Південний фронт (Громадянська війна)

Південний фронт - оперативно-стратегічне об'єднання РСЧА під час громадянської війни. Утворений 11 вересня 1918 наказом РВСР в смузі між Західним районом оборони та Східним фронтом. Перейменований директивою Головкому в Південно-Західний фронт з 10 січня 1920 [1] [2]. Вдруге фронт утворений постановою РВСР від 21 вересня 1920 зі завданням розгрому армії Врангеля. 10 грудня 1920 Управління Південного фронту перетворено в Управління командувача Збройними силами України і Криму.


1. 1-е формування

Утворений з військ Західної ділянки загонів завіси, Південної ділянки загонів завіси, Червоної армії Північного Кавказу і Астраханської групи в смузі між Західним районом оборони та Східним фронтом : від лінії Чериків (на річці Сож) - Климовичи - Рославль до лінії Ряжськ - Соснівка - Кірсанов - станція Баланда - с. Золоте (на Волзі) - Александров-Гай - Калмиков (на річці Урал).

Управління фронту було сформовано на базі штабу Південного ділянки загонів завіси та Військової ради Північно-Кавказького військового округу. Штаб знаходився у Козлові, Орлі, Тулі, Сергіївському, Серпухові, знову в Орлі.

Завдання які ставилися перед фронтом: охорона демаркаційної лінії між Радянською Росією і окупованій німецькими військами України і боротьбу з армією Краснова на Дону і білогвардійськими військами Денікіна на Північному Кавказі.


1.1. Склад

До складу Південного фронту входили: [1] [2]

  • 8-а армія (З жовтня 1918 - 9 січня 1920);
  • 9-я армія (3 жовтня 1918 - 30 вересня 1919);
  • 10-я армія (3 жовтня 1918 - 30 вересня 1919);
  • 11-я армія (3 жовтня - 8 грудня 1918);
  • 11-а окрема армія (23 травня - 12 червень 1919 року, в оперативному підпорядкуванні);
  • 12-я армія 1-го формування (3 жовтня - 8 грудня 1918);
  • 12-я армія 2-го формування (27 червня - 27 липень 1919 року, в оперативному підпорядкуванні: 17 жовтень 1919 - 10 січня 1920);
  • 13-а армія (З березня 1919 - 10 січень 1920);
  • 14-я армія (до 4 червня 1919 2-а Українська радянська армія; 27 квітня 1919 - 10 січень 1920);
  • 1-ша Кінна армія (19 листопада 1919 - 9 січня 1920);
  • Особливий корпус (до 17 червня 1919 Окремий експедиційний корпус; 10 червня - 7 липня 1919, штаб до 31 липня);
  • Кінний корпус С. М. Будьонного (з 30 жовтня 1919 1-й Кінний корпус; 7 жовтня - 19 листопада 1919);
  • Зовнішній південний район оборони (1-25 жовтня 1919);
  • Орловський ВО (26 жовтня 1919 - 10 січня 1920).

У складі Південного фронту діяли:

  • Поворінского ударна група військ (Особлива ударна група військ Південного фронту), до якої входили 3-тя Латиська бригада, 2-й Лубенський стрілецький полк і 1-й Донський козачий полк (13 жовтня - 2 грудня 1918),
  • Каспійсько-Кавказький відділ Південного фронту, що включав 11-у і 12-у армії (2 листопада - 8 грудня 1918),
  • Група військ курського напрямку в складі 1-й, 2-й і 4-й партизанські стрілецькі дивізії і 3-ї зведеної партизанської стрілецької дивізії (21 грудня 1918 - 15 лютого 1919),
  • Група військ донецького напрямку, що складалася з 41-й і 42-ї стрілецьких дивізій (15 лютого - 5 березня 1919),
  • Камишинська група військ (Особлива група військ Південного фронту) у складі 1-й Камишинському стрілецької дивізії, 2-го Московського і 38-го Симоновського піхотних полків (7 січня - 15 лютого 1919),
  • Українська група військ включала 12-ту і 14-ту армії і війська Харківського окружного військкомату (28 червня - 27 липень 1919),
  • Особлива група В. І. Шоріна (23 липня - 30 вересень 1919),
  • Група В. І. Селівачова (початок серпня - кінець вересня 1919),
  • Резервна група Південного фронту в складі 61-ї стрілецької дивізії, 11-й кавалерійська дивізія (25 жовтня - 10 листопада 1919).

