Кубок СРСР з футболу 1955

16-й розіграш Кубка СРСР відбувся у червні-жовтні 1955. У турнірі взяли участь 18 690 команд. [1] Володарем Кубка вчетверте став московський ЦДСА. Попередній володар Кубка київське "Динамо" вибуло з боротьби в 1/8 фіналу. Початкова стадія розіграшу проходила в чотирьох зонах, переможці яких зустрічалися у фінальному етапі.

У фінальних змаганнях кубка СРСР брало участь 67 команда: 12 команд класу "А", 32 команд класу "Б" і 18 команд володарів кубків союзних республік, Москви і Ленінграда, а також 5 команд від футбольних шкіл молоді (ФШМ) Москви, Ленінграда, Києва , Мінська, Тбілісі.

Список команд володарів кубків у союзних республіках:

  • Карело-Фінська РСР - ТДВ (Петрозаводськ)
  • Естонська РСР - ТДВ (Талін)
  • Латвійська РСР - "Червоний металург" (Лієпая)
  • Литовська РСР - Команда політехнічного інституту (Каунас)
  • Білоруська РСР - "Буревісник" (Мінськ)
  • Українська РСР - "Машинобудівник" (Київ)
  • Молдавська РСР - кубок Молдавії завоювала команда "Буревісник" (Бендери), в кубку СРСР від республіки брала участь команда сільськогосподарського інституту (КСХІ, Кишинів)
  • Грузинська РСР - "Динамо" (Кутаїсі)
  • Вірменська РСР - "Червоний прапор" (Ленінакан)
  • Азербайджанська РСР - ДО (Баку)
  • Казахська РСР - "Динамо" (Чимкент)
  • Узбецька РСР - "Спартак" (Самарканд)
  • Киргизька РСР - "Спартак" (Фрунзе)
  • Таджицька РСР - кубок Таджикистану завоювала команда Динамо (Сталінабад), в кубку СРСР від республіки брала участь команда "Металург" (Ленінабад)
  • Туркменська РСР - Досан (Будинок офіцерів Радянської Армії) (Красноводськ), в кубку звана команда м. Красноводська
  • РРФСР - ДО (Хабаровськ)
  • м. Москва - "Крилья Совєтов" -3 (Москва)
  • м. Ленінград - міська команда "Кіровський завод", в кубку СРСР звана "Авангард" (Ленінград)

1. Зональний етап

1.1. Зона 1

  • Зональний турнір.
Дата Стадія Команда 1 Рахунок Команда 2
22.06.1955 1/8 Команда міста Красноводська +: - Авангард (Свердловськ)
24.06.1955 1/8 Нафтовик (Баку) 3:2 ДО (Баку)
14.06.1955 1/8 Команда м. Воронежа 2:1 ФШМ (Москва)
22.06.1955 1/8 Буревісник (Мінськ) 0:2 Металург (Запоріжжя)
22.06.1955 1/8 Авангард (Ленінград) 1:2 Спартак (Ужгород)
22.06.1955 1/8 Харчовик (Одеса) 5:1 ФШМ (Київ)
22.06.1955 1/8 Червоний металург (Лієпая) 2:2 д.р. Даугава (Рига)
23.06.1955 1/8 переіг. Червоний металург (Лієпая) +: - Даугава (Рига)
24.06.1955 1/8 Буревісник (Кишинів) 8:0 Команда сільськогосподарського інституту (Кишинів)
01.07.1955 1/4 Нафтовик (Баку) 12:1 Команда м. Красноводська
14.07.1955 1/4 Металург (Запоріжжя) 2:1 д.р. Червоний металург (Лієпая)
19.07.1955 1/4 Команда м. Воронежа 4:2 Буревісник (Кишинів)
19.07.1955 1/4 Спартак (Ужгород) 0:2 д.р. Харчовик (Одеса)
24.07.1955 1/2 Команда м. Воронежа 1:0 Металург (Запоріжжя)
24.07.1955 1/2 Нафтовик (Баку) +: - Харчовик (Одеса)
03.08.1955 фінал Команда м. Воронежа 0:1 Нафтовик (Баку)

1.2. Зона 2

  • Зональний турнір.
Дата Стадія Команда 1 Рахунок Команда 2
14.06.1955 1/16 Крила Рад-3 (Москва) 1:2 Команда м. Калінінграда
14.06.1955 1/8 Металург (Ленінабад) 1:7 ТДВ (Свердловськ)
20.06.1955 1/8 ДО (Хабаровськ) 3:4 д.р. Червоний прапор (Іваново)
21.06.1955 1/8 Спартак (Калінін) 6:1 ФШМ (Мінськ)
22.06.1955 1/8 Машинобудівник (Київ) 1:2 Металург (Дніпропетровськ)
22.06.1955 1/8 ТДВ (Талін) 1:0 Динамо (Талін)
25.06.1955 1/8 Спартак (Фрунзе) 0:3 Команда м. Молотова
29.06.1955 1/8 Спартак (Самарканд) 1:10 Спартак (Ташкент)
24.06.1955 1/8 Команда м. Калінінграда 2:0 Авангард (Челябінськ)
05.07.1955 1/4 Спартак (Калінін) 2:0 Спартак (Ташкент)
18.07.1955 1/4 Команда м. Молотова 1:0 ТДВ (Свердловськ)
19.07.1955 1/4 ТДВ (Талін) 0:3 Металург (Дніпропетровськ)
20.07.1955 1/4 Червоний прапор (Іваново) 1:0 Команда м. Калінінграда
24.07.1955 1/2 Металург (Дніпропетровськ) 2:0 Червоний прапор (Іваново)
25.07.1955 1/2 Команда м. Молотова 1:2 Спартак (Калінін)
30.07.1955 фінал Металург (Дніпропетровськ) 0:1 Спартак (Калінін)

