий бронетанковыми и механизированными войсками 3-го Белорусского фронта

Романенко, Прокіп Логвинович

Див список командующих общевойсковыми армиями
Герой Радянського Союзу

Ротмистров, Павел Алексеевич

1901-1982

Начальник штаба 3-го механизированного корпуса

5-я гвардейская танковая

Курская битва, Белгородско-Харьковская, Нижнеднепровская, Кіровоградська, Корсунь-Шевченківська, Уманско-Ботошанская, Белорусская наступательные операции

Заместитель командующего БТ и МВ Красной Армии

Герой Радянського СоюзуГерой Радянського Союзу

Рибалко, Павло Семенович

1894-1948

В распоряжении Разведывательного управления Генштаба

5-а танкова
3-я танковая
57-я
3-я гвардейская танковая

Воронежско-Харьковская наступательная операция, Харьковская оборонительная операция, Орловська, Киевская наступательные операции, Киевская оборонительная операция 1943 года, Житомирско-Бердичевская, Проскуровско-Черновицкая, Львовско-Сандомирская, Висло-Одерская, Нижне-Силезская, Берлинская, Пражская наступательные операции

Командующий 3-й гвардейской танковой армией

Синенко, Максим Денисович

1902-1991

Командир 54-й танковой дивизии

5-я гвардейская танковая [55]

Восточно-Прусская наступательная операция

Исполняющий обязанности командующего 5-й гвардейской танковой армией

Соломатин, Михаил Дмитриевич

1894-1986

Командир 45-й танковой дивизии

5-я гвардейская танковая

Каунасская наступательная операция

Начальник штаба Управления командующего БТ и МВ Красной Армии

Герой Радянського Союзу

Шлёмин, Иван Тимофеевич

1898-1969

Начальник штаба 11-й армии

5-а танкова
12-я
6-я
46-я

Ростовская наступательная операция 1943 года, Ворошиловградская, Донбасская, Никопольско-Криворожская, Березнеговато-Снигирёвская, Одесская, Ясско-Кишинёвская, Дебреценская, Белградская, Будапештская наступательные операции

?


3. Командующие армиями ПВО

Повне ім'я Роки життя Должность в начале войны Армии Сражения и операции, проведённые в должности командарма Должность в конце войны

Бескровнов, Пётр Максимович

1900-1955

Заместитель командира 3-го корпуса ПВО

Бакинська армія ППО

Командир 8-го корпуса ПВО

Борман, Александр Владимирович

1902-1982

Командир 19-й авиационной дивизии

1-я воздушная истребительная армия ПВО

Заместитель командующего 5-й воздушной армией

Герасимов, Антон Владимирович

1900-1978

Первый заместитель командующего войсками Московского фронта ПВО

Приморська армія ППО

Командующий Приморской армией ПВО

Журавлёв, Даниил Арсентьевич

1900-1974

Командир 1-го корпуса ПВО

Особлива Московська армія ППО

Командующий Западным фронтом ПВО

Зашихин, Гавриил Савельевич

1898-1950

Начальник ПВО Краснознамённого Балтийского флота

Ленинградская армия ПВО

Битва за Ленінград

Командующий Юго-Западным фронтом ПВО

Макеев, Семён Ильич

1898-1987

Начальник Управления боевой подготовки ГУ ПВО Красной Армии

Ленінградська армія ППО

Командующий Ленинградской армией ПВО

Марков, Николай Васильевич

1902-1980

Инспектор Управления боевой подготовки по зенитной артиллерии ГАУ Красной Армии

Бакинська армія ППО

Командующий Бакинской армией ПВО

Митенков, Алексей Иванович

1909-1978

Исполнял должность заместителя командира 6-го истребительного авиационного корпуса

1-я воздушная истребительная армия ПВО

Командующий 1-й воздушной истребительной армией ПВО

Пестов, Серафим Александрович

1905-1966

Командир 95-го легко-бомбардировочного авиационного полка

1-я воздушная истребительная армия ПВО [56]

Временно исполняющий должность командующего 1-й воздушной истребительной армией ПВО

