Чемпіонат СРСР з футболу 1983

46-й чемпіонат СРСР з футболу був розіграний з 26 березня по 6 листопада 1983. Переможцем став дніпропетровський "Дніпро".


1. Вища ліга. Підсумкова таблиця

М Команда І У Н П М Про УЄФА
Gold medal icon.svg "Дніпро" Дніпропетровськ 34 22 5 7 63-36 49 КЧ
Silver medal icon.svg "Спартак" Москва 34 18 9 7 60-25 45 КУ
Bronze medal icon.svg "Динамо" Мінськ 34 17 9 8 51-34 43 КУ
4 "Зеніт" Ленінград 34 15 11 8 42-32 40 (-1)
5 "Жальгіріс" Вільнюс 34 15 9 10 38-36 39
6 "Торпедо" Москва 34 14 11 9 40-34 38 (-1)
7 "Динамо" Київ 34 14 10 10 50-34 38
8 "Чорноморець" Одеса 34 16 5 13 44-46 37
9 "Шахтар" Донецьк 34 16 3 15 48-40 35
10 "Пахтакор" Ташкент 34 13 9 12 37-34 35
11 "Металіст" Харків 34 12 8 14 38-40 32
12 ЦСКА Москва 34 11 12 11 37-33 32 (-2)
13 "Нефтчі" Баку 34 10 10 14 32-38 30
14 "Арарат" Єреван 34 11 7 16 29-47 29
15 "Динамо" Москва 34 9 11 14 30-37 28 (-1) КК
16 "Динамо" Тбілісі 34 9 9 16 41-48 27
17 "Торпедо" Кутаїсі 34 4 12 18 26-58 18 (-2)
18 "Ністру" Кишинів 34 3 4 27 19-73 10

Ліміт нічиїх дорівнює 10.

Кращий бомбардир - Юрій Гаврилов ( "Спартак" Москва) - 18 голів у 34 матчах.


2. Перша ліга. Підсумкова таблиця

М Команда І У Н П Г Про
1 "Кайрат" Алма-Ата 42 25 10 7 78-36 60
2 СКА Ростов-на-Дону 42 23 13 6 73-36 58 (-1)
3 "Факел" Вороніж 42 21 12 9 53-30 54
4 "Ротор" Волгоград 42 23 5 14 62-48 51
5 "Металург" Запоріжжя 42 21 8 13 66-46 50
6 "Колос" Нікополь 42 18 12 12 69-52 48
7 "Таврія" Сімферополь 42 16 12 14 78-67 44
8 "Кубань" Краснодар 42 16 11 15 58-48 43
9 "Гурія" Ланчхуті 42 19 4 19 52-71 42
10 "Кузбас" Кемерово 42 15 13 14 50-49 42 (-1)
11 СКА "Карпати" Львів 42 15 12 15 43-46 42
12 "Памір" Душанбе 42 15 10 17 46-55 40
13 "Зоря" Ворошиловград 42 14 11 17 66-67 39
14 "Даугава" Рига 42 14 10 18 57-63 38
15 "Локомотив" Москва 42 13 13 16 51-47 38 (-1)
16 "Зірка" Джізак 42 13 12 17 62-64 38
17 "Іскра" Смоленськ 42 14 9 19 51-47 37
18 "Шинник" Ярославль 42 13 11 18 45-75 37
19 СКА Хабаровськ 42 12 12 18 33-54 36
20 "Дніпро" Могильов 42 12 13 17 40-60 36 (-1)
21 "Текстильник" Іваново 42 8 10 24 45-83 26
22 "Динамо" Кіров 42 5 11 26 29-63 21

3. Друга ліга. Підсумкове становище

3.1. Фінал 1

  1. "Іртиш" Омськ
  2. "Металург" Липецьк
  3. СКА Київ

3.2. Фінал 2

  1. "Спартак" Орджонікідзе
  2. "Знамя труда" Орехово-Зуєво
  3. "Шахтар" Караганда

3.3. Фінал 3

  1. "Динамо" Батумі
  2. "Крилья Совєтов" Куйбишев
  3. "Нафтовик" Фергана

3.3.1. 1 зона

  1. "Знамя труда" Орехово-Зуєво
  2. "Червона Пресня" Москва
  3. "Спартак" Кострома
  4. "Динамо" Вологда
  5. "Світлотехніка" Саранськ
  6. "Зоря" Калуга
  7. "Будівельник" Череповець
  8. "Зоркий" Красногорськ
  9. "Динамо" Кашіра
  10. "Спартак" Тамбов
  11. ТОЗ Тула
  12. "Спартак" Рязань
  13. "Волга" Калінін
  14. "Сатурн" Рибінськ
  15. "Волжанін" Кінешма
  16. ФШМ Москва

3.3.2. 2 зона

  1. "Крилья Совєтов" Куйбишев
  2. "Металург" Магнітогорськ
  3. "Локомотив" Челябінськ
  4. "Зеніт" Іжевськ
  5. "Рубін" Казань
  6. "Хімік" Дзержинськ
  7. "Зірка" Перм
  8. "Турбіна" Брежнєв
  9. "Уралец" Нижній Тагіл
  10. "Уралмаш" Свердловськ
  11. "Сталь" Чебоксари
  12. "Торпедо" Тольятті
  13. "Дружба" Йошкар-Ола
  14. "Гастелло" Уфа
  15. "Волга" Горький

