План:

Введення

Стадіон "Стад де Франс", де пройшов матч
Автор переможного голу збірної Росії Валерій Карпін (фото 2008 року)

Футбольний матч між національними збірними Франції та Росії пройшов в рамках відбірного турніру до чемпіонату Європи 2000 року. Він відбувся в 4-й відбірній групі 5 червня 1999 на стадіоні " Стад де Франс "у передмісті Парижа Сен-Дені і завершився перемогою росіян над чинними чемпіонами світу (1998) і майбутніми чемпіонами Європи (2000) французами з рахунком 3:2. Судив матч 43-річний англієць Пол Даркін ( англ. Paul Durkin ).

Вперше в новітній історії збірна Росії виграла у чемпіонів світу [1]. Французи програли вперше з весни 1998 року [2] і всього лише другий домашній матч з осені 1993 [3]. Також це було перше в історії поразку французів на стадіоні "Стад де Франс", на якому вони перемогли у фіналі чемпіонату світу 1998 менше року тому. У цьому матчі Олександр Панов забив 2 з своїх 4 м'ячів у складі збірної Росії.

6. Прапор Андорри Андорра 6 0 0 6 2 19 -17 0

Шанси збірної Франції оцінювалися набагато переважніше перед грою: незважаючи на друге місце в групі, французи як чемпіони світу вважалися фаворитами, оскільки не зазнали до того моменту жодної поразки у групі. Росія вважалася абсолютним аутсайдером, оскільки програла три стартові матчі кваліфікації Євро-2000. У стартовому складі французів було 6 футболістів, які починали і фінал чемпіонату світу 1998 року - Бартез, Тюрам, Десаї, Дешам, Петі, Джоркаєфф. Головною втратою французів була відсутність кращого футболіста світу 1998 року Зінедіна Зідана. У російської збірної однієї з найбільших втрат стала відсутність Дмитра Аленічева через застуду. Також в заявку не потрапили Сергій Юран і Олександр Ширко.

2. Матч

2.1. Перший тайм

У першій чверті зустрічі росіяни виглядали не дуже переконливо, граючи строго від оборони. У дебюті команда намагалася не пропустити швидкий гол і штурмувати ворота супротивника шляхом контратак, однак спроби провести осмислені атаки раз за разом завершувалися нічим. Трійка центральних півзахисників Мостовий-Тітов-Семак не могла вибити перевага в центрі поля у французького "кулака" Дешам-Петі-Джоркаев. У свою чергу, французи осаджували ворота Олександра Філімонова без перерви: найнебезпечнішим моментом у першому таймі став потужний удар Юрія Джоркаева, який Олександр парирував перед собою, з последующе спробою добивання Сільвена Вільтора. Незважаючи на цю французьку виверт, Олександр впорався з обома ударами і зберіг свої ворота в недоторканності.

Вже в першому таймі заміну попросив Олександр Мостовий, який отримав мікротравму. Його замінив мобільний і добре грає головою Дмитро Хохлов, який прискорив темп гри і допоміг Сергій Семак перейти ближче до лінії атаки. Після цього виходу французи стали упускати ініціативу, а на 38-й хвилині перша ж осмислена атака збірної Росії несподівано завершилася голом. Валерій Карпін прорвався по лівому флангу французької оборони і зробив пас на Єгора Тітова. Титов, в свою чергу, небезпечно прострілив у штрафну. М'яч влучив у руку Венсану кандела і рикошетом вилетів на Олександра Панова, який скористався неуважністю французів і вніс м'яч у ворота.

Вся кінцівка першого тайму проошла під диктовку гостей, що дозволяло сподіватися фанатам на утримання переваги. На перерву команди пішли за рахунку 1:0 на користь збірної Росії.

2.2. Другий тайм

Перші хвилини другої половини зруйнували ілюзію про стабільну ситуацію: росіяни безвольно віддали ініціативу французам. Таке раніше відбувалося в матчах з Вірменією та Білоруссю. На 48-й хвилині дурне порушення правил з боку Дмитра Хлестова призвело до штрафного удару: Емманюель Петі потужно пробив, і м'яч рикошетом від ноги Сергія Семака залетів у ворота збірної Росії (Семак своїм рухом дезорієнтував Філімонова, який стрибав у протилежний кут воріт). Спуся 5 хвилин Сільвен Вільтор вихопив м'яч у центральному колі і на швидкості дістався до штрафної російської команди, де відправив м'яч у ворота і вивів "триколірних вперед" - 2:1.

При такому рахунку Олег Романцев замінив втомленого Сергія Семака на Володимира Бесчастних, що було необхідно для посилення атаки. Володимир спочатку не вписувався в гру, але з часом став підключатися до передач. На 72-й хвилині Романцев провів останню заміну: замість добре грав Андрія Тихонова на поле вийшов малопомітний і майже не готовий до матчу Ілля Цимбаларь, який не запам'ятався нічим особливим в останніх матчах чемпіонату Росії. Однак ці заміни повернули хід гри: на 75-й хвилині Дмитро Хлестов виправився за помилку перед першим голом французів і з центрального кола зробив дальній пас верхом на Панова. Олександр на швидкості обіграв двох французьких захисників і впритул розстріляв ворота Бартеза, зробивши рахунок 2:2. Французи виявилися в стані шоку, чим не забули скористатися російські гравці

Нарешті, на 85-й хвилині зусилля гостей увінчалися успіхом: Віктор Онопко, капітан команди, зробив пас на Володимира Бесчастних. Той на фланзі за допомогою фінта Зідана випередив Лорана Блана і буквально зіштовхнув його з іншим французьким гравцем. М'яч підхопив Ілля Цимбаларь у штрафному майданчику і побіг вздовж воротарського лінії, намагаючись зробити простріл і збиваючи з пантелику Фаб'єна Бартеза. Нарешті Цимбаларь прострілив. Панов не встиг до м'яча, проте Валерій Карпін виявився на місці і, незважаючи на що кинувся в ноги Петі, потужним ударом вразив ворота французької збірної, зробивши рахунок 3:2. Незважаючи на 4 додані арбітром хвилини, збірна Росії вистояла і здобула одну з найвідоміших своїх перемог - перемогу над збірною Франції, що діяли чемпіонами світу.

3. Деталі матчу

5 червня 1999 Франція Прапор Франції 2: 3 Прапор Росії Росія Стад де Франс, Сен-Дені

4. Факти

• Олександр Фатюшин перед грою написав прогноз на аркуші паперу і заховав його в конверті. Після гри гравці розкрили конверт: виявилося, що він точно вгадав результат матчу [5].
  • Гра відбулася рівно за день до 200-річного ювілею з дня народження Олександра Сергійовича Пушкіна, тому цей матч деякі журналісти назвали символічної помстою "Батьківщині Дантеса від нащадків Пушкіна" [6]. Випуски новин на наступний день починалися саме з новини про завершився матчі, а не з повідомлення про 200-річному ювілеї.

Примітки

1. Франція-Росія 5 червня 1999, відео на Яндексі - video.yandex.ru/users/labuh1559/view/315 /
  2. EURO-2000. Відбірковий турнір. Група 4. ФРАНЦІЯ - РОСІЯ - football.sport-express.ru/europe/2012/paper/1999-06-05/2_2 - "Спорт-Експрес", 5 червня 1999
  3. 50 останніх домашніх матчах ЗБІРНОЇ ФРАНЦІЇ - football.sport-express.ru/europe/2012/paper/1999-06-05/3_4 - "Спорт-Експрес", 5 червня 1999