Гавриїл (Кременецький)

Митрополит Гавриїл
Митрополит Київський і Галицький
22 вересня 1770 - 9 серпня 1783
Попередник: Арсеній (Могилянський)
Наступник: Іларіон (Кіндратівський) (в / у) Самуїл (Миславський)
Архієпископ Санкт-Петербурзький і Шліссельбурзький
25 липня 1762 - 22 вересня 1770
Попередник: Веніамін (Пуцек-Григорович)
Наступник: Гавриїл (Петров-Шапошников)
Єпископ Казанський і Свіяжскій
25 липня 1762 - 8 жовтня 1755
Попередник: Лука (Конашевич)
Наступник: Веніамін (Пуцек-Григорович)
Єпископ Коломенський і Каширський
17 вересня 1749 - 8 жовтня 1755
Попередник: Сава (Шпаковський)
Наступник: Порфирій (Крайський)
Ім'я при народженні: Григорій Федорович Кременецький
Народження: 1708 ( {{Padleft: 1708 | 4 | 0}} )
Носівка, Київський полк Київська губернія
Смерть: 9 серпня 1783
Київ
Прийняття чернецтва: 1739
Єпископська хіротонія: 17 вересня 1749

Митрополит Гавриїл (в миру Григорій Федорович Кременецький; 1708, Носівка, Київський полк - 9 серпня 1783, Київ) - єпископ Російської православної церкви, митрополит Київський і Галицький.


Біографія

Народився в 1708 році (за іншими даними 20 листопада 1711) в містечку Носівка Київського полку.

Спочатку навчався в Київської духовної академії в нижчих школах і в філософії. З 1733 продовжив освіту в Московської духовної академії. У 1736 по закінченні академії був направлений в Санкт-Петербург викладачем Олександро-Невської семінарії. У 1739 прийняв чернецтво і незабаром призначений префектом Олександро-Невської семінарії.

З 5 квітня 1748 - архімандрит Новоспаського монастиря і член Святішого Синоду.

17 вересня 1749 хіротонізований на єпископа Коломенського і Каширського.

З 8 жовтня 1755 - єпископ Казанський.

25 липня 1762, відразу по воцаріння Катерини II, призначений єпископом Санкт-Петербурзьким і шлиссельбургско і членом комісії про церковних маєтках. 29 липня зведений в сан архієпископа.

З 29 травня 1764 іменувався архієпископом Санкт-Петербурзьким і Ревельський.

У питанні секуляризації церковних вотчин активно підтримав імператрицю Катерину II.

З 22 вересня 1770 - митрополит Київський і Галицький.

Після пожежі, винищила в 1705 дерев'яну бурсу, митрополит Гавриїл "на своє власне утримання" для бурси побудував одноповерховий кам'яний корпус.

В академію зі своїх особистих сум він пожертвував 54000 рублів, що дало можливість забезпечити безліч бідних учнів.

Брав участь в суді над Арсенієм Мацеєвича і, коли Арсенія позбавляли сану і знаків митрополичого гідності, Гавриїл сам прийняв від нього посох.

Помер 9 серпня 1783. Похований в Київському Софійському соборі.


Література

  1. Вишневський Д. Київська академія в першій половині XVIII століття. с. 301-302.
  2. Аскоченський В. Київ. т. II. с. 297-315.
  3. Соловйов С. М. Історія Росії. кн. V. с. 1383, 1451, 1472-1473.
  4. Горталов. Короткі відомості про ієрархів Казанської єпархії. с. 13.
  5. Захарченко. Київ тепер і колись. Київ, 1888. с. 196.
  6. Фон Едінг Борис. "Ростов Великий", "Углич" - пам'ятки худ. старінию с. 40.
  7. Булгаков. с. 1401, 1403, 1411.
  8. Денисов. с. 399.
  9. Строєв. стб. 144, 265, 289, 1032.
  10. Толстой Ю. № 84.
  11. Київські єпархіальні відомості. 1899. № 2.
  12. Симбирские єпархіальні відомості. 1901. № 4, пр. 35.
  13. Опис Києво-Софійського собору. с. 234-239.
  14. Огляд російської духовної літератури. ч. II. с. 103.