Поляков, Яков Корнеевич

1895-1963

Командующий Дальневосточной зоной ПВО

Приамурская армия ПВО

Командующий Приамурской армией ПВО

Рожков, Пётр Фролович

1900-1962

Командир 189-го зенитно-артиллерийского полка

Ленінградська армія ППО
Забайкальская армия ПВО

Битва за Ленінград

Командующий Забайкальской армией ПВО


4. Командующие воздушными армиями

Повне ім'я Роки життя Должность в начале войны Армии Сражения и операции, проведённые в должности командарма Должность в конце войны

Белецкий, Евгений Михайлович

1905-1984

Командир 73-й истребительной авиационной дивизии

1-я истребительная авиационная армия

Командир 1-го гвардейского истребительного авиационного корпуса

Бибиков, Василий Николаевич

1910-1989

Командующий ВВС Дальневосточного фронта

11-я воздушная

Командир 18-го смешанного авиационного корпуса

Герой Радянського Союзу

Вершинин, Константин Андреевич

1900-1973

Начальник Высших авиационных курсов усовершенствовани лётного состава

4-я воздушная

Воронезько-Ворошиловградська оборонна операція, Битва за Кавказ, Ростовская наступательная операция 1943 года, Новороссийско-Таманская наступательная операция, Керченско-Эльтигенская десантная операция, Крымская, Белорусская, Восточно-Прусская, Восточно-Померанская, Берлинская наступательные операции

Командующий 4-й воздушной армией

Виноградов, Василий Александрович

1905-1962

Командир 31-й и 33-й истребительными авиационными дивизиями

10-я воздушная
9-я воздушная

Командующий 9-й воздушной армией

Голованов, Александр Евгеньевич

1904-1975

Командир 212-го отдельного дальнебомбардировочного полка

18-я воздушная

Висло-Одерская, Восточно-Прусская, Берлинская наступательные операции

Командующий 18-й воздушной армией

Герой Радянського Союзу

Горюнов, Сергей Кондратьевич

1899-1967

Командующий ВВС Харьковского военного округа

5-я воздушная

Битва за Кавказ, воздушные сражения на Кубани, Краснодарская, Белгородско-Харьковская, Чернігівсько-Полтавська, Нижнеднепровская, Кіровоградська, Корсунь-Шевченківська, Уманско-Ботошанская, Ясско-Кишинёвская, Дебреценская, Белградская, Будапештская, Западно-Карпатская, Венская, Братиславско-Брновская, Пражская наступательные операции

Командующий 5-й воздушной армией

Герой Радянського Союзу

Громов, Михаил Михайлович

1899-1985

Начальник ЛИИ

3-я воздушная
1-я воздушная

Ржевско-Сычёвская, Великолукская, Ржевско-Вяземская, Орловська, Смоленская, Оршанская, Витебская, Белорусская наступательные операции

Начальник ГУ боевой подготовки фронтовой авиации

Жданов, Василий Николаевич

1896-1956

Командующий ВВС 23-й армии

8-я воздушная

Львовско-Сандомирская, Восточно-Карпатская, Западно-Карпатская, Моравско-Остравская, Пражская наступательные операции

Командующий 8-й воздушной армией

Герой Радянського Союзу

Журавлёв, Иван Петрович

1905-1989

Инспектор-лётчик Управления ВВС Ленинградского военного округа

14-я воздушная

Синявинская наступательная операция, Операція "Іскра", Ленінградської-Новгородська, Псковсько-Островська, Тартуськая, Прибалтийская наступательные операции

Командующий 14-й воздушной армией

Кондратюк, Даниил Фёдорович

1896-1956

6-я воздушная

Командующий ВВС Приволзького військового округу

Герой Радянського Союзу

Красовский, Степан Акимович

1897-1983

Командующий ВВС Северо-Кавказского военного округа

2-я воздушная
17-я воздушная

Воронезько-Ворошиловградська оборонна операція, Сталинградская битва, Ростовская наступательная операция 1943 года, Ворошиловградская наступательная операция, Харьковская оборонительная операция, Курская битва, Белгородско-Харьковская наступательная операция, Днепровская воздушно-десантная операция, Битва за Днепр, Житомирско-Бердичевская, Корсунь-Шевченківська, Львовско-Сандомирская, Восточно-Карпатская, Висло-Одерская, Нижне-Силезская, Верхне-Силезская Берлинская, Пражская наступательные операции

