Кубок СРСР з футболу 1949

10-й розіграш Кубка СРСР відбувся у серпні-листопаді 1949. Володарем Кубка вперше стало московське "Торпедо", обігравши у півфіналі попереднього володаря Кубка московський ЦДКА.

У фінальних змагання кубка СРСР 1949 брали участь 120 команд. До 102 командам учасникам першості країни приєдналися 18 команд-переможці кубкових змагань у своїх союзних республіках.

Список переможців кубків 15 союзних республік, РРФСР, міст Москви і Ленінграда, чиї команди нарівні з командами майстрів грали в кубку СРСР:

  • Карело-Фінська РСР - "Динамо" (Петрозаводськ)
  • Естонська РСР - "Динамо" (Таллін)
  • Латвійська РСР - "Червоний металург" (Лієпая)
  • Литовська РСР - "Інкарас" (Каунас)
  • Білоруська РСР - ТДВ (Бобруйськ) в іграх кубка СРСР написана як команда м. Бобруйська
  • Українська РСР - ВПС (Харків)
  • Молдавська РСР - "Локомотив" (Кишинів)
  • Грузинська РСР - команда заводу імені Димитрова (Тбілісі)
  • Вірменська РСР - ДО (Єреван)
  • Азербайджанська РСР - ККФ (Баку)
  • Казахська РСР - "Динамо" (Чимкент)
  • Узбецька РСР - "Динамо" (Ташкент)
  • Киргизька РСР - "Буревісник" (Фрунзе)
  • Таджицька РСР - "Динамо" (Сталінабад)
  • Туркменська РСР - "Спартак" (Ашхабад)
  • РРФСР - "Динамо" (Новосибірськ)
  • м. Москва - ЦСКА-3 (Москва)
  • м. Ленінград - команда заводу Прогрес (Ленінград)

Команда ВВС (Харків), згодом "Зеніт", виступала від виробничого колективу пов'язаного з озброєнням, у зв'язку з цим в кубку СРСР іменувалася знеособленим найменуванням - команда міста Харкова.


1. Зональний етап

1.1. Центральна зона

У зональних матчах грали команди Центральної зони другої групи чемпіонату СРСР 1949 року.

У фінальний етап виходило 3 команди із зони.

  • Зональний турнір.
Дата Стадія Команда 1 Рахунок Команда 2
30.08.1949 1/4 Калев (Таллінн) 0:2 Спартак (Вільнюс)
30.08.1949 1/4 ДО (Мінськ) 3:0 ДО (Рига)
04.09.1949 1/2 Динамо (Кишинів) 3:2 Спартак (Вільнюс)
04.09.1949 1/2 Спартак (Тбілісі) 0:0 ДО (Тбілісі)
05.09.1949 1/2 переіг. Спартак (Тбілісі) 2:0 ДО (Тбілісі)
04.09.1949 1/2 ДО (Мінськ) 3:1 Спартак (Мінськ)
04.09.1949 1/2 Локомотив (Ашхабад) 1:2 Динамо (Алма-Ата)
04.09.1949 1/2 Зеніт (Фрунзе) 0:0 ДО (Ташкент)
05.09.1949 1/2 переіг. Зеніт (Фрунзе) 0:5 ДО (Ташкент)
04.09.1949 1/2 Динамо (Кутаїсі) +: - Спартак (Єреван)
07.09.1949 фінал ДО (Мінськ) 2:1 Динамо (Кишинів)
07.09.1949 фінал Динамо (Кутаїсі) 3:2 Спартак (Тбілісі)
07.09.1949 фінал ДО (Ташкент) 3:2 д.р. Динамо (Алма-Ата)

1.2. I Зона РРФСР.

У зональних матчах грали команди I зони РРФСР другої групи чемпіонату СРСР 1949 року.

У фінальний етап виходило 3 команди із зони.

  • Зональний турнір.
Дата Стадія Команда 1 Рахунок Команда 2
04.09.1949 1/2 Суднобудівник (Каспійськ) 3:1 Метробуд (Москва)
04.09.1949 1/2 Трактор (Таганрог) 4:2 Харчовик (Астрахань)
04.09.1949 1/2 СКІФ (Москва) +: - Суднобудівник (Севастополь)
04.09.1949 1/2 Динамо (Ростов-на-Дону) +: - [1] ВВС-2 (Москва)
04.09.1949 1/2 Динамо (Воронеж) 2:1 Динамо (Краснодар)
07.09.1949 фінал СКІФ (Москва) 2:3 Трактор (Таганрог)
07.09.1949 фінал Динамо (Воронеж) 2:1 Суднобудівник (Каспійськ)
07.09.1949 фінал Динамо (Ростов-на-Дону) 5:0 ВМС (Москва)

1.3. II Зона РРФСР.

У зональних матчах грали команди II зони РРФСР другої групи чемпіонату СРСР 1949 року.

