Левашов, Василь Васильович

Граф Василь Васильович Левашов (1783-1848) - російський військовий ( генерал від кавалерії, генерал-ад'ютант) і державний діяч з роду Левашова.


1. Біографія

Позашлюбний син дійсного таємного радника і обер-егермейстера В. І. Левашова від зв'язку з ученицею балетної школи Килиною Семенової. До 1798 р. їх діти вважалися позашлюбними і носили прізвище КАРТАШЕВА. Правлячий сенат 5 серпня 1798 розпорядився визнати за ними дворянське гідність і право на прізвище Левашова.

У наступному році (лютий 1799) Василь був записаний в службу губернським реєстратором. На дійсній військовій службі - з 13 березня 1801 майором у лейб-кірасирського полку.

15 грудня 1802 переведений гвардії штаб-ротмістром в Кавалергардський полк, у складі якого взяв участь у війні з французами 1805, в тому числі і битві під Аустерліцем. З 29 березня 1806 - гвардії ротмістр. У 1806-07 роках був у боях при Пултуську, Янков, Ландсберге, Прейсиш-Ейлау. Після чого був відряджений складатися за отамана Війська Донського М. І. Платова і брав участь у боях при Гутштадте і Пассенгейме. 5 листопада 1808 проведений в полковники.

У Вітчизняну війну перебував з полком у складі 1-й кірасирської дивізії 5-го корпусу 1-ї Західної армії. Брав участь у боях під Вітебськом, Смоленськом, при Бородіно, під Тарутином, Малоярославцем, Червоним. 21 листопада 1812 нагороджений орденом св.Георгія 4-го кл.

в нагороду ревною служби та відмінності, наданого в битві проти французьких військ 1812 26 серпня при селі Бородіну, де, після смерті командира Кавалергардського полку, полковника Левенвольде, зібравши оний полк під картечними пострілами, з зразковим мужністю наступав на ворога і перекинув оного.

26 грудня 1812 проведений в генерал-майори. Під час закордонних походів брав участь у боях під Люценом, Бауценом, Дрезденом, в битві під Лейпцигом отримав кульове поранення в груди і шабельні - в руку. У 1814 брав участь у боях при Бриенн-ле-Шато, Труа, в битві при Арсі-сюр-Обі, Фер-Шампенуазі, в занятті Парижа. З 15 липня 1813 - шеф Новгородського кірасирського полку. З 25 квітня 1815 по 23 травня 1822 - командир лейб-гвардії Гусарського полку. З 17 липня 1818 по 26 вересня 1823 командував 2-ю бригадою гвардійської легкої кавалерійської дивізії. 18 лютого 1817 призначений генерал-ад'ютантом.

14 грудня 1825 перебував при особі Імператора Миколи I і при військах гвардійського корпусу. За відзнаку при придушенні повстання на Сенатській площі проведений 1 січня 1826 в генерал-лейтенанти. Член слідчої комісії у справі декабристів. З 1 липня 1826 по 5 січня 1831 командував 1-й кірасирської дивізією. З 1 липня 1827 призначений начальником берейторів школи. 15 лютого 1832 призначений Київським військовим губернатором і генерал-губернатором Подільським і Волинським. 1 червня 1833 наданий графським гідністю Російської імперії. 6 грудня 1833 проведений в генерали від кавалерії. 3 грудня 1835 призначений чернігівським, полтавським і харківським генерал-губернатором (по 29 жовтня 1836).

З 1 січня 1838 - член Державної ради. З 27 січня 1839 - голова Департаменту економії. Перед смертю обіймав посади голови Державної Ради і комітету державного конезаводства, був членом комітету міністрів і комітету "18 серпня". За рік до кончини придбав під Петербургом садибу Осиковий Гай. Похований у Духівському церкви Олександро-Невської лаври в Петербурзі.

У 1833 році возведений з низхідним потомством у графський Російської імперії гідність.


