Павло Миколайович Демидов, засновник премії

Демидівська премія для вчених заснована в 1831 уральським промисловцем, камергером двору Його Імператорської величності Павлом Миколайовичем Демидовим, "бажаючи сприяти преуспеянію наук словесності та промисловості в своїй вітчизні". Щорічно на премії виділялося 20 000 рублів державними асигнаціями, а саме присудження нагород меценат надав Російської Імператорської академії наук як "першість вченому стану в імперії". Присуджувалася до 1866 щорічно, 17 квітня, в день народження імператора Олександра II, і вважалася найпочеснішою неурядової нагородою Росії. За ці роки вченим було виділено 55 повних, що складали по п'ять тисяч рублів державними асигнаціями, і 220 половинних премій.

В 1993 в Єкатеринбурзі за ініціативою Уральського відділення РАН і в результаті об'єднання зусиль уральських вчених і підприємців традиція відновилася. Загальнонаціональні неурядові Демидівський премії присуджуються за особистий видатний внесок у області: науки про Землю, фізики та математики, економіки та підприємництва, а також за внесок у гуманітарні науки. Вчені нагороджуються не за окремий науковий працю, а за сукупністю робіт. Майбутні лауреати визначаються не на конкурсній основі, а шляхом опитування фахівців тієї чи іншої галузі. Остаточне рішення виносять п'ять комісій та комітет по преміях, в який входять найбільші вчені Росії. Кошти на виплату премій надходять з Загальнонаціонального наукового недержавного Демидівського фонду. Кожному лауреатові вручається диплом, золота медаль в унікальному Малахітовий футлярі-шкатулці і сума, еквівалентна 10-15 тисячам доларів США.


Лауреати повної Демидівської премії

Рік Лауреати Область За що
1832 Магнус Георг фон Паукер Метрологія За роботу з російської метрології 5 000 рублів + 5000 рублів на видання праці
Гагемейстер, Юлій Андрійович Економіка За роботу "Розисканіе про фінанси давньої Росії" (видана в 1833 році)
1833 Востоков, Олександр Христофорович Філологія за книгу "Російська граматика Олександра Востокова, по зображенню його ж скороченою граматики повніше викладена"
Рейф, Пилип Іванович Філологія За рукопис "Російсько-французький Словник, в якому російські слова розташовані за походженням, або етимологічний лексикон Російської мови" ( фр. Dictionnaire russe-franais, dans lequel les mots russes sont classs par familles, ou dictionnaire tymologique de la langue russe, Vol. 1-2, St.-Ptersb. 1835-1836. ), (5 000 рублів = 1428 рублів сріблом).
1833 Дмитро Іванович Соколов Геологія Керівництво до мінералогії в 2-х ч., написаної в 1832 р.-повна Демидівська премія в розмірі 1428 рублів сріблом
1835 Сидонський, Федір Федорович Філософія "За книгу" Введення в науку філософії ""
Іакінф (Бічурін) Історія "За книгу" Китайська граматика ""
Соколов, Петро Іванович Філологія
1836 Літке, Федір Петрович Географія "За цикл магнітних досліджень під час плавання на" Сенявін ""
Брашман, Микола Дмитрович Математика "За роботу" Теорія рівноваги тіл твердих та рідких, або статика і гідростатика ""
Михайлівський-Данилевський, Олександр Іванович Історія
1837 Крузенштерн, Іван Федорович Географія "За тритомник" Подорож навколо Світу ... "і" Атлас Південного моря ""
Аргеландер, Фрідріх Вільгельм Август Астрономія
Ушаков, Микола Іванович Історія
1838 Шодуар, Станіслав Іванович Історія
1839 Іакінф (Бічурін) Філологія
Медем, Микола Васильович Військові науки "За оригінальні теоретичні праці по стратегії і тактиці."
