Кубок СРСР з футболу 1961

20-й розіграш Кубка СРСР відбувся у червні-жовтні 1961. Володарем Кубка вперше став донецький "Шахтар", який обіграв у фіналі попереднього володаря Кубка московське "Торпедо". Перша стадія розіграшу Кубка проходила в десяти зонах, переможці яких зустрічалися у фінальному етапі.


1. Зональний етап

У зональних змагання визначалися 42 команди класу "Б" які завоювали право грати у фінальному етапі розіграшу кубка СРСР.

1.1. РРФСР

1.1.1. Зона 1

У зональних матчах грали команди 1 зони РРФСР класу "Б" чемпіонату СРСР 1961 року. Команда Ільмень (Новгород) в кубку СРСР участі не приймала.
У фінальний етап виходило 4 команди із зони.

  • Зональний турнір.
Дата Стадія Команда 1 Рахунок Команда 2
11.06.1961 1/2 Шинник (Ярославль) 4:2 Супутник (Калуга)
11.06.1961 1/2 Волга (Калінін) 5:0 Динамо (Ленінград)
11.06.1961 1/2 Динамо (Брянськ) 2:1 Праця (Тула)
11.06.1961 1/2 Металург (Череповець) 2:1 Онежец (Петрозаводськ)
03.08.1961 фінал Спартак (Ленінград) 3:1 Тралфлотовец (Мурманськ)
03.08.1961 фінал Шахтар (Сталіногорськ) 2:0 Текстильник (Кострома)
03.08.1961 фінал Волга (Калінін) 0:0 д.р. Шинник (Ярославль)
04.08.1961 фінал, переіг. Волга (Калінін) 3:2 д.р. Шинник (Ярославль)
03.08.1961 фінал Металург (Череповець) 1:0 Динамо (Брянськ)

1.1.2. Зона 2

У зональних матчах грали команди 2 зони РРФСР класу "Б" чемпіонату СРСР 1961 року.
Команда Праця (Калінінград М. о.) В кубку СРСР участі не приймала.
У фінальний етап виходило 4 команди із зони.

  • Зональний турнір.
Дата Стадія Команда 1 Рахунок Команда 2
11.06.1961 1/2 Динамо (Кіров) 5:2 д.р. Прапор праці (Орєхово-Зуєво)
11.06.1961 1/2 Зеніт (Іжевськ) 3:0 Текстильник (Іваново)
11.06.1961 1/2 Іскра (Казань) 2:0 Спартак (Смоленськ)
11.06.1961 1/2 Балтика (Калінінград) 1:1 д.р. Торпедо (Горький)
12.06.1961 1/2 переіг. Балтика (Калінінград) 2:0 Торпедо (Горький)
03.08.1961 фінал Ракета (Горький) 2:0 Трактор (Володимир)
03.08.1961 фінал Команда м. Серпухова 2:1 д.р. Праця (Ногінськ)
03.08.1961 фінал Іскра (Казань) 2:0 Зеніт (Іжевськ)
03.08.1961 фінал Балтика (Калінінград) 3:0 Динамо (Кіров)

1.1.3. Зона 3

У зональних матчах грали команди 3 зони РРФСР класу "Б" чемпіонату СРСР 1961 року.
У фінальний етап виходило 4 команди із зони.

  • Зональний турнір.
Дата Стадія Команда 1 Рахунок Команда 2
11.06.1961 1/2 Нафтовик (Сизрань) 1:2 Трактор (Сталінград)
11.06.1961 1/2 Спартак (Рязань) 2:0 Торпедо (Липецьк)
11.06.1961 1/2 Енергія (Волжський) 4:2 Локомотив (Орел)
11.06.1961 1/2 Зоря (Пенза) 0:7 Крила Рад (Куйбишев)
11.06.1961 1/2 Спартак (Ульяновськ) 1:1 Сокіл (Саратов)
12.06.1961 1/2 переіг. Спартак (Ульяновськ) 4:2 Сокіл (Саратов)
03.08.1961 фінал Трудові резерви (Курськ) 3:2 Цементник (Білгород)
03.08.1961 фінал Трактор (Сталінград) 3:1 Спартак (Рязань)
03.08.1961 фінал Енергія (Волжський) 3:1 Спартак (Ульяновськ)
03.08.1961 фінал Крила Рад (Куйбишев) 5:0 Спартак (Тамбов)

1.1.4. Зона 4

У зональних матчах грали команди 4 зони РРФСР класу "Б" чемпіонату СРСР 1961 року.
Команда Спартак (Краснодар) в кубку СРСР участі не приймала.
У фінальний етап виходило 4 команди із зони.