Командующий 2-й воздушной армией

Герой Радянського Союзу

Куцевалов, Тимофей Фёдорович

1904-1975

Командующий ВВС Ленинградского военного округа

1-я воздушная
12-я воздушная

Командующий 12-й воздушной армией

Науменко, Николай Фёдорович

1901-1967

Командующий ВВС Орловского военного округа

4-я воздушная
15-я воздушная

Новороссийская оборонительная операция, Битва за Кавказ, Краснодарская наступательная операция, воздушные сражения на Кубани, Орловська, Брянская, Ленінградської-Новгородська, Мадонская, Прибалтийская, Восточно-Прусская наступательные операции

Командующий 15-й воздушной армией

Герой Радянського Союзу

Папивин, Николай Филиппович

1903-1963

Командир 1-й резервной авиационной бригады

3-я воздушная

Смоленская, Невельская, Городокская, Витебская, Белорусская, Прибалтийская, Восточно-Прусская наступательные операции

Командующий 3-й воздушной армией

Герой Радянського Союзу

Полынин, Фёдор Петрович

1906-1981

Командир 13-й бомбардировочной авиационной дивизии

6-я воздушная

Демянская наступательная операция 1943 года, Полесская, Белорусская наступательная операция

командующий ВВС Войска Польского

Герой Радянського Союзу

Пятыхин, Иван Гаврилович

1904-1971

Командир 75-й смешанной авиационной дивизии

15-я воздушная

Воронежско-Касторненская наступательная операция

Командующий ВВС Харьковского военного округа

Герой Радянського Союзу

Руденко, Сергей Игнатьевич

1904-1990

Командир 31-й авиационной дивизии

16-я воздушная

Сталинградская битва, Курская битва, Орловська, Чернігівсько-Полтавська, Гомельської-Речицький, Рогачевський-Жлобінська, Белорусская, Висло-Одерская, Восточно-Померанская, Берлинская наступательные операции

Командующий 16-й воздушной армией

Рыбальченко, Степан Дмитриевич

1903-1986

Заместитель начальника штаба ВВС Ленинградского военного округа

13-я воздушная

Операція "Іскра", Ленінградської-Новгородська, Нарвская, Выборгско-Петрозаводская, Прибалтийская наступательные операции

Командующий 13-й воздушной армией

Герой Радянського СоюзуГерой Радянського Союзу

Рязанов, Василий Георгиевич

1901-1951

Преподаватель ВВА командного штурманского состава ВВС Красной Армии

2-я истребительная авиационная армия [57]

Командир 1-го гвардейского штурмового авиационного корпуса

Герой Радянського Союзу

Сенаторов, Александр Сергеевич

1912-1993

Командующий ВВС 1-й Краснознамённой армии

9-я воздушная

Заместитель командующего 16-й воздушной армией

Слобожан, Давид Яковлевич

1904-1973

Командир 53-й бомбардировочной авиационной дивизии

10-я воздушная [58]

Исполняющий должность командующего 10-й воздушной армией

Смирнов, Константин Николаевич

1899-1981

Командир 2-го авиационного корпуса

2-я воздушная

Сталинградская битва, Воронежско-Харьковская наступательная операция, Харьковская оборонительная операция

Командующий ВВС Приволзького військового округу

Соколов, Иван Михайлович

1900-1982

Начальник штаба 29-й тяжёлой бомбардировочной авиационной бригады

7-я воздушная

Оборона Заполярья, Выборгско-Петрозаводская, Петсамо-Киркенесская наступательные операции

Командующий 7-й воздушной армией

Степанов, Павел Степанович

1901-1977

Заместитель начальника ГУ ВВС Красной Армии по политчасти

16-я воздушная

Сталінградська битва

Командующий ВВС БелВО

Герой Радянського Союзу

Судец, Владимир Александрович

1904-1981

Командир 4-го дальнебомбардировочного авиационного корпуса

1-я бомбардировочная авиационная армия
17-я воздушная

Битва за Днепр, Донбасская, Нижнеднепровская наступательные операции), Никопольско-Криворожская, Березнеговато-Снигирёвская, Одесская, Ясско-Кишинёвская, Белградская, Будапештская наступательные операции, Балатонская оборонительная, Венская наступательная операции

