Чемпіонат СРСР з футболу 1969

31-й чемпіонат СРСР з футболу був розіграний з 4 квітня по 21 жовтня 1969. Переможцем турніру став московський "Спартак".

Чемпіонат проводився у два етапи.


1. Клас "А"

1.1. Перша група "А"

1.1.1. Фінал за 1-14 місця. Підсумкова таблиця

М Команда І У Н П М Про УЄФА
Gold medal icon.svg "Спартак" Москва 26 19 5 2 40-11 43 КЧ
Silver medal icon.svg "Динамо" Київ 26 16 7 3 37-13 39
Bronze medal icon.svg "Динамо" Тбілісі 26 12 11 3 34-17 35
4 "Динамо" Москва 26 12 7 7 44-28 31
5 "Торпедо" Москва 26 11 9 6 29-19 31
6 ЦСКА 26 10 9 7 19-14 29
7 "Нефтчі" Баку 26 6 11 9 26-27 23
8 "Чорноморець" Одеса 26 7 7 12 17-26 21
9 "Зеніт" Ленінград 26 6 9 11 21-34 21
10 "Шахтар" Донецьк 26 6 8 12 20-28 20
11 "Зоря" Луганськ 26 5 9 12 21-30 19
12 СКА Ростов-на-Дону 26 6 7 13 23-37 19
13 "Динамо" Мінськ 26 5 9 12 14-31 19
14 "Торпедо" Кутаїсі 26 4 6 16 20-50 14

1.1.2. Фінал за 15-20 місця. Підсумкова таблиця

М Команда І У Н П М Про
15 "Арарат" Єреван 34 13 11 10 48-40 37
16 "Пахтакор" Ташкент 34 13 9 12 35-37 35
17 "Кайрат" Алма-Ата 34 12 10 12 29-31 34
18 "Локомотив" Москва 34 8 9 17 33-47 25
19 "Крилья Совєтов" Куйбишев 34 8 8 18 34-48 24
20 "Уралмаш" Свердловськ 34 7 8 19 19-39 22

1.1.3. Нагороди

Кращий бомбардир - Володимир Проскурін ( СКА) - 16 голів у 26 матчах, Микола Осянін ( "Спартак" (М)) - 16 голів у 30 матчах, Джемал Херхадзе ( "Торпедо" (Кт)) - 16 голів у 31 матчі.

Однак через те, що на думку журналіста газети "Футбол - Хокей" Геннадія Радчука Херхадзе і Проскурін забили по три голи в останньому матчі в результаті змови, приз газети "Труд" найкращому бомбардиру отримав Осяніну з формулюванням "Рішення мотивоване тим, що М. Осянін - гравець команди, що стала чемпіоном країни; забиті їм голи у вирішальних матчах з командами" Динамо "(Київ), ЦСКА," Динамо "(Москва) практично визначили перемогу "Спартака". Враховується також те, що Н. Осянін виступав у складі збірної СРСР і в чемпіонатах країни провів близько 250 матчів ". [1]


1.2. Друга група "А". Підсумкова таблиця

Чемпіонат СРСР 1969 у другій групі класу "А" проходив у два етапи:

  • на першому етапі 87 клубів у чотирьох підгрупах (друга підгрупа була в свою чергу розбита на дві зони, що розіграли дві стадії) визначали учасників фінального турніру (кращі команди в кожній підгрупі);
  • на другому етапі клуби у фінальному турнірі розіграли путівку в першу групу.

1.2.1. Фінал за 1-4 місця

М Команда І У Н П Г Про
1 "Спартак" Орджонікідзе 3 2 0 1 4-2 4
2 "Дніпро" Дніпропетровськ 3 1 1 1 2-3 3
3 СКА Хабаровськ 3 1 1 1 1-2 3
4 "Жальгіріс" Вільнюс 3 1 0 2 2-2 2

2. Перехідні ігри для команд республік за право грати в класі "А"

  1. "Гомсільмаш" Гомель
  2. "Неман" Гродно
  1. "Металург" Чимкент
  2. "Трактор" Павлодар
  1. "Ташавтомаш" Ташкент
  2. "Зарафшан" Навої

3. Клас "Б"

3.1. РРФСР. Підсумкове становище

3.1.1. Фінал

  1. "Дружба" Майкоп
  2. "Сатурн" Рибінськ
  3. "Іскра" Смоленськ
  4. "Цемент" Новоросійськ
  5. "Шахтар" Кіселевск
  6. "Нарзан" Кисловодськ

