Хронологія мов програмування

Хронологія мов програмування - впорядкований в хронологічному порядку список мов програмування.


1. До 1940 року

Рік Назва Керівник розробки, компанія
~ 1837 Коди операцій аналітичної машини Чарльз Беббідж і Ада Лавлейс

2. 1940-і

Рік Назва Керівник розробки, компанія Попередник (і)
1943 - 1945 Планкалкюль Конрад Цузе
1943 - 1946 Система команд ENIAC Джон фон Нейман, Джон Мочлі, Преспер Еккерт, Герман Гольдстайном за працями Алана Тьюринга
1946 Короткий код ENIAC Річард Кліппінджер, Джон фон Нейман за працями Алана Тьюринга Система команд ENIAC
1946 Графічна система фон Неймана і Гольдстайном ( нотація) Джон фон Нейман і Герман Гольдстайном Система команд ENIAC
1947 Мова асемблера ARC Кетлін Бус Система команд ENIAC
1948 Схема кодування CPC Говард Ейкен Коди операцій аналітичної машини
1948 Система нотації Каррі Хаскелл Каррі Система команд ENIAC
1949 Укорочений код Джон Мочлі і Вільям Шмідт Короткий код ENIAC
1949 C-10 Бетті Холбертон Короткий код ENIAC
1949 Схема кодування Сібера ( концепція) Роберт Сібер Схема кодування CPC
Рік Назва Керівник розробки, компанія Попередник (і)

3. 1950-і

Рік Назва Керівник розробки, компанія Попередник (і)
1950 Короткий код Вільям Шмідт, А. Б. Тонік, Дж. Р. Логан Укорочений код
1950 Мова асемблера Біркбек Кетлін Бус Мова асемблера ARC
1951 Суперплан Хайнц Кутішауер Планкалкюль
1951 ALGAE Едвард Вурхис і Карл Балці
1951 Проміжний мова програмування Артур Буркс Короткий код
1951 Регіональна мова асемблера Моріс Уїлкс EDSAC
1951 Безіменна система кодування Бема Коррадо Бем Схема кодування CPC
1951 Дужкові вирази Конрад Цузе Планкалкюль
1951 Символічна мова асемблера OMNIBAC Шарль Катц Короткий код
1951 Stanislaus (нотація) Фрідріх Бауер
1951 Мова асемблера Whirlwind Чарльз Адамс і Джек Гілмр в проекті Whirlwind МІТ EDSAC
1951 Мова асемблера Рочестера Нат Рочестер EDSAC
1951 Генератор сортування-злиття Бетті Холбертон
1952 A-0 Грейс Хоппер C-10 і Короткий код
1952 Автокод Алік Глен слідом за Аланом Тьюрінгом Схема кодування CPC
1952 Генератор редакторів Міллі Косс Генератор сортування-злиття
1952 COMPOOL RAND / SDC
1953 Швидкий кодіровщік Джон Бекуса
1953 READ / PRINT Дон Харрофф, Джеймс Фішман, Джордж Рікман
1954 Система Лейнінга і Цірлера Лейнінга, Цірлера, Адамс у проекті Whirlwind МІТ
1954 Автокод Mark I Тоні Брукер Автокод Глен
1954 - 1955 Фортран "0" ( концепція) Група під керівництвом Джона Бекуса в IBM Швидкий кодіровщік
1954 ARITH-MATIC Група під керівництвом Грейс Хоппер в UNIVAC A-0
1954 MATH-MATIC Група під керівництвом Грейс Хоппер в UNIVAC A-0
1954 MATRIX MATH Г. Каріманіан
1954 IPL I ( концепція) Аллен Ньюелл, Кліфф Шоу, Герберт Саймон
1955 FLOW-MATIC Група під керівництвом Грейс Хоппер в UNIVAC A-0
1955 BACAIC М. Гремс і Р. Портер
1955 PACT I SHARE Фортран, A-2
1955 - 1956 Sequentielle Formelbersetzung Фрідріх Бауер і Карл Сеймельсон Безіменна система кодування Бема
1955 - 1956 Internal Translator (IT) Група під керівництвом Алана Перліс Система Лейнінга і Цірлера
1955 PRINT IBM
1958 IPL II (реалізація) Аллен Ньюелл, Кліфф Шоу, Герберт Саймон IPL I
1956 - 1958 Лісп ( концепція) Джон Маккарті IPL
1957 COMTRAN Боб Бемер FLOW-MATIC
1957 Фортран "I" (реалізація) Джон Бекуса в IBM Фортран 0
1957 - 1958 UNICODE Remington Rand UNIVAC MATH-MATIC
1957 COMIT ( концепція)
1958 Фортран II Група під керівництвом Джона Бекуса в IBM Фортран I
1958 Алгол 58 ACM / GAMM Фортран, IT and Sequentielle Formelbersetzung
1958 IPL V Аллен Ньюелл, Кліфф Шоу, Герберт Саймон IPL II
1959 FACT Джон Флетчера, Рой Натт, Роберт Патрік
1959 Кобол ( концепція) Комітет CODASYL FLOW-MATIC, COMTRAN, FACT
1959 JOVIAL Джуль Шварц у SDC Алгол 58
1959 Лісп (реалізація) Джон Маккарті IPL
1959 TRAC ( концепція) Кальвін Муерс
Рік Назва Керівник розробки, компанія Попередник (і)

