3-й танковий корпус (СРСР)

3-й танковий корпус - оперативне військове об'єднання у складі НД СРСР.


1. Історія

3-й танковий корпус був сформований в районі Тули у квітні 1942 на підставі директиви НКО № 724218сс від 31 Березню 1942 року.

Наказом НКО № 0376с від 20 листопада 1944 перетворений в 9-й гвардійський танковий корпус за зразкове виконання завдань командування, героїзм і відвагу особового складу в боях з німецько-фашистськими загарбниками, високу дисципліну і організованість.


1.1. У складі діючої армії


2. Командування корпусу

2.1. Командири корпусу


2.2. Військові комісари корпусу

З кінця 1942 року - заступник командира корпусу з політичної частини:

  • полковий комісар, полковник Широков, Віктор Прокопович (з 5 квітня 1942 по 16 березня 1943),
  • полковник Захаров, Борис Іванович (з 22 березня по 19 червня 1943 року)

2.3. Заступники командира корпусу з технічної частини

  • полковник Шабунін, Микола Миколайович
  • інженер-полковник А. А. Мішурінскій

2.4. Начальники штабу корпусу

  • генерал-майор Дев'ятов, Кузьма Григорович (з березня 1942 по серпень 1943 року)
  • полковник Сафронов, Іван Васильович (з 12 серпня 1943 по лютий 1944 року)
  • полковник Швецов, Костянтин Іванович (з лютого 1944)

2.5. Начальники оперативного відділу

  • підполковник Бабицький, Яків Овсійович (з квітня 1942 по січень 1943 року)
  • полковник Швецов, Костянтин Іванович
  • підполковник І. А. Якубов

2.6. Начальники політвідділу

  • підполковник Подобєд, Віктор Григорович (з 28 квітня по 19 червня 1943 року);
  • полковник Захаров, Борис Іванович (з 19 червня 1943 по 18 липня 1944 року);
  • полковник Плотніков, Іван Миколайович (з 18 липня 1944 року)

2.7. Начальники розвідувального відділу

  • майор А. І. Степанов
  • підполковник А. І. Тарасов

2.8. Начальник артилерії

  • полковник М. В. Волков

2.9. Начальник зв'язку

  • підполковник А. С. Ткаченко

2.10. Начальник інженерної служби

3. Склад корпусу

  • Управління корпусу (штат № 010/369)
  • 50-а танкова бригада;
  • 51-а танкова бригада;
  • Сто третій танкова бригада важких танків;
  • 3-тя мотострілецька бригада, в жовтні 1942 року була замінена 57-ї мотострілецької бригадою
  • 411-й окремий батальйон зв'язку, з 06.05.1943; 20.11.1944 - перетворений в 185-й окремий гвардійський батальйон зв'язку
  • 90-й окремий саперний батальйон, з 06.05.1943; 20.11.1944 - перетворений 135-й окремий гвардійський саперний батальйон
  • +64-Я окрема рота хімзахисту, з 06.05.1943
  • 3-тя окрема автотранспортна рота підвозу ПММ
  • 97-та польова Танкоремонтний база
  • 106-а польова авторемонтна база
  • 8-е авіазвена зв'язку, з 01.08.1943
  • 18-й польовий автохлебозавод, з 20.05.1943
  • 2081-я військово-поштова станція, з 13.07.1942