Максим V

Патріарх Максим V
Πατριάρχης Μάξιμος Ε
Прапор
267-ї Святійший Архієпископ Константинополя - Нового Риму і Вселенський Патріарх
20 лютого 1946 - 19 жовтня 1948
Церква: Константинопольська православна церква
Попередник: Веніамін
Наступник: Афінагор
Народження: 26 жовтня 1897 ( 1897-10-26 )
Синоп, Османська імперія
Смерть: 1 січня 1972 ( 1972-01-01 ) (74 роки)
Швейцарія
Прийняття священного сану: 1 січня 1928
Єпископська хіротонія: 9 березня 1930

Патріарх Максим V ( греч. Πατριάρχης Μάξιμος Ε , Вапорціс, греч. Βαπορτζής ; 26 жовтня 1897, Синоп - 1 січня 1972, Швейцарія) - Патріарх Константинопольський з 1946 по 1948.


Біографія

Народився в Синопі Понтійському, на півночі чорноморського узбережжя Туреччини. Спочатку, під протекцією митрополита Амасії Германа (Караваггеліса) він отримав богословську освіту в Духовної Семінарії Халки, яка була розміщена в монастирі на острові в Мармуровому морі.

В 1918 він був висвячений у сан диякона, а в 1928 - в сан ієрея. Потім Максим служив архидияконом митрополитів Григорія Халкедонського і Іоакима Ефеського а в 1920 році став архідияконом патріарха Константинопольського.

У 1930 році був возведений у архієреї на Філадельфійську кафедру, у 1932 році став митрополитом Халкідонським. 20 лютого обраний на Константинопольський патріарший престол.

Патріарх Максим був відомий лівими позиціями і його близькими зв'язками з Московським патріархатом. Офіційно він пішов у відставку в 1948 через поганий стан здоров'я. Неофіційно він був змушений піти у відставку через примусу західних властей, які не схвалювали його зв'язків з лояльним радянської влади Московським патріархом. Тоді на престолі його замістив архієпископ Америки Афінагор (Спіру), який прибув до Стамбул на особистому літаку президента США Гаррі Трумана.

Православний клір та вірні в Константинополі сприйняли новину про відставку патріарха з пригнічений.

Колишній патріарх Максим був призначений правлячим архієреєм Ефеським і залишався ним до кончини, перебуваючи в стороні від справ.

Наприкінці 1971 року захворів гострої пневмонією. Помер в Швейцарія 1 січня 1972 року. Його тіло було передано в Константинополь, де він був похований.