Шульгін, Дмитро Іванович

Дмитро Іванович Шульгін
200px
Дата народження

1785 ( 1785 )

Місце народження

Валдайський повіт Новгородського намісництва

Дата смерті

20 грудня 1854 ( 1854-12-20 )

Місце смерті

Санкт-Петербург

Належність

Flag of Russia.svg Росія

Рід військ

піхота

Звання

генерал від інфантерії

Командував

Катеринославський гренадерський полк, 3-а бригада 2-ї гренадерської дивізії, 18-я (11-я) піхотна дивізія, 2-а гренадерська дивізія

Битви / війни

Війна третьої коаліції, Війна четвертої коаліції, Російсько-шведська війна 1808-1809, Вітчизняна війна 1812 року, Закордонні походи 1813 і 1814 рр.., Польська кампанія 1831

Нагороди та премії

Орден Святої Анни 4-й ст. (1806), Орден Святої Анни 2-й ст. (1812), Орден Святого Володимира 4-й ст. (1813), "Pour le mrite" (1813), Орден Святої Анни 1-й ст. (1826), Орден Святого Георгія 4-й ст. (1827), Орден Святого Володимира 3-го ст. (1829), Орден Святого Володимира 2-й ст. (1832), Орден Білого Орла (1838).

Дмитро Іванович Шульгін (лютий 1785 - 20 грудня 1854) - генерал від інфантерії, Санкт-Петербурзький військовий генерал-губернатор, член Державної ради.


Біографія

Народився в лютому 1785 і походив з дворян Валдайського повіту Новгородського намісництва.

По закінченні початкового освіти в Московському університетському пансіоні ("читати не побіжно"), Шульгін 5 лютого 1800 був визначений підпрапорщиком в лейб-гвардії Преображенський полк, 11 грудня 1804 проведений в портупей-прапорщики і 9 січня 1805 - у прапорщики лейб-гвардії.

У лавах Преображенського полку Шульгін в 1805 р. здійснив закордонний похід в Шлезію і Моравію і 20 листопада брав участь у битві під Аустерліцем, за відзнаку в цій битві нагороджений орденом св.Анни 4-го ступеня (28 серпня 1808). Вироблений 14 листопада 1806 в підпоручика, Шульгін в наступному році був у поході в Пруссію і в травні бився під Гельсбергом.

Після повернення до Росії Шульгін брав участь у поході проти шведів у Фінляндію і в експедиції, розпочатої для підкорення Аландських островів; за відміну в цій кампанії проведений 11 серпня 1809 в поручика.

Вироблений 26 жовтня 1811 в штабс-капітани, він 19 листопада перевівся в Лейб-гвардії Литовський полк (згодом названий Московським), в рядах якого брав участь у багатьох справах Вітчизняної війни - при Вітебську, Смоленську, Тарутине, Малому Ярославці і Червоним - і за генеральна битва під Бородіним був 8 вересня 1812 нагороджений орденом св.Анни 2-го ступеня з алмазними прикрасами; за відзнаку в кампанії 1812 р. проведений 20 січня 1813 в капітани.

У Закордонному поході 1813 Шульгін перебував у боях при Люцені і Бауцене, причому за останній був 26 серпня нагороджений орденом св.Володимира 4-го ступеня з бантом і прусським орденом "Pour le mrite"; в серпні того ж року він бився при Дрездені, Кульме і Лейпцигу.

У січні 1814 перебував у поході під Францію і брав участь у битвах на Бріеннском поле і при Ла-Ротьера, а також під Парижем; за взяття Парижа був нагороджений срібною медаллю.

28 січня 1816 Шульгін був проведений в полковники, а 29 листопада 1819 переведений в Катеринославський гренадерський полк і призначений його командиром.

Вироблений 24 серпня 1824 в чин генерал-майора, Шульгін складався командиром 3-ї бригади 2-ї гренадерської дивізії, з якої 2 серпня 1825 був переведений в Москву обер-поліцмейстера. На цій посаді Шульгін був удостоєний орденів св.Анни 1-го ступеня (18 квітня 1826 р., діамантові знаки до цього ордену подаровані 12 січня 1828), св.Володимира 3-го ступеня (8 лютого 1829 р.); 26 листопада 1827 за сумлінну вислугу 25 років в офіцерських чинах був нагороджений орденом св.Георгія 4-го ступеня (№ 4054 по списком Григоровича - Степанова).

У 1830 р. найвищим наказом Шульгін був призначений начальником 18-ї піхотної дивізії (згодом перейменованої в 11-ю), яка у складі інших військ призначалася для упокорення заколоту, що спалахнула в Польщі, взяв участь в цьому приборканні і за вдалі дії проти бунтівників був 23 січня 1832 нагороджений орденом св.Володимира 2-го ступеня. 6 грудня 1833 проведений в генерал-лейтенанти; 25 червня 1838 нагороджений орденом Білого Орла.

12 жовтня 1840 генерал Шульгін був призначений начальником 2-ї гренадерської дивізії, але незабаром через хворобу змушений був залишити цю посаду і Найвищим наказом від 19 грудня 1843 призначений був складатися по армії.

З 4 січня 1846 Шульгін виконував посаду Санкт-Петербурзького коменданта, а з 21 квітня 1847 виконував справи Санкт-Петербурзького військового генерал-губернатора, 11 квітня наступного року затверджений на цій посаді; 25 червня 1848 проведений в генерали від інфантерії.

В період його губернаторства:

1 листопада 1848 Шульгін був призначений членом Державної ради, із залишенням на посаді генерал-губернатора.

1 листопада 1848 Шульгін був призначений віце-президентом комітету піклувальної про в'язниці Товариства і за відмінне і зразкове благоустрій та за зразковий порядок неодноразово удостоювався Монаршої вдячності, оголошуваної йому в іменних указах раді Товариства.

Шульгін помер 20 грудня 1854, похований на Лазаревському цвинтарі Олександро-Невської лаври.

Отримала велику популярність фраза, сказана Шульгіним в листопаду 1851 р. Н. І. Гречку : "Так адже ми не в Європі! За географічному положенню ми європейці, це правда, але по відносинам до побуту суспільства ми чисті азіати!".


Джерела

Перегляд цього шаблону Глави Санкт-Петербурга
Градоначальники
Санкт-Петербурга -
Петрограда
( 1703 - 1917):

Меншиков Девіер Мініх Салтиков Наумов Татіщев Корф Чичерін Волков Голіцин Брюс Рилєєв Архарів Буксгофден Пален Кутузов Кам'янський Толстой Вязмітінов Лобанов-Ростовський Балашов Милорадович Голенищев-Кутузов Ессен Кавелін Храповицький Шульгін Ігнатьєв Суворов Ф. Трепов Зуров Ромейко-Гурко Лоріс-Меліков Баранов А. Козлов Грессер фон Валь Клейгельс Фуллон Д. Трепов Дедюлін фон дер Лауніц Драчевський Оболенський Балк

Герб Санкт-Петербурга
Радянський період
( 1917 - 1991):

Чхеїдзе Троцький Зінов'єв Кіров Жданов Кузнєцов Попков Андріанов Ф. Козлов Спиридонов Толстіков Романов Зайков Соловйов Гідаспе

"Двовладдя"
обкому і Ленсовета
( 1990 - 1991):

Обком: Гідаспе

Ленсовет: Собчак - голова, Щелканов - голова виконкому
Пострадянський
період (з 1992):

Собчак Яковлєв Бєглов (в. о.) Матвієнко Полтавченко