4. 1960-і

Рік Назва Керівник розробки, компанія Попередник (і)
1960 Алгол 60 Алгол 58
1960 Кобол 61 (реалізація) Комітет CODASYL FLOW-MATIC, COMTRAN
1961 COMIT (реалізація)
1962 Фортран IV Фортран II
1962 АПЛ ( концепція) Кеннет Айверсон
1962 MAD Брюс Арден та інші Алгол 58
1962 Симула ( концепція) Алгол 60
1962 Снобол Ральф Грісволд та інші Фортран II, COMIT
1963 CPL Баррон, Крістофер Стрейчи та інші Алгол 60
1963 Снобол3 Ральф Грісволд та інші Снобол
1963 Алгол 68 ( концепція) Адріаан ван Віжнгаарден та інші Алгол 60
1963 JOSS I Кліфф Шоу, RAND (корпорація) Алгол 58
1964 MIMIC Х. Е. Петерсен та інші MIDAS
1964 COWSEL Рід Бурсталл, Робін Поппельстоун CPL, Лісп
1964 ПЛ / 1 ( концепція) IBM Алгол 60, Кобол, Фортран
1964 Бейсік Джон Кемені і Томас Курц Фортран II, JOSS
1964 IBM RPG IBM FARGO
1964 Mark-IV Sterling Software
1964 TRAC (реалізація) Кальвін Муерс
1964? IITRAN
1965 TELCOMP BBN Technologies JOSS
1966 JOSS II Чак Бейкер, RAND (корпорація) JOSS I
1966 Алгол W Ніклаус Вірт, Чарльз Хоар Алгол 60
1966 Фортран 66 Фортран IV
1966 ISWIM концепція Петер Ландіна Лісп
1966 CORAL66 Алгол 60
1967 BCPL Мартін Річардс CPL
1967 MUMPS Massachusetts General Hospital Фортран, TELCOMP
1967 АПЛ (реалізація) Кеннет Айверсон
1967 Симула 67 (реалізація) Оле-Йохан Даль, Бьорн Майрхауг, Крістен Нігаард в Norwegian Computing Center Алгол 60
1967 Снобол4 Ральф Грісволд та інші Снобол3
1967 XPL В. М. Мак-Кіма та інші в Каліфорнійському університеті
Дж. Дж. Хорнінг та інші в Стенфордському університеті
ПЛ / 1
1968 Алгол 68 Адріаан ван Віжнгаарден, Баррі Мейллаукс, Джон Пекк, Корнеліс Костер і інші Алгол 60
1968 POP-1 Рід Бурсталл, Робін Поппельстоун COWSEL
1968 DIBOL-8 DEC DIBOL
1968 FORTH ( концепція) Чарльз Мур
1968 Лого Сеймур паперті Лісп
1968 MAPPER Unisys CRT RPS
1968 Рефая (реалізація) Валентин Федорович Турчин
1969 ПЛ / 1 (реалізація) IBM Алгол 60, Кобол, Фортран
1969 Бі Кен Томпсон, у співпраці з Денисом Рітчі BCPL
1969 PPL Томас Стендіш в Гарвардському університеті
1969 Сетл Джекоб Шварц в Courant Institute
1969 TUTOR Університет Іллінойсу в Урбані-Шампейн
Рік Назва Керівник розробки, компанія Попередник (і)

