Знаймо

Додати знання

приховати рекламу

Цей текст може містити помилки.

Морасан, Франсиско



Франсиско Морасан
ісп. Francisco Morazn Quezada
Франсиско Морасан
Прапор
Президент Сполучених Провінцій Центральної Америки
16 вересня 1830 - 1834
Попередник: Хосе Франсіско Баррундія
Наступник: Мануель Хосе Арсе
Прапор
Президент Сполучених Провінцій Центральної Америки
1835 - 1 лютого 1839
Попередник: Грегоріо Саласар
Наступник: Дієго Віхіль
Прапор
Президент Гондурасу
26 листопада 1827 - 28 липня 1830
Попередник: Хосе Селайя
Наступник: Хосе Сантос дель Валле
Прапор
Президент Сальвадору
1836 - 1838
Попередник: Антоніо Хосе Каньяс
Наступник: Хосе Марія Сільва
Прапор
Президент Коста-Ріки
1842 - 1842
Попередник: Брауліо Каррильо Коліна
Наступник: Антоніо Пінто
Партія: Ліберал
Віросповідання: Католик
Народження: 3 жовтня 1792 ( 1792-10-03 )
Flag of Spain (1785-1873 and 1875-1931). Svg Тегусігальпа, Гондурас
Смерть: 15 вересня 1842 ( 1842-09-15 ) (49 років)
Flag of Costa Rica (1840-1842). Svg Сан-Хосе, Коста-Ріка
Батько: Еусебіо Морасан Алеман
Мати: Гуадалупе Кесада Борхас
Дружина: Марія Хосефа Ластірі
Діти: у шлюбі
дочка: Адела Морасан Ластірі
позашлюбні
син: Франсиско Морасан Монкада
Автограф: Автограф

Франсиско Морасан, повне ім'я Хосе Франсіско Морасан Кесада ( ісп. Jose Francisco Morazan Quezada ; 3 жовтня 1792 ( 17921003 ) , Тегусігальпа - 15 вересня 1842, Сан-Хосе) - державний і військовий діяч Центральної Америки, президент Центральноамериканської федерації, в різні роки президент Гондурасу, Сальвадора і Коста-Ріки.


Біографія

Франсиско Морасан народився в заможній креольської сім'ї вихідців з французьких Антильських островів, дід його був корсиканцем. За освітою Морасан був юрист. В 1821 він поступає служити в армію в чині лейтенанта, в листопаді цього року бере участь у проголошенні у місті Комаягуа незалежності Гондурасу від Мексиканської імперії. 11 грудня 1825 в Комаягуа, що був тоді столицею країни, в числі інших стверджує I конституцію Гондурасу. У тому ж році одружується, у шлюбі мав дочку, поза шлюбом - 4 синів.

В 1824 Морасан призначається Генеральним секретарем уряду Гондурасу, в 1826 обирається головою Палати представників країни. Був лідером Ліберальної партії Гондурасу.

В 1827, після консервативного державного перевороту, був звільнений у відставку, а потім заарештований. Будучи потім на волі, біжить в Сальвадор, а звідти в Нікарагуа, де формує армію зі своїх прихильників-лібералів. Рушивши з нею в Гондурас, він 11 листопада 1827 поблизу Сабанагранде розгромив війська правив у Гондурасі генерала-консерватора Хосе Хусто Мільі. 12 листопада війська Морасана увійшли в Тегусігальпу, а 26 листопада - в столицю, Комаягуа. 27 листопада 1827 Морасан був проголошений президентом Гондурасу.

В 1828 - 1829 роках Франсіско Морасан розбив армії своїх супротивників - консерваторів в Сальвадорі і Гватемалі, ставши командувачем "союзної армією" Центральної Америки. 4 грудня 1829 він, як голова Ліберальної партії, знову обирається президентом Гондурасу.

У липні 1830 він обирається президентом Центральноамериканської федерації республік, 28 липня 1830 передає президентство в Гондурасі Хосе Сантосу дель Валье, а сам перебирається в Гватемалу, щоб очолити всю Центральну Америку.

В 1831 - 1832 роках почастішали повстання, піднімаються консерваторами - особливо в Гватемалі і в Сальвадорі, проте вони були придушені військовою силою. В 1835 Морасан був знову обраний президентом Центральноамериканської федерації і перебував на цій посаді до 1840.

Пам'ятник Морасану на центральній площі Тегусігальпи. Гондурас.

В 1837 почалося нове, сильне повстання в Гватемалі, викликане боротьбою ліберального уряду з привілеями католицької церкви (закриття монастирів, розпуск духовних орденів тощо), а також епідемією холери, і очолене колишнім свинопасом Рафаелем Каррером. Незважаючи на те, що бунтівники були в 1838 розбиті Морасаном, з Федерації вийшли Гондурас і Коста-Ріка, де до влади прийшли консерватори. Потім їх приклад наслідували Нікарагуа і велика частина Гватемали (за винятком провінції Лос-Альтос).

В 1839 Морасан обирається президентом Сальвадору, останнього оплоту лібералізму в Центральній Америці. 18 березня 1840 його загони, в результаті блискавичного кидка, займають місто Гватемалу - столицю Гватемали і всієї Центральноамериканської федерації, проте утримати її не змогли і 21 березня були вибиті звідти переважаючими силами генерала-консерватора Каррери.

5 квітня 1840 Морасан подає у відставку з усіх посад і йде у вигнання - спочатку в Колумбію, а потім у Чилі і Перу. В 1841 він повертається з групою прихильників морем з Гуаякиля ( Еквадор) в Центральну Америку, висаджується в Коста-Ріці і 10 липня 1842 проголошується її Установчими зборами президентом Коста-Ріки, проте вже 14 вересня Морасан був повалений, засуджений 15 вересня і на наступний день розстріляний на центральній площі Сан-Хосе.


Література

  • "Enzyklopdie des Wissens", Bd.7, Kln 1990.
  • Humberto Montes, Arturo Morazan y la Federacion Centroamericana / Mexico - 1958
  • Duenas Van Severen, JR Biografia del general Francisco Morazan / San Salvador - 1961

Цей текст може містити помилки.

Схожі роботи | скачати

Схожі роботи:
Суарес, Франсиско
Монтехо, Франсиско де
Суарес, Франсиско
Міранда, Франсиско
Гойя, Франсиско
Борджа, Франсиско
Карбахал, Франсиско
Рабаль, Франсиско
Колоане, Франсиско
© Усі права захищені
написати до нас
Рейтинг@Mail.ru