Командующий 17-й воздушной армией

Герой Радянського СоюзуГерой Радянського Союзу

Хрюкин, Тимофей Тимофеевич

1910-1953

Командующий ВВС 12-й армии

8-я воздушная
1-я воздушная

Воронезько-Ворошиловградська оборонна операція, Сталинградская битва, Ростовская наступательная операция 1943 года, Донбасская, Нижнеднепровская, Никопольско-Криворожская, Крымская, Белорусская, Львовско-Сандомирская, Восточно-Прусская наступательные операции

Командующий 1-й воздушной армией

Худяков, Сергей Александрович

1902-1950

Начальник штаба ВВС Западного Особого военного округа

1-я воздушная

Ржевско-Сычёвская наступательная операция, Ржевско-Вяземская наступательная операция 1943 года

Заместитель командующего ВВС Красной Армии


5. Командующие сапёрными армиями

Повне ім'я Роки життя Должность в начале войны Армии Сражения и операции, проведённые в должности командарма Посада в кінці війни (для загиблих обставини смерті)

Андреев, Аркадий Григорьевич

1900-1957

Начальник строительного управления № 210

6-я сапёрная [59]

Начальник 22-го управления оборонительного строительства

Афанасьев, Григорий Давыдович

1896-1965

Начальник строительства инженерных сооружений и оборонительных объектов на западном направлении

4-я сапёрная [60]

Начальник управления строительства Рижской ВМБ

Баранов, Николай Парфеньевич

1889-1961

Начальник отдела инженерных войск полевого управления 21-й армией

1-я сапёрная

Начальник инженерных войск 3-го Белорусского фронта

Брынзов, Иван Николаевич

1901-1953

Начальник КУКС инженерных войск Красной Армии

3-я сапёрная

Заместитель начальника Военно-инженерной академии имени В. В. Куйбышева

Влодзимирский, Лев Емельянович

1903-1953

Начальник следственной части НКГБ СССР

9-я сапёрная [61]

Начальник следственной части НКГБ СССР

Воробьев, Михаил Петрович

1896-1957

Генерал-инспектор инженерных войск Красной Армии

1-я сапёрная

Начальник инженерных войск Красной Армии

Гречкин, Сергей Павлович

1896-1943

Помощник начальника Волгостроя НКВД СССР

3-я сапёрная [62]

Погиб в бою 9 января 1943 года

Гундоров, Александр Семёнович

1895-1973

Начальник Военно-инженерной академии имени В. В. Куйбышева

4-я сапёрная
8-я сапёрная
6-я сапёрная

Генеральный инспектор инженерных войск Красной Армии

Квятковский, Василий Александрович

1900-1974

Начальник 93-го управления военного строительства

2-я сапёрная [63]

Начальник инженерных войск Белорусско-Литовского военного округа

Ковин, Михаил Андреевич

1900-? [64]

Главный инженер Управления оборонительного строительства Главного военно-инженерного управления Красной Армии

4-я сапёрная [65]

Начальник 8-го фронтового управления оборонительного строительства НКО СССР

Герой Соціалістичної Праці

Комаровский, Александр Николаевич

1906-1973

Начальник Главного управления спецгидростроя

5-я сапёрная

Начальник Главпромстроя СССР

Корнев, Александр Семёнович

1902-1983

Начальник Академстроя

6-я сапёрная

Начальник Центрального управления инженерного вооружения

Косарев, Василий Васильевич

1896-1958

Преподаватель Военно-инженерной академии имени В. В. Куйбышева

7-я сапёрная
1-я сапёрная

Начальник инженерных войск 1-го Прибалтийского фронта

Косенко, Василий Семёнович

1894-1974

Начальник Сибирского окружного военно-строительного управления

7-я сапёрная

Начальник 25-го управления оборонительного строительства

Круглов, Сергей Никифорович

1907-1977

Заместитель наркома НКВД

4-я сапёрная [66]

1-й заместитель наркома НКВД

Герой Соціалістичної Праці

Мальцев, Михаил Митрофанович

1904-1982

В запасе

10-я сапёрная

Начальник управления Воркута-Печёрский ИТЛ и комбината "Воркутауголь"

