Максарев, Юрій Євгенович

Юрій Євгенович Максарев
Прапор
1-й Голова Державного комітету СРСР у справах винаходів і відкриттів
5 липня 1978 - 9 серпня 1978
Попередник: Посада заснована, він же як голова Держкомітету Ради Міністрів СРСР у справах винаходів і відкриттів
Наступник: Іван Семенович Наяшков
Прапор
1-й Голова Державного комітету Ради Міністрів СРСР у справах винаходів і відкриттів
17 жовтня 1973 - 5 липня 1978
Попередник: Посада заснована.
Наступник: Посада скасована, він же як голова Держкомітету СРСР у справах винаходів і відкриттів
Прапор
Голова Державного комітету з винаходів і відкриттів
Вересень 1961 - Жовтень 1973
Наступник: Посада перетворена; він же як Голова Державного комітету з винаходів і відкриттів
Прапор
1-й Голова Державного науково-технічного комітету Ради Міністрів СРСР
5 липня 1957 - 25 грудня 1959
Попередник: Посада заснована
Наступник: Костянтин Дмитрович Пєтухов
Прапор
3-й Міністр транспортного машинобудування СРСР
10 січня 1950 - 5 березня 1953
Попередник: Іван Сидорович Носенко
Наступник: Посада скасована. Іван Сидорович Носенко як міністр транспортного та важкого машинобудування СРСР
Народження: 28 липня ( 10 серпня) 1903 ( 1903-08-10 )
Порт-Артур, Російська імперія
Смерть: 11 листопада 1982 ( 1982-11-11 ) (79 років)
Москва, РРФСР
Партія: РКП (б) (з 1921)
Освіта: Ленінградський технологічний інститут
Нагороди:
Герой Соціалістичної Праці
Орден Леніна Орден Леніна Орден Леніна Орден Леніна
Орден Леніна Орден Леніна Орден Леніна Орден Жовтневої Революції
Орден Суворова I ступеня Орден Кутузова II ступеня Орден Трудового Червоного Прапора Орден Трудового Червоного Прапора
Сталінська премія - 1946

Юрій Євгенович Максарев ( 28 липня (10 серпня) 1903, Порт-Артур, Російська імперія - 11 листопада 1982, Москва, РРФСР) - радянський державний діяч. Кандидат у члени ЦК КПРС у 1952 - 1961 роках, депутат Верховної Ради СРСР 2 скликання.


Біографія

Народився в сім'ї військовослужбовця. У 1930 р. закінчив Ленінградський технологічний інститут за спеціальністю інженер-технолог.

  • 1917-1919 рр.. - Монтер артілі "Електропомощь" в Петрограді.
  • 1919-1920 рр.. - Комірник Петроградського фотоінстітута.
  • 1920-1921 рр.. - Телефоніст управління пересувних військ Петро-Варшавської 7-ї армії в Петрограді.
  • 1921-1922 рр.. - Студент Петроградського політехнічного інституту.
  • 1922-1923 рр.. - Кочегар транспортного судна "Транбалт" Балтійського пароплавства.
  • 1923-1930 рр.. - Студент ленінградського технологічного інституту.
  • 1926-1927 рр.. - Технік заводу "Більшовик" в Ленінграді.
  • 1927-1929 рр.. - Технік "Гіпромез" в Ленінграді.
  • 1929-1938 рр.. - Майстер зміни, механік цеху, заступник начальника цеху, начальник цеху, начальник відділу Кіровського заводу в Ленінграді.
  • 1938-1941 рр.. - Директор танкового заводу № 183 у Харкові. На цій посаді вніс значний внесок для початку масового випуску легендарного танка Т-34.
  • 1941-1942 рр.. - Директор танкового заводу імені Комінтерну в Нижньому Тагілі. У лютому 1942 р. за розпорядженням Сталіна Максарев був знятий з посади за невиконання плану випуску танків, його мали намір віддати під суд. Директора врятував заступник народного комісара танкової промисловості І. М. Зальцман, особисто розбирався з ситуацією на заводі.
  • 1942 р. - головний інженер евакуйованого в Челябінськ Кіровського заводу, потім головний інженер заводу № 183 в Нижньому Тагілі.
  • 1942-1946 рр.. - Директор Уральського танкового заводу № 183 ім.І. В. Сталіна в Нижньому Тагілі. Під його керівництвом було організовано потокове виробництво танків, широко впроваджувалися нові зварювальні технології академіка Є. О. Патона, також працював тоді в Нижньому Тагілі. У роки війни підприємство випустило близько 35 тисяч танків Т-34.
  • 1946-1949 рр.. - Заступник міністра транспортного машинобудування СРСР і одночасно начальник Головного управління танкового виробництва міністерства.
  • 1949-1950 рр.. - Заступник голови Бюро з машинобудування і суднобудування при Раді Міністрів СРСР.
  • 1950-1953 рр.. - Міністр транспортного машинобудування СРСР.
  • 1953-1954 рр.. - Заступник міністра транспортного і важкого машинобудування СРСР.
  • 1954-1955 рр.. - Заступник голови Бюро з машинобудування при Раді Міністрів СРСР.
  • 1955-1957 рр.. - Перший заступник міністра суднобудівної промисловості СРСР.
  • 1957-1959 рр.. - Голова Державного науково-технічного комітету Ради Міністрів СРСР
  • 1959-1961 рр.. - Перший заступник голови Державного науково-технічного комітету Ради Міністрів СРСР.
  • 1961-1973 рр.. - Голова Комітету у справах винаходів і відкриттів при Раді Міністрів СРСР.
  • 1973-1978 рр.. - Голова Державного комітету з винаходів і відкриттів. За ці роки була створена галузева нормативно-правова база, перероблено законодавство в області патентного та авторського права, СРСР підписав і неухильно дотримувався всі найважливіші міжнародні конвенції та угоди у сфері винаходів і відкритий.

З серпня 1978 персональний пенсіонер союзного значення.

Похований у Москві на Новодівичому кладовищі.


Нагороди та звання

За видатні заслуги в освоєнні виробництва танків у важких умовах воєнного часу Указом Президії Верховної Ради СРСР від 20 січня 1943 присвоєно звання Героя Соціалістичної Праці з врученням Золотої медалі "Серп і молот" і ордена Леніна.

Нагороджений сімома орденами Леніна; орденом Жовтневої Революції, орденом Суворова 1-го ступеня; орденом Кутузова 2-го ступеня, двома орденами Трудового Червоного Прапора. Лауреат Сталінської премії СРСР (1946).

Генерал-майор інженерно-танкової служби (1945).

У 1985 р. ім'ям Юрія Максарева був названий ролкери (тип Ро-30, "Скульптор Коньонков") Чорноморського морського пароплавства.


Джерела

Державна влада СРСР. Вищі органи влади і управління та їх керівники. 1923-1991 рр.. / Упоряд. В.І.Івкін. - М.: "Російська політична енциклопедія", 1999 р.

http://www.warheroes.ru/hero/hero.asp?Hero_id=9192