5. 1970-і

Рік Назва Керівник розробки, компанія Попередник (і)
1970? FORTH (реалізація) Чарльз Мур
1970 POP-2 POP-1
1970 Паскаль Ніклаус Вірт, Кетлін Йенсен Алгол 60, Алгол W
1971 Sue Рік Холт та інші в Торонтському університеті Паскаль, XPL
1972 Smalltalk Xerox PARC Симула 67
1972 PL / M Гаррі Кілдалл в Digital Research ПЛ / 1, Алгол, XPL
1972 Сі Денис Рітчі Бі, BCPL, Алгол 68
1972 INTERCAL
1972 Пролог Алейна Колмерауер 2-level W-Grammar
1973 COMAL Бьорг Крістенсен, Бенедикт Льофстедт Паскаль, Бейсік
1973 ML Робін Мілнер
1973 LIS Джин Ічбіах та інші в Groupe Bull Паскаль, Sue
1974 GRASS Томас де фантом Бейсік
1974 BASIC FOUR MAI BASIC Four Inc. Business Бейсік
1975 ABC Лео Гойертс і Ламбер Міртенс Сетл
1975 Scheme Геральд Суссман, Гай Стилі Лісп
1975 Altair BASIC Білл Гейтс, Пол Аллен Бейсік
1975 CS-4 Бенджамін Броскол в Intermetrics Алгол 68, BLISS, ECL, HAL
1975 Модула Ніклаус Вірт Паскаль
1976 Smalltalk-76 Xerox PARC Smalltalk-72
1976 Speakeasy-3 Стенлі Коен, Стефен Райпер в Аргонської національної лабораторії Speakeasy-2
1976 Ratfor Брайан Керніган Сі, Фортран
1976 S Джон Чамберс в Bell Labs АПЛ, PPL, Scheme
1977 FP Джон Бекуса
1977 Bourne Shell (sh) Стефен Боурн
1977 IDL Девід Стерн у Research Systems Inc Фортран
1977 Standard MUMPS MUMPS
1977 Icon ( концепція) Ральф Грісволд Снобол
1977 Green Джин Ічбіх та інші в Group Bull для Міністерства оборони США Алгол 68, LIS
1977 Red Бенджамін Броскол та інші в Intermetrics для Міністерства оборони США Алгол 68, CS-4
1977 Blue Джон Гуденауф та інші в SofTech для Міністерства оборони США Алгол 68
1977 Yellow Джей Спітц та інші в SRI International Для Міністерства оборони США Алгол 68
1978? MATLAB Клювання Молер в університеті Нью-Мексико
1978? SMALL Невіл Броунлі в університеті університеті Окланда Нова Зеландія Алгол 60
1978 SQL IBM Ingres
1978 VISICALC Ден Бріклін, Боб Френлстон, фінансовані VisiCorp
1979 Модула-2 Ніклаус Вірт Модула
1979 REXX Майк Коулішоу ПЛ / 1, Бейсік, EXEC 2
1979 AWK Альфред Ахо, Петер Вейнбергер, Брайан Керніган Сі, Снобол
1979 Icon (реалізація) Ральф Грісволд Снобол
1979 Vulcan dBase-II Вайн Ратліфф
Рік Назва Керівник розробки, компанія Попередник (і)

6. 1980-і

Рік Назва Керівник розробки, компанія Попередник (і)
1980 Сі з класами Бьерн Страуструп Сі, Симула 67
1980 - 1981 CBASIC Гордон Ойбанкс Бейсік, Compiler Systems, Digital Research
1982? Speakeasy-IV Стенлі Коен та інші в Speakeasy Computing Corporation Speakeasy-3
1982 Objective-C Бред Кокс Smalltalk, Сі
1983 GW-BASIC Microsoft BASICA
1983 Ада Group Bull Green
1983 C + + Бьерн Страуструп Сі з класами
1983 True BASIC Джон Кемені, Томас Куртц в Дартмутського коледжі Бейсік
1983? ABAP SAP Кобол
1984? Korn Shell (ksh) Девід Корн sh
1984 RPL Hewlett-Packard Forth, Лісп
1984 Standard ML ML
1984 CLIPPER Нантакет dBase
1984 Common Lisp Гай Стіл і багато інших Лісп
1984 Redcode А. К. РЗДН і Д. Г. Джоунс
1985 Object Pascal Apple Паскаль
1985 PARADOX Borland dBase
1985 PostScript Джон Уорнок InterPress
1985 QuickBASIC Microsoft Бейсік
1986 GFA BASIC Франк Островський Бейсік
1986 Міранда Девід Тернер в університеті Кента
1986 LabVIEW National Instruments
1986 Ейфель Бертран Мейер Симула 67
1986 Informix-4GL Informix
1986 PROMAL Сі
1986 CorVision Cortex INFORM
1987 Self ( концепція) Sun Microsystems Inc. Smalltalk
1987 HyperTalk Apple
1987 Перл Ларрі Уолл Сі, sed, awk, sh
1987 Оберон Ніклаус Вірт Модула-2
1987 Erlang Джо Армстронг і інші в Ericsson Пролог
1987 Mathematica Wolfram Research
1987 Turbo Basic Robert 'Bob' Zale BASIC / Z
1988 Octave MATLAB
1988 Tcl Джон Остераут Awk, Лісп
1988 STOS BASIC Франк Лайон і Костянтин Сотіропулос Бейсік
1988 Object REXX Саймон Неш REXX
1988 SPARK Бернард Керрі Ада
1988 A + Артур Уїтні АПЛ
1989 Turbo Pascal OOP Андерс Хейлсберг в Borland Turbo Pascal, Object Pascal
1989 Модула-3 Кардель та інші в DEC і Olivetti Модула-2
1989 PowerBASIC Роберт Зайл Turbo Basic
Рік Назва Керівник розробки, компанія Попередник (і)