Назаров, Константин Степанович

1890-1980

Заместитель генерал-инспектора Инспекции инженерных войск Красной Армии

8-я сапёрная

Начальник штаба инженерных войск Красной Армии

Оника, Дмитрий Григорьевич

1910-1968

Заместитель наркома угольной промышленности СССР

8-я сапёрная

Начальник комбината "Москвоуголь"

Петров, Иван Андреевич

1898-1954

Начальник инженерного снабжения и вооружения Красной Армии

3-я сапёрная

В распоряжении Начальника инженерных войск Красной Армии

Прусс, Илья Ефимович

1903-1972

Начальник Управления строительства № 82

5-я сапёрная
7-я сапёрная

Начальник 27-го управления оборонительного строительства РГК

Рапопорт, Яков Давыдович

1898-1962

Начальник Главного управления речных сооружений

3-я сапёрная

Битва за Москву

Начальник Челябметаллургстроя

Салащенко, Иван Евменьевич

1901-1961

Заместитель начальника Главного управления оборонительных работ НКО

8-я сапёрная

Начальник 20-го управления оборонительного строительства

Суслин, Дмитрий Иванович

1900-1954

Инспектор инженерных войск Красной Армии

8-я сапёрная

Начальник штаба инженерных войск Карельского фронта

Герой Соціалістичної Праці

Царевский, Михаил Михайлович

1898-1963

Начальник строительства комбината Североникель

2-я сапёрная

Битва за Ленінград

Начальник управления Тагилстроя

Черных, Михаил Иванович

1900-1985

Начальник отдела оборонительного строительства инженерного управления Прибалтийского Особого военного округа

