Перші секретарі регіональних комітетів КПРФ

Перші секретарі регіональних комітетів КПРФ - керівники регіональних відділень Комуністичної партії Російської Федерації. Відповідно до Статуту КПРФ, комітет регіонального відділення обирає першого секретаря зі свого складу на два роки. Перший секретар здійснює керівництво діяльністю комітету та його бюро. [1]

За основу був узятий список регіональних перших секретарів, завантажений з серверу КПРФ 23 квітня 1998 (можливо, до того часу вже трохи застарілий). Додано дані зі списків ЦК (ЦВК) КПРФ на початок 1995 і середину 1995, в яких були відзначені керівники регіональних комітетів. Ко 2 грудня 2000 список на сервері КПРФ не змінено, фактично ж між IV та VII з'їздами (квітень 1997 - грудень 2000) змінилися 19 перших секретарів.

Назва посади до деяких пір варіювалося (напр., голова КП Дагестану, голова Політвиконкому Компартії Республіки Саха (Якутія)).

Структура регіональних відділень була приведена у відповідність зі структурою Федерації після вступу в силу закону про політичні партії (2001), так, Ленінградський об'єднаний обком був розділений на Ленінградський обласний і Санкт-Петербурзький міський.

XI з'їзд КПРФ 29 жовтня 2005 перетворив регіональні парторганізації шести автономних округів в місцеві організації у складі регіональних організацій "материнських" (сусідніх) країв і областей: Комі-пермяцких відділення влито в Пермське обласне, Коряцьке - у Камчатское, Ненецький - в Архангельське, Чукотське - в Магаданський, Евенкійський - в Красноярське, Ямало-Ненецький - в Ханти-Мансійську окружне. 17 червня 2006 VII Пленум ЦК КПРФ переграв рішення по Ямало-Ненецькому відділенню, передавши його до складу Тюменського обласного.


1. Республіканські комітети

Адигейський

  • ЦВК Казбек Асланбечевіч - з лютого 1993 по 1997
  • Матижев Аслан Кадирбечевіч - з 1997 р.
  • Сенін Григорій Миколайович - по 2008 р.
  • Сорокалєт Валерій Федорович - 2008 - 2010 рр..
  • Салов Євген Іванович - з вересня 2010 р., на 1.2.2013

Алтайський республіканський

  • Чеконов Микола Агафонович - дані на початок 1998
  • Ромашкін Віктор Васильович - дані на жовтень 2010 року, на 1.2.2013

Башкирська

  • Нікітін Валентин Іванович - 1993 - листопад 2004 рр.
  • Галієв Рінат Газімовіч - 2005 - 2006
  • Гарданов Рифкат Тімірбаевіч [2] - Перший секретар Башкирського республіканського відділення КПРФ з 2006 року, на 1.2.2013


Бурятський

  • Базаров вандала Бадмаевіч - дані на середину 1995р.
  • Будажапов Сергій Пурбуевіч - голова рескому (дані на початок 1998р.)
  • Мархай В'ячеслав Михайлович - дані на середину 2009р., На 1.2.2013

Дагестанський

Інгушський

  • Тумгуев Магомет Султанович - дані на початок 1998р.
  • Богатирьов, Бекхан Сулейманович - дані на червень 2004р.
  • Богатирьов Ільяс Сулейманович, на 1.2.2013

Кабардино-Балкарський

  • Келемет, Хабас Талостановіч - дані на листопад 2001р.
  • Махов В. Б. - дані на червень 2004р.
  • Володимир Хасанбиевич Теміржанов - з грудня 2005 р. [3]
  • Шіхаліева З.М. - Дані на листопад 2010р.
  • Пушту Борис Султанович, на 1.2.2013

Калмицький

  • Джальджіреев Микола Зулаевіч - дані на початок 1995р.
  • Мучаев Іван Камуевіч - дані на середину 1995р.
  • Коробейников В'ячеслав Микитович - дані на початок 1998р.
  • Сангаджи Віктор Бараевіч - дані на вересня 2004, обрано 18 листопада 2000р.
  • Нуров, Микола Ерднеевіч - обраний навесні 2006, на 1.2.2013, попередник його виключено з партії

