Чемпіонат СРСР з футболу 1946

Восьмий чемпіонат СРСР з футболу було розіграно з 20 квітня по 27 жовтня 1946. Переможцем став московський ЦДКА.

Замість вибулого до групи II "Локомотива" Москва до групи I вийшли "Крилья Совєтов" Куйбишев.


1. Перша група. Підсумкова таблиця

М Команда І У Н П М Про
Gold medal icon.svg ЦДКА Москва 22 17 3 2 55-13 37
Silver medal icon.svg "Динамо" Москва 22 16 1 5 68-17 33
Bronze medal icon.svg "Динамо" Тбілісі 22 15 3 4 47-26 33
4 "Торпедо" Москва 22 11 5 6 44-29 27
5 "Динамо" Ленінград 22 10 4 8 37-35 24
6 "Спартак" Москва 22 8 5 9 38-40 21
7 "Крила Рад" Москва 22 5 8 9 14-24 18
8 "Трактор" Сталінград 22 6 4 12 22-40 16
9 "Зеніт" Ленінград 22 5 5 12 22-45 15
10 "Крилья Совєтов" Куйбишев 22 3 8 11 16-52 14
11 "Динамо" Мінськ 22 3 7 12 22-43 13
12 "Динамо" Київ 22 4 5 13 18-39 13

Кращий бомбардир - Олександр Пономарьов з московського "Торпедо" - 18 голів у 21 матчі.

  • Команда "Динамо" (Київ) залишена в першій групі.

2. Друга група

Чемпіонат СРСР 1946 року у другій групі проходив у два етапи:

  • на першому етапі 26 клубів, розбиті на дві підгрупи, визначили двох учасників фіналу (переможці кожної підгрупи);
  • на другому етапі учасники фіналу розіграли путівку в першу групу.

2.1. Фінал. Підсумкова таблиця

М Команда 1 2 І У Н П М Про
1 ВПС Москва Soccerball.svg 3:2 2 2 0 0 4-2 4
2 "Харчовик" Москва 0:1 Soccerball.svg 2 0 0 2 2-4 0

3. Третя група

3.1. Фінал РРФСР. Підсумкове становище команд

М Команда
1 "Динамо" Рига
2 "Зеніт" Калінінград (М. о.)
3 "Динамо" Свердловськ
4 "Динамо" Саратов
5 "Крила Рад" Новосибірськ

3.1.1. Західна зона РРФСР. Підсумкове становище команд

М Команда
1 "Динамо" Рига
2 "Кіровський завод" Ленінград
3 ДО Ленінград
4 "Спартак" Каунас
5 "Динамо" Таллін
6 "Будівельник" Москва
7 "Енергія" Москва
8 "Аерофлот" Москва
9 ДО Петрозаводськ

У зону входили команди РРФСР (Москва, Ленінград) і також республік Прибалтики і Карело-Фінської РСР. Команда переможець виходила безпосередньо у фінал РРФСР третьої групи


3.1.2. Центральна зона РРФСР. Підсумкове становище команд

М Команда
1 "Зеніт" Калінінград М. о.
2 "Зеніт" Ковров
3 "Спартак" Подольськ
4 "Динамо" Воронеж
5 "Трактор" Люберці
6 "Червоний Прапор" Орехово-Зуєво
7 "Зеніт" Тула
8 "Динамо" Ярославль
9 "Спартак" Курськ
10 "Динамо" Орел

Команда переможець виходила безпосередньо у фінал РРФСР третьої групи


3.1.3. Стикові ігри переможців зон РРФСР

Команди переможці виходили разом з командами Динамо (Рига) і Зеніт (Калінінград М.о.) у фінальний турнір команд РРФСР.


3.1.3.1. Нижневолжских зона РРФСР. Підсумкове становище команд
М Команда І У Н П М'ячі Про
1 "Динамо" Саратов 11 6 3 2 15
2 ДО Куйбишев 11 5 5 1 15
3 "Харчовик" Астрахань 11 5 4 2 21-16 14
4 "Локомотив" Куйбишев 11 4 3 4 11
5 "Динамо" Сталінград 11 4 1 6 9
6 "Крилья Совєтов" (ім. Ворошилова) Куйбишев 11 2 2 7 6
7 "Трактор" Пенза 6 1 0 5 2

Команда переможець грала на виліт за вихід у фінал РРФСР третьої групи


3.1.3.2. Приволзька зона РРФСР. Підсумкове становище команд
М Команда
1 "Крилья Совєтов" Горький
2 "Зеніт" Іжевськ
3 "Торпедо" (Червона Етна) Горький
4 "Азот" Дзержинськ
5 "Спартак" Іваново
6 "Динамо" Горький
7 "Динамо" Казань
8 ДО Горький

Команда переможець грала на виліт за вихід у фінал РРФСР третьої групи


3.1.3.3. Уральська зона РРФСР. Підсумкове становище команд
М Команда
1 "Динамо" Свердловськ
2 "Динамо" Челябінськ
3 "Динамо" Молотов
4 "Дзержинець" Нижній Тагіл
5 "Локомотив" Тюмень
6 "Металург Сходу" Первоуральск
7 "Цветмет" Каменськ-Уральський
8 "Металург Сходу" Лисьва

Команда переможець грала на виліт за вихід у фінал РРФСР третьої групи


3.1.3.4. Сибірська зона РРФСР. Підсумкове становище команд
М Команда
1 "Крила Рад" Новосибірськ
2 "Крилья Совєтов" Омськ
3 "Трактор" Барнаул
4 "Динамо" Новосибірськ
5 "Металург Сходу" Сталінської-Кузнецьк
6 "Трактор" Новосибірськ
7 "Вугільник" Прокоп'євськ
8 "Азот" Кемерово