У фінальний етап виходило 3 команди із зони.

  • Зональний турнір.
Дата Стадія Команда 1 Рахунок Команда 2
29.08.1949 1/4 Цветмет (Каменськ-Уральський) 3:2 Динамо (Свердловськ)
29.08.1949 1/4 ДО (Новосибірськ) 8:1 Металург (Сталінської-Кузнецьк)
03.09.1949 1/2 Крила Рад (Молотов) 2:0 Цветмет (Каменськ-Уральський)
03.09.1949 1/2 Більшовик (Омськ) 0:3 ДО (Новосибірськ)
04.09.1949 1/2 Металург (Магнітогорськ) 0:2 Дзержинець (Челябінськ)
04.09.1949 1/2 Динамо (Челябінськ) 2:0 Авангард (Свердловськ)
04.09.1949 1/2 Дзержинець (Нижній Тагіл) 1:2 ДО (Свердловськ)
04.09.1949 1/2 Хімік (Кемерово) 3:0 Шахтар (Кемерово)
07.09.1949 фінал ДО (Свердловськ) 2:0 Хімік (Кемерово)
07.09.1949 фінал Динамо (Челябінськ) 3:2 Дзержинець (Челябінськ)
06.09.1949 фінал Крила Рад (Молотов) 3:0 ДО (Новосибірськ)

1.4. III Зона РРФСР.

У зональних матчах грали команди III зони РРФСР другої групи чемпіонату СРСР 1949 року.

У фінальний етап виходило 3 команди із зони.

  • Зональний турнір.
Дата Стадія Команда 1 Рахунок Команда 2
30.08.1949 1/4 Металург (Москва) 2:1 Завод ім.Свердлова (Дзержинськ)
03.09.1949 1/2 ДО (Ленінград) 2:1 Суднобудівник (Ленінград)
04.09.1949 1/2 МВО (Москва) 1:2 Динамо (Казань)
04.09.1949 1/2 Спартак (Пенза) 0:2 д.р. Динамо (Саратов)
04.09.1949 1/2 Металург (Москва) 3:0 Іжевський завод (Іжевськ)
03.09.1949 1/2 Спартак (Рязань) 3:2 Крила Рад (Горький)
04.09.1949 1/2 Динамо (Московська область) 0:4 Торпедо (Горький)
07.09.1949 фінал Металург (Москва) 3:1 Динамо (Казань)
06.09.1949 фінал ДО (Ленінград) 7:0 Спартак (Рязань)
07.09.1949 фінал Торпедо (Горький) 1:1 Динамо (Саратов)
08.09.1949 фінал, переіг. Торпедо (Горький) 2:0 Динамо (Саратов)

1.5. IV Зона РРФСР.

У зональних матчах грали команди IV зони РРФСР другої групи чемпіонату СРСР 1949 року.

Команди "Зеніт" (Тула) і "Спартак" (Ленінград) повинні були грати між собою в 1/4 фіналу, але обидві команди не з'явилися на гру, їм обом зараховано поразку. В 1/2 фіналу переможець даної гри повинен був зустрічатися з командою заводу імені Калініна, так як суперника не було команда заводу імені Калініна потрапила відразу у фінал зональних ігор.

У фінальний етап виходило 3 команди із зони.

  • Зональний турнір.
Дата Стадія Команда 1 Рахунок Команда 2
30.08.1949 1/4 Червоний прапор (Іваново) 2:0 Спартак (Іваново)
04.09.1949 1/2 Динамо (Володимир) 0:2 Команда м. Коврова
03.09.1949 1/2 Червоний прапор (Орєхово-Зуєво) 1:0 д.р. Хімік (Орєхово-Зуєво)
03.09.1949 1/2 Будівельник (Дульово) 1:3 Дзержинець (Коломна)
04.09.1949 1/2 Спартак (Калінін) 2:1 д.р. Спартак (Ленінградська область)
04.09.1949 1/2 Спартак (Ногінськ) 3:1 Червоний прапор (Іваново)
07.09.1949 фінал Спартак (Ногінськ) 3:2 Спартак (Калінін)
07.09.1949 фінал Команда м. Коврова 2:1 д.р. Завод ім.Калініна (Калінінград М.о.)
06.09.1949 фінал Червоний прапор (Орєхово-Зуєво) 3:1 д.р. Дзержинець (Коломна)

1.6. Зона УРСР.