Карачаєво-Черкеський

Карельський

  • Шильников Володимир Васильович - голова виконкому СК Карелії з 12 грудня 1992), до січня 2000
  • Тюків Борис Іванович - з січня 2000 року замість Шильникова В.В.
  • Хямяляйнен, Павло Іванович - дані на листопад 2010р., На 1.2.2013

Комі

  • Козлов Олексій Олександрович - дані на початок 1998
  • Мусіної, Леонід Олексійович - дані на 2 грудня 2000
  • Рогов, Олександр Григорович
  • Шулепов, В'ячеслав Іванович - з лютого 2009, на 1.2.2013

Марійський

  • Жирів Євген Іванович - дані на середину 1995
  • Кукарін Василь Олександрович - дані на початок 1998
  • Казанков, Іван Іванович - дані на 29 листопада 1998 року, на 1.2.2013

Мордовський

  • Костерін Євген Олексійович - дані на 2 грудня 2000
  • Люгзаева Валентина Іванівна, в липні 2005 року обрана першим секретарем [3], дані на лютий 2009
  • Зайцева Валентина Олексіївна - обрана в жовтні 2010, на 1.2.2013

Саха (Якутський)

  • Алексєєв Артур Миколайович - з 1993 (голова Політвиконкому КПРС (Я), потім - перший секретар рескому КПРФ), до 2002
  • Губарєв Віктор Миколайович - дані на листопад 2010, на 1.2.2013

Північно-Осетинський

  • Тотіев Сергій Олександрович - з 1993 року [4], дані на початок 1998
  • Цомаев Тамерлан Олександрович - дані на червень 2004, перейшов більшістю обкому в ВКПБ
  • в.о. Дзах Володимир Васильович - до 16 жовтня 2004
  • Ревазов Сослан Георгійович - з 16 жовтня 2004, помер у середині серпня 2007
  • Тайсаєв, Казбек Куцуковіч - дані на жовтень 2010 року, на 1.2.2013

Татарстанський

  • Салій Олександр Іванович - з 1993, звільнений з посади Президією ЦК в районі 4-9 липня 2004
  • Міргалімов Хафіз Гаязовіч - призначений в.о. Президією ЦК в районі 4-9 липня 2004, обраний першим секретарем в липні 2004, на 1.2.2013

Тувинський

  • Нурзат Байр-Оол Сояновіч - дані на початок 1998
  • Канзай Алдин-оол Кангаевіч - обраний у травні 2006
  • Білків Микола Іванович - обраний у вересні 2008, на 1.2.2013

Удмуртский

Хакаський

  • Шлапунов Олександр Пилипович - дані на початок 1998
  • Керженцев Володимир Миколайович - дані на лютий 2009, на 1.2.2013

Чеченський

Чуваська


2. Крайові

Алтайський крайовий

Забайкальський

  • Швецов Олександр Сергійович, з 2008 року, помер 27 квітня 2008
  • Сутуріну С.В. - Дані у жовтні 2010
  • Гайдук Юрій Миколайович, на 1.2.2013

Камчатський крайової

  • Смагін Михайло Вікторович, обраний у вересні 2008, на 1.2.2013

Краснодарський

  • Осадчий Микола Іванович - дані на листопад 2010, на 1.2.2013

Красноярський

Пермський крайовий

  • Корсун Володимир Кузьмич, c січня 2007 року, на 1.2.2013

Приморський

Ставропольський

  • Бурлуцький Юрій Іванович, з квітня 1994 [5] - дані на початок 1998
  • Писаренко Віктор Іванович - з початку 2001, дані на червень 2004
  • Гончаров Віктор Іванович, на 1.2.2013

Хабаровський

  • Книш Валентин Пилипович, з грудня 1994 звільнений з посади Президією ЦК в районі 4-9 липня 2004
  • Дронченко Анатолій Іванович, призначений в.о. Президією ЦК в районі 4-9 липня 2004, обраний першим секретарем 28 серпня 2004. На Конференції Хабаровського крайового відділення КПРФ 10 липня 2010 був знову обраний першим секретарем. Помер у ніч на 2 травня 2012
  • Громов Олександр Павлович, на 1.2.2013