3.1.2. Півфінал I

  1. "Дружба" Майкоп
  2. "Динамо" Горький
  3. "Філі" Москва
  4. "Знамя труда" Орехово-Зуєво

3.1.3. Півфінал II

  1. "Нарзан" Кисловодськ
  2. "Мотор" Володимир
  3. "Будівельник" Сочі
  4. "Союз" Москва

3.1.4. Півфінал III

  1. "Шахтар" Кіселевск
  2. "Нафтовик" Бугульма
  3. "Метеор" Жуковський
  4. "Червоний трикутник" Ленінград

3.1.5. Півфінал IV

  1. "Цемент" Новоросійськ
  2. "Корд" Балаково
  3. "Хімік" Новомосковськ
  4. "Динамо" Кіров

3.1.6. Півфінал V

  1. "Іскра" Смоленськ
  2. "Рибак" Знахідка
  3. "Металург" Златоуст
  4. "Динамо" (клуб) Ленінград

3.1.7. Півфінал VI

  1. "Сатурн" Рибінськ
  2. "Урожай" Слов'янськ-на-Кубані
  3. "Вимпел" Калінінград М.о.
  4. "Металург" Новокузнецьк
3.1.7.1. 1 зона
  1. "Мотор" Володимир
  2. "Гомсільмаш" Гомель
  3. "Знамя труда" Орехово-Зуєво
  4. "Іскра" Смоленськ
  5. "Авангард" Коломна
  6. "Машинобудівник" Балашиха
  7. "Спартак" Могильов
  8. "Північ" Мурманськ
  9. "Гранітас" Клайпеда
  10. "Звейніекс" Лієпая
  11. "Ковровец" Ковров
  12. "Сатурн" Раменське
  13. "Онежец" Петрозаводськ
  14. "Двіна" Вітебськ
  15. "Десна" Брянськ
  16. "Електрон" Новгород
  17. "Нева" Ленінград

3.1.7.2. 2 зона
  1. "Сатурн" Рибінськ
  2. "Динамо" Горький
  3. "Хімік" Новомосковськ
  4. "Торпедо" Павлово
  5. "Спартак" Кострома
  6. "Енергія" Чебоксари
  7. "Динамо" Вологда
  8. "Хімік" Дзержинськ
  9. "Торпедо" Люберці
  10. "Торпедо" Подольськ
  11. "Металург" Череповець
  12. "Ока" Ступіно
  13. "Спартак" Рязань
  14. "Знамя" Ногінськ
  15. "Трактор" Ухта
  16. "Авангард" Серпухов
  17. "Чайка" Зеленодольськ
  18. "Енергія" Северодвинск

3.1.7.3. 3 зона
  1. "Цемент" Новоросійськ
  2. "Урожай" Слов'янськ-на-Кубані
  3. "Будівельник" Сочі
  4. "Трудові резерви" Курськ
  5. "Калитва" Біла Калитва
  6. "Хіммашевец" Пенза
  7. "Спартак" Тамбов
  8. "Спартак" Орел
  9. "Торпедо" Єйськ
  10. "Прогрес" Каменськ
  11. "Металург" Червоний Сулін
  12. "Спартак" Саранськ
  13. "Урожай" Кореновск
  14. "Ельта" Єлець
  15. "Енергія" Новочеркаськ
  16. "Шахтар" Шахти
  17. "Урожай" Канівська
  18. "Урожай" Кримськ

3.1.7.4. 4 зона
  1. "Дружба" Майкоп
  2. "Корд" Балаково
  3. "Нарзан" Кисловодськ
  4. "Виноградар" Дербент
  5. "Енергія" Волзький
  6. "Ірістон" Моздок
  7. "Автомобіліст" Енгельс
  8. "Уралан" Еліста
  9. "Тяжмаш" Сизрань
  10. "Сунжа" Грозний
  11. "Труд" Каспийск
  12. "Колос" Павлівська
  13. "Хімік" Невинномиськ
  14. "Торпедо" Армавір
  15. "Хімік" Тольятті
  16. "Колос" Олександрівське
  17. "Мотор" Пролетарська
  18. "Урожай" Светлоград