3.3.3. 3 зона

  1. "Спартак" Орджонікідзе
  2. "Ростсельмаш" Ростов-на-Дону
  3. "Динамо" Ставрополь
  4. "Уралан" Еліста
  5. "Машук" П'ятигорськ
  6. "Сокіл" Саратов
  7. "Цемент" Новоросійськ
  8. "Динамо" Махачкала
  9. "Терек" Грозний
  10. "Торпедо" Таганрог
  11. "Спартак" Нальчик
  12. "Торпедо" Волзький
  13. "Атоммаш" Волгодонськ
  14. "Нарт" Черкеськ
  15. "Дружба" Майкоп
  16. "Валігура" Астрахань

3.3.4. 4 зона

  1. "Іртиш" Омськ
  2. "Геолог" Тюмень
  3. "Автомобіліст" Красноярськ
  4. "Динамо" Барнаул
  5. "Луч" Владивосток
  6. "Металург" Новокузнецьк
  7. "Зірка" Іркутськ
  8. "Манометр" Томськ
  9. "Амур" Благовєщенськ
  10. "Ангара" Ангарськ
  11. "Торпедо" Рубцовськ
  12. "Амур" Комсомольськ-на-Амурі
  13. "Локомотив" Улан-Уде
  14. "Чкаловець" Новосибірськ

3.3.5. 5 зона

  1. "Металург" Липецьк
  2. "Динамо" Брянськ
  3. "Хімік" Гродно
  4. "Автомобіліст" Тирасполь
  5. "Салют" Білгород
  6. "Атлантас" Клайпеда
  7. "Спартак" Орел
  8. "Гомсільмаш" Гомель
  9. "Динамо" Брест
  10. "Двіна" Вітебськ
  11. "Звейніекс" Лієпая
  12. "Стріла" Воронеж
  13. "Північ" Мурманськ
  14. "Динамо" Ленінград
  15. "Авангард" Курськ
  16. ШВСМ Таллін
  17. "Балтика" Калінінград

3.3.6. 6 зона

  1. СКА Київ
  2. "Колос" Павлоград
  3. "Нива" Вінниця
  4. СКА Одеса
  5. "Кривбас" Кривий Ріг
  6. "Буковина" Чернівці
  7. "Спартак" Житомир
  8. "Авангард" Рівне
  9. "Шахтар" Горлівка
  10. "Закарпаття" Ужгород
  11. "Торпедо" Луцьк
  12. "Металург" Дніпродзержинськ
  13. "Нива" Бережани
  14. "Атлантика" Севастополь
  15. "Поділля" Хмельницький
  16. "Кристал" Херсон
  17. "Зірка" Кіровоград
  18. "Новатор" Жданов
  19. "Океан" Керч
  20. "Маяк" Харків
  21. "Стахановець" Стаханов
  22. "Прикарпаття" Івано-Франківськ
  23. "Десна" Чернігів
  24. "Суднобудівник" Миколаїв
  25. "Дніпро" Черкаси
  26. "Фрунзенець" Суми

3.3.7. 7 зона

  1. "Нафтовик" Фергана
  2. "Алга" Фрунзе
  3. "Динамо" Самарканд
  4. "Новбахор" Наманган
  5. "Автомобіліст" Термез
  6. "Ешлік" Туракурган
  7. "Нарімановец" Наріманов
  8. "Ходжент" Ленінабад
  9. "Старт" Ташкент
  10. "Пахтакор" Курган-Тюбе
  11. "Янгиер" Янгиер
  12. "Зарафшан" Навої
  13. "Хіва" Хіва
  14. "Сохібкор" Халкабад
  15. "Бешкент" Бешкент
  16. "Хісар" Шахрісябз
  17. "Шахріханец" Шахрихан
  18. "Хорезм" Ханки
  19. "Алай" Ош
  20. "Амудар'я" Нукус
  21. ЦОР Фрунзе

3.3.8. 8 зона

  1. "Джезказганец" Джезказган
  2. "Шахтар" Караганда
  3. "Трактор" Павлодар
  4. "Меліоратор" Чимкент
  5. "Спартак" Семипалатинськ
  6. "Цілинників" Цілиноград
  7. "Жетису" Талди-Курган
  8. "Хімік" Джамбул
  9. "Булат" Теміртау
  10. "Торпедо" Кокчетав
  11. "Актюбінец" Актюбінськ
  12. "Схід" Усть-Каменогорськ
  13. "Екібастузец" Екібастуз
  14. "Енергетик" Кустанай
  15. "Авангард" Петропавловськ
  16. "Меліоратор" Кзил-Орда
  17. СКІФ Алма-Ата

3.3.9. 9 зона

  1. "Динамо" Батумі
  2. "Котайк" Абовян
  3. "Колхеті" Поті
  4. "Локомотив" Самтредіа
  5. "Колхозчі" Ашхабад
  6. "Мешахте" Ткібулі
  7. "Мерцхалі" Махарадзе
  8. "Діла" Горі
  9. "Ширак" Ленінакан
  10. "Карабах" Степанакерт
  11. "Хазар" Ленкорань
  12. "Динамо" Сухумі
  13. "Кяпаз" Кировабад
  14. "Спартак" Октемберян
  15. "Автомобіліст" Мінгечаур
  16. "Араз" Нахічевань
  17. "Олімпія" Арташаті