Янь Сишань

Янь Сишань
阎锡山
Yan Xishan.png
Дата народження

8 жовтня 1883 ( 1883-10-08 )

Місце народження

China Qing Dynasty Flag 1862.png Китай, провінція Шаньсі

Дата смерті

22 липня 1960 ( 1960-07-22 ) (76 років)

Місце смерті

Flag of the Republic of China.svg Китайська Республіка, Тайбей

Належність

Бейянскіе мілітаристи
Гоміньдан
Кліка провінції Шаньсі
Китайська Республіка

Рід військ

сухопутні війська

Роки служби

1904 - 1949

Звання

генерал

Битви / війни

Північний похід
2-я Японо-китайська війна
Громадянська війна в Китаї

У відставці

Прем'єр-міністр Тайваню
(07.06.1949 - 26.01.1950)
Радник Президента Тайваню
(07.03.1950 - 23.05.1960)

Янь Сишань ( кит. трад. 阎锡山 , упр. 阎锡山 , піньінь : Yn Xshān) (1883-1960) - китайський військовий і політичний діяч, генерал, один з останніх правителів "Ери мілітаристів", прем'єр-міністр Китайської Республіки в 1949-1950 роках ..


Біографія

Янь Сишань народився 8 жовтня 1883 в місті Сіньчжоу провінції Шаньсі.

В 1904 отримав освіту в Тайюаньському військової академії і вступив на військову службу.

В 1908 - 1910 роках пройшов стажування в Японії, в Військової академії Імператорської армії, де вступив у таємну організацію офіцерів, які бажали повалення правлячої династії Цін.

У жовтні 1911 був призначений на посаду командира полку гарнізону міста Тайюань - адміністративного центру провінції Шаньсі.
Під час Синьхайська революції (1911-1912) прийняв сторону Юань Шикая і, ставши військовим губернатором Шаньсі, встановив в провінції режим одноосібної диктатури.

В 1915, не схвалюючи наміри Юань Шикая відмовитися від республіки і проголосити себе імператором Китаю, підтримав Тан шенчжі, отримавши в нагороду пост цивільного губернатора Шаньсі.

Після падіння Тан шенчжі в 1918 кілька років зберігав своє становище, успішно маневруючи між найбільш впливовими політичними угрупованнями, які намагалися привернути його на свій бік.

В 1925 разом з військовим губернатором Феньтяня Чжан Цзолина витіснив війська У пейфу з північних районів Центрального Китаю, а також вів бойові дії проти 1-ї Національної армії Фен Юсян.

В 1927 перейшов на сторону Гоміньдану і був призначений Чан Кайши командувачем 2-ю групою армій.

Брав участь у Північному поході Гоміньдану, на завершення якого в червні 1928 ввів війська в Пекін.

З 1928 року - міністр внутрішніх справ Китайської Республіки і командувач Пекінським гарнізоном.

В 1929 виявився в опозиції до політики Чан Кайши і в 1930 підняв заколот проти його уряду в Нанкіні, в якому взяли участь гарнізони Пекіна, Тяньцзіня і Цзінаня. Коли заколот був придушений, біг до Японії.

Після оголошення в 1931 амністії повернувся з еміграції і зайняв пост губернатора провінції Шаньсі. Завдяки успішним адміністративним і політичним заходам зміг довгий час підтримувати стабільну ситуацію, провів у провінції ряд прогресивних реформ.

В 1936 відбив наступ Червоної армії Китаю.

У червні 1937, після вторгнення в Китай японських військ, успішно організував збройний опір і на тлі протиборства окупаційних сил з Гоміньданом і китайськими комуністами зумів зберегти свою владу в провінції.

Після закінчення війни, маючи в підпорядкуванні кілька дивізій, у 1945 - на початку 1949 продовжував утримувати Тайюань, але припинив опір в квітні 1949 року після взяття міста частинами НВАК. Втративши владу і відсторонений від військового управління, генерал Янь Сишань, з 3 червня 1949 призначений Гоміньданом на пост прем'єр-міністра Китайської Республіки, разом з іншими членами уряду перебував у провінції Гуандун, звідки 8 грудня 1949 вилетів на острів Тайвань. Займав посаду прем'єр-міністра до 26 січня 1950 року, після чого більше 10 років (до 23 травня 1960 року) був радником Президента Китайської Республіки.

Помер 22 липня 1960 в місті Тайбей.