  • Зональний турнір.
Дата Стадія Команда 1 Рахунок Команда 2
11.06.1961 1/2 Валігура (Астрахань) 2:0 Трудові Резерви (Кисловодськ)
11.06.1961 1/2 Торпедо (Таганрог) 2:0 Терек (Грозний)
11.06.1961 1/2 Спартак (Орджонікідзе) 2:0 Цемент (Новоросійськ)
11.06.1961 1/2 Торпедо (Армавір) 1:1 Спартак (Ставрополь)
12.06.1961 1/2 переіг. Торпедо (Армавір) 1:0 Спартак (Ставрополь)
03.08.1961 фінал Шахтар (Шахти) 4:1 Ростсільмаш (Ростов-на-Дону)
03.08.1961 фінал Спартак (Нальчик) 1:0 Динамо (Махачкала)
03.08.1961 фінал Торпедо (Таганрог) 1:0 Валігура (Астрахань)
03.08.1961 фінал Торпедо (Армавір) 1:0 Спартак (Орджонікідзе)

1.1.5. Зона 5

У зональних матчах грали команди 5 зони РРФСР класу "Б" чемпіонату СРСР 1961 року.
У фінальний етап виходило 4 команди із зони.

  • Зональний турнір.
Дата Стадія Команда 1 Рахунок Команда 2
11.06.1961 1/2 Зірка (Перм) 2:0 Будівельник (Курган)
11.06.1961 1/2 Будівельник (Уфа) 2:0 Металург (Нижній Тагіл)
11.06.1961 1/2 Локомотив (Оренбург) 3:1 Металург (Магнітогорськ)
11.06.1961 1/2 Геолог (Тюмень) 3:1 Будівельник (Саранськ)
11.06.1961 1/2 Іртиш (Омськ) 1:0 Уралмаш (Свердловськ)
03.08.1961 фінал Хімік (Березники) 2:1 Локомотив (Челябінськ)
03.08.1961 фінал Іртиш (Омськ) 2:0 д.р. Геолог (Тюмень)
03.08.1961 фінал Зірка (Перм) 3:5 д.р. Будівельник (Уфа)
03.08.1961 фінал Торпедо (Павлово) 2:0 Локомотив (Оренбург)

1.1.6. Зона 6

У зональних матчах грали команди 6 зони РРФСР класу "Б" чемпіонату СРСР 1961 року.
У фінальний етап виходило 4 команди із зони.

  • Зональний турнір.
Дата Стадія Команда 1 Рахунок Команда 2
11.06.1961 1/2 Амур (Благовєщенськ) 4:2 д.р. Авангард (Комсомольськ-на-Амурі)
11.06.1961 1/2 Темп (Барнаул) 1:0 Байкал (Улан-Уде)
11.06.1961 1/2 Томич (Томськ) 3:1 Ангара (Іркутськ)
11.06.1961 1/2 СКА (Хабаровськ) 1:1 д.р. СКА (Новосибірськ)
12.06.1961 1/2 переіг. СКА (Хабаровськ) 2:0 СКА (Новосибірськ)
11.06.1961 1/2 Забайкалец (Чита) 1:1 д.р. Хімік (Кемерово)
12.06.1961 1/2 переіг. Забайкалец (Чита) 0:0 д.р. Хімік (Кемерово)
13.06.1961 1/2 переіг. Забайкалец (Чита) 3:2 Хімік (Кемерово)
03.08.1961 фінал Луч (Владивосток) 3:0 Локомотив (Красноярськ)
03.08.1961 фінал Металург (Сталінської) 5:0 Темп (Барнаул)
03.08.1961 фінал Амур (Благовєщенськ) 2:1 Забайкалец (Чита)
03.08.1961 фінал СКА (Хабаровськ) 2:0 Томич (Томськ)

1.2. УРСР

1.2.1. Зона 1

У зональних матчах грали команди 1 зони Української РСР класу "Б" чемпіонату СРСР 1961 року.
У фінальний етап виходило 5 команд із зони.