3.1.7.5. 5 зона
  1. "Металург" Златоуст
  2. "Нафтовик" Бугульма
  3. "Динамо" Кіров
  4. "Нафтовик" Тюмень
  5. "Нафтовик" Салават
  6. "Каучук" Стерлітамак
  7. "Нафтовик" Омськ
  8. "Уралец" Нижній Тагіл
  9. "Старт" Верхня Салда
  10. "Торпедо" Міасс
  11. "Шахтар" Кумертау
  12. "Хімік" Березники
  13. "Буровик" Альметьївськ
  14. "Зауралец" Курган
  15. "Локомотив" Оренбург
  16. "Нафтовик" Жовтневий
  17. "Кіровець" Перм

3.1.7.6. 6 зона
  1. "Шахтар" Кіселевск
  2. "Металург" Новокузнецьк
  3. "Рибак" Знахідка
  4. "Старт" Ангарськ
  5. "Шахтар" Прокоп'євськ
  6. "Граніт" Тетюхе
  7. "Торпедо" Рубцовськ
  8. "Пурс" Братськ
  9. "Мотор" Междуреченськ
  10. "Хімік" Усольї-Сибірське
  11. "Урожай" Канськ
  12. "Амур" Благовєщенськ
  13. "Сахалін" Південно-Сахалінськ
  14. "Авангард" Комсомольськ-на-Амурі
  15. "Будівельник" Хабаровськ
  16. "Прогрес" Бійськ
  17. "Будівельник" Біробіджан
  18. СЕТМ Новосибірськ
  19. "Локомотив" Абакан
  20. "Гірник" Райчихинськ

3.1.7.7. 7 зона
  1. "Динамо" (клуб) Москва
  2. "Філі" Москва
  3. "Союз" Москва
  4. "Крила Рад" Москва
  5. "Торпедо" (клуб) Москва
  6. "Блискавка" Москва
  7. "Знамя труда" Москва
  8. "Спартак (клуб)" Москва
  9. "Іскра" Москва
  10. "Москвич" Москва
  11. "Московсько-Рязанське відділення ж. Д." Москва
  12. "Завод Фрезер" Москва
  13. "Підшипник" Москва
  14. "Червоний пролетар" Москва
  15. "Метеор" Москва
  16. "Метробуд" Москва
  17. "Московсько-Ярославське відділення ж. Д." Москва
  18. "Спартак-2" Москва
  19. "М'ясокомбінат" Москва
  20. "Серп і Молот" Москва

3.1.7.8. 8 зона.
  1. "Динамо" (клуб) Ленінград
  2. "Червоний трикутник" Ленінград
  3. "Зірка" Виборг
  4. "Енергія" Новгород
  5. "Металург" Волхов
  6. "Металург" Боксітогорск
  7. "Шторм" Ленінград
  8. ШВСМ-1 Ленінград
  9. "Хімік" Сланці
  10. "Політехнік" Ленінград
  11. "Металург" Пікальово
  12. СКФ Ленінград
  13. "Локомотив" Ленінград
  14. ШВСМ-2 Ленінград

3.1.7.9. 9 зона
  1. "Метеор" Жуковський
  2. "Вимпел" Калінінград М.о.
  3. "Олімп" Фрязіно
  4. "Машзавод" Ступіно
  5. "Хімік" Клин
  6. "Юність" Павловський Посад
  7. "Зоркий" Красногорськ
  8. "Меланжист" Егорьевск
  9. "Хвиля" Дубна
  10. "Спартак" Лохвиця
  11. "Сокіл" Дульово
  12. "Карболіт" Орехово-Зуєво
  13. "Комета" Литкаріно
  14. "Темп" Загорськ
  15. "Шовковик" Наро-Фомінськ
  16. "Луч" Загорськ

3.2. УРСР. Підсумкове становище

3.2.1. Фінал.

