Цей текст може містити помилки.

Чемпіонат Європи з футболу 1960

План:

Введення

1-й Чемпіонат Європи з футболу 1960 (Кубок європейських націй) - тоді ще неофіційний європейський чемпіонат серед збірних, що проводиться під егідою УЄФА кожні 4 роки. Фінальна частина турніру, за участю чотирьох команд, проходила під Франції. Чемпіоном стала збірна СРСР, яка обіграла у фіналі на поле " Парк де ПренсПарижі збірну Югославії в додатковий час 2:1.

1. Регламент

Турнір проходив по системі плей-офф. Всього в чемпіонаті брало участь 17 команд. Виходячи з цього числа, командам Чехословаччини та Ірландії випало провести єдиний на турнірі попередній кваліфікаційний матч з двох зустрічей, що вивів чехословацьку збірну в 1/8 фіналу. У матчах 1/8 - 1/4 фіналу команди грали два матчі: вдома і на виїзді. Матчі півфіналів і фінал проходили у Франції, оскільки засновник та ідейний натхненник турніру Анрі Делоне був головою Федерації футболу Франції. Правило автоматичної кваліфікації для господарів турніру тоді ще не діяла.

2. Історія

У Чемпіонаті Європи з футболу в 1960 році відмовилися брати участь команди 13 країн, серед яких були збірні Англії, Бельгії, ФРН, Італії, Голландії, Швеції. Головним їх аргументом послужила надмірна завантаженість футболістів у клубах. Неофіційно причинами називалися передбачувана непрестижність чемпіонату і конкуренція клубним кубковим змаганням [1] [2].

Гравці Іспанії з політичних мотивів відмовилися їхати в СРСР на матч 1/4 фіналу і збірну зняли з турніру. Таким чином, до фіналу чотирьох пробилися три східноєвропейські команди: СРСР, Югославія і Чехословаччина. Четвертою стала господарка чемпіонату збірна Франції.

У півфіналах збірна СРСР розгромила чехословаків 3:0, а футболісти Югославії у впертій боротьбі здолали французів 5:4. У матчі за 3-е місце Чехословаччина обіграла втомлену Францію 2:0.

У фіналі збірна Югославії першою відкрила рахунок, але збірна СРСР з легендарним голкіпером Левом Яшиним зрівняла рахунок на 49 хвилині. Основний час так і закінчився внічию, а в додатковий Віктор Понеділок забив переможний гол за 7 хвилин до кінця овертайму.

Склади:
Чехословаччина: Шройф, Шафранек, Поплухар, Новак, Бубернік, Масопуст, Войта, Бубнік, Квашняк, Моравчик, Долинський
СРСР: Яшин, Чохелі, Масленкін, Крутіков, Войнов, Нетто (к), Метревелі, Іванов, понеділок, Бубукін, Месхі
Склади:
Югослав: Шошкіч, Дурковіч, Юсуфі, Жанетіч, Зебец, Перушіч, Кнез, Єркович, Галич, Шекуларац, Костич
Франція: Ламіа, Вендлінген, Ербен, Родзік, Марсель, Феррьє, ЕТТ, Мюллер, Вісньескі, Стівенар, Венсан

Склади:
Чехословаччина: Шройф, Шафранек, Поплухар, Новак, Бубернік, Масопуст, Павлович, Войта, Мольнар, Бубнік, Долинський
Франція: Теяндье, Родзік, Жонка, Шорда, Марсель, Сьятка, ЕТТ, Дуі, Вісньескі, Стівенар, Венсан

Склади:
СРСР: Яшин, Чохелі, Масленкін, Крутіков, Войнов, Нетто (к), Метревелі, Вал. Іванов, понеділок, Бубукін, Месхі
Югославія: Відініч, Дурковіч, Юсуфі, Жанетіч, Міладіновіч, Перушіч, Шекуларац, Єркович, Галич, Матуш, Костич