1.2. Бойові дії

Війська фронту вели оборонні бої проти Донський армії Краснова за Царицин і Камишин, (липень - грудень 1918), потім зробили наступ (січень - березень 1919) з метою розгрому Донський армії, а також проти військ Денікіна за Донбас. Вели бої з придушення повстань козаків у Верхнедонском станицях у березні - червні 1919 р. Після розпочатого в травні настання армій Денікіна відійшли з Донської області, залишивши Донбас і Харків. Почали серпневе контрнаступ проти армій Денікіна (серпень - вересень 1919), вели бої проти рейду білокозацькі кінноти Мамонтова і Шкуро в тилу фронту (серпень - вересень 1919), під натиском противника відійшли на північ, залишивши Курськ, Воронеж, Орел [1] [2].

Потім війська фронту провели контрнаступ проти армій Денікіна, в ході якого були здійснені операції: Орловсько-Курська (жовтень - листопад 1919), Воронезько-касторненськая (жовтень - листопад 1919), зайнявши міста Курськ, Воронеж, Орел, Касторное. В ході наступу спільно з Південно-Східним фронтом у листопаді 1919 - січні 1920 року провели операції: Харківську (листопад - грудень 1919), Донбаську (грудень 1919), Ростово-Новочеркаську (січень 1920), завдали поразки армії Денікіна, зайняли міста Харків, Київ, Полтаву, Донбас, Ростов-на-Дону [1] [2].


1.3. Командний склад

Командувачі: [1]

Члени РВС: [1]

Начальники штабу: [1]

  • І. І. Защук (врід, 11 вересня - 12 листопада 1918),
  • В. Ф. Тарасов (13 листопада 1918 - 7 червня 1919),
  • Н. В. Пнівський (9 червня - 17 жовтень 1919),
  • Н. Н. Петін (21 жовтня 1919 - 10 січня 1920).

2. 2-е формування

Завданням Південного фронту 2-го формування була боротьба з військами Врангеля. Розмежувальна лінія з Південно-Західним фронтом : Очаків - Єлизаветград - Хорол - Гадяч - Лебідь - Обоянь - ст. Ржава. Штаб фронту перебував у Харкові [1].

2.1. Склад

До складу Південного фронту 2-го формування входили:

  • 4-а армія (18 жовтня - 10 грудень 1920),
  • 6-а армія (21 вересня - 10 грудень 1920),
  • 13-а армія (21 вересня - 12 листопада 1920),
  • 1-ша Кінна армія (21 жовтня - 10 грудень 1920),
  • 2-а Кінна армія (21 вересня - 6 грудня 1920),
  • 2-й кінний корпус (6-10 грудня 1920),
  • Група військ таганрозького напрямки у складі 1-й і 2-й Донських стрілецьких дивізій,
  • Морська експедиційна дивізія,
  • 5-а кавалерійська дивізія,
  • Зведеної групи Упраформа 1-ї Кінної армії (9-15 жовтня 1920),
  • Приморський, з 24 жовтня 1920 Чорноморський УР (20 жовтня - 10 грудень 1920),
  • Кременчуцький і Катеринославський УР (15 жовтня - 10 грудень 1920).

2.2. Бойові дії

Війська Південного фронту вели бої з військами Врангеля в Північній Таврії (вересень - жовтень 1920). В ході наступу Південного фронту 28 жовтня - 3 листопада 1920 року, було завдано поразки головним силам Врангеля (28 жовтня - 3 листопада 1920). Завершення поразки військ Врангеля відбулося в ході Перекопсько-Чонгарському операції 1920, в ході якої був зайнятий Крим [1].