Команда переможець грала на виліт за вихід у фінал РРФСР третьої групи


3.1.3.5. Північнокавказька зона РРФСР. Підсумкове становище команд
М Команда
1 "Динамо" Краснодар
2 "Динамо" Ставрополь
3 "Трактор" Таганрог
4 ДО Ростов-на-Дону
5 "Динамо" Нальчик
6 "Динамо" Грозний
7 "Динамо" Махачкала
8 "Динамо" Дзауджикау

Команда переможець грала на виліт за вихід у фінал РРФСР третьої групи


3.1.3.6. Далекосхідна зона РРФСР. Підсумкове становище команд
М Команда
1 "Динамо" Хабаровськ
2 "Динамо" Комсомольськ-на-Амурі
3 ДОФ Владивосток
4 ДКА Хабаровськ
5 "Динамо" Чита
6 "Локомотив" Іркутськ

Команда переможець грала на виліт за вихід у фінал РРФСР третьої групи

3.2. Фінал РСР. Підсумкове становище команд

М Команда
1 "Спартак" Ужгород
2 "Крилья Совєтов" Тбілісі
3 "Динамо" Алма-Ата
4 ДО Мінськ
5 ДО Київ

3.2.1. Фінал УРСР. Підсумкове становище команд

М Команда
1 "Спартак" Ужгород
2 ДО Київ
3 "Трактор" Харків
4 "Більшовик" Запоріжжя

Дві команди виходили до фіналу РСР третьої групи

3.2.1.1. Центральна зона УРСР. Підсумкове становище команд
М Команда
1 ДО Київ
2 "Спартак" Київ
3 "Динамо" Суми
4 "Спартак" Дніпропетровськ
5 "Локомотив" Київ
6 "Спартак" Полтава
7 "Динамо" Дніпропетровськ
8 "Динамо" Житомир
9 "Динамо" Чернігів
10 "Динамо" Проскурів

Переможець виходив у фінал УРСР і продовжував боротьбу за вихід у фінал РСР третьої групи


3.2.1.2. Східна зона УРСР. Підсумкове становище команд [1]
М Команда І У Н П Г Про
1 "Дзержинець" Харків 18 ? 1 3 5-8 ?
2 "Динамо" Ворошиловград 18 7 4 3 26-11 ?
3 "Сталь" Маріуполь 18 5 3 2 18-11 ?
4 "Сталь" Костянтинівка 18 ? ? 2 3-8 ?
5 "Сільмаш" Харків 18 2 ? ? ? -? ?
6 "Авангард" Краматорськ 18 1 ? 1 1-1 ?
7 "Здоров'я" Харків 18 ? ? ? ? -? ?
8 "Авангард" Горлівка 18 1 1 2 3-4 ?
9 "Локомотив" Ясинувата 18 ? ? 2 2-8 ?
10 "Стахановець" Рутченкове 18 ? ? 2 2-9 ?

Переможець виходив у фінал УРСР і продовжував боротьбу за вихід у фінал РСР третьої групи


3.2.1.3. Західна зона УРСР. Підсумкове становище команд
М Команда
1 "Спартак" Ужгород
2 "Спартак" Львів
3 "Спартак" Дрогобич
4 "Спартак" Чернівці
5 "Динамо" Луцьк
6 К-да р. Станіслава Станіслав
7 "Динамо" Чортків
8 "Динамо" Рівне

Переможець виходив у фінал УРСР і продовжував боротьбу за вихід у фінал РСР третьої групи


3.2.1.4. Південна зона УРСР. Підсумкове становище команд
М Команда
1 "Більшовик" Запоріжжя
2 "Спартак" Херсон
3 "Суднобудівник" (з-д ім. 61 комунара) Миколаїв
4 "Спартак" Кишинів
5 "Динамо" Кіровоград
6 "Динамо" Одеса
7 "Спартак" Вінниця
8 "Спартак" Ізмаїл

У зону входили команди південних областей УРСР і Молдавської РСР. Переможець виходив у фінал УРСР і продовжував боротьбу за вихід у фінал РСР третьої групи


3.2.2. Білоруська РСР. Підсумкове становище команд

М Команда
1 ДО Мінськ
2 "Спартак" Бобруйськ
3 "Локомотив" Гродно
4 "Динамо" (клуб) Мінськ
5 "Локомотив" Гомель
6 ДО Барановичі
7 "Локомотив" Брест

Переможець виходив у фінал РСР третьої групи

3.2.3. Закавказькі республіки. Підсумкове становище команд

М Команда
1 "Крилья Совєтов" Тбілісі
2 "Динамо" Сухумі
3 "Динамо" Батумі
4 "Динамо" Кутаїсі
5 "Динамо" Баку
6 "Спартак" Єреван
7 "Динамо" Ленінакан

Переможець виходив у фінал РСР третьої групи


3.2.4. Середньоазіатські республіки. Підсумкове становище команд

М Команда
1 "Динамо" Алма-Ата
2 ДО Ташкент
3 "Локомотив" Ашхабад
4 "Динамо" Сталінабад
5 "Динамо" Фрунзе

Переможець виходив у фінал РСР третьої групи

3.3. Літопис Акселя Вартаняна. Рік 1946

Газета "Спорт-Експрес", 2008.

  • Ч. 1. 8 серпня. [1]
  • Ч. 2. 29 Серпню. [2] [3]
  • Ч. 3. 5 верес. [4]
  • Ч. 4. 17 жовтень. [5] [6]
  • Ч. 5. 24 жовтня. [7]

Примітки