Чемпіонат СРСР з футболу 1985

48-й чемпіонат СРСР з футболу був розіграний з 1 березня по 23 листопада 1985. Переможцем стало київське "Динамо".


1. Вища ліга. Підсумкова таблиця

Після 27 турів "Торпедо" Кутаїсі займало 18-е місце, здобувши 5 перемог. Проте в останніх семи турах команда здобула 6 перемог і зберегла місце у вищій лізі. Цей факт відзначався журналістами і уболівальниками як явна ознака договірних матчів [1].

Олег Протасов з "Дніпра" побив рекорд чемпіонатів СРСР за кількістю м'ячів, забитих в одному чемпіонаті - 35, поліпшивши досягнення Микити Симоняна 1950 (34 м'ячі). Враховуючи той факт, що до семи голами Протасовим після 16 ігор, він додав до решти 17-ти 28, багатьма даний результат розцінювався також як підсумок договірних матчів [2].

Реакція Федерації футболу СРСР була наступною: [2].

На черговому засіданні президії Федерації футболу СРСР розглянуті попередні підсумки першості СРСР 1985 року. Члени президії піддали гострій критиці керівників команд, які провели окремі матчі на заключному етапі чемпіонату пасивно, без належної спортивної боротьби та відповідальності перед глядачами. Зокрема, називалися команди київського "Динамо" (старший тренер В. Лобановський), московського "Торпедо" ( В. Іванов), "Дніпра" ( В. Ємець). Президія федерації звернувся до спорткомітету УРСР і Москви з проханням розглянути звіти керівників цих команд і вжити заходів, спрямованих на підвищення у футболістів і тренерів відповідальності перед глядачами.

М Команда І У Н П М Про УЄФА
Gold medal icon.svg "Динамо" Київ 34 20 8 6 64-26 48 КЧ
Silver medal icon.svg "Спартак" Москва 34 18 10 6 72-28 46 КУ
Bronze medal icon.svg "Дніпро" Дніпропетровськ 34 16 11 7 71-41 42 (-1) КУ
4 "Динамо" Мінськ 34 16 9 9 40-31 41 КУ
5 "Торпедо" Москва 34 13 10 11 42-40 36 КК
6 "Зеніт" Ленінград 34 14 7 13 48-38 35
7 "Жальгіріс" Вільнюс 34 12 11 11 43-49 34 (-1)
8 "Динамо" Тбілісі 34 11 10 13 34-39 32
9 "Кайрат" Алма-Ата 34 11 13 10 43-46 32 (-3)
10 "Металіст" Харків 34 12 7 15 39-55 31
11 "Торпедо" Кутаїсі 34 11 9 14 40-51 31
12 "Шахтар" Донецьк 34 10 12 12 46-45 30 (-2)
13 "Арарат" Єреван 34 10 12 12 42-46 30 (-2)
14 "Динамо" Москва 34 11 7 16 37-50 29
15 "Чорноморець" Одеса 34 11 7 16 44-65 29
16 "Нефтчі" Баку 34 9 11 14 30-40 28 (-1)
17 "Факел" Вороніж 34 9 9 16 24-45 27
18 СКА Ростов-на-Дону 34 7 7 20 36-60 21

Ліміт нічиїх дорівнює 10.

"Чорноморець" і "Нефтчі" у перехідному турнірі відстояли місця у вищій лізі.

Кращий бомбардир - Олег Протасов ( "Дніпро") - 35 голів у 33 матчах.


2. Перехідний турнір

М Команда І У Н П М Про
1 "Чорноморець" Одеса 6 3 3 0 6-3 9
2 "Нефтчі" Баку 6 2 3 1 9-4 7
3 ЦСКА Москва 6 1 3 2 7-7 5
4 "Даугава" Рига 6 1 1 4 3-11 3
Результати матчів