  • Зональний турнір.
Дата Стадія Команда 1 Рахунок Команда 2
11.06.1961 1/2 Зірка (Кіровоград) 2:1 Авангард (Чернівці)
11.06.1961 1/2 Чорноморець (Одеса) 3:2 Колгоспник (Рівне)
11.06.1961 1/2 СКА (Львів) 2:0 Арсенал (Київ)
11.06.1961 1/2 Десна (Чернігів) 4:3 Нафтовик (Дрогобич)
11.06.1961 1/2 Спартак (Станіслав) 2:1 Авангард (Тернопіль)
11.06.1961 1/2 Верховина (Ужгород) 3:1 Волинь (Луцьк)
11.06.1961 1/2 Колгоспник (Черкаси) 3:2 Суднобудівник (Миколаїв)
11.06.1961 1/2 Полісся (Житомир) 1:1 Динамо (Хмельницький)
12.06.1961 1/2 переіг. Полісся (Житомир) 0:2 Динамо (Хмельницький)
03.08.1961 фінал Локомотив (Вінниця) 2:1 Маяк (Херсон)
03.08.1961 фінал Чорноморець (Одеса) 3:2 Зірка (Кіровоград)
03.08.1961 фінал СКА (Львів) 3:4 Динамо (Хмельницький)
03.08.1961 фінал Колгоспник (Черкаси) 2:1 Верховина (Ужгород)
03.08.1961 фінал Спартак (Станіслав) 0:0 Десна (Чернігів)
04.08.1961 фінал, переіг. Спартак (Станіслав) 1:0 Десна (Чернігів)

1.2.2. Зона 2

У зональних матчах грали команди 2 зони Української РСР класу "Б" чемпіонату СРСР 1961 року.
Команда Трудові резерви (Луганськ) в кубку СРСР участі не приймала.
У фінальний етап виходило 5 команд із зони.

  • Зональний турнір.
Дата Стадія Команда 1 Рахунок Команда 2
11.06.1961 1/2 СКФ (Севастополь) 3:0 СКА (Київ)
11.06.1961 1/2 Азовсталь (Жданов) 1:0 Металург (Запоріжжя)
11.06.1961 1/2 Авангард (Кривий Ріг) 2:2 Авангард (Суми)
12.06.1961 1/2 переіг. Авангард (Кривий Ріг) 2:3 Авангард (Суми)
11.06.1961 1/2 Авангард (Сімферополь) 2:0 Шахтар (Кадиївка)
11.06.1961 1/2 Торпедо (Харків) 2:0 Шахтар (Горлівка)
11.06.1961 1/2 Авангард (Краматорськ) 2:1 Колгоспник (Полтава)
11.06.1961 1/2 Металург (Дніпропетровськ) 1:2 Локомотив (Сталіно)
11.06.1961 1/2 СКА (Одеса) 0:1 Авангард (Жовті Води)
03.08.1961 фінал Хімік (Сєвєродонецьк) 3:0 Хімік (Дніпродзержинськ)
03.08.1961 фінал СКФ (Севастополь) 1:0 Авангард (Суми)
03.08.1961 фінал Авангард (Краматорськ) 1:0 д.р. Азовсталь (Жданов)
03.08.1961 фінал Авангард (Сімферополь) 2:0 Торпедо (Харків)
03.08.1961 фінал Авангард (Жовті Води) 1:0 Локомотив (Сталіно)

1.3. Союзні республіки

1.3.1. Зона 1

У зональних матчах грали команди 1 зони Союзних республік класу "Б" чемпіонату СРСР 1961 року.
6 команда цієї зони в кубку СРСР участі не брали.
У фінальний етап виходило 4 команди із зони.

  • Зональний турнір.
Дата Стадія Команда 1 Рахунок Команда 2
11.06.1961 1/2 Хімік (Могильов) 0:4 Спартак (Брест)
11.06.1961 1/2 Локомотив (Гомель) 0:3 Локомотив (Тбілісі)
03.08.1961 фінал Червоний прапор (Вітебськ) 2:2 д.р. Динамо (Батумі)
04.08.1961 фінал, переіг. Червоний прапор (Вітебськ) 1:1 д.р. Динамо (Батумі)
05.08.1961 фінал, переіг. Червоний прапор (Вітебськ) 3:6 Динамо (Батумі)
03.08.1961 фінал Сільмаш (Лієпая) 0:1 Ніструл (Бендери)
03.08.1961 фінал Спартак (Брест) +: - Ріца (Сухумі)
03.08.1961 фінал Локомотив (Тбілісі) +: - РЕЗ (Рига)

1.3.2. Зона 2

У зональних матчах грали команди 2 зони Союзних республік класу "Б" чемпіонату СРСР 1961 року.
5 команда цієї зони в кубку СРСР участі не брали.
У фінальний етап виходило 4 команди із зони.