7. 1990-і

Рік Назва Керівник розробки, компанія Попередник (і)
1990 AMOS BASIC Франсуа Ліон і Костянтин Сотіропулос STOS BASIC
1990 Object Oberon Х. МессенБек, Дж. Темпл, Р. Грісемер Оберон
1990 J Кеннет Айверсон, Роджер Ньюї в Iverson Software АПЛ, FP
1990 Haskell Міранда
1990 Eulisp Common Lisp, Scheme
1991 Оберон-2 Ханспетер. МессенБек, Ніклаус Вірт Object Oberon
1991 Python Гвідо Ван Россум ABC, Алгол 68 [1], Icon, Модула-3
1991 Oz Герт Смолка і його студенти Пролог
1991 Q Альберт Греф
1991 Visual Basic Алан Купер, проданий Microsoft QuickBASIC
1992 Borland Pascal Turbo Pascal OOP
1992 Dylan безліч людей в Apple Computer Common Lisp, Scheme
1993? Z Shell (zsh) ksh
1993? Self (реалізація) Sun Microsystems Inc. Smalltalk
1993 Brainfuck Урбан Мюллер
1993 FALSE Воутер ван Оортмерссен Forth
1993 WinDev PC Soft
1993 Revolution Transcript HyperTalk
1993 AppleScript Apple HyperTalk
1993 K Артур Уїтні АПЛ, Лісп
1993 Ruby Юкіхіро Мацумото Smalltalk, Перл
1993 Lua Роберто Лерусалімсчі та інші в Tecgraf, PUC-Rio Lua
1993 ZPL Чемберлейн та інші в Вашингтонському університеті Сі
1993 NewtonScript Уолтер Сміт Self, Dylan
1994 ANSI Common Lisp Common Lisp
1994 PHP Расмус Лердорф Перл
1994 Pike Фредерік Хюбінетт та інші в університеті Лінкепінга LPC, Сі, μLPC
1994 ANS Forth Елізабет Разер та інші Forth
1995 Borland Delphi Андерс Хейлсберг в Borland Borland Pascal
1995 ColdFusion (CFML) Аллаір
1995 Java Джеймс Гослінг в Sun Microsystems Сі, Симула 67 або C + +, Smalltalk, Ада 83, Objective-C
1995 LiveScript Брендан Айх в Netscape Self, Java
1996 Curl Девід Кренц, Стів Уард, Кріс Терман в MIT Лісп, C + +, Tcl / Tk, TeX, HTML
1996 JavaScript Брендан Айх at Netscape LiveScript
1996 Perl Data Language (PDL) Карл Глейзбрук, Шарль Брінчманн, Томас Лукка і Крістіан Соллер АПЛ, Перл
1996 R Роберт Джентльмен і Росс Ихак S
1996 NetRexx Майк Коулішоу REXX
1996 Lasso Blue World Communication
1997 Компонентний Паскаль Oberon microsystems, Inc Оберон-2
1997 E Марк Міллер Joule, Original-E
1997 Pico Вільний університет Брюсселя Scheme
1997 Squeak Smalltalk Алан Кей і інші в Apple Computer Smalltalk-80, Self
1997 ECMAScript ECMA TC39-TG1 JavaScript
1997 F-Script Філіп Моугін Smalltalk, АПЛ, Objective-C
1997 ISLISP ISO Standard ISLISP Common Lisp
1997 Tea Джордж Нунес Java, Scheme, Tcl
1997 REBOL Карл Сассенрат, в Rebol Technologies Self, Forth, Лісп, Лого
1998 Standard C + + ANSI / ISO Standard C + + C + +, Standard C
1998 Open Source Erlang Ericsson Erlang
1998 Pikt Роберт Остерлунд (в Чиказькому університеті) AWK, Перл, Unix shell
1998 DASL (BOS) Боб Голдберг і Людовик Чампеноіс в Sun Microsystems JAVA, SQL
1999 WebDev PC Soft Web 2.0 IDE & ALM
1999 XSLT Консорціум Всесвітньої павутини DSSSL
1999 Game Maker Language (GML) Марк Овермарса Game Maker
1999 DASL (AUS) Боб Голдберг, Брюс Даніельс, Петер Яред, Юрій Камен і Сайед Алі в Sun Microsystems JAVA, HTML
Рік Назва Керівник розробки, компанія Попередник (і)