1.3. Зона 3

  • Зональний турнір.
Дата Стадія Команда 1 Рахунок Команда 2
01.06.1955 1/8 Шахтар (Сталіногорськ) 3:1 Команда м. Ступіно
22.06.1955 1/8 Команда політехнічного інституту (Каунас) 0:3 Спартак (Вільнюс)
29.06.1955 1/8 Урожай (Алма-Ата) 3:1 Динамо (Чимкент)
21.06.1955 1/4 Локомотив (Харків) 1:3 Торпедо (Горький)
22.06.1955 1/4 Шахтар (Сталіногорськ) 2:0 ДОФ (Севастополь)
02.07.1955 1/4 Урожай (Алма-Ата) 0:2 Спартак (Вільнюс)
08.07.1955 1/4 Енергія (Саратов) 5:0 ФШМ (Ленінград)
21.07.1955 1/2 Торпедо (Горький) 3:2 Енергія (Саратов)
21.07.1955 1/2 Спартак (Вільнюс) 2:1 Шахтар (Сталіногорськ)
02.08.1955 фінал Спартак (Вільнюс) 1:0 Торпедо (Горький)

1.4. Зона 4

  • Зональний турнір.
Дата Стадія Команда 1 Рахунок Команда 2
06.07.1955 1/8 Динамо (Кутаїсі) 1:2 ТДВ (Тбілісі)
?? .06.1955 1/8 Червоний прапор (Ленінакан) +: - Спартак (Єреван)
22.06.1955 1/8 ТДВ (Петрозаводськ) 1:0 Нафтовик (Краснодар)
04.07.1955 1/4 Червоний прапор (Ленінакан) 0:1 Торпедо (Сталінград)
22.06.1955 1/4 ТДВ (Київ) 2:0 ТДВ (Львів)
20.07.1955 1/4 ТДВ (Петрозаводськ) 0:5 ТДВ (Тбілісі)
10.07.1955 1/4 Торпедо (Ростов-на-Дону) 1:3 ФШМ (Тбілісі)
25.07.1955 1/2 Торпедо (Сталінград) 1:0 ТДВ (Тбілісі)
20.07.1955 1/2 ФШМ (Тбілісі) 2:4 ТДВ (Київ)
30.07.1955 фінал ТДВ (Київ) +: - Торпедо (Сталінград)

2. Фінальний етап

4 команди переможців зональних турнірів і 12 команд класу "А" склали пари 1/8 фіналу.

2.1. 1/8 фіналу

Дата Команда 1 Рахунок Команда 2
25.05.1955 Динамо (Москва) 2:0 Трудові резерви (Ленінград)
19.07.1955 Динамо (Тбілісі) 3:2 д.р. Динамо (Київ)
28.07.1955 Зеніт (Ленінград) 2:3 Локомотив (Москва)
19.08.1955 ТДВ (Київ) 3:2 Шахтар (Сталіно)
08.09.1955 Спартак (Вільнюс) 3:0 Нафтовик (Баку)
11.08.1955 Спартак (Калінін) 1:3 Спартак (Москва)
30.06.1955 Торпедо (Москва) 1:2 Спартак (Мінськ)
02.08.1955 ЦДСА (Москва) 3:2 Крила Рад (Куйбишев)

2.2. 1/4 фіналу

Дата Команда 1 Рахунок Команда 2
08.10.1955 Динамо (Москва) 2:0 Спартак (Вільнюс)
06.10.1955 Динамо (Тбілісі) 0:1 ЦДСА (Москва)
16.09.1955 Спартак (Мінськ) 0:1 д.р. Локомотив (Москва)
07.10.1955 Спартак (Москва) 3:1 ТДВ (Київ)

2.3. 1/2 фіналу

Дата Команда 1 Рахунок Команда 2
11.10.1955 ЦДСА (Москва) 1:0 Локомотив (Москва)
12.10.1955 Динамо (Москва) 4:1 Спартак (Москва)

2.4. Фінал

16 жовтня 1955
ЦДСА 2:1 (2:1)
[1]
Динамо (Москва)
Агапов 18 ', 32' (пен) Голи Рижкин 20 '
Стадіон: Динамо, Москва
Глядачів: 60 000
Суддя: Микола Латишев ( Москва)

ЦДСА: Разинський, Порхун, Гришин, Перевалов, Беца, Петров (к), Агапов, Рижков, Федоров, Емишев, Бєляєв
Головний тренер: Григорій Пінаічев
Динамо: Яшин, Родіонов, Крижевський (к), Юрченко, Байков, Соколов, Шабров, Федосов, Ю. Кузнєцов, В. Ільїн, Рижкин
Головний тренер: Михайло Якушин

На 45 хвилині вилучений Яшин, у ворота став Байков. Після матчу кубок вручено не був, бо як "Динамо" подало протест через неправильне суддівства і неправильного видалення з поля Яшина. Наступного дня протест не був задоволений, і кубок був вручений 26 жовтня [2].

Примітки