Чемпіонат СРСР з футболу 1955

17-й чемпіонат СРСР з футболу був розіграний з 10 квітня по 27 жовтня 1955. Переможцем турніру стало московське "Динамо".


1. Клас "А". Підсумкова таблиця

М Команда І У Н П М Про
Gold medal icon.svg "Динамо" Москва 22 15 4 3 52-16 34
Silver medal icon.svg "Спартак" Москва 22 15 3 4 55-27 33
Bronze medal icon.svg ЦДСА Москва 22 12 7 3 35-20 31
4 "Торпедо" Москва 22 10 8 4 39-32 28
5 "Локомотив" Москва 22 9 7 6 32-27 25
6 "Динамо" Київ 22 8 6 8 31-37 22
7 "Шахтар" Сталіно 22 4 10 8 23-34 18
8 "Зеніт" Ленінград 22 5 8 9 23-36 18
9 "Динамо" Тбілісі 22 6 4 12 25-36 16
10 "Трудові резерви" Ленінград 22 5 6 11 28-41 16
11 "Крилья Совєтов" Куйбишев 22 4 5 13 21-39 13
12 "Спартак" Мінськ 22 2 6 14 13-32 10

Кращий бомбардир - Стрільців, Едуард Анатолійович ( "Торпедо") - 15 голів у 22 матчах.


2. Клас "Б". Підсумкові таблиці

2.1. I зона

М Команда 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 І У Н П Г Про
1 "Буревісник" Кишинів Soccerball.svg 3:1 1:1 2:0 2:1 2:2 1:0 0:0 3:2 5:3 6:3 4:2 2:1 3:3 6:0 7:0 30 20 6 4 86-46 46
2 "Спартак" Калінін 2:2 Soccerball.svg 0:2 3:0 1:1 1:0 2:0 0:1 0:0 2:1 1:1 1:1 2:1 3:0 1:2 2:0 30 16 5 9 48-31 37
3 ТДВ Київ 0:0 1:4 Soccerball.svg 1:5 1:2 3:0 1:2 3:0 0:1 2:0 0:2 0:0 1:0 4:0 4:1 5:2 30 14 8 8 44-27 36
4 "Спартак" Вільнюс 4:3 2:0 0:0 Soccerball.svg 4:0 1:2 2:0 1:1 0:0 2:1 1:1 1:1 1:1 0:0 0:0 1:0 30 13 10 7 40-29 36
5 "Червоний прапор" Іваново 1:3 2:0 0:2 0:0 Soccerball.svg 1:0 1:1 1:0 2:0 4:2 2:0 1:0 2:0 2:2 0:0 1:1 30 13 10 7 43-33 36
6 "Труд" Ступіно 1:3 2:1 0:0 1:2 0:1 Soccerball.svg 1:1 2:0 0:1 1:2 3:0 2:2 1:1 3:0 3:0 5:1 30 13 6 11 48-35 32
7 ТДВ Львів 2:4 1:5 2:1 0:2 2:1 3:0 Soccerball.svg 2:1 6:3 0:1 1:1 3:0 1:1 6:1 4:1 1:0 30 13 6 11 47-40 32
8 "Металург" Запоріжжя 1:2 3:1 0:3 2:0 0:3 3:1 1:0 Soccerball.svg 1:0 1:1 4:0 2:0 2:0 1:1 1:3 3:0 30 13 6 11 37-33 32
9 "Локомотив" Харків 7:2
-: -
2:0 0:0 3:0 1:1 0:1 2:0 1:0 Soccerball.svg 0:3 0:1 7:0 0:1 4:1 5:1 3:1 30 12 6 12 48-34 30
10 "Металург" Дніпропетровськ 2:1 2:3 1:0 3:0 2:4 2:1 0:1 1:2 3:2 Soccerball.svg 0:2 3:0 2:0 4:0 1:0 5:0 30 14 2 14 53-47 30
11 "Шахтар" Сталіногорськ 3:1 1:2 1:2 2:3 1:0 0:2 2:1 1:1 1:1 4:0 Soccerball.svg 1:0 0:0 0:1 2:0 0:0 30 10 9 11 34-38 29
12 "Харчовик" Одеса 0:2 0:1 0:2 0:2 3:2 3:5 1:0 2:2 0:1 5:1 1:0 Soccerball.svg 4:0 4:0 2:1 2:0 30 11 5 14 39-47 27
13 "Спартак" Ужгород 2:4 0:1 0:1 0:4 0:0 1:2 1:1 1:2 1:1 1:1 2:1 3:1 Soccerball.svg 4:0 5:1 3:1 30 8 9 13 33-40 25
14 "Сарканайс Металургс" Рига 1:3 0:1 1:1 1:1 2:2 0:2 1:3 0:1 1:0 1:0 1:1 0:1 1:1 Soccerball.svg 2:1 3:1 30 6 10 14 29-57 22
15 ДОФ Севастополь 0:6 0:5 1:2 1:0 1:3 0:0 0:0 2:1 2:1 2:1 -: + 0:2 0:1 0:0 Soccerball.svg 0:0 30 7 6 17 25-61 20
16 "Динамо" Таллін 1:3 0:2 1:1 0:1 2:2 0:5 2:3 1:0 2:0 1:5 2:2 0:2 0:1 0:5 3:5 Soccerball.svg 30 2 6 22 22-78 10