  • Зональний турнір.
Дата Стадія Команда 1 Рахунок Команда 2
11.06.1961 1/2 Текстильник (Кировабад) +: - Металург (Чимкент)
11.06.1961 1/2 Старт (Ташкент) 2:0 Динамо (Самарканд)
11.06.1961 1/2 Торпедо (Кутаїсі) 3:0 Спартак (Баку)
03.08.1961 фінал Енергетик (Сталінабад) 4:1 Копет-даг (Ашхабад)
03.08.1961 фінал Спартак (Фергана) 1:0 Темп (Сумгаїт)
03.08.1961 фінал Металург (Руставі) 1:3 Торпедо (Кутаїсі)
03.08.1961 фінал Старт (Ташкент) +: - Текстильник (Кировабад)

2. Фінальний етап

42 команди класу "Б" і 22 команди класу "А" склали пари 1/32 фіналу.

2.1. 1/32 фіналу

Дата Команда 1 Рахунок Команда 2
09.08.1961 Авангард (Краматорськ) 1:0 Авангард (Сімферополь)
09.08.1961 Амур (Благовєщенськ) 0:6 Пахтакор (Ташкент)
09.08.1961 Волга (Калінін) 2:3 Калев (Таллінн)
09.08.1961 Динамо (Хмельницький) 0:2 Шахтар (Сталіно)
09.08.1961 Іртиш (Омськ) 0:1 Нафтовик (Баку)
09.08.1961 Іскра (Казань) 2:0 Праця (Воронеж)
09.08.1961 Команда м. Серпухова 1:0 Балтика (Калінінград)
09.08.1961 Локомотив (Вінниця) 0:1 Спартак (Єреван)
09.08.1961 Локомотив (Тбілісі) 0:1 Локомотив (Москва)
09.08.1961 Луч (Владивосток) 1:2 Динамо (Москва)
09.08.1961 Металург (Сталінської) 1:0 д.р. Кайрат (Алма-Ата)
09.08.1961 Металург (Череповець) 2:3 Білорусь (Мінськ)
09.08.1961 Ніструл (Бендери) 0:4 Крила Рад (Куйбишев)
09.08.1961 Ракета (Горький) 1:0 Молдова (Кишинів)
09.08.1961 СКА (Хабаровськ) 1:2 Авангард (Харків)
09.08.1961 СКФ (Севастополь) 1:0 Спартак (Вільнюс)
09.08.1961 Спартак (Ленінград) 2:0 ЦСКА (Москва)
09.08.1961 Спартак (Нальчик) 0:2 СКА (Ростов-на-Дону)
09.08.1961 Спартак (Станіслав) 0:1 Енергія (Волжський)
09.08.1961 Старт (Ташкент) 0:0 д.р. Спартак (Москва)
10.08.1961 Старт (Ташкент) 0:2 Спартак (Москва)
09.08.1961 Будівельник (Уфа) 0:2 Зеніт (Ленінград)
09.08.1961 Торпедо (Армавір) 1:0 Авангард (Жовті Води)
09.08.1961 Торпедо (Кутаїсі) 0:1 Колгоспник (Черкаси)
09.08.1961 Торпедо (Павлово) 2:1 Динамо (Батумі)
09.08.1961 Торпедо (Таганрог) 1:2 Торпедо (Москва)
09.08.1961 Трактор (Сталінград) 0:3 Динамо (Тбілісі)
09.08.1961 Трудові резерви (Курськ) 3:1 Спартак (Брест)
09.08.1961 Хімік (Березники) 1:2 Спартак (Фергана)
09.08.1961 Чорноморець (Одеса) 1:2 Динамо (Київ)
09.08.1961 Шахтар (Сталіногорськ) 1:0 Хімік (Сєвєродонецьк)
09.08.1961 Шахтар (Шахти) 1:4 Адміралтеец (Ленінград)
09.08.1961 Енергетик (Сталінабад) 5:1 Даугава (Рига)