28 листопада 1985
"Чорноморець" Одеса 0:0 "Нефтчі" Баку


1 грудня 1985
"Даугава" Рига 0:1 "Чорноморець" Одеса


1 грудня 1985
"Нефтчі" Баку 1:1 ЦСКА Москва


4 грудня 1985
"Нефтчі" Баку 3:0 "Даугава" Рига


5 грудня 1985
"Чорноморець" Одеса 2:1 ЦСКА Москва


8 грудня 1985
"Нефтчі" Баку 1:1 "Чорноморець" Одеса


11 грудня 1985
"Чорноморець" Одеса 1:0 "Даугава" Рига


12 грудня 1985
ЦСКА Москва 2:0 "Нефтчі" Баку


15 грудня 1985
"Даугава" Рига 0:4 "Нефтчі" Баку


"Даугава" Рига 2:2 ЦСКА Москва


ЦСКА Москва 0:1 "Даугава" Рига


ЦСКА Москва 1:1 "Чорноморець" Одеса

3. Перша ліга

3.1. Фінальний етап. Група "А" (за 1-12 місця). Підсумкова таблиця

М Команда 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 І У Н П Г Про
1 "Даугава" Рига Soccerball.svg 1:1 1:1 2:0 4:0 0:1 4:3 3:0 1:1 5:1 2:0 1:0 42 24 12 6 78-35 60
2 ЦСКА Москва 1:1 Soccerball.svg 2:1 3:1 1:1 2:0 3:0 0:0 3:1 3:1 4:1 4:0 42 21 14 7 81-37 54
3 СКА "Карпати" Львів 4:2 1:1 Soccerball.svg 4:0 3:1 2:1 2:0 1:0 3:2 3:0 2:0 1:0 42 21 13 8 66-44 54
4 "Памір" Душанбе 2:1 1:0 2:2 Soccerball.svg 1:0 2:0 2:0 3:1 1:0 3:0 4:2 2:0 42 21 10 11 59-41 52
5 "Колос" Нікополь 2:5 2:1 1:1 0:1 Soccerball.svg 1:0 2:1 1:0 4:0 2:1 2:1 1:0 42 20 6 16 52-55 46
6 "Локомотив" Москва 2:3 1:2 4:0 4:1 2:0 Soccerball.svg 1:2 2:0 3:1 2:0 1:1 3:0 42 16 11 15 52-51 43
7 "Шинник" Ярославль 1:2 1:1 3:0 0:0 0:1 2:2 Soccerball.svg 2:0 1:1 0:0 3:1 2:1 42 15 14 13 51-53 42
8 "Ротор" Волгоград 0:2 0:5 1:1 2:1 3:0 3:0 1:2 Soccerball.svg 2:0 3:2 2:1 3:1 42 15 12 15 61-56 42
9 СКА Хабаровськ 0:0 0:5 2:3 1:0 2:2 0:0 2:0 1:1 Soccerball.svg 3:2 2:1 3:0 42 16 9 17 56-68 41
10 "Котайк" Абовян 1:2 2:0 2:3 3:2 1:2 0:3 0:0 1:0 2:0 Soccerball.svg 3:2 2:0 42 16 5 21 54-65 37
11 "Динамо" Батумі 2:2 0:2 1:1 0:0 2:0 2:2 2:1 3:2 0:1 2:2 Soccerball.svg 3:2 42 13 9 20 56-71 35
12 "Динамо" Ставрополь 0:0 1:1 0:2 1:2 0:1 0:0 4:2 3:3 2:0 1:0 4:1 Soccerball.svg 42 13 7 22 35-54 33

3.2. Фінальний етап. Група "Б" (за 13-22 місця). Підсумкова таблиця

М Команда 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 І У Н П Г Про
13 "Металург" Запоріжжя Soccerball.svg 1:0 4:2 2:1 3:2 2:0 0:0 2:1 1:0 6:0 38 16 8 14 49-52 40
14 "Пахтакор" Ташкент 4:3 Soccerball.svg 1:0 0:1 3:0 2:2 2:0 0:0 1:0 2:1 38 14 13 11 48-38 40
15 "Кузбас" Кемерово 5:1 1:4 Soccerball.svg 3:1 1:4 0:2 3:0 2:0 2:0 3:2 38 17 5 16 62-52 39
16 "Спартак" Орджонікідзе 3:2 0:0 2:0 Soccerball.svg 4:3 3:1 1:0 2:1 2:0 3:1 38 17 4 17 49-52 38
17 "Гурія" Ланчхуті 3:1 2:2 0:0 4:0 Soccerball.svg 1:4 2:0 0:1 1:0 2:1 38 15 7 16 50-52 37
18 "Кубань" Краснодар 0:0 1:0 2:2 4:0 3:0 Soccerball.svg 0:1 1:1 1:2 2:0 38 13 8 17 51-50 34
19 "Ністру" Кишинів 1:1 1:0 2:1 2:0 2:2 4:0 Soccerball.svg 1:1 1:1 3:1 38 12 8 18 38-54 32
20 "Крилья Совєтов" Куйбишев 1:0 1:3 1:3 2:1 0:2 1:1 2:0 Soccerball.svg 1:2 5:0 38 10 13 15 36-42 32
21 "Іскра" Смоленськ 0:1 0:0 1:3 1:1 0:1 5:1 2:1 2:1 Soccerball.svg 3:1 38 8 8 22 27-48 24
22 "Зірка" Джізак 4:2 1:0 1:4 2:0 1:1 0:0 0:3 1:0 0:1 Soccerball.svg 38 7 8 23 37-78 22