1840 Погодін, Михайло Петрович Філологія
Чубіна, Давид Іессеевіч Філологія "За Грузино-російсько-французький словник"
Якобі, Борис Семенович Фізика "За працю" Загальна замітка про спосіб отримання гальванічних виливків ""
Соколов, Дмитро Іванович [Джерело не вказано 84 дня] Геологія За перший вітчизняний підручник з геології "Курс геогнозії"
1841 Постельс, Олександр Пилипович
Рупрехт, Франц Іванович Біологія "За дослідження" Зображення і опис морських рослин, зібраних в Північному і Тихому океанах біля берегів російських володінь в Азії та Америці в подорож навколо світу під командою флоту капітана Федора Літке ""
Інокентій (Веніамінов) [Джерело не вказано 84 дня] За видання "Записок про острови Уналашкінского відділу"
Ішімова, Олександра Йосипівна [Джерело не вказано 84 дня] За видання "Історія Росії в оповіданнях для дітей"
1842 Врангель, Фердинанд Петрович Географія
1843 Гельмерсен Григорій (Грегор) Петрович [Джерело не вказано 84 дня] Геологія Генеральна карта гірських формацій Європейської Росії
1844 Востоков, Олександр Христофорович Філологія за перше наукове видання Остромирового Євангелія 1056 (вийшло в 1843 році)
Павський, Герасим Петрович Філологія
Пирогов, Микола Іванович Медицина За "Повний курс прикладної анатомії людського тіла"
1845 Аделунг, Федір Павлович Географія (історія?) за "Kritisch-literarische Uebersicht der Reisenden in Russland"
1846 Савич, Алексей Николаевич Астрономія "За работу Приложение практической астрономии к географическому определению мест"
Ковалевский, Осип Михайлович Філологія За трёхъязычный "Dictionnaire mongol-russe-franais" ("Монгольско-русско-французский словарь"; т. 1-3, 1844 - 1849)
Клаус, Карл Карлович Хімія За открытие рутения
1847 Кейзерлинг, Александр Андреевич Географія
Крузенштерн, Павел Иванович Географія
Демидов, Анатолий Николаевич Географія
Толстой, Дмитрий Андреевич Історія
Чубинов, Давид Иессеевич Філологія
1848 Нервандер, Йоган Якоб [ источник не указан 84 дня ] Метеорологія
1850 Горемыкин, Фёдор Иванович Военные науки
1851 Пирогов, Николай Иванович Медицина
Рейнеке, Михаил Францевич Географія
1852 Неволин, Константин Алексеевич Історія
Зедделер, Логин Иванович Военные науки
1853 Милютин, Дмитрий Алексеевич Історія "За второе издание исследования История войны России с Францией в царствование Павла I в 1799 году"
1854 Макарий (Булгаков) Богослов'я
Иохим Фізика
Неволин, Константин Алексеевич Історія
1855 Журавский, Дмитрий Иванович Технічні науки Теория расчёта мостовых ферм
1857 Турчанинов, Николай Степанович Біологія За труд "Catalogus plantarum in regionibus Baicalensibus et in Dauria sponte crescentium"
Пандер, Христиан Иванович Географія
1858 Гошкевич, Иосиф Антонович Філологія За первый "Японско-руский словарь" (1857, вместе с Татибана Косай)
1859 Максимович, Карл Иванович Біологія
1860 Пирогов, Николай Иванович Медицина
Дмитриев, Фёдор Михайлович Правознавство
князь Сибирский, Александр Александрович [ источник не указан 84 дня ] Історія "За монографию о медалях и монетах Боспорского царства "
1861 Пекарский, Пётр Петрович Філологія
Богданович, Модест Иванович Історія
1862 Корф, Модест Андреевич Історія
Менделеев, Дмитрий Иванович Хімія
1863 Бутаков, Григорий Иванович Морские науки
1865 Смит, Фёдор Иванович Історія За "Историю Польского восстания и войны 1830 и 1831 годов"
Шварц, Людвиг Эдуардович Геодезія За работы "Подробный отчёт о результатах исследований математического отдела Сибирской экспедиции императорского русского Географического общества" и "Карта речных областей Амура, южной Лены и Енисея и острова Сахалина".
1866
-
1992
премия не присуждалась.