Телеграма Фрунзе Леніну про взяття Керчі та ліквідації Южфронта

2.3. Командний склад

Командувачі: [1]

Члени РВС: [1]

Начальники штабу: [1]

  • П. П. Каратигін (врід, 21-27 вересня 1920),
  • І. X.Павука (27 вересня - 10 грудень 1920)

Примітки

  1. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Громадянська війна і військова інтервенція в СРСР. Енциклопедія.
  2. 1 2 3 4 Центральний державний архів Радянської армії. У двох томах. Том 1. Путівник. 1991

Література

Червона армія і Червоний флот в Громадянській війні
Червона гвардія | 23 лютого | Історія Червоної армії
Ділянки Завіси
Північний | Північно-Східний | Західний | Південний Gvr-Red Arm shablon4.gif
Основні фронти
Східний | Західний | Кавказький | Каспійсько-Кавказький | Північний | Туркестанський | Український | Південний | Південно-Східний | Південно-Західний Gvr-Red Arm shablon5.gif
Місцеві фронти
Семиреченский | Закаспійський | Ферганський | Актюбинский | Гродековского | Уссурійський | Даурский | Амурський | Приморський | Охотський | Західно-Забайкальський | Східно-Забайкальський | Східний фронт ДСР Gvr-Red Arm shablon2.gif
Загальновійськові піхотні і кінні, трудові армії
Загальновійськові піхотні : 1-а | 2-я | 3-тя | 4-я | 5-я | 6-я | 7-я | 8-а | 9-я | 10-я | 11-я | 12-я | 13-а | 14-я | 15-я | 16-я | 10-я Терско-Дагестанська | Білорусько-Литовська | Східно-Сибірська | Донецька | Західна | Кримська радянська армія | Червона армія Північного Кавказу | Латвійська | Таманська | Туркестанська | Українська | Естляндська | 1-а Українська | 2-а Українська | 3-тя Українська


Кінні армії : 1-а | 2-я

Трудові армії : 1-а Революційна | Українська | Кавказька | Петроградська | 2-я Особлива залізнична | 2-я Революційна | Донецька | Сибірська



Запасні армії
Gvr-Red Arm shablon1.gif
Армії союзних держав, національні та партизанські формування
Червона Армія Азербайджану | Червона Армія Вірменії | Червона армія Бухари | Червона Армія Грузії | Червона армія Хорезму | Червона Українська галицька армія | Українська радянська армія | Народно-революційна армія ДСР


Національні формування: Латиські стрілки | Червоні естонські стрілки | Повстанська армія України (махновці) | Червоне козацтво | Селянська армія Фергани

Партизанські формування: Західно-Сибірська селянська Червона армія
Gvr-Red Arm shablon3.gif
Ревовоенсовет Республіки (РВСР)
Польовий штаб РВСР | Всеросійський головний штаб | Наркомат по військових справах | Політичне управління РВСР | Вища військова інспекція (РСЧА) | Реввоентрібунал Республіки | Військово-законодавчу раду РСЧА | ЦУС | Морський відділ РВСР | Рада робочої і селянської оборони Gvr-Red Arm shablon6.gif
Робітничо-селянський Червоний флот
Балтійський флот | Чорноморський флот | Народно-революційний флот ДСР


Військові флотилії РСЧФ: Азовська | Астрахано-Каспійська | Амударьінская | Амурська | Аральська | Байкальська | Біломорська | Волзька | Військово-Волзька | Волзько-Каспійська | Дніпровська | Онезька | Північно-Двінська | Чудська


Окремі кораблі: Аврора | Азард (есмінець) | Ваня-комуніст (канонерская човен) | Андрій Первозванний (броненосець) | Борець за свободу (озброєний пароплав) | Ельпідіфор-415
Gvr-Red Arm shablon7.gif
Робітничо-селянський Червоний повітряний флот
Повітряна бригада Волзько-Каспійської військової флотилії Gvr-Red Arm shablon8.gif
Будьонівка | Військспец | Військові категорії РСЧА | Військовий комунізм | Війська ВОХР | Війська укріплених районів | Всевобуч | ВЧК | Частини особливого призначення