4. Друга ліга

4.1. Фінал А

  1. "Ростсельмаш" Ростов-на-Дону
  2. "Таврія" Сімферополь
  3. "Зірка" Джізак
  4. "Сохібкор" Халкабад

4.2. Фінал Б

  1. "Атлантас" Клайпеда
  2. "Зірка" Перм
  3. "Мерцхалі" Махарадзе
  4. "Крилья Совєтов" Куйбишев

4.3. Фінал У

  1. "Іскра" Смоленськ
  2. "Меліоратор" Чимкент
  3. "Геолог" Тюмень
  4. "Динамо" Брянськ

4.3.1. 1 зона

  1. "Динамо" Брянськ
  2. "Зоркий" Красногорськ
  3. "Знамя труда" Орехово-Зуєво
  4. "Арсенал" Тула
  5. "Зоря" Калуга
  6. "Текстильник" Іваново
  7. "Червона Пресня" Москва
  8. "Спартак" Кострома
  9. "Динамо" Вологда
  10. "Будівельник" Череповець
  11. "Спартак" Рязань
  12. СК ФШМ Москва
  13. "Торпедо" Володимир
  14. "Сатурн" Андропов
  15. "Динамо" Кашіра
  16. "Волжанін" Кінешма
  17. "Волга" Калінін

4.3.2. 2 зона

  1. "Зірка" Перм
  2. "Уралмаш" Свердловськ
  3. "Динамо" Кіров
  4. "Уралец" Нижній Тагіл
  5. "Металург" Магнітогорськ
  6. "Гастелло" Уфа
  7. "Рубін" Казань
  8. "Локомотив" Челябінськ
  9. "Світлотехніка" Саранськ
  10. "Хімік" Дзержинськ
  11. "Зеніт" Устинов
  12. "Дружба" Йошкар-Ола
  13. "Торпедо" Тольятті
  14. "Турбіна" Брежнєв
  15. "Сталь" Чебоксари

4.3.3. 3 зона

  1. "Ростсельмаш" Ростов-на-Дону
  2. "Спартак" Нальчик
  3. "Сокіл" Саратов
  4. "Уралан" Еліста
  5. "Атоммаш" Волгодонськ
  6. "Терек" Грозний
  7. "Дружба" Майкоп
  8. "Машук" П'ятигорськ
  9. "Торпедо" Волзький
  10. "Цемент" Новоросійськ
  11. "Нарт" Черкеськ
  12. "Валігура" Астрахань
  13. "Торпедо" Таганрог
  14. "Динамо" Махачкала
  15. "Салют" Білгород
  16. "Стріла" Воронеж

4.3.4. 4 зона

  1. "Геолог" Тюмень
  2. "Зірка" Іркутськ
  3. "Іртиш" Омськ
  4. "Торпедо" Рубцовськ
  5. "Металург" Новокузнецьк
  6. "Селенга" Улан-Уде
  7. "Динамо" Барнаул
  8. "Манометр" Томськ
  9. "Луч" Владивосток
  10. "Автомобіліст" Красноярськ
  11. "Локомотив" Чита
  12. "Амур" Комсомольськ-на-Амурі
  13. "Ангара" Ангарськ
  14. "Амур" Благовєщенськ

4.3.5. 5 зона

  1. "Атлантас" Клайпеда
  2. "Металург" Липецьк
  3. "Дніпро" Могильов
  4. "Хімік" Гродно
  5. "Авангард" Курськ
  6. "Динамо" Брест
  7. "Зоря" Бельци
  8. "Спорт" Таллін
  9. "Автомобіліст" Тирасполь
  10. "Спартак" Тамбов
  11. "Балтика" Калінінград
  12. "Спартак" Орел
  13. "Звейніекс" Лієпая
  14. "Витязь" Вітебськ
  15. "Гомсільмаш" Гомель
  16. "Динамо" Ленінград

4.3.6. 6 зона

  1. "Таврія" Сімферополь
  2. "Нива" Вінниця
  3. "Суднобудівник" Миколаїв
  4. СКА Київ
  5. СКА Одеса
  6. "Закарпаття" Ужгород
  7. "Нива" Тернопіль
  8. "Колос" Павлоград
  9. "Буковина" Чернівці
  10. "Зірка" Кіровоград
  11. "Атлантика" Севастополь
  12. "Шахтар" Горлівка
  13. "Зоря" Ворошиловград
  14. "Океан" Керч
  15. "Торпедо" Луцьк
  16. "Кривбас" Кривий Ріг
  17. "Кристал" Херсон
  18. "Новатор" Жданов
  19. "Прикарпаття" Івано-Франківськ
  20. "Динамо" Ірпінь
  21. "Десна" Чернігів
  22. "Поділля" Хмельницький
  23. "Авангард" Рівне
  24. "Торпедо" Запоріжжя
  25. "Маяк" Харків
  26. "Спартак" Житомир
  27. "Стахановець" Стаханов
  28. "Металург" Дніпродзержинськ