2. Послужний список

  • 8 лютого 1799 - вступив у службу губернським реєстратором.
  • 10 жовтня 1800 - колезьким асесором.
  • 13 березня 1801 - майором у Лейб-Кірасирський полк.
  • 15 грудня 1802 - переведений штабс-ротмістром в Кавалергардський полк.
  • 29 березня 1806 - ротмістром.
  • 5 листопада 1808 - полковником, в тому ж полку.
  • 26 грудня 1812 - генерал-майором.
  • 10 вересня 1813 - призначений шефом Новгородського кірасирського полку.
  • 25 квітня 1815 - у л.-гв Гусарський полк полковим командиром.
  • 18 лютого 1817 - генерал-ад'ютантом.
  • 17 липня 1818 - командиром 2-ї бригади гвардійської кавалерійської дивізії.
  • 23 травня 1822 - звільнений від командування полком.
  • 21 жовтня 1822 - звільнений від командування бригадою.
  • 24 травня 1824 - призначений командиром 2-ї бригади легкої кавалерійської дивізії і лейб-гвардії Гренадерського полку.
  • 1 січня 1826 - генерал-лейтенантом.
  • 1 липня 1826 - начальником 1-й кірасирської дивізії.
  • 1 липня 1827 - головним начальником Гвардійської берейторів школи.
  • 8 лютого 1831 - тимчасовим військовим губернатором Подільської та Волинської губерній, з управлінням цивільної частиною.
  • 22 січня 1832 - призначений Київським військовим губернатором і генерал-губернатором Подільським і Волинським.
  • 4 лютого 1832 - призначений керувати громадянської частиною в Київській губернії.
  • 1 липня 1833 - за відмінно старанну, ревну і корисну службу зведений, з низхідним від нього потомством, у графський Російської імперії гідність.
  • 6 грудня 1833 - проведений в генерали від кавалерії, з залишенням в колишніх посадах і званні.
  • 9 червня 1835 - від зазначених посад звільнено, із залишенням у званні генерал-ад'ютанта.
  • 9 грудня 1835 - наказано бути Чернігівським, Полтавським та Харківським генерал-губернатором.
  • 29 жовтня 1836 - звільнений з цієї посади.
  • 1 січня 1838 - наказано бути членом Державної ради і бути присутнім по Департаменту економії.
  • 27 січня 1839 - головою Департаменту економії.
  • 28 січня 1839 - членом Комісії для побудови Ісаакіївського собору.
  • 7 липня 1839 - членом Комітету фінансів.
  • 12 травня 1841 - наказано головувати в Комітеті про коннозаводстве Російському (згодом Комітет державного кіннозаводства).
  • 27 січня 1842 - наказано бути членом Комісії про побудову С.-Петербург-Московської залізниці.
  • 28 жовтня 1846 - головою особливого Комітету, заснованого для розгляду пристрої соляної частини в Росії.
  • 31 грудня 1847 - наказано головувати в Державній раді на 1848, із залишенням і в званні голови Департаменту економії.
  • 26 вересня 1848 - найвищим наказом виключений зі списків померлим (помер 23 вересня).

3. Сім'я

Був одружений двічі і мав чотирьох дітей:

  1. дружина з 1821 року Катерина Петрівна Мятлева (26.11.1800-21.03.1821), внучка генерал-фельдмаршала І. П. Салтикова і дочка сенатора П. В. Мятлева (1756-1833), померла при пологах.
    • Олександра Василівна (1821-1880), чоловік - колезький асесор Олександр Олександрович Балашов (1812/13-1854).
  2. дружина з 1824 року Євдокія Василівна Пашкова (02.10.1796-23.05.1868), дочка В. А. Пашкова від шлюбу з графинею Є. А. Толстой; кавалерственною дама ордена св.Катерини 2 ст. (1826), статс-дама (1848), в 1833 році відкрила в Києві училище для бідних дівчат.
    • Катерина Василівна (1826-1853), з 1846 року заміжня за генерал-лейтенантом світлішим князем Борисом Дмитровичем Голіциним (1819-1878), сином Д. В. Голіцина.
    • Микола Васильович (1827-1888), генерал від інфантерії, начальник штабу Окремого корпусу жандармів і керуючий 3-м відділенням Власної Є. І. В. канцелярії.
    • Володимир Васильович (1834-1898), свити Його Величності генерал-майор, кутаїський губернатор, одеський градоначальник. Був одружений на графині Ользі Вікторівні Паніної (1836-1904), дочки міністра юстиції В. Н. Паніна.
  • Євдокія Василівна
    2-а дружина
  • Катерина Василівна
    дочка
  • Борис Голіцин,
    зять
  • Микола Васильович,
    син
  • Володимир Васильович,
    син
  • Ольга Вікторівна,
    невістка