9-я сапёрная
6-я сапёрная

Начальник 24-го управления оборонительного строительства


6. Портретная галерея


Примітки

  1. 1 2 3 Командный и начальствующий состав Красной Армии в 1940-1941 гг.: Структура и кадры центрального аппарата НКО СССР, военных округов и общевойсковых армий: Документы и материалы / Под ред. В. Н. Кузеленкова. - М . - СПб. : Летний сад, 2005. - 272 с. - 1000 прим. - ISBN 5-94381-137-0
  2. Войсками 43-й армии не командовал по причине болезни
  3. Исполнял должность командующего, май-июнь 1942 года
  4. Исполнял должность командующего с 17 марта по 19 мая 1942 года
  5. С 6 по 10 июля 1941 года
  6. Исполнял должность командующего в октябре 1941 года
  7. Исполнял должность командующего, февраль - март 1943
  8. Карпачов П. С. Слід його життя / / Ока Городовиков. Спогади, дослідження, документи. - 2-е видання. - Еліста: Калміздат, 1976.
  9. Временно исполнял должность командующего в июле 1941 года
  10. С16 по 21 января 1942
  11. Исполнял должность командующего, июль-сентябрь 1943 года
  12. Ерёменко А. И. В начале войны. - М.: Наука, 1965
  13. По другим данным командующий 22-й армией
  14. До 1942 года носил фамилию Жидов
  15. К 22 июня 1941 года в должность ещё не вступил
  16. Валерий Степанов. О "тайне" биографии генерала И. Г. Захаркина. "Чеховский вестник" № 93, 2 декабря 2008 года.
  17. По другим данным начальник штаба 22-й армии
  18. Временно исполнял должность командующего с 30 октября по 16 ноября 1941 года
  19. К. М. Качанов реабилитирован 30 января 1958 года.
  20. Виконував обов'язки командувача з моменту поранення К. К. Рокоссовського по травень 1942
  21. Виконував обов'язки командувача після загибелі А. К. Смирнова
  22. А. А. Коробков реабілітований 31 липня 1957.
  23. Виконував посаду командувача, травень 1942
  24. Виконував посаду командувача, жовтень 1942 - січень 1943
  25. Виконував обов'язки командувача з 10 червня по 2 липня і з 5 по 27 вересня 1942
  26. Виконував посаду командувача, червень-серпень і вересень-грудень 1944
  27. Виконував посаду командувача, липень-серпень 1942
  28. З грудня 1941 року по 11 січня 1942 тимчасово виконував обов'язки командувача
  29. Виконував посаду командувача з 21 листопада 1941 року по 28 травня 1942
  30. Виконував посаду командувача, липень 1942
  31. Виконував посаду командувача, липень-серпень 1942
  32. З 12 по 15 липня 1941 тимчасово виконував обов'язки командувача
  33. Виконував посаду командувача, серпень-вересень 1941
  34. З лютого по березень 1944 тимчасово виконував обов'язки командувача
  35. Тимчасово виконував посаду командувача з 30 червня по 23 липня 1941
  36. Виконував обов'язки командувача з 16 грудня 1942 року по 4 березня 1943
  37. Виконував посаду командувача з 9 квітня по 18 травня 1943
  38. Колектив авторів . Велика Вітчизняна. Командарми. Військовий біографічний словник. - С. 213.
  39. Виконував посаду командувача, лютий - 25 квітня 1942
  40. Виконував посаду командувача з 3 по 22 лютого 1944
  41. З 4 по 13 вересня 1942 тимчасово виконував обов'язки командувача
  42. Окрема приморська армія
  43. Тимчасово виконував посаду командувача, грудень 1943 року - 5 січня 1944
  44. Виконував посаду командувача, січень-лютий 1945
  45. З березня 1945 перебував на лікуванні
  46. Виконував посаду командувача, липень - жовтень 1941
  47. Виконував посаду командувача з 20 травня по 2 червня 1942
  48. Виконував посаду командувача з 13 грудня 1941 року по 8 лютого 1942
  49. Виконував посаду командувача з 14 по 21 травня 1943
  50. Виконував обов'язки командувача, вересень - жовтень 1943
  51. Тимчасово виконував посаду командувача, лютий - березень 1942
  52. Виконував посаду командувача, серпень 1941
  53. За іншими даними А. І. Лізюков загинув 25 липня 1942
  54. Виконував посаду командувача, липень 1944 - січень 1945
  55. Виконував обов'язки командувача з березня 1945 до кінця війни
  56. Тимчасово виконував посаду командувача
  57. Виходячи з досвіду використання 1-ї винищувальної авіаційної армій, 2-а винищувальна авіаційна армія не завершивши формування, була розділена на 2 групи
  58. Виконував посаду командувача з 16 вересня 1944 року по 19 травня 1945
  59. Виконував обов'язки командувача з 17 травня по 14 червня 1942
  60. Тимчасово виконував посаду командувача, лютий-березень 1942
  61. Виконував обов'язки командувача з листопада 1941 року по 18 січня 1942
  62. З серпня по вересень 1942 тимчасово виконував обов'язки командувача
  63. З 1 січня по 18 лютого 1942 виконував обов'язки командувача
  64. Дані після 1978 відсутні
  65. Тимчасово виконував посаду командувача, березень-травень 1942
  66. Виконував посаду командувача, 13 листопада 1941 року - квітень 1942

Джерела

Перегляд цього шаблону Союз Радянських Соціалістичних Республік Red Army badge.gif 000 Збройні Сили СРСР у Великій Вітчизняній війні 000 Союз Радянських Соціалістичних Республік Союз Радянських Соціалістичних Республік Союз Радянських Соціалістичних Республік
Фронти
( командувачі)

Білоруський 1-й Білоруський 2-й Білоруський 3-й Білоруський Брянський Волховський Воронезький Далекосхідний 1-й Далекосхідний 2-й Далекосхідний Донський Забайкальський Закавказький Західний Кавказький Калінінський Карельський Кримський Курський Ленінградський Можайський лінії оборони Московська зона оборони Московський резервний Орловський Прибалтійський 1-й Прибалтійський 2-й Прибалтійський 3-й Прибалтійський Приморська група військ Резервний Резервних армій Північний Північно-Західний Північно-Кавказький Сталінградський Степовий 1-й Український 2-й Український 3-й Український 4-й Український Центральний Південно-Східний Південно-Західний Південний

Фронти ППО
Флоти
Флотилії
Армії (командувачі)
Загальновійськові
Танкові

1 2 3 4 5 6 Гвардійські: 1 2 3 4 5 6

Повітряні

1-а бомбардувальна 1-а винищувальна 2-а винищувальна 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 Особливого призначення: АВН-1 АВН-2 АВН-3