4.3.6.1. 1 група
  1. "Нива" Вінниця
  2. "Суднобудівник" Миколаїв
  3. СКА Київ
  4. "Нива" Тернопіль
  5. СКА Одеса
  6. "Буковина" Чернівці
  7. "Закарпаття" Ужгород
  8. "Торпедо" Луцьк
  9. "Прикарпаття" Івано-Франківськ
  10. "Десна" Чернігів
  11. "Динамо" Ірпінь
  12. "Поділля" Хмельницький
  13. "Авангард" Рівне
  14. "Спартак" Житомир

4.3.6.2. 2 група
  1. "Таврія" Сімферополь
  2. "Зірка" Кіровоград
  3. "Атлантика" Севастополь
  4. "Шахтар" Горлівка
  5. "Колос" Павлоград
  6. "Зоря" Ворошиловград
  7. "Океан" Керч
  8. "Кривбас" Кривий Ріг
  9. "Маяк" Харків
  10. "Кристал" Херсон
  11. "Новатор" Жданов
  12. "Торпедо" Запоріжжя
  13. "Металург" Дніпродзержинськ
  14. "Стахановець" Стаханов

4.3.7. 7 зона

  1. "Сохібкор" Халкабад
  2. "Нафтовик" Фергана
  3. "Зарафшан" Навої
  4. "Динамо" Самарканд
  5. "Хорезм" Ханки
  6. "Шахріханец" Шахрихан
  7. "Касансаец" Касансай
  8. "Цілинників" Турткуль
  9. "Автомобіліст" Наманган
  10. "Янгиер" Янгиер
  11. "Хіва" Хіва
  12. "Геолог" Карші
  13. "Алай" Ош
  14. "Ходжент" Ленінабад
  15. "Сурхан" Термез
  16. "Алга" Фрунзе
  17. "Нарімановец" Наріманов

4.3.8. 8 зона

  1. "Меліоратор" Чимкент
  2. "Цілинників" Цілиноград
  3. "Трактор" Павлодар
  4. "Шахтар" Караганда
  5. "Енергетик" Кустанай
  6. "Спартак" Семипалатинськ
  7. "Схід" Усть-Каменогорськ
  8. "Екібастузец" Екібастуз
  9. "Джезказганец" Джезказган
  10. "Хімік" Джамбул
  11. "Торпедо" Кокчетав
  12. "Актюбінец" Актюбінськ
  13. "Меліоратор" Кзил-Орда
  14. СКІФ Алма-Ата

4.3.8.1. 1 етап
  1. "Меліоратор" Чимкент
  2. "Цілинників" Цілиноград
  3. "Шахтар" Караганда
  4. "Трактор" Павлодар
  5. "Енергетик" Кустанай
  6. "Спартак" Семипалатинськ
  7. "Схід" Усть-Каменогорськ
  8. "Екібастузец" Екібастуз
  9. "Джезказганец" Джезказган
  10. "Хімік" Джамбул
  11. "Торпедо" Кокчетав
  12. "Актюбінец" Актюбінськ
  13. "Меліоратор" Кзил-Орда
  14. СКІФ Алма-Ата

4.3.9. 9 зона

  1. "Мерцхалі" Махарадзе
  2. "Кяпаз" Кировабад
  3. "Спартак" Октемберян
  4. "Колхозчі" Ашхабад
  5. "Карабах" Степанакерт
  6. "Гянджлік" Баку
  7. "Динамо" Сухумі
  8. "Діла" Горі
  9. "Колхеті" Поті
  10. "Локомотив" Самтредіа
  11. "Мешахте" Ткібулі
  12. "Автомобіліст" Мінгечаур
  13. "Локомотив" Тбілісі
  14. "Ширак" Ленінакан
  15. "Араз" Нахічевань
  16. "Олімпія" Аштарак

Джерела

  1. Архів Акселя Вартаняна. "Росія прийняла" договірну "естафету", "Спорт-Експрес Футбол", № 194, 29.02.08
  2. 1 2 Архів Акселя Вартаняна. "Договірні бомбардири", "Спорт-Експрес Футбол", № 193, 15.02.08