4-й гвардійський танковий корпус

4-й гвардійський танковий корпус - оперативне військове об'єднання у складі НД СРСР.


1. Історія

4-й гвардійський танковий корпус був перетворений з 17-го танкового корпусу наказом НКО СРСР № 1 від 3 січня 1943.

Після боїв у складі 2-й гвардійської і 5-ї ударної армій ( Південний фронт) корпус увійшов до складу створюваної 5-ї гвардійської танкової армії, але практично відразу ж був перепідпорядкований 4-й гвардійської, у складі якої воював у битві під Курськом.

Після нетривалого перебування у складі Воронезького фронту в листопаді корпус був виведений в резерв з метою участі у настання Ленінградського фронту в лютому 1944. Але в цьому наступі корпус не брав участі.

У квітні 1944 року 4-й танковий корпус був переведений на 2-й Український фронт, де увійшов до складу 5-ї гвардійської танкової армії, повернувшись на центральний ділянку фронту. З виходом зі складу армії в грудні корпус до кінця війни вже не покидав 2-й Білоруський фронт.

14 червня 1945 4-й гвардійський танковий корпус був перейменований в 4-у гвардійську Кантемировской дивізію і 13 вересня увійшла до складу військ Московського військового округу з передислокацією в Наро-Фомінськ ( Московська область).


2. Повна назва

4-й гвардійський танковий Кантемировский ордена Леніна Червонопрапорний корпус

3. Командування

3.1. Командири корпусу

3.2. Заступники командира корпусу по стройовій частині


3.3. Заступники командира корпусу з політичної частини

  • генерал-майор танкових військ Гуляєв, Василь Георгійович (з 3 січня по 24 квітня 1943 року);
  • полковник Жебрак, Володимир Васильович (з 24 квітня 1943 по 13 листопада 1944 року);
  • полковник Болдирєв, Валеріан Абрамович (зі 2 грудня 1944 по 14 червня 1945 року).

3.4. Заступники командира корпусу з технічної частини

  • полковник Савцов, Євген Іванович (з 3 січня 1943 по 14 червня 1945 року).

3.5. Начальники штабу корпусу

  • полковник, генерал-майор танкових військ нагайбаков, Ізмаїл Ахметович (з 3 січня 1943 по 14 червня 1945 року).

3.6. Начальники тилу

  • майор Чернієнко, Трохим Пилипович (з 3 січня по 22 квітня 1943 року);
  • підполковник Когановский, Арон Мойсейович (з 22 квітня 1943 по 10 червня 1945).

4. Склад корпусу

4.1. Корпусні частини

  • Чотиреста тринадцятий окремий батальйон зв'язку, з 9 липня 1943
  • 106-й окремий саперний батальйон, з 9 липня 1943
  • 226-я окрема рота хімзахисту, з 9 липня 1943
  • 17-а окрема гвардійська автотранспортна рота підвозу ПММ
  • 92-та польова авторемонтна база
  • 85-та польова Танкоремонтний база
  • 3-е авіазвена зв'язку, з 9 липня 1943
  • 24-й польовий автохлебозавод, з 9 липня 1943
  • 1925-а польова каса Держбанку, з 12 січня 1944
  • 2136-я військово-поштова станція, з 9 липня 1943

Після боїв у Донбасі до складу корпусу включили:

  • 264-й окремий мінометний полк
  • 765-й винищувально-протитанковий артилерійський полк
  • 1451-й самохідно-артилерійський полк
  • 120-й гвардійський зенітно-артилерійський полк
  • 22-й окремий бронеавтомобільний батальйон
  • 76-й окремий мотоциклетний батальйон