3. Обласні

Амурський

  • Гамза Геннадій Юхимович - з 1993, звільнений з посади президією ЦК в районі 4-9 липня 2004 [6]
  • в.о. Горянський Станіслав Гнатович - призначений президією ЦК в районі 4-9 липня 2004 [6]
  • Горянський Станіслав Гнатович, голова Облради - з кінця вересня 2004 до 2007
  • Ракутіна Тетяна Анатоліївна - лютий 2007 - вересень 2010
  • Горянський Станіслав Гнатович - вересень 2010 - січень 2012
  • в.о. Кобиз Роман Олександрович - січень - листопад 2012 [7]
  • Кобиз Роман Олександрович - з листопада 2012, на 1.2.2013 [8]

Архангельський

  • Шебуніно Валерій Васильович - на початок і середину 1995
  • Гуськов Юрій Олександрович - з початку 1997, звільнений з посади Президією ЦК в районі 4-9 липня 2004
  • Новіков Олександр Володимирович, в.о. призначений Президією ЦК в районі 4-9 липня 2004, обраний першим секретарем в кінці липня 2004, на 1.2.2013

Астраханський

  • Полуденків Юрій Іванович - з 1993 голова обкому, з грудня 1994 - перший секретар, до початку 1997
  • Ареф'єв Микола Васильович, обраний замість Полднікова на початку 1997, на початок 1998
  • Купину Олександр Миколайович, на 1.2.2013

Бєлгородський

  • Кулешов Олег Степанович - на середину 1995, на початок 1998, до грудня 2000 - уже не він
  • Демченко Сергій Олександрович - на липень 2004, переобраний у вересні 2008, на березень 2010
  • Шевляков Валерій Олексійович - на листопад 2010, на 1.2.2013

Брянський

  • Шенкар, Олег Олександрович - був на початок 1995
  • Шульга Олександр Васильович - з 17 листопада 1996 року, до 24 липня 2004, виключений з партії
  • Понасов Степан Миколайович - з 24 липня 2004, на 1.2.2013

Володимирський

  • Блінов Ян Купріянович - на середину 1995, на початок 1998
  • Калягін Володимир Олександрович - до червня 2000
  • Синягин А. М. - на червень - липень 2004, на березень 2012
  • Бобров Анатолій Володимирович, на 1.2.2013

Волгоградський


Вологодський

  • Пономарьов Олександр Михайлович - на середину 1995
  • Сичов, Михайло Федорович - на початок 1998, до грудня 2000 - уже не він
  • Жаравін, Микола Олексійович - червень 2004, на 1.2.2013

Воронезький

Іванівський

  • Тихонов Володимир Ілліч - з листопада 1994 до початку 2001, потім почесний голова до 17 або 18 липня 2004
  • Бакулін Валентин Іванович - з початку 2001
  • Гордієнко Анатолій Федорович біографія - з першої половини 2004. Помер 1 жовтня 2010
  • Кленів Володимир Віталійович - з жовтня 2010, на 1.2.2013

Іркутський

Калінінградський

  • Довженка Юхим Олександрович - на середину 1995
  • Буханцев Олексій Володимирович - обраний після IV з'їзду (після квітня 1997), на липень 2004
  • Ревін Ігор Олексійович - в.о. з липня або серпня 2004, до листопада 2004 - 1 секретар, він же на 1.2.2013

Калузький

  • Бойко В'ячеслав Андрійович - був на середину 1995, до початку 2004
  • Невежін Є. М. - з початку 2004 до 14 серпня 2004
  • Бутрин Микола Дмитрович - в.о. з 14 серпня 2004, 1с до листопада 2004, на 1.2.2013

Камчатський

Кемеровський

Кіровський

Костромської

  • Їжицьке Валерій Петрович - був на початок 1995, на 1.2.2013

Курганський

  • Охохонін Володимир Федорович - на середину 1995, до початку 1997
  • Кислицин Василь Олександрович - обраний замість Охохоніна на початку 1997, на 1.2.2013

Курський

Ленінградський (об'єднаний)

  • Бєлов Юрій Павлович - з початку 1993, на початок 1998
  • Корякін Олег Ігорович - до 2 грудня 2000, потім - перший секретар Санкт-Петербурзького міськкому до 22 лютого 2003

Ленінградський обласний

  • Касаткін - 2003
  • Ілларіонова Регіна Альбертівна - на червень 2004, на 1.2.2013