8. 2000-і

Рік Назва Керівник розробки, компанія Попередник (і)
2000 Join Java Стьюарт фон Ітцштейн Java
2000 Joy Манфред фон Тун FP, Forth
2000 D Уолтер Брайт в Digital Mars Сі, C + +, C #, Java
2000 XL Крістоф де Дінечін Ада, C + +, Лісп
2000 C # Андерс Хейлсберг в Microsoft (ECMA) Сі, C + +, Java, Delphi
2000 Ferite Кріс Росс Сі, C + +, Java, PHP, Python, Ruby, Scheme
2001 AspectJ Xerox PARC Java
2001 Visual Basic. NET Microsoft Visual Basic
2002 Io Стів Декорт Self, NewtonScript
2003 Nemerle Університет Вроцлава C #, ML, MetaHaskell
2003 Factor Слава Пестов Joy, Forth, Лісп
2003 Scala Мартін Одерської Smalltalk, Java, Haskell, Standard ML, OCaml
2003 Squirrel Альберто Демічеліс Lua
2004 FreeBASIC Андре Віктор Бейсік
2004 WinDev Mobile PC Soft Mobile Development
2004 Subtext Джонатан Едвардс
2004 Boo Родріго Олівейра Python, C #
2004 Oxygene (колишній Chrome) RemObjects Software Object Pascal, C #
2004 Groovy Джеймс Стречі Java
2004 ThinBasic Ерос Ольмо thinBasic community Бейсік
2005 F # Дон Сайм в Microsoft Research Objective Caml, C #, Haskell
2005 Rage Assembler Вім Бут в Micronix Softworks ARC Assembler
2005 Corn
2006 Links Філ Уодлер, Единбурзький університет Haskell
2006 Kite Мунір Сейлем
2006 Windows PowerShell Microsoft C #, ksh, Перл, CL, DCL, SQL
2006 BASIC-256 Ian Larsen Бейсік
2007 Fan Брайан Франк, Енді Франк C #, Scala, Ruby, Erlang
2007 Apex Salesforce.com Java
2007 Vala GNOME C #
2007 Clojure Річ Хіккі Лісп, ML, Haskell, Erlang
2007 LOLCODE Адам Ліндсей
2008 RapidRage Вім Бут в Micronix Softworks
2008 Disciple Бен Ліппмайер Disciple Wiki Haskell
2008 PCASTL Philippe Choquette Сі, R
2008 Seccia Sylvain Seccia
2008 Fortress Guy L. Steele, Jr. Fortran, Scala, Standard ML, Haskell
2009 Go Google C, Oberon, Limbo
2009 CoffeeScript Jeremy Ashkenas JavaScript, Ruby, Python
Рік Назва Керівник розробки, компанія Попередник (і)

9. 2010-і

Рік Назва Керівник розробки, компанія Попередник (і)
2010 Fancy Christopher Bertels Smalltalk, Ruby, Io, Erlang
2011 Dart Google Java, JavaScript, CoffeeScript, Go
2011 Ceylon Gavin King, Red Hat Java, Scala, Smalltalk
2011 C + +11 (ISO C + + 2011) ISO / IEC JTC1/SC22/WG21 Комітет Стандартизації C + + ISO C + + 2003
2012 TypeScript Андерс Хейлсберг, Microsoft JavaScript
Рік Назва Керівник розробки, компанія Попередник (і)

Примітки

  1. Interview with Guido van Rossum - www.amk.ca / python / writing / gvr-interview (June 1998). Читальний - www.webcitation.org/66Xsipt2D з першоджерела 30 березня 2012.