  1. "Спартак" Івано-Франківськ
  2. "Шахтар" Горлівка
  3. "Спартак" Суми
  4. "Карпати" Мукачево
  5. "Прометей" Дніпродзержинськ
  6. "Шахтар" Свердловськ

3.2.2. 1 зона

  1. "Спартак" Івано-Франківськ
  2. "Прометей" Дніпродзержинськ
  3. "Карпати" Мукачево
  4. "Трубник" Нікополь
  5. "Дніпро" Кременчук
  6. "Дністер" Тирасполь
  7. "Горинь" Рівне
  8. "Авангард" Жовті Води
  9. "Шахтар" Красноград
  10. "Нафтовик" Дрогобич
  11. "Верховина" Ужгород
  12. "Поділля" Кам'янець-Подільський
  13. "Шахтар" Олександрія
  14. "Прогрес" Бердичів
  15. "Будівельник" Первомайськ
  16. "Енергія" Нова Каховка
  17. "Харчовик" Бельци
  18. "Торпедо" Луцьк
  19. "Дніпро" Черкаси
  20. "Ніструл" Бендери

3.2.3. 2 зона

  1. "Спартак" Суми
  2. "Шахтар" Горлівка
  3. "Шахтар" Свердловськ
  4. "Коммунарец" Комунарськ
  5. "Авангард" Ровеньки
  6. "Колос" Якимівка
  7. "Авангард" Антрацит
  8. СКЧФ Севастополь
  9. "Авангард" Макіївка
  10. "Локомотив" Дніпропетровськ
  11. "Авангард" Краматорськ
  12. "Локомотив" Донецьк
  13. "Торпедо" Харків
  14. "Угольок" Красноармійськ
  15. "Торпедо" Бердянськ
  16. "Індустрія" Єнакієве
  17. "Старт" Дзержинськ Донецької обл.
  18. "Шахтар" Красний Луч Луганської обл.
  19. "Шахтар" Торез
  20. "Сіталл" Костянтинівка
  21. "Авангард" Керч

3.3. Закавказька зона. Підсумкове становище

  1. "Діла" Горі
  2. "Гурія" Ланчхуті
  3. "Автомобіліст" Єреван
  4. "Мерцхалі" Махарадзе
  5. "Металург" Руставі
  6. "Текстильник" Мінгечаур
  7. "Лорі" Кіровакан
  8. "Кахеті" Телаві
  9. "Лернагорц" Кафан
  10. "Алазани" Гурджаані
  11. "Шукуров" Кобулеті
  12. "Дашгин" Закатала
  13. "Севан" Октемберян
  14. "Інгурі" Зугдіді
  15. "Колхіда" Поті
  16. "Магароелі" Чиатура
  17. "Карабах" Степанакерт
  18. "Динамо" Сухумі
  19. "Спартак" Цхінвалі
  20. "Араз" Нахічевань

3.4. Казахстан. Підсумкове становище

  1. "Трактор" Павлодар
  2. "Цементник" Семипалатинськ
  3. "Енбек" Джезказган
  4. "Енергетик" Джамбул
  5. "Будівельник" Теміртау
  6. АДК Алма-Ата
  7. "Будівельник" Рудний
  8. "Іртиш" Глибоке
  9. "Динамо" Цілиноград
  10. "Автомобіліст" Кустанай
  11. "Хімік" Степногірськ
  12. "Уралец" Уральськ
  13. "Леніногорец" Леніногорськ
  14. "Торпедо" Кокчетав
  15. "Металург" Єрмак
  16. "Авангард" Петропавловськ
  17. "Автомобіліст" Кзил-Орда
  18. "Вугільник" Шахтинск
  19. "Фосфорит" Каратау
  20. "Гірник" Кентау
  21. "Актюбінец" Актюбінськ

3.5. Середньоазіатська зона. Підсумкове становище

  1. "Ташавтомаш" Ташкент
  2. "Самарканд" Самарканд обл.
  3. "Янгиер" Янгиер
  4. "Алай" Ош
  5. СКА Ташкент
  6. "Пахтакор" Курган-Тюбе
  7. "Ок Олтин" Андіжанська обл.
  8. "Ірригатор" Чарджоу
  9. "Пахтаарал" Сурхандарінська обл.
  10. "Чуст" Наманганская обл.
  11. "Андіжанец" Андижан
  12. "Дімітровец" Ташкентська обл.
  13. "Кара-Кум" Мари
  14. "Мехнат" Коканд
  15. "Абремшімчі" Ленінабад
  16. "Автомобіліст" Термез
  17. "Металург" Алмалик
  18. "Колгосп Наріманова" Наріманов
  19. "Будівельник" Джалалабад
  20. "Бухара" Бухара
  21. "Хімік" Чирчик
  22. "Вахш" Нурек
  23. "Пахтачі" Гулістан
  24. "Цементчі" Бекабад

Джерела