Липецький

Магаданський

  • Юров Ігор Олександрович - на початок і середину 1995
  • Давиденко Юрій Борисович - на початок 1998, доя Наприкінці липня 2004
  • Садчіков Валерій Михайлович - в.о. з Наприкінці липня 2004
  • Кретов Володимир Степанович - (пере?) Обраний у вересні 2008
  • Іваницький Сергій Петрович, на 1.2.2013

Московський обласний

  • Перов Віталій Іванович - з початку 1993 до червня 1994
  • Нігкоев Сергій Георгійович - з червня 1994 на грудень 2000
  • Буцукіна Володимир Миколайович - з 2002, помер 1 серпня 2003
  • Васильєв Микола Іванович - на червень 2004, на 1.2.2013

Мурманський

  • Калошин Ігор Якович - з початку 1993 по 1994 ( почесний громадянин м. Мурманська)
  • Антропов Михайло Васильович - з грудня 1994 до 15 травня 2004 року (обраний мером м. Апатити)
  • Степахно Геннадій Васильович - з 15 травня 2004, на 1.2.2013

Нижегородський

Новгородський

  • Гайдим Валерій Федорович - на середину 1995, на 1.2.2013

Новосибірський

Омський

Оренбурзький

  • Никифоренко Юрій Васильович - з 1993, на початок 1998, помер 9 травня 2004 (першим секретарем?)
  • Пузій Володимир Петрович - до початку червня 2004
  • Новіков Володимир Григорович - з початку червня 2004, на 1.2.2013

Орловський

  • Зотиков Олексій Олексійович - з початку 1993, на початок 1998
  • Хахічев Володимир Дмитрович - на червень 2000 у жовтні 2010
  • Іконніков Василь Миколайович, на 1.2.2013

Пензенський


Пермський

  • Мальцев Володимир Андрійович - на середину 1995
  • Перхун Юрій Миколайович - обраний на початку 1997 замість Мальцева, на початок 1998
  • Костарєв Віктор Іванович - з осені 2000 (на 29 листопада)
  • Степанов Олег Д. - до 24 липня 2004 року (перейшов у ВКПБ)
  • в.о. Кадочников Олександр Борисович - з 24 липня 2004
  • Костянтин Мілюков на 11 грудня 2006, у січні 2007 подав заяву про вихід з партії, 20 січня знято і виключений з партії (Комерсант, 22.01.2007)
  • Корсун Володимир - з 20 січня 2007

Псковський

Ростовський

Рязанський

Самарський

Саратовський

Сахалінський

  • Парамошкін Володимир Васильович, з 1993 (до цього з 1991 - перший секретар Сахалінської обласної організації комуністів), 18 листопада 2000 переобраний
  • Єрьомкін А. І. - на червень випуску 2004 - до 14 серпня 2004
  • Ждакаев Іван Андрійович - з 14 серпня 2004, на 7 листопада 2005
  • Іванова Світлана - на листопад 2008
  • Виголов Юрій Федорович, на 1.2.2013

Свердловський

  • Новосьолов Валерій Павлович - з 1993, на середину 1995
  • Кадочников Володимир Дмитрович - на початок 1998, звільнений з посади Президією ЦК в районі 4-9 липня 2004
  • в.о. Краснолобов В. П. - призначений Президією ЦК в районі 4-9 липня 2004
  • Новосьолов Валерій Павлович - 17 липень випуску 2004 - 8 вересня 2005
  • в.о. Краснолобов Володимир Павлович - призначений Президією ЦК 8 вересня 2005
  • Краснолобов Володимир Павлович - 8 жовтня 2005 [3], переобраний у вересні 2008
  • Шадрін Дмитро Ігорович, на 1.2.2013

Смоленський

  • Макаренков Павло Юхимович, на середину 1995 до початку 2001
  • Вовченко Віталій Володимирович - з початку 2001
  • Березів В. П. - до 2002, до 17 липня 2004, викл. з партії
  • Кузнєцов Валерій Венедиктович - з липня 2004, на 1.2.2013

Тамбовський

  • Косих Михайло Федорович, на середину 1995, до 16 серпня 2004, відсторонений Президією ЦК
  • в.о. Пономарьов А. А. - з 16 серпня 2004, призначений Президією ЦК
  • Єршов Віктор Миколайович - з 11 вересня 2004, на грудень 2005
  • Плетньова Тамара Василівна на лютий 2009, на листопад 2010
  • Жидков Андрій Ігорович, на 1.2.2013