2.2. II зона

М Команда 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 І У Н П Г Про
1 ТДВ Свердловськ Soccerball.svg 0:1 0:3 1:1 2:1 1:2 2:0 4:1 3:0 2:0 4:2 2:0 4:2 2:1 1:0 4:1 30 20 5 5 56-23 45
2 "Спартак" Єреван 0:2
-: -
Soccerball.svg 1:1 2:1 0:0 3:0 1:3 0:0 5:0 3:0 2:0 2:0 2:0 2:0 1:0 0:0 30 18 6 6 44-17 42
3 ТДВ Тбілісі 0:3 2:1 Soccerball.svg 1:0 1:0 1:4 0:0 4:0 2:1 1:1 0:1 1:4 4:1 1:2 2:2 2:1 30 18 5 7 61-32 41
4 "Торпедо" Горький 1:0 1:2 1:1 Soccerball.svg 2:0 2:0 4:0 1:2 2:1 1:0 0:0 3:3 4:2 2:1 2:1 4:0 30 17 6 7 53-28 40
5 "Нафтовик" Краснодар 5:1 1:0 1:3 1:3 Soccerball.svg 4:1 1:2 3:0 3:1 0:0 4:0 2:1 6:1 3:2 3:2 2:2 30 17 4 9 60-39 38
6 "Нафтовик" Баку 1:1 1:3 1:7 1:2 3:4 Soccerball.svg 1:0 0:1 1:1 3:0 1:0 3:1 2:1 4:0 1:0 2:0 30 12 9 9 48-44 33
7 команда міста Воронежа 0:6 3:0 2:1 0:2 1:0 1:1 Soccerball.svg 2:3 0:3 1:0 1:0 4:1 4:1 3:3 1:0 1:1 30 12 9 9 37-37 33
8 команда міста Калінінграда 0:1 0:1 0:1 0:0 0:1 1:1 0:1 Soccerball.svg 0:0 0:0 0:0 3:1 2:0 2:0 2:0 2:0 30 9 10 11 24-29 28
9 "Торпедо" Ростов-на-Дону 1:1 0:4 0:5 0:6 1:3 2:2 0:0 2:0 Soccerball.svg 2:0 3:0 1:0 0:3 2:0 5:2 0:2 30 9 9 12 35-52 27
10 "Урожай" Алма-Ата 0:1 0:1 2:3 2:0 0:1 1:1 2:2 1:1 1:1 Soccerball.svg 1:0 1:1 1:0 1:1 2:0 2:1 30 7 12 11 24-32 26
11 команда міста Молотова 0:3 0:0 1:3 2:1 3:5 0:0 1:1 1:1 1:3 1:0 Soccerball.svg 2:1 1:0 0:0 2:1 1:1 30 8 9 13 24-41 25
12 "Авангард" Свердловськ 0:1 0:1 0:2 0:2 3:1 1:1 0:0 2:0 0:2 2:2 4:1 Soccerball.svg 1:1 2:0 5:0 0:3 30 8 6 16 40-49 22
13 "Авангард" Челябінськ 0:0 0:4 0:3 0:1 1:1 1:4 0:3 1:0 0:0 1:1 1:0 1:0 Soccerball.svg 0:0 3:0 2:0 30 8 6 16 28-52 22
14 "Спартак" Ташкент 0:0 1:2 2:1 0:3 1:0 1:1 2:1 0:2 0:0 1:2 0:2 1:2 2:0 Soccerball.svg 1:1 1:1 30 6 9 15 26-44 21
15 "Торпедо" Сталінград 0:3 1:0 0:2 4:0 2:3 4:1 0:0 1:1 4:1 0:1 0:0 6:3 1:3 2:1 Soccerball.svg 1:5 30 7 5 18 36-55 19
16 "Енергія" Саратов 0:1 0:0 0:3 1:1 0:1 0:4 1:0 0:0 2:2 0:0 0:2 0:2 1:2 0:2 0:1 Soccerball.svg 30 4 10 16 23-45 18