Армії ППО
Саперні

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Корпуси
Стрілецькі

Особливий 1 2 3 4 ( 1, 2) 5 6 ( 1, 2, 3) 7 8 ( 1, 2) 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 ( 1, 2) 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 Гвардійські: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 Легко-стрілецькі: 1 2 Гірськострілецький: 3 Легкі гірськострілецькі: 126 127

Танкові

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 Гвардійські: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Механізовані

1 ( 1, 2) 2 ( 1, 2) 3 ( 1, 2) 4 5 6 ( 1, 2) 7 8 9 ( 1, 2) 10 ( 1, 2) 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 Гвардійські: 1 2 3 4 5 6 7 8 9

Кавалерійські

Окремий 1 2 (1, 2) 3 4 5 ( 1, 2) 6 (1, 2) 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 Гвардійські: 1 2 3 4 5 6 7

Артилерійські

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Повітряно-десантні

1 2 3 4 5 Гвардійський: 8

Авіаційні

Винищувальні: 1 2 3 4 5 Гвардійський: 1 Штурмові: 1 2 3 4 5 Гвардійський: 1 Бомбардувальні: 1 2 3 4 5 Гвардійський: 6

Корпусу ППО

1 2 3 4 5 6 7 Гвардійський: 8

Друга світова війна
Театри військових
дій
Основні битви (1939-1942) Основні битви (1943-1945) Спеціальні теми Учасники

Початок:
Причини
Події в Європі
Події в Азії

Основні театри військових дій:
Західна Європа
Східна Європа
Середземномор'ї
Африка
Південно-Східна Азія
Тихий океан

1939:
✰ Польська кампанія вермахту (1939)
Польський похід РСЧА
Битва за Атлантику
✰ Радянсько-фінська війна (1939-40)

1940:
Датсько-норвезька операція
Французька кампанія
Битва за Середземномор'ї
Битва за Британію
Східноафриканська кампанія
Североафриканская кампанія
Сенегальська операція
Габонская операція
Оборона Мальти
Італо-грецька війна

1941:
Югославська операція
Грецька операція
Битва біля мису Матапан
Іракська операція
Критська операція
Сирійсько-Ліванська операція
Операція Барбаросса
Київська операція (1941)
Радянсько-фінська війна (1941-44)
Оборона Заполяр'я
Оборона Одеси
Битва під Уманню
Блокада Ленінграда
Іранська операція
Смоленська битва
Битва за Москву
✰ Харківська операція (1941)
Севастопольська оборона
Напад на Перл-Харбор
Таїландська операція
✰ Малайська операція
Гонконгська оборона
Філіппінська операція (1941-42)
Гуамское операція
Уейкская операція
✰ Операція в Голландській Ост-Індії
Третя Чаншайская операція

1942:
Демянская операція
Битва за Батаан
Тиморському операція
Битва за Австралію
Новогвінейська кампанія
Сінгапурська оборона
Битва за Індійський океан
Битва за Гуадалканал
Битва за Дьепп
✯ Битва у східних Соломонових островів
Мадагаскарська операція
Битва в Кораловому морі
Битва за Мідуей
Алеутська операція
Андаманські операція
Харківська операція (1942)
Битва за Кавказ (1942-43)
Сталінградська битва
Мароккано-алжирська операція
Чжецзян-Цзянсійская операція

1943:
Деблокада Ленінграда
Острогожсько-Россошанская операція
Туніська кампанія
Італійська кампанія (1943-45)
Курська битва
Смоленська операція (1943)
Додеканесские операція
Гілберта-маршалловской операція
Бірманська операція
Битва за Дніпро
Хуайінь-Янченская операція
Чунцинський операція
Битва при Чанде
Дніпровсько-Карпатська операція

1944:
Наступ під Ленінградом
Корсунь-Шевченківська операція
Кримська операція
Виборзькій-Петрозаводська операція
Нормандская операція
Південно-французька операція
Білоруська операція (1944)
Прибалтійська операція
Філіппінська операція (1944-45)
Львівсько-Сандомирська операція
✰ Яссько-Кишинівська операція
Бухарестський-Арадская операція
Східно-Карпатська операція
Дебреценськая операція
Голландська операція (1944)
Гуамское операція
Маріанська-палауская операція
Будапештська операція
Петсамо-Кіркенеська операція
Лапландська війна
✰ Битва за Пелеліу
Арденнская операція
Операція "ити-Го"