Тверський

  • Зорькін В'ячеслав Олексійович, був на початок 1995, до червня 2004, 8 червня 2004 відсторонений від посади Президією ЦК
  • Кашков Є. І. - т.в.о., призначений Президією ЦК 8 червня 2004 - до 21 червня 2004
  • Воробйова Людмила Федорівна - т.в.о.: призначена Президією ЦК 21 червня 2004, перший секретар з 11 вересня 2004, на 1.2.2013

Томський

  • Утропов Анатолій Лук'янович, на середину 1995, на початок 1998
  • Поморів Олександр Адріанович - до 16 жовтня 2004, вийшов з партії
  • Федоров Олексій Геннадійович, на 1.2.2013

Тульський

  • Луньов Олександр Вікторович - був на початок 1995
  • Худяков Іван Дмитрович, обраний замість Луньова на початку 1997, на червень 2000
  • Купріянов Станіслав П. (М.?) - На вересня 2004, звільнений від посади рішенням президії ЦК партії 28 серпня 2007
  • в.о. Афонін Юрій В'ячеславович - призначений президією ЦК КПРФ 28 серпня 2007, 1с на 1.2.2013

Тюменський

  • Чертищев Володимир Сергійович, з 1993, на червень 2004
  • Казанцева Тамара Миколаївна, на 1.2.2013

Ульяновський

Челябінський

  • Свєчников Петро Григорович, з 1993, на червень 2004
  • Горбачов Володимир - до весни 2010
  • Поклоннова Світлана Валентинівна - в.о. з 17 травня 2010, перший секр. 24 липня 2010 - 16 червня 2012
  • Захоплень Віктор Григорович - в.о. з 16 червня 2012
  • Єгоров Ігор Вікторович, на 1.2.2013

Читинський

  • Швецов Олександр Сергійович, з 1993, з 2008 - 1с Забайкальського крайкому, помер 27 квітня 2008

Ярославський

  • Корнілов Володимир Ілліч, був на початок 1995, на початок 1998, до 5 листопада 2000
  • Смирнов Станіслав Юрійович, з 5 листопада 2000
  • Воробйов Олександр Васильович, з липня 2008, на 1.2.2013

4. Міські

Московський міський

Санкт-Петербурзький

У Санкт-Петербурзі до 2001 або 2002 діяла об'єднана обласна та міська організація (див. Ленінградська)


5. Автономної області

Єврейської АТ

6. Окружні

Агінський Бурятський

  • Тумунбаяров Доржо - на початок 1998, на грудень 2000

Комі-Перм'яцький

  • Сікорський Олександр Артурович - на січень 1995
  • Іванов Володимир В'ячеславович - на середину 1995, на кінець 2000
  • Тупіцин Михайло Іванович, на 1.2.2013 (місцеве відділення)

Коряцький

  • Суворов Олександр Сергійович - на початок 1998, на грудень 2000

Ненецький

  • Саблін Олександр Іванович - на 2009, на 1.2.2013 (місцеве відділення)

Таймирський

  • Рамбургер Артур Гуговіч, обраний після IV з'їзду (після квітня 1997), на початок 1998, до грудня 2000 - уже не він?

Усть-Ординський

  • Іванов Іван Максимович - на початок 1998

Ханти-Мансійський

  • Мащенко Олександр Іванович - на початок 1998, до грудня 2000 - уже не він?
  • Кононов В. В. - на червень 2004, у жовтні 2010
  • Валєєв Віктор Семенович, на 1.2.2013

Чукотський

  • Развожжаев Василь Миколайович - на середину 1995
  • Чуднів Валерій Павлович - на початок 1998
  • Кретов Володимир Степанович, на 1.2.2013 (місцеве відділення)

Евенкійський

  • Кулешова Ніна Олексіївна - на початок 1998

Ямало-Ненецький

  • Корепанов Сергій Євгенович - з 1993
  • Рочева Людмила Афанасіївна - на початок 1998 - на IV з'їзді в квітні 1997 ні обраний член ЦК від округу
  • Клементьев Олег Петрович, ймовірно обраний до 2000р., На 1.2.2013