2.3. Перехідні ігри


Енергія (Саратов) - Торпедо (Таганрог) - 1:0, 0:4, 0:0 і 2:4 д.р.
ДОФ (Севастополь) - Спартак (Станіслав) - 2:0, 0:2, 0:2
Команди класу "Б" поступилися своє місце в чемпіонаті 1956 чемпіонам своїх республік.

В інших перехідних іграх команди класу "Б" зберегли за собою право брати участь у першості СРСР з футболу.
Спартак (Ташкент) - ТДВ (Ташкент) 6:1 і 2:0
Урожай (Алма-Ата) - Динамо (Алма-Ата) 1:0 і 3:0
ТДВ (Тбілісі) - Динамо (Кутаїсі) 0:0 і 0:0, додатк. матч 3:0
Спартак (Вільнюс) - Жальгіріс (Каунас) 4:0 і 3:2
Динамо (Рига) - Трудові резерви (Рига) 3:1 і 0:0
Спартак (Єреван) - Хімік (Кіровакан) 4:0 і 2:0
Динамо (Талін) - Калев (Таллінн) 3:0 і 3:0

Перехідні ігри не проводилися у Білоруській, Таджицькій, Туркменської, Киргизької, Карело-Фінської республіках і в Москві та Ленінграді, так як від них у класі "Б" команди не виступали. Не було перехідних ігор також у Молдавській РСР і Азербайджанської РСР. У Молдові команда кишинівського "Буревісника" звільнена від ігор, як зайняла перше місце в зоні класу "Б", а в Азербайджані чемпіоном республіки є команди того ж спортивного товариства і міста, від якого вже бере участь у першості країни команда "Нафтовик" - Баку.

Команда міста Калінінграда (М.о.) в чемпіонаті 1956 не брала участь.

Локомотив (Харків) вибув з чемпіонату СРСР, поступившись своє місце і провідних гравців Авангарду (Xарьков).
Урожай (Алма-Ата) перейменований в Кайрат.
На базі команди Спартак (Ташкент) створено клуб Пахтакор (Ташкент).

В клас "Б" повернені команди грали в 1954 році: Колхозчі (Ашхабад) перш звана Спартак, Спартак (Фрунзе) перш Іскра.

Від Карело-Фінської РСР заявлений клуб ТДВ (Петрозаводськ), від Таджицької РСР заявлений клуб Колхозчі (Сталінабад).

У чемпіонат 1956 включена команда Зеніт (Іжевськ).