1945:
✰ Битва за Іводзіму
Вісло-Одерська операція
Борнейская операція
Східно-Прусська операція
Верхньо-Сілезька операція
Нижньо-Сілезька операція
Облога Бреслау
Рюкюскіе-Бонінская операція
Балатонская операція
Хенань-Хубейського операція
Маас-Рейнська операція
Рурська операція
Східно-померанська операція
Віденська операція
Берлінська наступальна операція
Празька операція
Радянсько-японська війна
✰ Атомні бомбардування Хіросіми і Нагасакі
докладніше ...

Мюнхенська угода
Договір про ненапад між Німеччиною і Радянським Союзом
Бліцкриг
Вермахт
Договір про дружбу і кордон між СРСР і Німеччиною
Приєднання Прибалтики до СРСР
Приєднання Бессарабії та Північної Буковини до СРСР
Італійська кампанія
✰ "Дивна війна"
Пакт про нейтралітет між СРСР і Японією
Японо-китайська війна (1937-45)
✰ Ленд-ліз
Колабораціонізм
Допоміжна поліція
Пропаганда
Криптографія
Військова техніка
Військове виробництво
Фонд оборони
Колони паровозів
Рух Опору
Радянські партизани
Рейкова війна
Марш полонених німців по Москві
Змова проти Гітлера
Курляндский котел
Операція "Бернхард"
Операція "Даунфол"
Розвідка
Технології
День Перемоги

Гуманітарні катастрофи:
Окупація радянської території
✰ Радянські військовополонені
Голокост
Блокада Ленінграда
Батаанскій марш смерті
Військові злочини союзників
Військові злочини країн Осі
✰ Атомні бомбардування Хіросіми і Нагасакі
Станція комфорту
Катинський розстріл
Загін 731
Стратегічні бомбардування
Падіння Сінгапуру
Нанкінська різанина

Наслідки:
Наслідки
Втрати
Переселення німців
Репарації
Нюрнберзький процес
Токійський процес
Холодна війна

Антигітлерівська коаліція
Союз Радянських Соціалістичних Республік СРСР
Сполучені Штати Америки США
Великобританія Великобританія
Китайська Республіка Китай
Канада Канада
Франція Франція
Норвегія Норвегія
Польща Польща
Нідерланди Нідерланди
Бельгія Бельгія
Люксембург Люксембург
Чехословаччина Чехословаччина
Королівство Югославія Югославія
Греція Греція
Єгипет Єгипет
Британська Індія Індія
Австралія Австралія
Нова Зеландія Нова Зеландія
Південно-Африканська Республіка ПАС
Бразилія Бразилія
Мексика Мексика

докладніше ...

Країни Осі
Третій рейх Німеччина
Королівство Італія (1861-1946) Італія
Японія Японія
Франція Вішистського Франція
Фінляндія Фінляндія
Угорщина Угорщина
✯ Румунія Румунія
Болгарія Болгарія
Flag of Independent State of Croatia.svg Хорватія
Словаччина Словаччина
Таїланд Таїланд
докладніше ...

Додаткова інформація

Велика Вітчизняна війна
Виступ по радіо В. М. Молотова 22 червня 1941
Виступ по радіо І. В. Сталіна 3 липня 1941
"Наше діло праве"
Радянські фронти Великої Вітчизняної війни
Особистості
Командувачі фронтами в роки Великої Вітчизняної війни
Командувачі радянськими арміями під час Великої Вітчизняної війни
Список командувачів німецькими групами армій в ході Другої світової війни
Десять сталінських ударів
Територіально-політична експансія Третього рейху
Тотальна війна
Комісія з розслідування злодіянь німецьких окупантів

Друга світова війна у світовій культурі
Нагороди Другої світової війни
Звання Другої світової війни
Азербайджан у Великій Вітчизняній війні
Карелія у Великій Вітчизняній війні
Латвія у Великій Вітчизняній війні
✰ Тува у Великій Вітчизняній війні
✯ Молдавія у Великій Вітчизняній війні
Швейцарія в роки Другої світової війни