1993 Вонсовский, Сергей Васильевич Фізика
Кочетков, Николай Константинович Хімія
Чесноков, Борис Валентинович Геологія
Янин, Валентин Лаврентьевич Історія
Карпов А. В. Економіка
1994 Раушенбах, Борис Вікторович Механіка
Баєв, Олександр Олександрович Біологія
Кропоткін, Петро Миколайович Геологія
Толстой, Микита Ілліч Філологія
1995 Гапонов-Гріхів, Андрій Вікторович Фізика
Толстіков, Генріх Олександрович Хімія
Магніцький, Володимир Олександрович Геофізика
Покровський, Микола Миколайович Історія
1996 Красовський, Микола Миколайович Математика і механіка
Соколов, Володимир Євгенович Біологія
Голіцин, Георгій Сергійович Науки про Землю
Челишев, Євген Петрович Філологія
1997 Сокирянський, Олександр Миколайович Фізика "За видатний внесок у розвиток фізики високих енергій, фізики і техніки прискорювачів і створення великої наукової школи в цих областях"
Ватолін, Микола Анатолійович Хімія "За роботи в галузі використання тітаномагнітітових і бурохромістих руд, утилізацію відходів чорної і кольорової металургії"
Лаверов, Микола Павлович Науки про Землю "За внесок у створення сировинної бази радіоактивних елементів Росії і СНД, у відкритті й ​​освоєнні нових нетрадиційних джерел мінеральної сировини"
Залізняк, Андрій Анатолійович Мовознавство "За дослідження в області російського і слов'янського мовознавства"
1998 Газенко, Олег Георгійович Біологія
Гончар, Андрій Олександрович Математика
Сєдов, Валентин Васильович Археологія
Юшкін, Микола Павлович Науки про Землю
1999 Алфьоров, Жорес Іванович Фізика "За видатний внесок у розвиток фізики напівпровідників і квантової напівпровідникової електроніки"
Добрецов, Микола Леонтійович Науки про Землю "За видатний внесок у розвиток метаморфічної геології та дослідження мінерально-сировинної бази Уралу та Сибіру"
Тартаковський, Володимир Олександрович Хімія "За розвиток нових методів органічного синтезу і створення унікальних матеріалів на основі нових класів гетероциклів"
2000 Маслов, Віктор Павлович Математика "За видатний внесок у розвиток математики, математичної фізики, диференціальних рівнянь, функціонального аналізу та квантової фізики"
Семіхатов, Микола Олександрович Механіка і теорія управління "За створення систем управління вітчизняними ракетними комплексами"
Петров, Рем Вікторович Науки про життя "За видатний внесок у вирішення фундаментальних і прикладних проблем імунології, алергології та імуногенетики, в розвиток імунології в Росії"
Заславська, Тетяна Іванівна Економіка і соціологія "За видатний внесок у створення основ російської економічної соціології, рішення великих проблем в області економіки і соціології праці"
2001 Прохоров, Олександр Михайлович Фізика "За видатний внесок у розвиток фізики, створення науки про лазерах, розвиток лазерних технологій та волоконної оптики"
Кабанов, Віктор Олександрович Хімія "За видатний внесок у розвиток хімії високомолекулярних сполук"
Грамберг, Ігор Сергійович Науки про Землю "За видатні результати в дослідженні геологічної природи і мінеральних ресурсів Півночі Сибіру, ​​Арктики і світового океану"
2002 Тадея, Людвіг Дмитрович Математика "За видатний внесок у розвиток математики, квантової механіки, теорії струн і солітонів"
Савельєв, Віктор Сергійович Медицина "За видатний внесок у розвиток кардіо-та судинної хірургії і рішення проблем флебологиі"
Кудрявцев, Володимир Миколайович Правознавство "За видатний внесок у розвиток кримінології, соціології права та роботи в галузі кримінального права"
Місяць, Геннадій Андрійович Фізика "За видатний внесок у розвиток електрофізики"
2003 Литвинов, Борис Васильович Фізика "За видатний внесок у розвиток фізики ударних хвиль, детонації, розробку ядерних пристроїв, складових основу ядерного арсеналу Росії"
Білецька, Ірина Петрівна Хімія "За видатний внесок у розвиток хімії металоорганічних сполук і металокомплексні каталізу в органічному синтезі"
Богатиков, Олег Олексійович Науки про Землю "За видатний внесок у дослідження глобального магнетизму, геодинаміки та магматизму і роботи по зменшенню негативних наслідків вулканічних вивержень"