У зональних матчах грали команди зони УРСР другої групи чемпіонату СРСР 1949 року.

У фінальний етап виходило 3 команди із зони.

  • Зональний турнір.
Дата Стадія Команда 1 Рахунок Команда 2
30.08.1949 1/4 Спартак (Ужгород) 1:0 Трудові резерви (Ворошиловград)
30.08.1949 1/4 Динамо (Ворошиловград) 1:0 Динамо (Чернівці)
30.08.1949 1/4 Харчовик (Одеса) 1:0 Дзержинець (Харків)
30.08.1949 1/4 Спартак (Львів) 3:2 Суднобудівник (Миколаїв)
30.08.1949 1/4 Спартак (Херсон) 5:0 ДО (Львів)
30.08.1949 1/4 Більшовик (Мукачево) 4:2 Спартак (Київ)
04.09.1949 1/2 Харчовик (Одеса) 2:0 Динамо (Ворошиловград)
04.09.1949 1/2 Шахтар (Кадиївка) 3:2 Більшовик (Мукачево)
04.09.1949 1/2 Локомотив (Запоріжжя) 1:1 д.р. Спартак (Ужгород)
05.09.1949 1/2 переіг. Локомотив (Запоріжжя) 2:0 Спартак (Ужгород)
04.09.1949 1/2 Авангард (Краматорськ) +: - Торпедо (Харків)
04.09.1949 1/2 Спартак (Херсон) +: - Спартак (Львів)
04.09.1949 1/2 ДО (Київ) 3:1 Металург (Дніпропетровськ)
07.09.1949 фінал Локомотив (Запоріжжя) +: - Авангард (Краматорськ)
07.09.1949 фінал Спартак (Херсон) +: - Харчовик (Одеса)
07.09.1949 фінал ДО (Київ) 3:1 Шахтар (Кадиївка)

2. Фінальний етап

У фінальних змаганнях взяли участь 54 команди:

  • 18 команд першої групи чемпіонату 1949 року.
  • 18 команд з 6 зон зональних змагань.
  • 18 команд володарів кубків союзних республік, Москви і Ленінграда.

2.1. 1/64 фіналу

Дата Команда 1 Рахунок Команда 2
28.09.1949 Завод ім. Димитрова (Тбілісі) 1:2 д.р. ДО (Ленінград)
28.09.1949 Динамо (Новосибірськ) 0:2 Червоний прапор (Орєхово-Зуєво)
28.09.1949 Динамо (Чимкент) 0:0 д.р. ДО (Ташкент)
29.09.1949 Динамо (Чимкент) 2:2 ДО (Ташкент)
30.09.1949 Динамо (Чимкент) 1:2 ДО (Ташкент)
28.09.1949 Червоний металург (Лієпая) 1:2 Крила Рад (Молотов)

2.2. 1/32 фіналу

Дата Команда 1 Рахунок Команда 2
05.10.1949 Буревісник (Фрунзе) 0:1 Динамо (Челябінськ)
05.10.1949 Динамо (Петрозаводськ) 2:5 Локомотив (Запоріжжя)
05.10.1949 Динамо (Сталінабад) 2:1 ДО (Київ)
05.10.1949 Динамо (Талін) 1:4 Динамо (Ростов-на-Дону)
05.10.1949 Динамо (Ташкент) 2:0 Трактор (Таганрог)
05.10.1949 ДО (Єреван) 1:3 Спартак (Херсон)
05.10.1949 ДО (Ленінград) 1:0 Локомотив (Москва)
05.10.1949 ДО (Ташкент) 1:2 Крила Рад (Куйбишев)
05.10.1949 Завод Прогрес (Ленінград) 2:1 ДО (Свердловськ)
05.10.1949 Інкарас (Каунас) 2:2 д.р. Динамо (Кутаїсі)
06.10.1949 Інкарас (Каунас) 4:2 Динамо (Кутаїсі)
05.10.1949 ККФ (Баку) 1:3 Спартак (Ногінськ)
05.10.1949 Команда м. Бобруйська 1:3 Металург (Москва)
05.10.1949 Команда м. Харкова 3:1 ДО (Мінськ)
05.10.1949 Червоний прапор (Орєхово-Зуєво) 1:1 д.р. ВПС (Москва)
06.10.1949 Червоний прапор (Орєхово-Зуєво) 2:0 ВПС (Москва)
05.10.1949 Крила Рад (Молотов) 3:1 Даугава (Рига)
05.10.1949 Локомотив (Кишинів) 2:7 Команда м. Коврова
05.10.1949 Спартак (Ашхабад) 0:4 Торпедо (Горький)
05.10.1949 ЦСКА-3 (Москва) 1:2 Динамо (Воронеж)

