Танкова дивізія "Фельдхернхалле 1"

Танкова дивізія " Фельдхернхалле "( ньому. Panzer-Division "Feldherrnhalle" ; До грудня 1944 Танкова гренадерська дивізія "Фельдхернхалле"; з 1 березня 1945 "Фельдхернхалле 1") - танкова дивізія вермахту під Другій світовій війні.


1. Бойовий шлях

Дивізія була створена в Південній Франції як спадкоємиця знищеної в Сталінградському котлі 60-ї моторизованої дивізії; 17 лютого 1943 формування почав її евакуйований командир, генерал-лейтенант Отто Колерман. Отримала свою назву "Зал полководців" на честь мюнхенського меморіалу Фельдхеррнхалле, побудованого за наказом короля Баварії Людвіга I в Мюнхені і відомого тим, що поряд з ним відбулися зіткнення нацистів і баварської поліції під час Пивного путчу 1923. У серпні 1943 року дивізія була передислокована в район Ніцци для заміни італійської дивізії. В кінці року дивізія "Фельдхернхалле" була спрямована на Східний фронт. Вона добре проявила себе в боях спочатку під Вітебськом, потім під Нарвою, прикриваючи відступ групи армій "Північ". У червні 1944 року дивізія була спрямована на підтримку групи армій "Центр", проти якої проводилася операція "Багратіон". Вона не змогла запобігти катастрофі і в липні була розгромлена між Оршею і Могилевом.

Дивізія "Фельдхернхалле" другого формування почала підготовку 19 липня 1944 в Естергоме, Угорщина. До листопада в її складі перебували 8000 осіб, 25 танків Pz IV і Pz V, дивізіон самохідних гаубиць " Hummel ". Цього місяця дивізія вступила в бій за Будапешт, у лютому 1945 року лише дуже небагато її підрозділи змогли вирватися з угорської столиці.

У березні 1945 року третій формування дивізії було створено в Словаччини з уцілілих частин "Фельдхернхалле", 182-й і 711-й піхотних дивізій. У квітні дивізія "Фельдхернхалле 1" билася у Словаччині та Моравії, а закінчила війну в котлі до сходу від Праги.


2. Командувачі

  • Генерал-лейтенант Отто Колерман (17 лютого 1943 - 2 лютого 1944)
  • Полковник Альберт Хенце (2 лютого - 3 квітня 1944)
  • Генерал-майор Фрідріх Карл фон Штайнкеллер (3 квітня - 1 вересня 1944)
  • Генерал-майор Гюнтер Папі (1 вересні 1944 - 8 травня 1945)

3. Бойовий склад

3.1. Перше формування

  • Танковий полк "Фельдхернхалле" (з лютого 1944)
    • 1-й батальйон (з лютого 1944)
    • 2-й батальйон (з грудня 1943)
  • Гренадерський полк "Фельдхернхалле" (3 батальйони; колишній 271-й піхотний полк 93-ї піхотної дивізії)
  • Фузілерскій полк "Фельдхернхалле" (3 батальйони; колишній 120-й моторизований полк 60-ї моторизованої дивізії)
  • Гренадерський артилерійський полк "Фельдхернхалле" (3 дивізіони; колишній 160-й моторизований артилерійський)
  • Дивізіон винищувачів танків "Фельдхернхалле" (штаб і 1 рота; колишній 160-й танковий батальйон)
  • Танковий розвідувальний батальйон "Фельдхернхалле" (колишній 160-й)
  • Зенітно-артилерійський дивізіон "Фельдхернхалле" (з 17 липня 1943; колишній 282-й зенітно-артилерійський дивізіон)

3.2. Друге формування

  • Танковий полк "Фельдхернхалле"
  • Танковий гренадерський полк "Фельдхернхалле"
  • Танковий артилерійський полк "Фельдхернхалле"
  • Танковий розвідувальний батальйон "Фельдхернхалле"
  • Дивізіон винищувачів танків "Фельдхернхалле"
  • Моторизований саперний батальйон "Фельдхернхалле"
  • Моторизований батальйон зв'язку "Фельдхернхалле"