2.2. 1/16 фіналу

Дата Команда 1 Рахунок Команда 2
20.08.1961 Адміралтеец (Ленінград) 2:2 д.р. Команда м. Серпухова
21.08.1961 Адміралтеец (Ленінград) 3:2 Команда м. Серпухова
20.08.1961 Динамо (Київ) 3:2 д.р. Авангард (Краматорськ)
20.08.1961 Динамо (Москва) 0:0 д.р. Іскра (Казань)
21.08.1961 Динамо (Москва) 8:0 Іскра (Казань)
20.08.1961 Динамо (Тбілісі) 2:1 Авангард (Харків)
20.08.1961 Колгоспник (Черкаси) 0:1 Зеніт (Ленінград)
20.08.1961 Крила Рад (Куйбишев) 1:0 Білорусь (Мінськ)
20.08.1961 Металург (Сталінської) 3:0 Пахтакор (Ташкент)
20.08.1961 Нафтовик (Баку) 2:1 Калев (Таллінн)
20.08.1961 Спартак (Єреван) 1:3 СКА (Ростов-на-Дону)
20.08.1961 Спартак (Ленінград) 6:0 Торпедо (Армавір)
20.08.1961 Спартак (Москва) 4:0 СКФ (Севастополь)
20.08.1961 Спартак (Фергана) 0:3 Шахтар (Сталіно)
20.08.1961 Торпедо (Москва) 8:0 Трудові резерви (Курськ)
20.08.1961 Торпедо (Павлово) 3:0 Ракета (Горький)
20.08.1961 Енергетик (Сталінабад) 1:2 Шахтар (Сталіногорськ)
20.08.1961 Енергія (Волжський) 1:5 Локомотив (Москва)

2.3. 1/8 фіналу

Дата Команда 1 Рахунок Команда 2
24.08.1961 Адміралтеец (Ленінград) 2:1 Динамо (Київ)
24.08.1961 Зеніт (Ленінград) 3:0 Крила Рад (Куйбишев)
24.08.1961 Локомотив (Москва) 4:0 Металург (Сталінської)
24.08.1961 СКА (Ростов-на-Дону) 2:2 д.р. Спартак (Москва)
25.08.1961 СКА (Ростов-на-Дону) 2:0 Спартак (Москва)
24.08.1961 Торпедо (Москва) 3:0 Спартак (Ленінград)
24.08.1961 Торпедо (Павлово) 0:0 д.р. Нафтовик (Баку)
25.08.1961 Торпедо (Павлово) 1:3 Нафтовик (Баку)
24.08.1961 Шахтар (Сталіно) 3:2 Динамо (Тбілісі)
24.08.1961 Шахтар (Сталіногорськ) 2:0 Динамо (Москва)

2.4. 1/4 фіналу

Дата Команда 1 Рахунок Команда 2
20.09.1961 Зеніт (Ленінград) 2:1 д.р. Нафтовик (Баку)
20.09.1961 Локомотив (Москва) 0:1 Адміралтеец (Ленінград)
20.09.1961 СКА (Ростов-на-Дону) 2:3 Торпедо (Москва)
20.09.1961 Шахтар (Сталіно) 3:1 Шахтар (Сталіногорськ)

2.5. 1/2 фіналу

Дата Команда 1 Рахунок Команда 2
17.10.1961 Адміралтеец (Ленінград) 0:3 Шахтар (Сталіно)
17.10.1961 Торпедо (Москва) 2:0 Зеніт (Ленінград)

2.6. Фінал

29 жовтня, 1961
Торпедо (Москва) 1:3 (1:1)
[1]
Шахтар (Донецьк)
Метревелі 45 ' Голи Родін 1 '
Ананченко 65 ', 70'
Стадіон: БСА ім.В. І. Леніна, Москва
Глядачів: 100 000
Суддя: К. Андзюліс ( Каунас)

Торпедо: Глухотко ( Кавазашвілі 60 '), Хомутов, Шустиков, Островський, Воронін, Маношин, Метревелі, Іванов, Гусаров, Батанов, Сергєєв ( Денисов 41 ')
Головний тренер: Віктор Маслов
Шахтар: Стрєлков, Головко, Снєгирьов, Аляб'єв, Мізерний, Сальков, Родін, Колосов, Ананченко, Захаров, Сапронов

Головний тренер: Олег Ошенков