2.3. 1/16 фіналу

Дата Команда 1 Рахунок Команда 2
18.10.1949 Динамо (Воронеж) 0:7 ЦДКА (Москва)
18.10.1949 Динамо (Москва) 10:0 Металург (Москва)
18.10.1949 Динамо (Ростов-на-Дону) 3:2 Динамо (Ленінград)
18.10.1949 Динамо (Сталінабад) 1:0 Динамо (Єреван)
18.10.1949 Динамо (Ташкент) 1:1 д.р. Торпедо (Сталінград)
19.10.1949 Динамо (Ташкент) 0:2 Торпедо (Сталінград)
18.10.1949 Динамо (Челябінськ) 1:2 Локомотив (Харків)
18.10.1949 Завод Прогрес (Ленінград) 1:3 Нафтовик (Баку)
18.10.1949 Інкарас (Каунас) 0:3 Зеніт (Ленінград)
18.10.1949 Команда м. Коврова 1:0 Шахтар (Сталіно)
18.10.1949 Команда м. Харкова 1:3 Торпедо (Москва)
18.10.1949 Червоний прапор (Орєхово-Зуєво) 1:4 ДО (Ленінград)
18.10.1949 Крила Рад (Молотов) 0:2 Крила Рад (Куйбишев)
18.10.1949 Локомотив (Запоріжжя) 1:3 д.р. Динамо (Тбілісі)
18.10.1949 Спартак (Ногінськ) 1:5 Спартак (Москва)
18.10.1949 Спартак (Херсон) 0:0 Динамо (Мінськ)
19.10.1949 Спартак (Херсон) 2:1 Динамо (Мінськ)
18.10.1949 Торпедо (Горький) 1:1 д.р. Динамо (Київ)
19.10.1949 Торпедо (Горький) 0:3 Динамо (Київ)

2.4. 1/8 фіналу

Дата Команда 1 Рахунок Команда 2
22.10.1949 Динамо (Москва) 3:0 Динамо (Сталінабад)
22.10.1949 Динамо (Ростов-на-Дону) 1:3 Нафтовик (Баку)
22.10.1949 Динамо (Тбілісі) 4:0 Команда м. Коврова
22.10.1949 Зеніт (Ленінград) 0:0 д.р. Торпедо (Сталінград)
23.10.1949 Зеніт (Ленінград) 1:0 Торпедо (Сталінград)
22.10.1949 Спартак (Москва) 4:1 Динамо (Київ)
22.10.1949 Спартак (Херсон) 1:0 ДО (Ленінград)
22.10.1949 Торпедо (Москва) 1:0 д.р. Крила Рад (Куйбишев)
22.10.1949 ЦДКА (Москва) 3:2 д.р. Локомотив (Харків)

2.5. 1/4 фіналу

Дата Команда 1 Рахунок Команда 2
25.10.1949 Динамо (Москва) 3:1 Динамо (Тбілісі)
26.10.1949 Спартак (Москва) 7:1 Спартак (Херсон)
26.10.1949 Торпедо (Москва) 3:2 Нафтовик (Баку)
26.10.1949 ЦДКА (Москва) 2:0 Зеніт (Ленінград)

2.6. 1/2 фіналу

Дата Команда 1 Рахунок Команда 2
30.10.1949 Динамо (Москва) 2:2 д.р. Спартак (Москва)
31.10.1949 Динамо (Москва) 2:1 Спартак (Москва)
30.10.1949 Торпедо (Москва) 2:1 ЦДКА (Москва)

2.7. Фінал

4 листопада, 1949
Торпедо (Москва) 2:1 (1:1)
[1]
Динамо (Москва)
Нечаєв 38 ',
Пономарьов 83 '
Голи В. Ільїн 17 '
Стадіон: Динамо, Москва
Глядачів: 65 000
Суддя: Белянин ( Москва)

Торпедо: Лексовскій, Бичков, Дуганов, Гомес, Соломатін, Чайко, В. Пономарьов, Єфімов, О. Пономарьов (к), Нечаєв, Сочнев
Головний тренер: Костянтин Квашнін
Динамо: Хомич, Петров, Семичастний, Іванов, Блінков, А. Соколов, Л. Соловйов (к), Цвєтков, Конов, Бєсков, Савдунін, В. Ільїн

Головний тренер: Михайло Якушин