2004 Марчук, Гурій Іванович Математика "За фундаментальний внесок у вирішення прикладних завдань у розробці ядерних реакторів, створення оперативних схем прогнозу погоди, рішення проблем імунології, клінічної медицини і охорони навколишнього середовища"
Большаков, Володимир Миколайович Біологія "За розробку фундаментальних проблем популяційної та еволюційної екології та розвиток теорії внутрішньовидової та екологічної адаптації та мінливості"
Дерев'янко, Анатолій Пантелійович Історія та археологія "За внесок у розвиток гуманітарних наук в Росії і наукові відкриття світового класу в галузі археології Євразії"
2005 Крохин, Олег Миколайович "За видатний внесок у квантову електроніку та відкриття напівпровідникових лазерів"
Лякишев, Микола Павлович "За видатний внесок у металургійну науку і створення передових технологій, а також розробку концепції розвитку чорної металургії країни"
Конторович, Олексій Емільович "За видатний внесок у наукове обгрунтування та відкриття Західно-Сибірської і Лего-Тунгуської нафтогазової провінцій"
2006 Енеев, Тимур Магометович Математика і механіка "За видатний внесок у прикладну математику і механіку, включаючи небесну механіку і космонавтику"
Кулаков, Володимир Іванович Медицина "За фундаментальний внесок у вирішення проблеми збереження репродуктивної функції жінки"
Алексєєв, Веніамін Васильович Історія "За видатний внесок у вивчення історії індустріального розвитку Уралу та Сибіру"
2007 Ковальчук, Борис Михайлович Фізика "За видатний внесок у розвиток нового класу імпульсних потужнострумових пристроїв"
Чупахін, Олег Миколайович Хімія "За видатний внесок у розвиток теорії і практики органічного синтезу"
Кузьмін, Михайло Іванович Науки про Землю "За видатний внесок у формування нового напрямку в геології - хімічної геодинаміки та вирішення проблем глобальної зміни природного середовища і клімату на основі комплексного вивчення опадів озер Байкал, Хубсугул і малих озер Центральної Азії "
2008 Міщенко, Євген Фролович Математика "За видатний внесок у теорію оптимального управління та теорію коливань"
Григор'єв, Анатолій Іванович Медицина "За видатний внесок у фундаментальні та прикладні дослідження в галузі космічної біології і медицини"
Макаров, Валерій Леонідович Економіка "За видатний внесок у побудову комп'ютерних моделей економіки знань для вирішення сучасних проблем Росії"
2009 Каган, Юрій Мойсейович Фізика "За видатний внесок у розвиток сучасної теорії конденсованого стану, зокрема теорії коливальних (фононних) спектрів металів"
Рундквіст, Дмитро Васильович Науки про Землю "За наукове обгрунтування прогнозу нових джерел мінеральних ресурсів"
Третьяков, Юрій Дмитрович Хімія "За видатний внесок у розвиток сучасного матеріалознавства"
Оловніков, Олексій Матвійович Біологія "За цикл молекулярно-біологічних робіт, в яких вперше в світі було передбачене вкорочення хромосом при старінні"
2010 Осипов, Юрій Сергійович Математика "За видатний внесок у математику та механіку, включаючи математичну теорію управління"
Сакович, Геннадій Вікторович Хімія "За цикл досліджень і розробок в області створення нових високоенергетичних матеріалів"
Алексєєв, Сергій Сергійович Гуманітарні науки "За видатний внесок у створення правових основ сучасної Росії"
2011 Андрєєв, Олександр Федорович Фізика "За видатний внесок у розвиток сучасної фізики низьких температур, зокрема, за теоретичний прогноз" Андріївського відбиття ""
Журавльов, Юрій Миколайович Біологія "За видатний внесок у розвиток біологічних і екологічних досліджень на Далекому Сході"
Котляков, Володимир Михайлович Науки про Землю "За видатний внесок у розвиток нових напрямків у географії та океанології, відкриття невідомих раніше закономірностей і механізмів взаємодії природних геосистем"

Бібліографія

  • Мезеніна Н. А. Лауреати Демидівський премій Петербурзької Академії наук. Л., Наука, 1987.
  • Соколов Ю. Я., Бессуднова З. А., Прждецкая Л. Т. Вітчизняні дійсні та почесні члени Російської академії наук 18-20 вв. Геологія і гірські науки. - М.: Науковий світ, 2000.